Pitanja iz knjigovodstva

bivsi_legionar:
Cao ljudi, zavrsio sam ekonomsku skolu pa bih voleo da se bavim knjigovodstvom. Medjutim potrebno je da polozim neki strucni ispit pa ukoliko neko nesto zna o nesto o tome neka mi pomogne. Pozdrav.
U proceduri je zakon o racunovodstvu po kome racunovodjama nece biti potreban strucni ispit da bi se bavili ovim poslom. Nije lose da probas da se zaposlis u nekoj knjigovodstvenoj firmi, iskustva radi.
 
Pozdrav svima, ja sam nova ovde a i u poslu knjigovodje. Bila sam hrabra da otvorim DOO cija je delatnost pruzanje knjigovodstvenih usluga, ali mi hrabrost iz dana u dan opada. Tacnije uhvatila me je panika od svega, pa mi treba pomoc nekog ko je iskusan u ovom poslu. Prvo kao klijenta imam firmu koja je u blokadi prilicnu cifru, da li ja zbog toga mogu imati nekih problema? Da li je bolje da im otkazem ugovor ili da nastavim da radim za njih? Kako oni mogu da vrse placanje( da li menicu koju dobiju od svoih duznika mogu koristiti za placanje svojih obaveza s obzirom da su u blokadi? )? Imaju jos nekih peripetija sa knjiznim zaduzenjima putem kojih uzimaju robu od svojih kupaca i ovim putem umanjuju medjusobne obaveze kao i PDV? da li je to ispravno i kako se uopste to knjiz? Hvala unapred svima koji su voljni da mi pomognu. I jos nesto me interesuje, da li DOO moze da se stavi na mirovanje i kakve onda obaveze moraju da se placaju? HVALAAAAAAAAAAA.z:girl:
 
Gadno si se uputila. Za svaku brljariju u papirima,ti lično ćeš dobiti krivičnu prijavu kao da si čoveka ubila.z:hm:
Klijenta ne smeš ostavljati (u stvari smeš ali si onda neprofesionalna)
Menicu mogu preneti indostamentom da je koristi neko drugi (prouči menično poslovanje)
To prenošenje duga i potraživanja se zove kompenzacija i tako se i knjiži,a ako je inostrana firma za kompenzaciju moraš tražiti odobrenje Ministarstva za privredne odnose sa inostransrvom (ili kako se već sad zove),a ako zaključe ugovore o barter aranžmanu onda ne moraju tražiti odobrenje, ugovore i potraživanja mogu izmiriti i cesijom itd...
Čini mi se da si pošla grlom u jagode. Ja sam ti dao neke smernice a ostalo je na tebi.
UČITI,UČITI I SAMO UČITI što reko drug Lenjin.z;)z:poz:

p.s. ako hoćeš da se rešiš tog svog DOO bez likvidacije javi se na pp
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, ja sam nova ovde a i u poslu knjigovodje. Bila sam hrabra da otvorim DOO cija je delatnost pruzanje knjigovodstvenih usluga, ali mi hrabrost iz dana u dan opada. Tacnije uhvatila me je panika od svega, pa mi treba pomoc nekog ko je iskusan u ovom poslu. Prvo kao klijenta imam firmu koja je u blokadi prilicnu cifru, da li ja zbog toga mogu imati nekih problema? Da li je bolje da im otkazem ugovor ili da nastavim da radim za njih? Kako oni mogu da vrse placanje( da li menicu koju dobiju od svoih duznika mogu koristiti za placanje svojih obaveza s obzirom da su u blokadi? )? Imaju jos nekih peripetija sa knjiznim zaduzenjima putem kojih uzimaju robu od svojih kupaca i ovim putem umanjuju medjusobne obaveze kao i PDV? da li je to ispravno i kako se uopste to knjiz? Hvala unapred svima koji su voljni da mi pomognu. I jos nesto me interesuje, da li DOO moze da se stavi na mirovanje i kakve onda obaveze moraju da se placaju? HVALAAAAAAAAAAA.z:girl:

Valjda ti je poznato da knjigovodstvene usluge moze obavljati samo strucno lice sa polozenim strucnim ispitom za racunovodju, samostalnog racunovodju i ovlascenog racunovodju.Sto se tice firme koja je u blokadi ne moras da imas posledice ukoliko savesno radis svoj posao.Ovo oko kniznih zaduzenja nisi najjasnije prezentovala.Definisi precizno pitanja,rado cu ti pomoci.Pozz
 
E sad sam se bas uspanicila. Zasto bih ja krivicno odgovarala???

EVO TI SAMO NEKI PRIMERI!z:(
Neprijavljivanje krivičnog dela i učinioca
Član 332.
(1) Ko zna da je neko lice učinilo krivično delo za koje se po zakonu može izreći zatvor od trideset do četrdeset godina ili zna samo da je takvo delo učinjeno pa to ne prijavi pre nego što su delo, odnosno učinilac otkriveni,
kazniće se zatvorom do dve godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i službeno ili odgovorno lice koje svesno propusti da prijavi krivično delo za koje je saznalo u vršenju svoje dužnosti, ako se za to delo po zakonu može izreći pet godina zatvora ili teža kazna.
(3) Službeno ili odgovorno lice koje svesno propusti da prijavi krivično delo svog podređenog koje je on učinio pri vršenju svoje službene, vojne ili radne obaveze, ako se za to delo po zakonu može izreći zatvor od trideset do četrdeset godina,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
(4) Za neprijavljivanje krivičnog dela ili učinioca iz st. 1. i 2. ovog člana neće se kazniti lice kojem je učinilac bračni drug ili sa kojim živi u trajnoj vanbračnoj zajednici, srodnik po krvi u pravoj liniji, brat ili sestra, usvojilac ili usvojenik, kao i bračni drug nekog od navedenih lica, odnosno lice koje sa nekim od njih živi u trajnoj vanbračnoj zajednici, kao i branilac, lekar ili verski ispovednik učinioca.

Ja sam dosad dobio više krivičnih (kao direktor) a moja knjigovođa je svaki put uz mene dobila i jednu za saučesništvo! A pošto si ti i direktor i knjigovođa nek ti je Bog u pomoći!z:poz:
 
Evo još primera!z:cry:
Odavanje službene tajne
Član 369.
(1) Službeno lice koje neovlašćeno drugom saopšti, preda ili na drugi način učini dostupnim podatke koji predstavljaju službenu tajnu ili koje pribavlja takve podatke u nameri da ih preda nepozvanom licu,
kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina.
(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno iz koristoljublja ili u pogledu naročito poverljivih podataka ili radi objavljivanje ili korišćenja podataka u inostranstvu,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina.
(3) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno iz nehata,
učinilac će se kazniti zatvorom do tri godine.
(4) Službenom tajnom smatraju se podaci ili dokumenti koji su zakonom, drugim propisom ili odlukom nadležnog organa donesenim na osnovu zakona proglašeni službenom tajnom i čije bi odavanje prouzrokovalo ili bi moglo da prouzrokuje štetne posledice za službu.
(5) Službenom tajnom, u smislu stava 4. ovog člana, ne smatraju se podaci ili dokumenti koji su upravljeni na teške povrede osnovnih prava čoveka, ili na ugrožavanje ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije ili SCG, kao i podaci ili dokumenti koji za cilj imaju prikrivanje učinjenog krivičnog dela za koje se po zakonu može izreći zatvor od pet godina ili teža kazna.
(6) Odredbe st. 1. do 4. ovog člana primeniće se i prema licu koje je odalo službenu tajnu pošto mu je prestalo svojstvo službenog lica.
Protivzakonito posredovanje
Član 366.
(1) Ko primi nagradu ili kakvu drugu korist da korišćenjem svog službenog ili društvenog položaja ili uticaja posreduje da se izvrši ili ne izvrši neka službena radnja,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Ko drugom obeća, ponudi ili da nagradu ili kakvu drugu korist da korišćenjem svog službenog ili društvenog položaja ili uticaja posreduje da se izvrši ili ne izvrši neka službena radnja,
kazniće se zatvorom do tri godine.
(3) Ko koristeći svoj službeni ili društveni položaj ili uticaj posreduje da se izvrši službena radnja koja se ne bi smela izvršiti ili da se ne izvrši službena radnja koja bi se morala izvršiti,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
(4) Ko drugome obeća, ponudi ili da nagradu ili kakvu drugu korist da koristeći svoj službeni ili društveni položaj ili uticaj posreduje da se izvrši službena radnja koja se ne bi smela izvršiti ili da se ne izvrši službena radnja koja bi se morala izvršiti,
kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina.

(5) Ako je za posredovanje iz stava 3. ovog člana primljena nagrada ili kakva druga korist,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina.
(6) Strano službeno lice koje učini delo iz st. 1. do 4. ovog člana,
kazniće se kaznom propisanom za to delo.
(7) Nagrada i imovinska korist oduzeće se.
Pronevera
Član 364.
(1) Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist prisvoji novac, hartije od vrednosti ili druge pokretne stvari koje su mu poverene u službi ili na radu u državnom organu, preduzeću, ustanovi ili drugom subjektu ili radnji,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
(2) Ako je delom iz stava 1. ovog člana pribavljena imovinska korist u iznosu koji prelazi četristopedeset hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina.
(3) Ako je delom iz stava 1. ovog člana pribavljena imovinska korist u iznosu koji prelazi milion i petsto hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do dvanaest godina.
Falsifikovanje službene isprave
Član 357.
(1) Službeno lice koje u službenu ispravu, knjigu ili spis unese neistinite podatke ili ne unese važan podatak ili svojim potpisom, odnosno službenim pečatom overi službenu ispravu, knjigu ili spis sa neistinitom sadržinom ili koje svojim potpisom, odnosno službenim pečatom omogući pravljenje službene isprave, knjige ili spisa sa neistinitom sadržinom,
kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i službeno lice koje neistinitu službenu ispravu, knjigu ili spis upotrebi u službi kao da su istiniti ili koje službenu ispravu, knjigu ili spis uništi, prikrije, u većoj meri ošteti ili na drugi način učini neupotrebljivom.
(3) Odgovorno lice u preduzeću, ustanovi ili drugom subjektu koje učini delo iz st. 1. i 2. ovog člana kazniće se kaznom propisanom za to delo.
Navođenje na overavanje neistinitog sadržaja
Član 358.
(1) Ko dovođenjem u zabludu navede nadležni organ da u javnoj ispravi, zapisniku ili knjizi overi štogod neistinito što može da služi kao dokaz u pravnom saobraćaju,
kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko ovakvu ispravu, zapisnik ili knjigu upotrebi iako zna da su neistiniti.
:zima:
 
Poslednja izmena:
Evo primeri NOVČANIH kazni!z:cry:
XIV. КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 68.
Новчаном казном од 100.000 до 3.000.000 динара казниће се за
привредни преступ правно лице ако:
1) се не разврста у мала, средња или велика правна лица, у
складу са чланом 7. овог закона;
2) општим актом не уреди организацију рачуноводства на начин
из члана 8. став 1. овог закона;
3) врши обраду података на рачунару, а не обезбеди
рачуноводствени софтвер који омогућава функционисање система интерних
рачуноводоствених контрола и онемогућава брисање прокњижених пословних
промена (члан 8. став 2);
4) рачуноводствене исправе и документацију не достави на
књижење у прописаном року и ако пословну промену не прокњижи у пословним
књигама у прописаном року (члан 11);
5) општим актом не одреди лице коме се поверава вођење
пословних књига и састављање финансијских извештаја (члан 16. став 2);
6) вођење пословних књига и састављање финансијских
извештаја повери супротно одредбама члана 17. став 1. овог закона;
7) не изврши попис имовине и обавеза у прописаном року (члан
18. ст. 2. и 3. и члан 19);
8) као поверилац не достави свом дужнику стање неплаћених
рачуна и ако не обелодани у Напоменама уз финансијске извештаје
неусаглашена потраживања и обавезе (члан 20. ст. 2. и 4);
9) не одговори на захтев овлашћеног ревизора за независну
потврду стања потраживања и обавеза (члан 20. став 3);
10) не саставља и не приказује финансијске извештаје у складу са
овим законом (члан 21);
11) не закључи пословне књиге у законом прописаним
случајевима и роковима, или ако финансијске извештаје, пословне књиге и
рачуноводствене исправе не чува на начин и у роковима прописаним овим
законом (члан 22. и члан 23. ст. 1. до 13);
12) не достави финансијске извештаје у складу са чланом 31. овог
13) у роковима из члана 32. овог закона не обелодани
финансијске извештаје;
14) не изврши ревизију финансијских извештаја у складу са
чланом 37. ст. 1. и 5. овог закона;
15) врши ревизију супротно члану 40. став 5. овог закона.
За радње из става 1. овог члана казниће се за привредни преступ
и одговорно лице у правном лицу, новчаном казном од 5.000 до 150.000 динара.
:zima2:
 
Vidiš li antoniuss da se terorizam guglizam ne isplati baš :lol: :lol:

Što se tiče knjižnih odobrenja, potpuno je u redu to što oni rade, umanjujući tekuća zaduženja.. Na pp mogu da ti pojasnim tačno metodologiju s obzirom da sa tim imam
svakodnevno iskustvo, nezgodno je jedino odraditi iz nove za staru godinu ali postoji način i za to.

Inače, iskreno... nisi trebala da se upuštaš u tu vrstu posla ukoliko nemaš višegodišnje iskustvo u obavljanju istog, iz prostog razloga što ima miilion caka zbog
kojih možeš da učiniš da ti klijenti budu kažnjeni ili da ti budeš kažnjena.. Znanje je zakon.. znači, sedi i uči i radi.. to ti je lek.
 
Vidiš li antoniuss da se terorizam guglizam ne isplati baš :lol: :lol:

Što se tiče knjižnih odobrenja, potpuno je u redu to što oni rade, umanjujući tekuća zaduženja.. Na pp mogu da ti pojasnim tačno metodologiju s obzirom da sa tim imam
svakodnevno iskustvo, nezgodno je jedino odraditi iz nove za staru godinu ali postoji način i za to.

Inače, iskreno... nisi trebala da se upuštaš u tu vrstu posla ukoliko nemaš višegodišnje iskustvo u obavljanju istog, iz prostog razloga što ima miilion caka zbog
kojih možeš da učiniš da ti klijenti budu kažnjeni ili da ti budeš kažnjena.. Znanje je zakon.. znači, sedi i uči i radi.. to ti je lek.

Kazna za terorizam su daleko MANJE od ovih za knjigovodstvo,da ne spominjem Haradinaja i društvo!z:plez::sanke:
A i ja sam joj rekao da je pošla grlom u jagode
A Lenjinova mudra izreka je neprolazna.:sanke:z:dm:
 
He he, ajde da se dogovorimo... ljudi smo :lol:
Samo, nadam se da je plaćanje nije u kešu, više volim kad je transparentno kao i sve u našoj
državi.. dragi naši vlastodršci su sve bogatiji dok je sve transparentno, a i nema kazni :lol: :lol: z:mrgreen: z:mrgreen:

Inače, nisam pažljivo i detaljno čitala ali ja nisam idealista, ukoliko nisi shvatio iz gornjeg pisanija... :lol:
 
He he, ajde da se dogovorimo... ljudi smo :lol:
Samo, nadam se da je plaćanje nije u kešu, više volim kad je transparentno kao i sve u našoj
državi.. dragi naši vlastodršci su sve bogatiji dok je sve transparentno, a i nema kazni :lol: :lol: z:mrgreen: z:mrgreen:

Inače, nisam pažljivo i detaljno čitala ali ja nisam idealista, ukoliko nisi shvatio iz gornjeg pisanija... :lol:

Evo najvažnijeg dela!z:p
Pretnja STO u Srbiji postaje ogromna i sveprisutna, a svojim rezultatima zasenjuje sve ostale terorističke aktivnosti u evropskim zemljama.

Vođe pozivaju članove foruma da se ujedine u moćnu STO, istovremeno podmećući postove komplikovanog sadržaja koje ljudi slabih psihičkih mogućnosti neće razumevati. Usvajaju taktiku svakodnevnih internet napada na razne oblasti delovanja religioznih organizacija i foruma, i sistematski zastrašuju internet čuvare (moderatore). Cilj im je da se zaplaši cenzura, da ne pokreće kaznene procese (banovanja) protiv revolucionara STO. U takvoj atmosferi STO regrutuju još operativaca za svoju borbu. Militantno jezgro broji preko 5 osoba, a grupa uživa veliku podršku masa.

A pare će tranparentno biti prebačene na Kajmanska ostrva!z:dm:
 

Back
Top