Pitanja iz knjigovodstva

Ja mislim da Atila pokušava da preko neta sazna KAKO da opere novac. On je negde načuo kako to funkcioniše pa sad sprema teren da to uradi. Ukratko,iz nekog Državnog fonda (za kulturu i sl.) treba da se ispumpaju pare u privatne džepove.Kako, pa napraviće neki koncert i sl. Pozvaće nekog iz Hrvatske da peva,daće mu 10 000 da se potpiše i ode. Taj posao još nije urađen nego se tek planira (ako je urađen naj,ebali su).Ovih dana je krenula budžetska kontrola.Zvao me jedan isto tako pametan tip da pita kako da opravda potrošnju. Rekao sam mu:" Kad je muka gde si Đuka,kad je;bete Đuku ne zovete!" Logistiku za pranje para morate postaviti tri meseca pre love a ne mesec dana posle. Ja znam perfektan način da se to sredi,ali TO KOŠTA 20%.Ako hoće Atila neka pošalje pp.z:plez::sanke:

Ajde kao ti vise ne mislis,mnogo si mastovit,jeste bas sam mongoloid pa dosao na net da se informisem,ta vrsta muljatora veruj zna svoj posao i ne krecu u pranje para tako sto daju oglas na netu.Kod tebe ne postoji strana da nekog nesto neinteresuje pa oko onog malo potrebnog postavim pitanje,jok treba da odem na kurs za knjigovodje da bih saznao sta me zanima.
 
Da uprostim bavim se standardnim pruzanjima uslugea za potrebe raznih sportskih ili promocija firmi i prosecno godisnje mi firma zaradi oko 1,5 miliona do 2 miliona din, pa sam ja jos prosle god hteo u pausalce jer imam vise svojih saradnika(nisu zaposleni u mojoj firmi) a samim tim mi je problem da izvadim novac da ih isplatim. E u toku 2008 god tacnije pocetkom god tast je imao uplatu u visini od 54hiljade eura, od toga je 10.000 eur odmah placeno inostranom izvodjacu bez PDV-a koji je kasnije placen nasoj drzavi, a 43.100 eur placeno drugoj dvojici izvodjaca.Nasoj firmi od kompletne sume ostalo 900 EUR, znaci sve ostalo je bukvalno proslo kroz nasu firmu danas leglo sutra placeno sa pdv-om drugim firmama. Pa me zanima dali se sabira recimo ta cifra od 900 eur + moji poslovi koji nisu presli 1 milion din ove god i na osnovu toga drzavi predstavlja koliki je promet firme da bi mi dozvolili da budem pausalac ili se sabira svaka ulazna faktura u sta spada tih 54.000 eur pa mu onda to dodje da sam daleko od mogucnosti da ove god trazim da budem pausalac.Inace poslovi su mi u 98% slucajeva da imam ulazne fakture,uvoz,izvoz ili bilo kakvu drugu transakciju ne radim.Osim tast ovu jednu al ebga vrednu?

Mnogo je toga ovde navedenog.Ajde konkretno reci od ovoga sta si naveo,sta te interesuje,i pomoci ce ti se.Ovde ima ljudi koji su upuceni
 
Pozdrav svima od mene u dilemi. Ovako, ljudi...toliko sam se nacitao ovih profesionalnih odgovora i komplikovanih pitanja da mi je prosto truba da postavim ovo pitanjce :zstidljivko:. Al sta cu kad moram. Pa ako neko odgovori, fala mu mnogo. Elem....interesuje me da li je bolje biti pausalac (u mom slucaju otvaram firmu za usluge stampanja-u slucaju da je uopste bitno za ovo pitanje) ? I ako jeste, koje su prednosti toga ?
 
Pozdrav svima od mene u dilemi. Ovako, ljudi...toliko sam se nacitao ovih profesionalnih odgovora i komplikovanih pitanja da mi je prosto truba da postavim ovo pitanjce :zstidljivko:. Al sta cu kad moram. Pa ako neko odgovori, fala mu mnogo. Elem....interesuje me da li je bolje biti pausalac (u mom slucaju otvaram firmu za usluge stampanja-u slucaju da je uopste bitno za ovo pitanje) ? I ako jeste, koje su prednosti toga ?

Samo u slucaju da si registrovan kao preduzetnik mozes biti pausalac.Moras reci prvo kako si registrovan,rado cu ti objasniti....
 
Registrovan sam kao preduzetnik. I s obzirom da zelim da imam za pocetak minimalne mesecne troskove, interesuje me da li mi se vise isplati da budem pausalac? A i da izuzmemo to, uopste bi hteo da znam koje su prednosti ili mane pausala ? Tj kako je bolje... Valjda sam rekao sve onako kako treba....z:)
 
Registrovan sam kao preduzetnik. I s obzirom da zelim da imam za pocetak minimalne mesecne troskove, interesuje me da li mi se vise isplati da budem pausalac? A i da izuzmemo to, uopste bi hteo da znam koje su prednosti ili mane pausala ? Tj kako je bolje... Valjda sam rekao sve onako kako treba....z:)

Koja ti je sifra delatnosti u resenju?

Bolje ti je da budes pausalac.Ne vodis knjige,svojim novcem mozes raspolagati bez pravdanja podizanja gotovine do 100.000 dnevno.troskovi su ti doprinosi i porez na pausalni prihod.Visina zavisi i od opstine u kojoj poslujes.trebalo bi da bude oko 8000 dinara sve ukupno.
 
E sad,ja imam pitanje koje i nije strogo vezano za ovu temu ali nisam znala gde da je postavim z:( Sorry...
Potrebno mi je za seminarski u vezi investicionog projekta.Ako neko ovde zna kako se racunaju troskovi investic.odrzavanja??Imam osnovna sredstva-gradj.objekte,opremu.infrastrukt.,osnovicu za obracun tih sredstava.Ali kako da dobijem godisnji iznos??Radim na osnovu nekog seminarskog od kolege,tabela,navedeno sto sam napisala i pored kolone-osnovica za obracun je kolona % i kao 1% za gradjev.objekte,2% za opremu, 3% za infrastrukturu.Pr.,godisnji iznos za opremu gde je osnovica 6800e je 136e (2%).Seminarski je malo stariji,ne puno z:) pa nemam pojma dal se to zaista tako radi??Samo 1,2,3% ???!!!

Pliz,puno bi mi pomogli.
 
E sad,ja imam pitanje koje i nije strogo vezano za ovu temu ali nisam znala gde da je postavim z:( Sorry...
Potrebno mi je za seminarski u vezi investicionog projekta.Ako neko ovde zna kako se racunaju troskovi investic.odrzavanja??Imam osnovna sredstva-gradj.objekte,opremu.infrastrukt.,osnovicu za obracun tih sredstava.Ali kako da dobijem godisnji iznos??Radim na osnovu nekog seminarskog od kolege,tabela,navedeno sto sam napisala i pored kolone-osnovica za obracun je kolona % i kao 1% za gradjev.objekte,2% za opremu, 3% za infrastrukturu.Pr.,godisnji iznos za opremu gde je osnovica 6800e je 136e (2%).Seminarski je malo stariji,ne puno z:) pa nemam pojma dal se to zaista tako radi??Samo 1,2,3% ???!!!

Pliz,puno bi mi pomogli.

Ne znam da li su ti poznati godisnji procenti.

Ali posto imas osnovicu za sva sredstva za koja treba da izracunas troskove investicionog odrzavanja onda to ne bi trebalo da bude problem.Moras mi reci da li su vam date godisnje stope.Ako jesu onda ces izracunati kao osnovica x procenat / 100 .

Ako nemas date procente onda ti je obracun koji si ovde predstavila pogresan.
Npr.

Troškovi investicionog odrzavanja opreme obuhvataju srednje i velike (generalne) opravke.

Uobičajeno je da se obračun vrši godišnje i to u procentu od nabavne vrednosti mašine. Kod nas ti procenti iznose :

za mašine 10%
za vozila 12%

Ali ako se drzis knjige nacices podatke o procentima.Pozz
 
A za tekuce odrzavanje ?

To bi u firmi trebali da izracunavaju ekonomisti i da kazu "za ovu godinu za srednju ili generalnu opravku te i te masine imas toliko i toliko para". Zar nije tako ??? Kod mene u firmi nema razvrstano investiciono i tekuce odrzavanje. To je sve zajedno. Ko je za to kriv i cemu skodi, sta se gubi ? ?
 
Poslednja izmena:

Back
Top