Pitanja iz knjigovodstva

Upravo tako verovatno bih ja vas zbunio kada bih krenuo da vam strucnim terminima objasnjavam moj posao zato postoje skole i razlicita opredeljenja i specijalizacije e sad bez da vredjam Moreplovka nema nadobudni ego pa kapira i pomaze koliko moze a Lady krece sa stavom "ha vidiga debil nema pojma.kako je glup" a tim stavom sebe ubacujes u isti ks sa mojim sadasnjim knjigovodjom koji je mnogo puta dobio otkaz a sad ce i od mene.

Pa svako bi treba da se bavi onim za sta je strucan.Ja ne ocekujem da klijenti znaju racunovodstvo jer da znaju ne bi mene angazovali.Moj suprug se npr.bavi privatnim biznisom a nema dve blage veze s racunovodstvom i taj deo posla prepusta strucnim ljudima.
 
U pitanju je hrvatska,od banke sam kupio devize i preko ino fakture pustio lovu. A kasnije na tromesecju platio Srbiji PDV na sumu od 10.000 EUR


VII PRETHODNI POREZ



Pojam



Clan 27.



Prethodni porez je iznos PDV obračunat u prethodnoj fazi prometa dobara i usluga, odnosno plaćen pri uvozu dobara, a koji obveznik može da odbije od PDV koji duguje.



Uslovi za odbitak prethodnog poreza



Clan 28.



Pravo na odbitak prethodnog poreza obveznik može da ostvari ako dobra nabavljena u Republici ili iz uvoza, uključujući i nabavku opreme i objekata za vršenje delatnosti, odnosno primljene usluge, koristi ili će ih koristiti za promet dobara i usluga:



1) koji podleže PDV;



2) za koji u skladu sa članom 24. ovog zakona postoji oslobođenje od plaćanja PDV;



3) koji je izvršen u inostranstvu, ako bi za taj promet postojalo pravo na odbitak prethodnog poreza da je izvršen u Republici.



Pravo na odbitak prethodnog poreza obveznik može da ostvari ako poseduje:



1) račun izdat od strane drugog obveznika u prometu o iznosu prethodnog poreza, u skladu sa ovim zakonom;



2) dokument o izvršenom uvozu dobara, u kojem je iskazan prethodni porez, odnosno kojim se potvrđuje da je primalac ili uvoznik tako iskazani PDV platio prilikom uvoza.



U poreskom periodu u kojem su ispunjeni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana obveznik može da odbije prethodni porez od dugovanog PDV, i to:



1) obračunati i iskazani PDV za promet dobara i usluga, koji je ili će mu biti izvršen od strane drugog obveznika u prometu;



2) PDV koji je plaćen prilikom uvoza dobara.



Pravo na odbitak prethodnog poreza nastaje danom ispunjenja uslova iz st. 1 - 3. ovog člana.



Pravo na odbitak prethodnog poreza može da ostvari i poreski dužnik iz člana 10. stav 1. tač. 2) i 3) ovog zakona, pod uslovom da je na naknadu za primljena dobra i usluge obračunao PDV u skladu sa ovim zakonom i da primljena dobra i usluge koristi za promet dobara i usluga koji podleže PDV.
 
Ne znaci ako nisi u PDV ili pausalac da placas porez na dobit.

Prreduzeca su obveznici poreza na dobit a radnje poreza na dohodak gradjana.

Znaci:
-pravno lice-preduzetnik (radnja) ako je ispod 3.000.000din pausalac je, ako je izmedju 3.000.000 i 4.000.000 placa porez na dohodak gradjanja, a ako je preko 4.000.000 placa PDV
-pravno lice-preduzece ako je ispod 4.000.000 din placa porez na dobit a preko 4.000.000 din placa PDV ?
 
e vidis tvoj suprug nema dve blage a ja vala nemam pet blagih sa racunovodstvom i ne stidim se toga ali zato kad se neko zaglavi u liftu,zakopa ga lavina, zarobljen je u kolima pod vodom, visi na litici i slicne nemile situacije zovu mene i moju ekipu a mi na telefonski poziv i objasnjenje obicnog ocevidca znamo tacno koju opremu nosimo i kakvom riziku se izlazemo.Zamislite uplasenog coveka koji mucajuci nesto objasnjava a u potpunom je transu i ubrzano prica kao fudbaler x5 a moras ga razumeti i desifrovati. A Moreplovka,Svaka Vam cast na ljudskosti i utrosenom vremenu za objasniti mi uz sva moja nestrucna pitanja!
 
Znaci:
-pravno lice-preduzetnik (radnja) ako je ispod 3.000.000din pausalac je, ako je izmedju 3.000.000 i 4.000.000 placa porez na dohodak gradjanja, a ako je preko 4.000.000 placa PDV
-pravno lice-preduzece ako je ispod 4.000.000 din placa porez na dobit a preko 4.000.000 din placa PDV ?
ne mora uvek da znaci.

Preduzetnik koji s obzirom na okolnosti nije u stanju da vodi poslovne knjige, osim poslovne knjige o ostvarenom prometu, ili kome njihovo vođenje otežava obavljanje delatnosti, ima pravo da podnese zahtev da porez na prihode od samostalne delatnosti plaća na paušalno utvrđen prihod (u daljem tekstu: paušalno oporezivanje).
Pravo na paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku:
1) osnivaču ortačke radnje;
2) koji obavlja delatnost iz oblasti: trgovine na veliko i trgovine na malo, osim održavanja i opravke motornih vozila, hotela i restorana, finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi s nekretninama;
3) u čiju delatnost ulažu i druga lica;
4) čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani promet kada počinje obavljanje delatnosti - veći od 3.000.000 dinara;
5) koji je obveznik poreza na dodatu vrednost, odnosno koji se opredeli za plaćanje poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost.
Izuzetno od odredbe stava 2. tačka 2) ovog člana, preduzetniku koji trgovinsku ili ugostiteljsku delatnost obavlja u kiosku, prikolici ili sličnom montažnom ili pokretnom objektu može se, na njegov zahtev, odobriti da porez plaća na paušalno utvrđen prihod.
...

dakle, preduzetnik mora da podnese odgovarajuci zahtev poreskoj upravi i da poreska uprava, ukoliko su ispunjeni propisani uslovi, odluci o zahtevu za pausalno oporezivanje. u suprotnom je obveznik poreza na dohodak gradjana. i onda kada mu je promet manji od 3 miliona.

btw, preduzetnik nema status pravnog lica.
 
i ovo, i gore navedeno, je citat iz zakona o porezu na dohodak gradjana:

Porezu na dohodak građana podležu sledeće vrste prihoda:
1) zarade;
2) prihodi od poljoprivrede i šumarstva;
3) prihodi od samostalne delatnosti;
4) prihodi od autorskih prava, prava srodnih autorskom pravu i prava industrijske svojine;
5) prihodi od kapitala;
6) prihodi od nepokretnosti;
7) kapitalni dobici;
8) ostali prihodi.

Prihodi iz stava 1. ovog člana oporezuju se bilo da su ostvareni u novcu, u naturi, činjenjem ili na drugi način.
 
i ovo, i gore navedeno, je citat iz zakona o porezu na dohodak gradjana:

Porezu na dohodak građana podležu sledeće vrste prihoda:
1) zarade;
2) prihodi od poljoprivrede i šumarstva;
3) prihodi od samostalne delatnosti;
4) prihodi od autorskih prava, prava srodnih autorskom pravu i prava industrijske svojine;
5) prihodi od kapitala;
6) prihodi od nepokretnosti;
7) kapitalni dobici;
8) ostali prihodi.

Prihodi iz stava 1. ovog člana oporezuju se bilo da su ostvareni u novcu, u naturi, činjenjem ili na drugi način.

Dobro ti ide ovo copy/paste...z:)
 
Ja mislim da Atila pokušava da preko neta sazna KAKO da opere novac. On je negde načuo kako to funkcioniše pa sad sprema teren da to uradi. Ukratko,iz nekog Državnog fonda (za kulturu i sl.) treba da se ispumpaju pare u privatne džepove.Kako, pa napraviće neki koncert i sl. Pozvaće nekog iz Hrvatske da peva,daće mu 10 000 da se potpiše i ode. Taj posao još nije urađen nego se tek planira (ako je urađen naj,ebali su).Ovih dana je krenula budžetska kontrola.Zvao me jedan isto tako pametan tip da pita kako da opravda potrošnju. Rekao sam mu:" Kad je muka gde si Đuka,kad je;bete Đuku ne zovete!" Logistiku za pranje para morate postaviti tri meseca pre love a ne mesec dana posle. Ja znam perfektan način da se to sredi,ali TO KOŠTA 20%.Ako hoće Atila neka pošalje pp.z:plez::sanke:
 
Ja mislim da Atila pokušava da preko neta sazna KAKO da opere novac. On je negde načuo kako to funkcioniše pa sad sprema teren da to uradi. Ukratko,iz nekog Državnog fonda (za kulturu i sl.) treba da se ispumpaju pare u privatne džepove.Kako, pa napraviće neki koncert i sl. Pozvaće nekog iz Hrvatske da peva,daće mu 10 000 da se potpiše i ode. Taj posao još nije urađen nego se tek planira (ako je urađen naj,ebali su).Ovih dana je krenula budžetska kontrola.Zvao me jedan isto tako pametan tip da pita kako da opravda potrošnju. Rekao sam mu:" Kad je muka gde si Đuka,kad je;bete Đuku ne zovete!" Logistiku za pranje para morate postaviti tri meseca pre love a ne mesec dana posle. Ja znam perfektan način da se to sredi,ali TO KOŠTA 20%.Ako hoće Atila neka pošalje pp.z:plez::sanke:

HE,He...ja cu ti moci za dz...ako je to problem ali mislim da nije.
 
Upravo tako verovatno bih ja vas zbunio kada bih krenuo da vam strucnim terminima objasnjavam moj posao zato postoje skole i razlicita opredeljenja i specijalizacije e sad bez da vredjam Moreplovka nema nadobudni ego pa kapira i pomaze koliko moze a Lady krece sa stavom "ha vidiga debil nema pojma.kako je glup" a tim stavom sebe ubacujes u isti ks sa mojim sadasnjim knjigovodjom koji je mnogo puta dobio otkaz a sad ce i od mene.

Netacno..............
Sa takvom SKOLOM, se pravilno formulise i izrazava,i tada ti nije knjigovodja taj koji ti drzi litanjije i dovodi u poziciju a se ne ne znas postaviti i snaci,kao sto to cinis.
Ti da bi radio posao moras biti potkovan znanjem,da ti ne bi neko uvalio klip i doveo ti posao u procep................A kad sve to znas,nadjes knjigovodju koji nije muljator,do kojeg zakljucka dodjes sopstvenim znanjem,i tada on radi za tebe.I ne dolazis u takve pozicije da ne znas sta ces
 
Ja mislim da Atila pokušava da preko neta sazna KAKO da opere novac. On je negde načuo kako to funkcioniše pa sad sprema teren da to uradi. Ukratko,iz nekog Državnog fonda (za kulturu i sl.) treba da se ispumpaju pare u privatne džepove.Kako, pa napraviće neki koncert i sl. Pozvaće nekog iz Hrvatske da peva,daće mu 10 000 da se potpiše i ode. Taj posao još nije urađen nego se tek planira (ako je urađen naj,ebali su).Ovih dana je krenula budžetska kontrola.Zvao me jedan isto tako pametan tip da pita kako da opravda potrošnju. Rekao sam mu:" Kad je muka gde si Đuka,kad je;bete Đuku ne zovete!" Logistiku za pranje para morate postaviti tri meseca pre love a ne mesec dana posle. Ja znam perfektan način da se to sredi,ali TO KOŠTA 20%.Ako hoće Atila neka pošalje pp.z:plez::sanke:

z:lol:z:lol:z:lol:z:lol:
Ako vec uz silno znanje na osnovu kojeg malti pare,hoce i da ga opere,znam i ja resenje.............................MAGICNO ZLATO.................Nek Googliraz:lol:
 

Back
Top