Pitanja iz knjigovodstva

ok,sad smaram a recimo opet koristim termin "zamrznem" moju firmu jer ce mi mozda nekad trebati pa nebih da je gasim a tu je i osnivacki kapital...a otvorim zeni pausalnu firmu.nebih koristio i jedno i drugo jer mi se ne isplati da sebi placam doprinose i ostale troskove za firmu koju nebih koristio.
 
Jovans,
Kad si ispod 3 milke sam vodis knjige to jest sam upisujes ulaz love i po nekad ti treba knjigovodja a kad moras da vodis knjige onda ti uvek treba knjigovodja a pogotovu kada je tromesecni obracun,eto ja to onako prostim jezikom zbunjenog coveka kao i ti.
 
da,zabortavih i taj detalj podizanja gotovine,kao pausalac mozes dnevno da podizes 99.000 din i niko te nedira dok ne dodjes do 2 milke, e onda vec misle da nekome peres lovu pa ti malo svrate al s razlogom jer mnogi tako peru lovu firmama za nadoknadu od 10%.
 
Moreplovka? Imas odgovor za mene?I hvala za odgovore gore,krajnje su jednostavni i jasni za razliku od moje knjigovodje koja koristi neke mangupske termine kad objasnjava kao ja treba da se zadivim njenim znanjem a nista je ne kapiram.
 
A sada kazes:

Pa samo preduzetnici mogu da budu pausalno oporezivani, d.o.o ne moze.


Obveznik pdv i pausalac su dve totalno razlicite kategorije.
Slusaj ovako moras praviti prvo razliku izmedju radnje i preduzeca tj.drustva.

Prvi slucaj

Radnja moze biti pausalno oporezivana.Uslov promet preko racuna ne sme da predje 3.000.000 miliona za jednu kalendarsku godinu.Doprinosi i porezi se placaju po resenju poreske uprave.

Drugi slucaj

Radnja ne mora da bude u sistemu pdv-a ako ne predje cenzus od 4.000.000.Vodi knjige i porez placa na ostvareni prihod

Treci slucaj

Radnja u sistemu pdv-a.Presla je ce nzus od 4.000.000 i zakonski nema drugog izbora.

Preduzeca tj.privredna drustva ne mogu biti pausalno oporezivana.Preduzeca su obveznici poreza na dobit.

Preduzeca nisu u sistemu pdv-a ako ne predju cenzus od 4.000.000 godisnje.U obavezi su da vode poslovne knjige.

Preduzeca koja su u sistemu pdv.To su ona ciji je godisnji prihod veci od 4.000.000 miliona.
 
Zbog cega je sada potreban tromesecni obracun ?
U redu zavrsni racun -godisnji.

Znaci ako nisi u PDV ili u pausalu placas "poreza na dobit."

Kad je rekao tromesecni obracun mislio je na obracun PDV-a koji nema veze sa zavrsnim racunom.

Ne znaci ako nisi u PDV ili pausalac da placas porez na dobit.

Prreduzeca su obveznici poreza na dobit a radnje poreza na dohodak gradjana.
 
ne,rekla je da od 2008 godine u zavisnosti koliko ti je love proslo kroz firmu mozes ili ne biti u pdv sistemu pa bih tako i ja da nisam presao 3 milke mogao i ako sam doo da budem pausalac al ebga predjoh cifru pa moram da cekam drugog dedamraza 2010te.
 
Da uprostim bavim se standardnim pruzanjima uslugea za potrebe raznih sportskih ili promocija firmi i prosecno godisnje mi firma zaradi oko 1,5 miliona do 2 miliona din, pa sam ja jos prosle god hteo u pausalce jer imam vise svojih saradnika(nisu zaposleni u mojoj firmi) a samim tim mi je problem da izvadim novac da ih isplatim. E u toku 2008 god tacnije pocetkom god tast je imao uplatu u visini od 54hiljade eura, od toga je 10.000 eur odmah placeno inostranom izvodjacu bez PDV-a koji je kasnije placen nasoj drzavi, a 43.100 eur placeno drugoj dvojici izvodjaca.Nasoj firmi od kompletne sume ostalo 900 EUR, znaci sve ostalo je bukvalno proslo kroz nasu firmu danas leglo sutra placeno sa pdv-om drugim firmama. Pa me zanima dali se sabira recimo ta cifra od 900 eur + moji poslovi koji nisu presli 1 milion din ove god i na osnovu toga drzavi predstavlja koliki je promet firme da bi mi dozvolili da budem pausalac ili se sabira svaka ulazna faktura u sta spada tih 54.000 eur pa mu onda to dodje da sam daleko od mogucnosti da ove god trazim da budem pausalac.Inace poslovi su mi u 98% slucajeva da imam ulazne fakture,uvoz,izvoz ili bilo kakvu drugu transakciju ne radim.Osim tast ovu jednu al ebga vrednu?





Porocitajte pazljivije sve ovo,pa cete videti da prica veze sa vezom nema.......
Sa saradnicima se sklapa ugovor,u cega je uklakulisana njihova cena usluga,a time se ima napismeno razlog virmanskog placanja putem racuna.Ako ne tako,onda putem naloga za isplatu.
Ako je imao zaradu od 54.000 evra zagazio je u pdv,a u onih 10.000 sto je placeno stranom izvodjacu je morao biti uracunat pdv,jer drzava zahteva tako.
Poslovi nisu presli milion,ulazne fakture,uvoz izvoz,ne radim.......................
Mastovita koncepcija.Al ne pije voduz:lol:
 
[/B]


Porocitajte pazljivije sve ovo,pa cete videti da prica veze sa vezom nema.......
Sa saradnicima se sklapa ugovor,u cega je uklakulisana njihova cena usluga,a time se ima napismeno razlog virmanskog placanja putem racuna.Ako ne tako,onda putem naloga za isplatu.
Ako je imao zaradu od 54.000 evra zagazio je u pdv,a u onih 10.000 sto je placeno stranom izvodjacu je morao biti uracunat pdv,jer drzava zahteva tako.
Poslovi nisu presli milion,ulazne fakture,uvoz izvoz,ne radim.......................
Mastovita koncepcija.Al ne pije voduz:lol:

Malo je konfuznije napisao, ali svaki knjigovodja ce razumeti sta je hteo da kaze.Obicno su svi klijenti takvi kad nesto prezentuju a ne poznaju materiju.
 
Lady,Nisam hteo da pisem esej pa sam te stavke izostavio kao stavke koje se podrazumevaju.
Kada placas ka inostranstvu nisi duzan da platis PDV(strancu) nego ga platis svojoj drzavi a to sam i uradio. Naravno da je prvo uradjen ugovor sa gore pomenutima a onda na osnovu fakture koju su mi izdali ja njima platio sa PDV-om jer su takodje PDV obveznici.
 
Lady,Nisam hteo da pisem esej pa sam te stavke izostavio kao stavke koje se podrazumevaju.
Kada placas ka inostranstvu nisi duzan da platis PDV(strancu) nego ga platis svojoj drzavi a to sam i uradio. Naravno da je prvo uradjen ugovor sa gore pomenutima a onda na osnovu fakture koju su mi izdali ja njima platio sa PDV-om jer su takodje PDV obveznici.


O kojoj zemlji je rec.Ino fakture nemaju obracunat PDV.Placas drzavi a isto ako imas pravo na povracaj PDV-a.
 
Upravo tako verovatno bih ja vas zbunio kada bih krenuo da vam strucnim terminima objasnjavam moj posao zato postoje skole i razlicita opredeljenja i specijalizacije e sad bez da vredjam Moreplovka nema nadobudni ego pa kapira i pomaze koliko moze a Lady krece sa stavom "ha vidiga debil nema pojma.kako je glup" a tim stavom sebe ubacujes u isti ks sa mojim sadasnjim knjigovodjom koji je mnogo puta dobio otkaz a sad ce i od mene.
 

Back
Top