Pitanja iz knjigovodstva

Narode, može li neko u tezama da mi rezimira sve radnje koje se obavljaju oko završnog računa pre unošenja podataka u obrasce. Ovde vas ima iskusnih, voleo bih da imam nešto kao šemu po kojoj bih išao, sa naglaskom šta radite prvo a šta poslednje i sl. pod pretpostavkom da su sve klase u igri 0-9. Znam da dosta toga zavisi i od preduzeća do preduzeća, informacionog sistema i sl. al mi trebaju osnovne stvari koje radite i neki saveti, sitne cake koje biste da podelite i sl. Hvala!
 
Moja organizacija se bavi prodajom robe. Kada sam uporedio nabavnu vrednost robe i prodajnu, dobio sam razliku u ceni od 135.000, 00 din. To sam radio rucno. Medjutim, u programu ta razlika ispada 115.000,00 din. Ubih se trazeci gresku i ne mogu da je nadjem. Sabrao sam sve fakture dobavljaca i uverio se da nisam nijednu duplirao. Takodje sam proverio otpremnice na osnovu kojih zaduzujem kupce i video da nijednu nisam duplirao. Ima li mozda neko ideju od vas gde da potrazim gresku?
 
Potrebna mi je pomoc kako da se registrujem.
Bavim se stolarijom i hteo bih da mogu da prodajem stvari po zemlji, ali bih definitivno hteo da pokusam u inostranstvu.

Da li udruzenje moze da funkcionise na taj nacin? (prozivodi bi se najverovatnije stavjali u neke prodavnice koje bi dodavale svoju marzu koje nisu male)

Ukoliko ne, da li je resenje da se registurjem kao preduzetnik - pausalac, i kako da saznam koliko bi ta pausala bila. Zaista nemam niakakav kapital da ulazem u otvaranje firme niti planiram da radim ista na veliko.
hvala unapred!
 
Potrebna mi je pomoc u vezi sa izdavanjem knjiznog zaduzenja. Naime, u pitanju je razlika u ceni za dva artikla, za jedan je cena visa od dogovorene sa kupcem a za drugi niza, kupac insistira da razlika po oba artika bude prikazana na dokumentu, u zbiru to jeste zaduzenje, ali ja nisam sigurna da li je takav dokument po propisu. (Argument kupca je da je to u redu sl. kao i prikazivanje dodatnog popusta na fakturi).
Ako neko moze da pomogne ili uputi na regulativu prilikom izdavnja ovakvih dokumenta - unapred hvala!
 
Drage kolege, pocetnik sam u ovom poslu, pa se unapred izvinjavam ako je neko vec postavljao ovakvo pitanje ranije.
Treba da fakturisem konsultantske usluge firmi cije je sediste u BiH. Da li se obracunava i placa PDV na ovu vrstu usluga?
I ako je usluga oslobodjena PDVa, da li je to sa pravom ili bez prava na odbitak prethodnog poreza?
Hvala unapred na odgovoru!
Pozdrav,
 
sm77,
Nemam iskustva sa fakturisanjem konsultantskih usluga inostranim licima ali Zakon o PDV-u kaže da je predmet oporezivanja PDV-om promet dobara i usluga koje poreski obveznik izvrši u Republici (!!!) kao i uvoz dobara u Republiku. Član 12. precizira mesto prometa usluga te je za konsultantske usluge navedeno da se mestom prometa smatra mesto u kom primalac usluge ima sedište, poslovnu jedinicu. Iz toga sledi da ovaj promet nije predmet oporezivanja jer nije izvršen u Republici Srbiji. Znači on nije oslobođen plaćanja PDV-a već nije predmet oporezivanja.
MOžda bolje i nekog iskusnijeg da konsultuješ ovo je moje tumačenje Zakona...
 
Ne obracunava se PDV na izvoz. To je u sklopu podsticaja da sto vise izvozimo i tako to... Medjutim na PDV prijavi ova faktura se mora iskazati u predvidjena polja, s tim sto se u levom delu tzv. 001 unosi vrednost fakture, a obracunavanje PDV se ne radi... Nadam se da sam pomogla...
 
Preduzetnik sam knjigaš.Nemam ličnu zaradu.Plaćam u 2014 godini akontacije poreza na dobit i na iznos
na koji plaćam porez podizem i samu dobit.Ako na kraju godine ne ostvarim dovoljno dobiti za pokriće podignutih
akontacija šta se tada dešava sa tim iznosom što sam više podigao.
 
Postovani molim pomoc oko popunjavanja obrasca PPDG-1s.Otvorila sam radnju 11.06.i susrela se sa starim obrascom u novoj formi.Naime zanima me kako da popunim br.6 -podaci o proceni poslovnog rezultata ako procenim da ce mi prihod do kraja god.biti 500.000,00,a rashod 450.000,00?
 
Moj knjigovođa je zahtevao da podnesem zahrev za izdavanje kvalifikovanog elektronskog sertifikata sa čitačem i ja sam to uradila, u pošti.
Firma je na papiru moja, inače je pravi vlasnik i direktor moj muž, koji posluje i u dogovoru je sa knjigovođom.
Knjigovođa mi traži da taj elektronski potpis dam njemu da bi on slao prijavu za PDV.
Pošto svi preduzetnici koje poznajem kažu da nisu morali da podnose zahtev u pošti, nego su samo potpisali PEP obrazac kod svog knjigovođe,
ja sam sada zaista u čudu i ne znam kako da se postavim u ovoj situaciji.
Da li ovaj elektronski potpis može da se zloupotrebi?
Šta mi savetujete?
 
za sada, niste morali da uzimate elektronski potpis. Dovoljan je knjigovođin kojim ste ga vi ovlastili, putem PEP obrasca, da potpisuje obračune umesto vas. Čula sam, da će morati da ga imaju i direktori, tj. vlasnici preduzetnici, ali to još uvek ne vaći, već je samo mogučnost.
Ne postoji način da knjigovođa zloupotrebi vaš potpis.Pa on i tako radi obračun plata, obračun PDV-a. Ako mu ne verujete za obračun, onda promenite knjigovođu.
Ako bi elek.potpis bio kod vas, onda bi vi svaki put morali da idete sa čitačem i karticom kof njega u kancelariju da zajedno potpišete, on svojom karticom a vi vašom. Da ne bi dolazili stalno, zato vam i traći da potpis bude kod njega.
Upravo zbog ove procedure, koja iziskuje dolazak drugog potpisnika, ili obavezu knjigovođe da pamti vaš pin, karticu, da misli da ne sme da pogreši prilikom potpisivanja i pobrka pinove i kartice različitih firmi, mali broj knjigovođa je traćio od direktora da i oni imaju elek. potpis.
 
U pitanju je preduzetnicka radnja.Podizana je gotovina sa ziro racuna.Iznos nije prekoracio limit.Kao svrha podizanja navedeni su materijalni troskovi.Medjutim,knjigovodja navodi da je za svrhu isplate bilo neophodno navesti,npr.isplata dobiti,znaci nesto drugo,ne materijalne troskove.Moze li ovo izazvati probleme?Molim za savjet,jer svaki savjet ce dobro doci! Hvala!
 
U pitanju je preduzetnicka radnja.Podizana je gotovina sa ziro racuna.Iznos nije prekoracio limit.Kao svrha podizanja navedeni su materijalni troskovi.Medjutim,knjigovodja navodi da je za svrhu isplate bilo neophodno navesti,npr.isplata dobiti,znaci nesto drugo,ne materijalne troskove.Moze li ovo izazvati probleme?Molim za savjet,jer svaki savjet ce dobro doci! Hvala!

Ako je preduzetnik paušalac onda može da bude "materijalni troškovi". Ako nije paušalac, onda sve zavisi. Ako staviš materijalne troškove onda moraš da ih pravdaš, tj. da imaš ulazne fakture izdate na ime firme. Ako nemaš takve ulazne fakture onda ideš na isplatu dobiti.
 
Preduzetnička radnja treba da plati prekršajnu kaznu.
Zbog nedostatka novca ne može se odmah platiti.Da li je po zakonu
da preduzetnik zatvori ovu radnju pošto radi sa gubitkom a da kaznu plati posle
kada bude mogao kao fizičko lice sa svog ličnog tekućeg računa.
Drugo pitanje je gde su dostupne informacije o poreskom i knjigovodstvenom aspektu zatvaranja radnje.
Pozdrav.
 
Pozdrav!

Planiram sa prijateljicom da otvorim knjigovodstvenu agenciju. Da li je neophodno da jedna od nas dve ima nekakvu licencu ili stručno zvanje za obavljanje ovih poslova? Inače smo obe diplomirani ekonomisti po struci i generalno želimo da polažemo ispite za sticanje stručnog zvanja, ali da li je to odmah na početku neophodno da bi se obavljala delatnost i potpisivala finansijska dokumentacija?

Hvala :)
 
Molim pomoć oko načinja knjiženja u špediterskom društvu. Sve fakture koje špedicija plaća za komietenta (carina,pdv,inspektori...) glase na špediciju, ne na komitenta, ašpedicija ih naplaćuje od komitenta bez RUC-a. Dakle špedicija ij mora knjižiti kao ulazne fakture. za ove naknade špedicija izdaje fakturu komitentu po cijeni po kojoj je fakturisano špediciji-bez RUC-a. na koji način knjižiti ove ulazne i izlazne fakture?
 

Back
Top