Pitanja iz knjigovodstva

U Rep.Srpskoj je ovako: na pocetku se odlucis dobrovoljno da li ces biti PDV obaveznik ili ne, ako ti godisnji prihodi ne prelaze cini mi se 50 000 km, ako prelaze, tj. ako pretpostavis da ce prelaziti taj iznos moras biti pdv obaveznik, ne znam da li je kaznjivo ako si lose pretpostavio, ali logicno bi bilo da nije pod uslovom da kasnije, ako si presao tu granicu, izmiris svoje obaveze u vezi PDV-a.Pitaj knjigovodju, on ove stvari mora znati.
 
Osnovali smo u februaru preduzeće kao deoničarsko društvo sa ograničenom odgovornošću doo. Da li smo bili u obavezi da se registrujemo u pdv -obavezno , nismo se registrovali .A sada hoćemo, trebamo da imamo prihod preko 4000000dinara pa da podnesemo prijavu eppdv. Firma nije imala nikakvih poslovnih promena do sada. Da li ćemo snositi posledice jer to nismo odradili na vreme, kazne, ili to nismo bili ni u obavezi da uradimo, po izboru.

sta znaci nije imala nikakvih poslovnih promena?
ukolika firma nije pocela sa radom, nece biti problema..
datum pocetka rada vezano za pdv nije datum registracije sa resenja, vec datum prve poslovne promene.
 
Molim Vas da mi savetom pomognete,evo mog slucaja-
Otvorila sam firmu marta 2009. god, kad sam bila u 3. mesecu trudnoce,bila sam jedini zaposleni,redovno placala doprinose i poreze, i ostvarila pravo na 100% porodiljskog bolovanja (znaci primala sam novcanu nadoknadu i prebacivala za porodiljske doprinose.) Za vreme mog odsustva imenovala sam poslovodju firme, do mog povratka sa porodiljskog, kome su uplacivani redovno doprinosi. Sada sam pocela ponovo da radim (01.10.2010.), i saznala da imam dug prema Poreskoj upravi(uopste nije zanemarljiv) posto nisam nastavila da placam one prvobitne doprinose(logicno,jer sam otisla na porodiljsko).Oni su me i dalje zaduzivali sa doprinosima kao da se nista nije desilo (kao da nisam otisla na porodiljsko)
Izgleda da postoji propust mog knjigovodje, on mi prica price o nekoj uredbi koja je donesena pre par meseci i po kojoj retrogradno zaduzuju porodilje-preduzetnike pocevsi od 2009 za duple doprinose itd itd, bla, bla.Cini mi se da samo hoce da prebaci krivicu sa sebe posto je debelo pogresio. Sa druge strane, informisala sam se u drugoj knjigov. agenciji, i receno mi je da mi fali Resenje iz APR po kom je moj poslodavac imenovan kao takav. Ja imam papir kojim ovlascujem drugu osobu kao poslovodju (Ovlascenje), ali to Resenje o promeni podataka iz APR nemam. Da li je moguce da su me zbog toga duzili sve vreme mog porodilj. odsustva? I sta mi je ciniti dalje, da li ja to resenje mogu da sada nabavim ne bi li mi stornirali taj za mene basnoslovni dug? Tkdj, imam Resenje kojim mi se priznaje naknada zarade za vreme porodilj.odsustva., dokaze o uplatama doprinosa i za mene i za poslovodju, dokaz o placenim porezima i sta sve ne, ali meni kamata i dalje ide na taj <fantomski> dug. Molim Vas,pomozite, ja sam <blago je reci> ocajna! Poz
 
Molim za pomoc nekog ko je strucan!
Naime, na koji nacin se podize gotovina sa racuna skupstine stanara zgrade koje sam ja predsednik i ovlasceno lice za podizanje novca.Zgrada je registrovana kao ostale nepomenute organizacije, sifra 91330. U pitanju je iznos od 200.000 din uplacen od strane opstine za sredjivanje zgrade. Da li je prilikom podizanja novca potrebno priloziti racun ili ne?Htela bih da angazujem ljude za ciscenje podruma i dvorista a to su sve privatna lica..:worth:.Hvala puno na odgovoru!
 
Ako Vam je uteha, sve porodilje-preduzetnice u Srbiji, koje nastavljaju sa radom preko poslovođe u istom su problemu. Nije greška Vašeg knjigovođe već blago rečeno puni doprinos Poreske uprave na povećanju nataliteta od 1% iliti puna zaštita materinstva Srbije.Poslovno udruženje vlasnika računovodstvenih agencija UVRA N.Sad se bezuspešno obraćala Ministarstvu finansija koje nije reagovalo i dalo bilo kakvo objašnjenje. Na kraju se UVRA ponovo obratila Poreskoj upravi ali se i obratila istim dopisom POKRAJINSKOM OMBDUSMANU koji je jedini reagovao zakazujući Okrugli sto po ovaj temi, neposredno posle toga Poreska Uprava (Sektor unutrasnje kontrole) se oglasila sa dosta neubedljivim odgovorom uz napomenu da su se obratili Ministarstvu rada i socijalne politike za misljenje po ovom problemu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Potreban mi je jedan savet,7.decembra sam dobila resenje za otvaranje szr radnje,pecat racun...znaci obavila sam sve sto je trebalo.Sada me buni jedna druga stvar kada sam predala u poreskom PPGD1 i zahteva za pausalno oporezivanje na pitanje:iznos planiranog prometa kada pocinje obavljanje delatnosti.Ja sam tu upisala neku cifru sto ne znaci da ce tako biti jer odkud ja znam koliki ce promet biti,da li ce ta cifra uticati na odredjivanje pausalnog poreza jer sam se zeznula u upisala malo vecu cifru svojim neznanjem...
I da li mi treba fiskalna kasa jer radim kod kuce samostalno pravim rucno ukrase ali imam kontakt sa fizickim licima.
 
Evo i ja da postavim jedno pitanje kao novajlija preduzetnik pausalac i nadam se da ce neko strucan da mi odgovori.
Preduzetnicku radnju sam registrovao u junu mesecu i evo do sada redovno placam sve doprinose i dazbine prema drzavi.Interesuje me sada na kraju godine moram li ja kao pausalac(znaci nemam knjigovodju i ne vodim nikakve knjige osim KPO) da poreskoj upravi svoje opstine dostavljam godisnje izvestaje ili druge slicne dokumente?Zahtev za pausal za iducu godinu sam podneo,a obrazac koji sam popunio poslala mi je poreska uprava.Imam li jos kakve obaveze prema poreskoj upravi s obzirom da je kraj kalendarske godine?Ako imam,molio bih da mi kazete koje.
 
Imam jedno pitanje vezano za promenu pravne forme iz SZR u doo. Konktretno sa se desava sa dugovanjima prema SZR koje kasnije dolaze na naplatu nakon promen pravne forme .?
Pitanje je dali mogu devizni i ziro racun da ostanu aktivni za naplatu ili se blokiraju automatski nakon promene pravne forme? Ko zna hvala!
 
:)

da li mislis da cike koje kontrolisu papire znaju kako se potpisuje Pera Peric musterija? :)

ispravan je ;) ja cesto potpisujem kad ljudi zaborave svasta svasta nesto.

E vidis meni ga ne priznaju pozivajuciga na na neko uputstvo i clan 19 Zakona o fiskalnim kasama iako je to u suprotnosti sa clanovima 16 i 17 Zakona o PDV.
Kome mogu da posaljem zahtev za ocenu zakonitosti tih clanova?
 
Ako Vam je uteha, sve porodilje-preduzetnice u Srbiji, koje nastavljaju sa radom preko poslovođe u istom su problemu. Nije greška Vašeg knjigovođe već blago rečeno puni doprinos Poreske uprave na povećanju nataliteta od 1% iliti puna zaštita materinstva Srbije.Poslovno udruženje vlasnika računovodstvenih agencija UVRA N.Sad se bezuspešno obraćala Ministarstvu finansija koje nije reagovalo i dalo bilo kakvo objašnjenje. Na kraju se UVRA ponovo obratila Poreskoj upravi ali se i obratila istim dopisom POKRAJINSKOM OMBDUSMANU koji je jedini reagovao zakazujući Okrugli sto po ovaj temi, neposredno posle toga Poreska Uprava (Sektor unutrasnje kontrole) se oglasila sa dosta neubedljivim odgovorom uz napomenu da su se obratili Ministarstvu rada i socijalne politike za misljenje po ovom problemu.
Po mom mislenju to nije duplo oporezivanje jer radnja radi a samim radom se sticu uslovi za zaradu koja je opet osnova za obracun doprinosa.Eventualno se moze postaviti pitanje kome ce se ti doprinosi upisati u staz:vlasniku ili poslovodji.
 
S obzirom da sam pocetnik imam jednu dilemu,da li ja kao pausalac traba da pravdam rashode tacnije posto sama pravim,sijem i dizajniram proizvode
koje posle prodajem ,da li treba uvek da vodim evidenciju kupnjenog materijala...
Npr.pravim ukrasnu korpu sa masnama da li treba da napomenem gde sam kupila korpu kao i trake od kojih pravim te iste masne ili ne
jer nisam preprodavac vec sve proizvode sama pravim.
Takodje moja majka je pisac i samostalan izdavac pa bih htela da prodajem njene knjige,jer se pravi ulaz....ako moze mala pomoc
 
Ja bi postavio pitanje Valteru.
Preduzetnik odlazi na izdržavanje kazne zatvora zbog saobraćajnog udesa, nastavlja rad preko poslovodje i zarađuje , ako plaća
doprinose, a po Poreskoj upravi mora da plaća, da li mu ide staž i povećava osnovica za penziju ?
 
Treba mi pomoc iskusnog knjigovodje vezano za zavrsni racun. Imam gubitak poslovanja i jasno mi je kako se popunjava u bilansu uspeha, ali zato ne znam kako ide u bilansu stanja. Kada ga prikazem na AOPu109 onda mi je KAPITAL sa predznakom minus sto ne moze. Gde bi ja mogla da smestim taj gubitak!!
 
prvo moras da ispravis na kontu 3510 se knjizi gubitak do iznosa kapitala i to ide na AOP 109, tako da je klasa 3 na nuli,
a ostatak gubitka se knjizi na konto 2900, pa se prema tome i rasporedjuje u pozicijama na AOP 023.

dakle prvo da ispravis knjizenja pa onda radi bilans stanja.

pozz
 

Back
Top