sta usporava,a sta daje brzinu

yota

Aktivan član
Poruka
1.806
moj trener je x puta me terao da bildujem i posle toga onako mrtav umoran vezbao udarce,obicno cepanje po vreci i uvek mi je govorio da je mladja brzina i da je bitno znati sta usporava!Nisam imao priliku da ga pitam koji faktori usporavaju,jer stvarno ima toliko prilika da vidim grdosije koji su prilicno spori,ali veoma jaki!Sta to ustvari usporava nase telo?Koji su to faktori vezbe?
 
moj trener je x puta me terao da bildujem i posle toga onako mrtav umoran vezbao udarce,obicno cepanje po vreci i uvek mi je govorio da je mladja brzina i da je bitno znati sta usporava!Nisam imao priliku da ga pitam koji faktori usporavaju,jer stvarno ima toliko prilika da vidim grdosije koji su prilicno spori,ali veoma jaki!Sta to ustvari usporava nase telo?Koji su to faktori vezbe?

A sta treniras?
Po meni to sto te terao da radis je vezba za kondiciju i izdrzljivost.Za brzinu se radi nesto drugo.
Brzinu usporava salo,velika misicna masa koja ne moze da se nosi sa losom kondicijom,sto obicno krasi momke iz teretane,koji izgledaju jako i napucano a kondicija im je 0.
 
Sta ste se svi uvatili za MISICNU masu ? A SALO masa je ok a ? I ispade sad salo i mzoes da imas, ali misice ne smes....

Pogledajte Tajsona npr, dizao je 500kg na presi i 300kg na benchu , ogroman je kao neki sprinter, bodibilder, a brz kao djavo i ima kondiciju celu noc da bije....

Ne najbolje je biti zgoljav i imati komplekse i onda se tesiti kako ti masa ne treba "jer ce da te uspori"i razne gluposti....

Masa je mama , zato i postoje tezinske kategorije. To je presudno. Svako ko misli suprotno moci ce da kaze da je u pravu tek kada se kategorije ukinu.

Dzbe nekom kondicija da skace po ringu/oktagonu kao mrtav pevac kad ga ovaj drugi samo jednom zakaci i odmah opsta anestezija 3:)
 
Masa moze, ali ne mora da bude limitirajuci/presudni faktor. Zavisi od ostalih aspekata treninga.
Sto se tice uloge mase i na njoj gradjene snage u borbi...imali smo i primere Gresijevih protiv raznih spodoba, rendi Kotur protiv Tima Silvije, Juki Nakai protiv raznih itd.

Poenta je u sledecem - brzina je fizicko svojstvo sa najvecim stepenom genetske predispozicije, tj. najmanje se moze povecati treningom. Zato je bitno da se ne sputava pogresnim treningom to sto vec postoji. Ukratko, i VRLO simplifikovano, ako se radi sa tegovima (bez zelje/namere da se podigne masa), mora da se radi ekspolozivno - velike tezine (submaksimalne); mali broj ponavljanja u seriji; veliki odmor izmedju serija. To je zapravo povecanje snage ne racun veceg iskoriscenja prisutnih motornih jedinica, odnosno, stimulacija nervnog sistema.

Ako neko vec bilduje, trebalo bi da svakako ukljuci u rezim i pliometriju i/ili i gorenavedeni metod sa tegovima.
 
usain-bolt-200-meters-legend.jpg


:per:
 
Пре тридесетак година сам боксовао и научио сам да претерана употреба тегова може да буду заиста опасна за брзину. Сетите се само Маријана Бенеша, због тегова је чак сматран једним од најјачих људи на свету у својој категорији, а "школски" боксер Пламен Јанков га је редовно тукао. Што је најгоре, Бенешу је из периода када је био брз остала (лоша) навика да боксује са спуштеним гардом. Ми смо тренирали са теговима веома мале тежине (пола киле - кило) у "борби са сенком". То стварно подиже снагу ударца, а да притом не смањује брзину. Најважније је да рука приликом ударца буде потпуно опуштена, "бациш" је испред себе, а контракција је у последњем тренутку, уз полуротацију шаке која даје додатну снагу ударцу. Без тога се ударац своди на "гурање", а не ударање. Наравно, десни директ полази из пете, а леви из кука, тако да је сама рука сигурно мање од 50% снаге ударца (нисам мерио :)). Они који ипак више полажу на веће тежине тегова обавезно треба раде вежбе извлачења, најмање онолико дуго колико су дизали терет.

Давно је то било, сигурно се много тога променило, али ја баш и нисам тако лоше пролазио. У преводу - нисам добијао много батина, а дешавало ми се и да оборим. Баталио сам после непуне две године, јер сам схватио да чак и мале батине у боксу нису баш тако безопасне.
 

Back
Top