mig 29 .

sa par eskadrila migova 29 za vrijeme nato invazije ...

  • srbija bi se obranila .

  • ipak bi bila porazena .

  • mozda bi i izgubila ali bi bilo veselije u zarku .


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
kada smo vec kod vojske da usporedimo uniforme , evo od hv :

nove_uniforme.jpg
 
oni grifini sto planira uzeti hv su 60 - 80 milja eura ali sumnjam da su kvalitetniji od miga 35 . idealno bi bilo da srbija uveze migove iz rusije a hrvatska s 300 iz nato - a pa da se formira zajednicko RZ i PZO . to bi ustedilo brdo para jer koliko ja znam slovenija godisnje placa italiji 10 milijuna eura da joj nadzire zracni prostor .
 
pazi srbija uveze migove 35 i kontrolira zracni prostor izmedu vardar i triglava posto je ruski saveznik i moze do tih aviona . hrvatska kao nato clanica lako moze do s 300 a za avione i onako ima pre " cudan " geografski izgled . ne zalazem se sada za aneksiju bosne i hercegovine ali hrvatska bez bosne stvarno izgleda smijesno . uostalom i srbija bez kosova izgleda smijesno posto je put nis - skoplje suzen na samo nekoliko kilometara sirine a tu su i albanci u bujanovcu i presevskoj dolini .

mislim da bi ovim zajednickim djelovanjem svi bili na dobitku i iskoristili to sto je svaka od nasih drzava clanica ili barem prijateljska zemlja drugoj super sili .
 
vidio sam neke ruske planove o invaziji na zapadnu europu . navodno bi dosli sve do francuske i velike britanije ( ove dvije drzave nebi dirali jer su nuklearne sile ali njemacku mogu osvojiti . navodno svaki ruski general ima taj plan u torbi i samo se ceka naredba za pokret . ok koliko je to urbana legenda neznam ali sam cuo .

- - - - - - - - - -

isto se tako rusi u slucaju nuklearnog rata najvise boje za sankt petersburg .
 
Kada se dogodio takav duel?

Ameri su slali svoje pilote na asimetricni trening u Nemacku, jer su oni imali MiG-29 iz bivse DDR. Treba napomenuti da su Nemci imali tacan scenario po kome treba da lete kako bi uvezbali amere. Naravno, nemci su povremeno dopustali sebi da lete kako oni zele, cisto da pokazu ko je glavni, i u takvom duelu MiG-29 je uvek izlazio kao pobednik, delom zbog boljeg aviona, a delom zato sto su to vrhunski piloti.

Ovo je dobra emisija o tome:

U ovakvim borbama nije cilj da se pokaze koji je avion bolji, nego da se nesto nauci.
 
vidio sam neke ruske planove o invaziji na zapadnu europu . navodno bi dosli sve do francuske i velike britanije ( ove dvije drzave nebi dirali jer su nuklearne sile ali njemacku mogu osvojiti . navodno svaki ruski general ima taj plan u torbi i samo se ceka naredba za pokret . ok koliko je to urbana legenda neznam ali sam cuo .

- - - - - - - - - -

isto se tako rusi u slucaju nuklearnog rata najvise boje za sankt petersburg .

Prvi deo je izuzetno nerealan. Po meni su to govorkanja raznoraznih entuzijasta i zaluđenika.

Drugi deo je očekivano jasan: grad veoma podložan opkoljavanju i razaranju, najbliži napadima od strane amerike preko severnog pola, ali i koncentracija velikih industrijskih kompleksa razne namene. Osim toga, stara prestonica i kulturni centar.
 
pa sva prorocanstva iz njemacke govore da ce za vrijeme treceg svijetskog rata njemacka biti okupirana od rusije . iz tog straha je hitler i napao rusiju da pretekne prorocanstvo ali se samo jos vise zavukao u probleme .
 
pa sva prorocanstva iz njemacke govore da ce za vrijeme treceg svijetskog rata njemacka biti okupirana od rusije . iz tog straha je hitler i napao rusiju da pretekne prorocanstvo ali se samo jos vise zavukao u probleme .

Vidi ovako: jeste da je tema MiG-29 i njegovi derivati, ali imaj na umu jednu jako bitnu stvar: proročanstva nikad nisu 100% tačna, ako ništa drugo, barem nisu tačna po pitanju vremena odvijanja događaja. Proroci su samo znaci upozorenja pored puta. Kao kada naletiš na trougao sa uzvičnikom u sebi (ili kod tebe kako se kaže trokut sa uskličnikom, ispravi me ako grešim). Dakle, imaš znak "Opasnost na putu, pazi kako voziš", koji ne kaže da te čeka katastrofa, ali je ta katastrofa na tom delu puta najverovatnija.

Treba miati na umu i sledeće: Ruska avijacija zaista ima neverovatno precizno "Stand off" oružje, domete AESA, PESA i ostalih radara veće od Američkih i Evropskih, a pogotovo Kineskih. Doleti aviona su ogromni. Ruske oklopne snage imaju neverovatno ojačan uglavnom najviše prednji oklop, brzinu ispaljivanja, koja je u nivou mašte za NATO, ali opet - šta će njima EU teritorija, kada ni svoju teritoriju nisu iskoristili do kraja, a pogotovo prirodne resurse (pre svega reke i vetrove)? Kažem, oprema im je baš kao pravi bokser sa šest ruku, koje se kreću neverovatno brzo i udaraju neverovatno jako.

Pogledaj na primer poređenje mitraljeza familije Gatling i recimo Grjazev-Šipunov šestocevni. Ameri su ubrzavali elektromotore za obrtanje cevi, ne bili navukli 6000metaka/min, a Rusi su usporavali svoje mitraljeze sa 12.000-14.000metaka/min na 10.000metaka/min jer je kadenca prosto prebrza. Pogledaj takođe brzinu paljbe ruskih tenkova sa automatskim punjačem topa. Porediti na primer brzinu od 6-8 POVR (ProtivOklopnih Vođenih Raketa) po minutu sa 4 kumulativna projektila iz Abramsa je nerealno. Jednostavno POVR duplo brže izleće iz topa, ima kalibar 125mm i gađa A4 papir na 5000m (ista tehnologija u M-84AB1), dok je kumulativni efikasan na 2-3km da bi bio toliko precizan.

No, da se vratimo na MiG-29. Motori Klimov RD-33MK imaju toliko jak forsažni potisak, da se planiraju koristiti za palubnu varijantu MiG-29K, što je na primer veoma pozitivno.

Kolega iz URALMAŠ-a, sa kojim sarađujem (daj Bože da to nije trenutna saradnja, jer nam ti poslovi očuvavaju fabriku) je rekao jednu prostu stvar: ruska metalurgija i mašinstvo je zadalo zadatak sebi da mlazni motori svih novijih generacija moraju imati takvu obradu pri visokim temperaturama, da one moraju nadvisiti temperaturu rada motora. Konkretno, reč je o svim lopaticama i krilcima na motoru. To je preduslov da motori dozvoljavaju jako dobre manevre. Takozvani "post stall" manevri su odlika ruskih mlaznih motora. Još uvek nijedan NATO mlazni motor ne podnosi da mu avion stoji, a da on radi na forsažu. Jednostavno, stane. Takođe, mlazni motori sporo ubrzavaju do zadatih brojeva obrtaja, što kod motora RD-33 nije slučaj.

Tolerantnost aviona na uslove čuvanja i održavanja, te tolerantnost konstrukcije (konkretno MiG-29 ima konstrukciju koja trpi manevre do 12g, ali su oni faktorom sigurnosti, spušteni na 10g) i stajnog trapa na loše piste znači samo jedno: reč je o ratnoj mašini, koja prosto mora uzleteti, kada se izda komanda, pa makar sa livade to bilo. To jedino vojna komanda treba da zna. Dakle, koliko brzo, sa prekrpljene piste, posle izdavanja komande, ladan avion može da dohvati do 10km u visinu i presretne bombarder? Eto, jedno pitanje malo, na primer.

Sledeće, što sam zapazio: rakete R-77 imaju mogućnost, da se ipale na avion, koji leti uporedo sa MiG-om, dakle pod uglom od 90 stepeni. Rusi su je testirali i na 180 stepeni.

Ima jedan trik, koji iskorišćava manevar Kobra do maksimuma. Scenario, koji sam kod rusa pročitao je sledeći: MiG beži dvojici aviona. Napravi manevar kobru, uz pomoć radara, zahvata oba cilja istovremeno i zaključava ih, ispaljuje četiri rakete R-77 (takozvani "fire and forget"), upali forsaž i pobegne.
 
ok vidim da si tehnicki potkovaniji od mene pa ti necu parirati sa tehnickim podacima ali ja nisam mislio na sukob rusije i amerike .amerika ima sasvim dovoljno vlastiti neprijatelja i ekonomskih problema da ce prije prodati rusiji aljasku nego ratovati sa njom .

zasto sam spomenuo sredisnju europu sa njemackom , zato sto rusija ima resurse a to podrucje ima industriju to bi bio rat za tvornice . zamisli njemacku privredu sa ruskom naftom ili plinom , rudama itd . kao sto sam rekao nikome nije u interesu atomski rat zato ne bi bilo prodora u francusku ili veliku britaniji vec samo u njemacku koja nema atomsko oruzje .

kada vec komentiramo rusku vojsku da kazemo nesto i o ruskom vojniku . po meni rus nije discipliniran vojnik ali je izdrzljiv i teze ga je psihicki slomiti od americkoga . ima visi nivo loma sto mu daje prednost u duzem sukobu . amerikancu ako pogine kolega on odma zove helikopter za pomoc jer nije snalazljiv vec je navikao na tehnicku premoc .
 
Eeeee, jeebi ga, pisao sam malo duži post i propade mi :(

Vidi, probaću opet, ali ukratko:

Nisam ja Bog zna šta potkovan, ali sam ljubitelj, a i sam sam zaposlen kao konstruktor, na čemu sam Bogu zahvalan.

Ovako - napadati bilo koga zbog tehnologije, infrastrukture, mašina i uopšte "know how" u tehnici, je nepotrebno. Te bitke se vode na drugim bojištima. Ako sam te dobro razumeo. Ja samo tvrdim da Rusija nema potrebe da takvo nešto radi. Imaš u Rusiji oblast, koja je po površini velika kao Francuska, prebogata je resursima i ima na svojoj teritoriji oko 15.000 stanovnika. Potrošiti vreme, pare, ljudstvo i tehniku na osvajanje teritorije bogate fabrikama, je po meni - i dalje veoma suvišno.

Moral - rusi ga imaju, jer su svoji na svome i brane se. To je njihova doktrina vekovima stara. Ameri moraju svoje ljude ispirati. To su ljudi, koji nemaju od čega da žive, pa odu u vojsku. Tamo postoje psiholozi, koji ih pripremaju da bez griže savesti ubijaju neke tamo gologuze afganistance, koji nikada nisu ni čuli za ameriku, ali zato ugrožavaju demokratiju, sa udaljenosti od nekoliko hiljada kilometara...

Izdržljivost i snalažljivost - to je odlika slovenskih naroda i o tome su pisali mnogi istoričari. Preporučujem da pročitaš izjavu Austro-Ugarskog generala Poćoreka posle poraza na Kolubarskoj bitci.

Da se vratim na temu: Novi MiG-ovi takođe imaju i data-link, preko kojeg imaju takozvano umreženo grupno delovanje. Pravi potencijal toga se ogleda u združenom sistemu PVO i RV, gde se MiG-ovi mogu navoditi na dejstva avaksom (Berijev), satelitom, PVO-om i MiG-om 31, koji je neka vrsta Avaksa u malom, pre svega zbog dometa radara od blizu 400km za hvatanje Avaksa ili bombardera B-52 ili B-1B uz postojanje takođe - data linka. Dakle MiG-29 više nije pojedinac u vazduhu sa radio-vezom. Na primer u Ruskoj avijaciji i PVO, avion MiG-31BM može čak i bez komande pilota sa MiG-a 29 da ispali njegovu V-V raketu i navodi je na cilj.
 
Sledeće, što sam zapazio: rakete R-77 imaju mogućnost, da se ipale na avion, koji leti uporedo sa MiG-om, dakle pod uglom od 90 stepeni. Rusi su je testirali i na 180 stepeni.

Ima jedan trik, koji iskorišćava manevar Kobra do maksimuma. Scenario, koji sam kod rusa pročitao je sledeći: MiG beži dvojici aviona. Napravi manevar kobru, uz pomoć radara, zahvata oba cilja istovremeno i zaključava ih, ispaljuje četiri rakete R-77 (takozvani "fire and forget"), upali forsaž i pobegne.
Imas li neke informacije o operativnoj upotrebi rakete R-77, godinama pokusavam da pronadjem i nigde nisam pronasao pouzdane informacije da je raketa u operativnoj uoptrebi (izasla iz test faze)?

Sto se tice kobre, ja sam pomalo skeptican, pokusavam sebe da zamislim u toj situaciji, kobra se ne moze uraditi pri bilo kojoj brzini, pa nisam siguran koliko je prakticno u bezaniji svuci brzinu u predvidjeni okvir. Dalje treba iskljuciti ogranicenje napadnog ugla i povuci dovoljno opterecenje da bi se izveo manevar i sad dolazi kritican trenutak, koliko vremena pilot ima da saceka da se radar osvezi, da zahvati bar jednu metu, da kompjuter odobri lansiranje i da se izvrsi lansiranje? Dalje, ako manevar ne uspe iz bilo kog razloga, ostajes sa malo energije sto protivnik moze da iskoristi. Ne kazem da je nemoguce, ali mislim da je jako rizicno tako nesto uraditi. Nisam siguran kako R-77 raketa funkcionise, ali ako je slicna amramu, onda je neophodno zadrzati lock dok glava rakete ne postane aktivna (u slucaju amrama nekih 10km), u suprotnom, raketa se navodi preko nekih algoritama do predvidjenog mesta udara, pa ako nahvata radarski odraz, nahvata, ako ne, jbg, samounisti se. U svakom slucaju uvek je dobro drzati lock sto duze.

Ja primenu kobre vise vidim u bliskoj borbi (within visual range), gde se kombinacijom shlema i kobre moze lansirati off-boresight pod neverovatno velikim uglom.
 
Poslednja izmena:
R-77 je u upotrebi. Očekuje se da uđ u državna ispitivanja R-77M, ali o njoj ću tražiti tek...

E, sad, što se tiče manevra kobra, to ima svoju namenu i u slučajevima, kada avion treba da pokuša da se umesto ispred nosa, nalazi iza leđa protivniku. Ima jedan reklamni ruski kratki film, koji oslikava mogućnosti SU-35S, pa je navedeno u kompjuterskoj animaciji, kako taj avion koristi manevar kobra.

Manevar kobra, je dakle, po mojim dosadašnjim saznanjima, opisan u dva slučaja, a to su ova dva, koja sam opisao ovde. Sve sam to iskopao od rusa.
 
R-77 je u upotrebi. Očekuje se da uđ u državna ispitivanja R-77M, ali o njoj ću tražiti tek...
Ja i dalje ne mogu da nadjem potvrdu da ratno vazduhoplovstvo rusije koristi ovu raketu, ako moze neki link. Sve sto sam iskopao je da je imaju u malim kolicinama i da je ne koriste. Naravno, ceka se modernizovana verzija, al to je druga prica.

I da, bio sam u pravu, kao ni amraam, ni r-77 nije 100% fire and forget, tj. radarska glava se aktivira tek na odredjenoj distanci od mete (sto je i logicno s obzirom da je u pitanju jako mali radar sa ogranicenim napajanjem), a dotle se navodi inercijalno i pomocu avionskog radara. Ovo prakticno znaci da ako se lansira i prerano prekine lock (avion odlazi u defanzivu recimo), sanse za pogodak znacajno opadaju.
 
Poslednja izmena:
Ja i dalje ne mogu da nadjem potvrdu da ratno vazduhoplovstvo rusije koristi ovu raketu, ako moze neki link. Sve sto sam iskopao je da je imaju u malim kolicinama i da je ne koriste. Naravno, ceka se modernizovana verzija, al to je druga prica.
Dakle, što se tiče upotrebe rakete: http://www.testpilot.ru/russia/vympel/r/77/r77.htm
Dole u tabeli piše datum uvođenja u naoružanje.
Radari, koji imaju analogni sistem upravljanja vatrom, svi sem prvog radara na MiG-u 29, mogu imati ovu raketu u arsenalu. Za neke novije varijante radara, sa analognim računarima, postoji digitalni bajpas, za potrebe navođenja rakete do trenutka uključenja njenog radara (poslenjih 20km)

Дальнейшее развитие Р-77 — РВВ-СД — на 2009 год проходила государственные испытания, после чего должна начаться закупка ракет данной модификации для ВВС России[12]. В настоящее время ракета закупается небольшими партиями для прошедших модернизацию строевых Су-27СМ (основная опция модернизации, возможность применять ракеты семейства РВВ-АЕ), а также для новых Су-27СМ3, Су-30М2 и МиГ-29СМТ, недавно поставленных ВВС РФ.

Probaću prevesti gornji tekst: dalji razvoj R-77 RVV-SD (raketa v-v srednjeg dometa) je 2009. godine prošla državna ispitivanja, posle čega je usledila narudžba raketa navedene modifikacije za RV Rusije. Danas, ova raketa se kupuje u malim partijama za avione, koji su prošli proces modernizacije Su-27SM (osnovna opcija modernizacije, mogućnost, primene raketa porodice RVV-AE), a takođe i za nove Cu-27SM3, Su-30M2 i MiG29SMT, koji su nedavno postavljeni u RV Ruske Federacije.

I da, bio sam u pravu, kao ni amraam, ni r-77 nije 100% fire and forget, tj. radarska glava se aktivira tek na odredjenoj distanci od mete (sto je i logicno s obzirom da je u pitanju jako mali radar sa ogranicenim napajanjem), a dotle se navodi inercijalno i pomocu avionskog radara. Ovo prakticno znaci da ako se lansira i prerano prekine lock (avion odlazi u defanzivu recimo), sanse za pogodak znacajno opadaju.

Jeste, ova raketa ima sličnu doktrinu, no "ispali i zaboravi" se vezuje kao pojam za pilota, a ne za avion i radar. Inače, ovo što navodiš za prevremeni prekid korekcije putanje, zaista je tačno. Raketa nema korekciju putanje, tako da posle izvesnog vremena, ono što uhvati njen radar, uhvatio je, a ako nije, onda se raketa samouništava. No, pošto se režim ispaljivanja ovakvih raketa radi malo drugačije od klasične bliske borbe, jasno je da avioni, koji lete na brzinama većim od 1mah slabije mogu izmanevrisati ili brže promeniti pravac od onog početnog, pa šanse ipak postoje, a probaću sam izračunati kakve su šanse raketi, na osnovu brzine leta i njenih "poslednjih 20km leta". No o tom potom, kada nađem malo vremena.
 
Ja i dalje ne mogu da nadjem potvrdu da ratno vazduhoplovstvo rusije koristi ovu raketu, ako moze neki link. Sve sto sam iskopao je da je imaju u malim kolicinama i da je ne koriste. Naravno, ceka se modernizovana verzija, al to je druga prica.

I da, bio sam u pravu, kao ni amraam, ni r-77 nije 100% fire and forget, tj. radarska glava se aktivira tek na odredjenoj distanci od mete (sto je i logicno s obzirom da je u pitanju jako mali radar sa ogranicenim napajanjem), a dotle se navodi inercijalno i pomocu avionskog radara. Ovo prakticno znaci da ako se lansira i prerano prekine lock (avion odlazi u defanzivu recimo), sanse za pogodak znacajno opadaju.


To se rešava na drugačiji način
Kao Francuzi za raketom Mica IR. Jer ARs današnjih raketa imaju domet do 15-18km, ako se uzme u obzir da sadašnji avioni imaju smanjeni radarski odraz, pogotovo F22, domet ARs je svega 3-5km.
Iz tog razloga je uvodi kombinovano vođenje kao što su Francuzi uradi sa Mica-IR.
 
Poslednja izmena:
To se rešava na drugačiji način
Kao Francuzi za raketom Mica IR. Jer ARs današnjih raketa imaju domet do 15-18km, ako se uzme u obzir da sadašnji avioni imaju smanjeni radarski odraz, pogotovo F22, domet ARs je svega 3-5km.
Iz tog razloga je uvodi kombinovano vođenje kao što su Francuzi uradi sa Mica-IR.

Baš tako. Dva tragača. Jedan je radarski, a drugi infra-crveni. Nisam još dobro shvatio kolika je istina za R-77, te da li su u pravu ljudi koji tvrde da R-77 ima kombinovanu glavu samonavođenja, ali za varijantu rakete R-77M1, koja je prošla državna ispitivanja, kombinovana glava samonavođenja je deo standardne opreme.
 
Baš zato što je Hrvatska u NATO savezu, nema skoro nikakve šanse da kupi sebi sistem S-300, dok avione familije MiG29 i njegovih derivata još i može nekako.

Hrvatska je vec bila nabavila jedan sistem S300, neoperativan, ali ne za sebe. Poslali ga brodom za USA, nisu trazili nista za njega.

Avione danas Hrvatska moze da zaboravi, nemaju para ni za remont 2 miga 21, a nemaju ni pilote. Nemaju avione za prelaznu obuku, do sada su sa Pilatusa prelazili na migove, pa se ponekad kucnu u vazduhu.
 

Back
Top