Kreativnost kao ludilo kod nekih književnih stvaralaca
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Kreativnost kao ludilo kod nekih književnih stvaralaca

Moderator Sokolica_M (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    92

Podrazumevano Kreativnost kao ludilo kod nekih književnih stvaralaca

Kažu da svako mora biti malo lud (luckast, uvrnut) da bi bio dobar pesnik ili pisac.

Ne mislim tako, a u prilog tome ide i ogroman spisak vrhunskih književnih stvaraoca koji su vodili sasvim normalne živote (u nekim rastegljivim granicama pojma normalnosti), koji nisu pokazivali znake psihičke poremećnosti ili kakve druge patologije... (ili makar ne javno ).

Ali isto tako, postoji i veliki broj onih čija je kreativnost (talenat, promišljanje, genijalnost) došla kao posledica neke preživljene traume, bolesnih porodičnih odnosa, neuklopljenosti u društvo... Ili je kroz neobičan način života, haos unutrašnjeg sveta, mentalnu nestabilnost i rascepljenost, ta kreativnost prešla u medicinsku dijagnozu.

Znači, dva su pravca: 1) ludilo kao uzrok književnost stvaralaštva i 2) ludilo kao posledica književnog stvaranja.

Pa, pišimo o onima koji se uklapaju u opis teme...
    ''Došlo je, čini mi se, vreme da se uputim u krilatost...''

quentin nije na forumu
    Postoje i gori zločini od paljenja knjiga. Jedan od njih je njihovo nečitanje. Rej Bredberi
    Domaćin quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    340

Podrazumevano Re: Kreativnost kao ludilo kod nekih književnih stvaralaca

Citat Original postavio Sokolica_M Pogledaj poruku
    Kažu da svako mora biti malo lud (luckast, uvrnut) da bi bio dobar pesnik ili pisac.

Ne mislim tako, a u prilog tome ide i ogroman spisak vrhunskih književnih stvaraoca koji su vodili sasvim normalne živote (u nekim rastegljivim granicama pojma normalnosti), koji nisu pokazivali znake psihičke poremećnosti ili kakve druge patologije... (ili makar ne javno ).

Ali isto tako, postoji i veliki broj onih čija je kreativnost (talenat, promišljanje, genijalnost) došla kao posledica neke preživljene traume, bolesnih porodičnih odnosa, neuklopljenosti u društvo... Ili je kroz neobičan način života, haos unutrašnjeg sveta, mentalnu nestabilnost i rascepljenost, ta kreativnost prešla u medicinsku dijagnozu.

Znači, dva su pravca: 1) ludilo kao uzrok književnost stvaralaštva i 2) ludilo kao posledica književnog stvaranja.

Pa, pišimo o onima koji se uklapaju u opis teme...
    Ne mislim da mentalna neuravnoteženost može pomoći nekome da bude dobar pisac. Ne mislim ni da književni rad može dovesti do ludila nekoga kome se to inače ne bi dogodilo.
    Ima pisaca za koje znamo da su imali psihičke probleme, ali oni su pisali u periodima kad su bolest držali pod kontrolom, ne kad bi ona njima vladala. Ne nalazim u ludilu ništa romantično, niti umjetničko. Kao i svaka bolest, ono je ljudska tragedija koja snažno pogađa čovjeka i sve u njegovoj okolini.

Naravno, psihička oboljenja ne smiju se miješati sa nekakvom lucidnošću ili ekscentričnošću koje su česte kod pisaca i drugih umjetnika. One se naprosto karakterne osobine, a ne ludilo.
    The literary culture is the last bastion of the individualist.

Starosedelac hirajgoagain (avatar)
    Učlanjen
    23.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    3314

pa ne valjda je ludilo ludilo, a sad da li to drzis na nekoj granici ili ne to je drugo

- - - - - - - - - -

dobro moguce da te neki pomeraj vodi u umetnost
    ali opet svi na neki nacin stvaraju
    imash folklor i tu ima umetnosti da li je igra pevanje muzika vezenje to je umetnost
    pa se valjda neko tu istakne vise
    ili mozda ne zavisi sta je dozvoljeno

- - - - - - - - - -

mada dozvole valjda ko se istakne
    da

Moderator Sokolica_M (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    92

Citat Original postavio quentin Pogledaj poruku
    Ne mislim da mentalna neuravnoteženost može pomoći nekome da bude dobar pisac. Ne mislim ni da književni rad može dovesti do ludila nekoga kome se to inače ne bi dogodilo.
    Ima pisaca za koje znamo da su imali psihičke probleme, ali oni su pisali u periodima kad su bolest držali pod kontrolom, ne kad bi ona njima vladala. Ne nalazim u ludilu ništa romantično, niti umjetničko. Kao i svaka bolest, ono je ljudska tragedija koja snažno pogađa čovjeka i sve u njegovoj okolini.

Naravno, psihička oboljenja ne smiju se miješati sa nekakvom lucidnošću ili ekscentričnošću koje su česte kod pisaca i drugih umjetnika. One se naprosto karakterne osobine, a ne ludilo.
    Svakako treba imati predispozicija da bi se dogodila neka veća neuravnoteženost, ne može to tek onako da se desi, postoje samo okidači.
    Mislila sam da pisanje može pojačati neku ekscentričnost, a dalje pojačavanje ekscentričnosti dovesti i do psihičkog oboljenja.
    Granice su tanke.
    Ljudi i svakodnevno doživljavaju krize identiteta, a u umetnosti je to normalno. Umetnost, koliko leči njene uživaoce, toliko može one koji je stvaraju da opsedne.
    Mnogo je puteva, zaista.

I da, nisam mislila da su pisali baš u napadima bolesti.
    U nekim pauzama kada je bolest držana pod kontrolom, to da.

- - - - - - - - - -

Mnogi se jaki nemiri leče upravo pisanjem.
    Pitanje je kada ti jaki nemiri postaju psihotični.
    ''Došlo je, čini mi se, vreme da se uputim u krilatost...''

Zaslužan član Direkt (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    55
    Reputaciona moć
    302

Ne znam da li je OP čitao knjigu, pa pod njenim uticajem napravio temu, ali svakako preporučujem Rotenbergovu knjigu "Kreativnost i ludilo"
    Ima mana, propusta, ali vredi pročitati

Čak sam pravio rad koji se fokusira na povezanost između fizičke bolesti i kreativnog stvaralaštva, but thats another shiznit
    Sve je nestvarno dok traje i diše
    Stvaran je cvet čija odsutnost miriše.

Ističe se Gotika (avatar)
    Učlanjen
    17.03.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    79

Ne mora biti baš ludilo...ali neka pomerenost da.
    Lepo je to u svojim knjigama, ima 4 dela opisao Vladeta Jerotić ˝ Darovi naših rođaka´´, podnaslov ´´Psihološko ogledi iz domaće književnosti´´, u prvom delu od četiri dela, preporučujem deo´´Jedan nemoguć razgovor sa Ivom Andrićem´´....i uopšte sve psihološke osvrte na, u ovom slučaju domaće pisce....Sterija, Dis, Selimović, Bora Stanković, Dragoslav Mihailović i ini.

Elita Antigon@ (avatar)
    Učlanjen
    16.06.2012.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1095

Slične teme

1. Najfatalnija zavodnica u književnosti
    Autor Лилит u forumu Književnost
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 18.10.2013., 15:49
  2. Skraćeni prikazi književnih dela iz engleske književnosti
    Autor AnaMarija77 u forumu Književnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 20.08.2012., 22:04
  3. Horor književnost - nekad i sad
    Autor goxy u forumu Književnost
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 17.04.2010., 00:00
  4. Najdraži ženski književni lik
    Autor ofelija u forumu Književnost
    Odgovora: 71
    Poslednja poruka: 19.06.2009., 13:25
  5. EXPLORER-ovo LUDILO! Sta treba ciniti ?
    Autor Zvrle u forumu Sigurnost i zaštita
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 26.10.2003., 02:07

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •