Krvna slika...

Zvezdica

Iskusan
Poruka
6.474
Moze li neko od lekara da prokomentarise rezultate krvne slike....

Eritrociti: 4,55
Leukociti: 9,6
Hemoglobin: 139
Sedimentacija eritoricita: 10
Glukoza: 6,4
Holesterol: 5,7
ALT (SGPT) 30
AST (SGOT) 23

Lekar mi je rekao da je sve u redu, osim glukoze. Mene brinu leukociti... iako su u granicama normale, bojim se da su ipak povecani.
Imam temperaturu 37,5. Sta bi moglo da bude u pitanju? Sklona sma urniarnim infekcijama. (24 god.)
 
Zvezdica:
Moze li neko od lekara da prokomentarise rezultate krvne slike....

Eritrociti: 4,55
Leukociti: 9,6
Hemoglobin: 139
Sedimentacija eritoricita: 10
Glukoza: 6,4
Holesterol: 5,7
ALT (SGPT) 30
AST (SGOT) 23

Lekar mi je rekao da je sve u redu, osim glukoze. Mene brinu leukociti... iako su u granicama normale, bojim se da su ipak povecani.
Imam temperaturu 37,5. Sta bi moglo da bude u pitanju? Sklona sma urniarnim infekcijama. (24 god.)

Sve je u redu,kao sto je i Vas lekar rekao,dok je glukoza je na gornjoj granici-malo je povisena.

Pozdrav
:)
 
ja bih se usudila da dodam par reci, a molim da me doktori isprave, ako treba :).

stalno lako povisena temperatura moguce ukazuje na zarisno delovanje; 37.5 je temperatura koja je vrlo tipicna za npr. fokuse od procesa na zubima, na krajnicima, u okviru genitalno-urinarnog trakta i slicno.
malo imate laboratorijskih nalaza da bi se verifikovala ovakva situacija; potrebna vam je diferencijalna leukocitarna formula (bela krvna zrnca medjusobno "po vrstama" razvrstana u procentima), sedimentacija, fibrinogen, za pocetak. obicno diferencijalna krvna slika ukazuje na limfocitopeniju/granulocitozu (iako je ukupan broj belih krvnih zrnaca u okviru normale!), mada su moguci mnogo varijeteti.

na zalost, ja ne znam da vam kazem koja specijalnost se uze ovim bavi; ja sam davala nebrojeno puta misljenje na fokus u okviru svoje struke (zubi), a uputi su stizali od hematologa, ORL specijalista, ginekologa, nefrologa... nadam se da ce vam koleginice/kolege malko bolje pomoci nego ja :).

i, mnogo srece :).
 
Nalaz je ok, sto se tice temperature zavisi koliko traje, da li postoje jos neki drugi simptomi, u krajnjoj liniji nije tesko dati urin i urinokulturu za analizu.
 
cistitisi nikad ne idu sa povisenom temperaturom.temperaturu visu od 38 daju samo parenhimatozni organi.temperature manje od 38 su najcesce virusne.
 
Vragolasta Amfibija:
cistitisi nikad ne idu sa povisenom temperaturom.temperaturu visu od 38 daju samo parenhimatozni organi.temperature manje od 38 su najcesce virusne.

amfibijo (nick ti je sjajan :) ),
37.5 moze da se javi i sa psihozama (secas li se istoimenog filma...?), a kamoli sa infektom...
 
Pjer_Nis:
E volim ovu medicinu sto je egzaktna nauka :lol:

pjer,
neces mi verovati, ali godinama i decenijama imam izuzetno plodne rasprave sa dragim prijateljima tvoje struke, i ostalim slicnima, pokusavajuci da im objasnim da "organizam nije mehanizam".... zauzvrat, oni su mene naucili ponesto o OS-u, C++, sta je pilon i zhezheljeve konstrukcije, itd.itd. i - uopste - simpatija je obostrana (smeh). ja vas obozavam :), vec sam ti rekla :).
 
Naravno, ja moj kompjuter uvek mogu da ubijem na mestu i podignem ga ponovo, a kod vas to malo teze ide, i nase greske (uglavnom) nemaju fatalni ishod.
Zato cu uvek da skinem kapu dobrom lekaru, nekoliko njih koje poznajem su pravi ljudi.
I jos nesto, biti dobar lekar po default-u podrazumeva i biti dobar covek, a biti dobar programer, ili sys admin... ne mora da znaci nista.

Jos jednom, veliki pozdrav onima koji su svoj zivot posvetili tako obicnoj stvari, kao sto je spasavanje zivota.
 
Pjer_Nis:
Naravno, ja moj kompjuter uvek mogu da ubijem na mestu i podignem ga ponovo, a kod vas to malo teze ide, i nase greske (uglavnom) nemaju fatalni ishod.
Zato cu uvek da skinem kapu dobrom lekaru, nekoliko njih koje poznajem su pravi ljudi.
I jos nesto, biti dobar lekar po default-u podrazumeva i biti dobar covek, a biti dobar programer, ili sys admin... ne mora da znaci nista.

Jos jednom, veliki pozdrav onima koji su svoj zivot posvetili tako obicnoj stvari, kao sto je spasavanje zivota.

LOL, meni cesto dodje da moj kompjuter "ubijem", pa da ga "neko" podigne ponovo :).
imam jednog prijatelja koji povremeno "gleda" moje racunare ako se sta z..., i ja se uvek iznova zadivim njegovoj smirenosti, analiticnosti, sistematicnosti, sukcesivnom pristupu resavanju nevolja... dok ja "moram" da odem da "ne odskacem" gledajuci ga :). onda sam ga jednom pitala - kako to da ja ne mogu TAKO smireno nesto slicno da uradim...? onda mi covek sasvim cool rece: "zbog inkompetencije", LOL; rece mi da se isto tako on znoji i cupka dok mene samo gleda kako vedro i opusteno "krvavim ruke"...
srecom, posto nisam lekar nego stomatolog, samo nekoliko puta za 17 godina mi se desilo da mi pacijent bude direktno u zivotnoj opasnosti (puj-puj-puj...).

'ocu reci, postujemo se medjusobno, itekako, pjer.

izvinjavam se zbog miniranja teme, necu vise.

svako dobro dami koja je postavila topik, od srca.
 
dr:
Idu i tekako idu...jak cistitis moze dati temperaturu.

samo cistitis nikada nemoze dati temperatru.Ako je u pitanju cystopielitis to je druga stvar i kod njega moze da se javi febrilnost.
od milijardu zena koliko je leceno kod nas od obicnog pa i jakog cistog cistitisa ni jedna nije imala temperaturu.
to se odnosi i na cistitise druge etiologije.
 
E vidis sama sam srela dobar broj pacijenata koji sa obicnim nalazom cistitisa su imale temperaturu, u nalazu mokrace nije bilo nista osim mase leukocita, bakterija i dosta epitelnih celija, naravno pozitivne urinokulture, temperatura je bila oko 37c.
 
Ja se zaista izvinjavam... Kada sam slala temu isticalo mi je vreme pa je pitanje ispalo malo konfuzno. Evo sada kompletne price.

Otisla sam kod lekara pocetkom juna zbog temperature 37,2 koju sam imala nekoliko dana i nikako nije htela da spadne. Lekarka me je pregledala, nije nista nasla i dala mi da pijem eferalgan i dodjem za 3 dana na kontrolu. To sam i ucinila. Temperatura je do tada spala, ali ona me je ipak poslala da radim krv i urin (dakle, jesam uradila urin ali pametna kakava jesam nisam to napisala u prosloj poruci :oops: ) Urin: bili su povecani leukociti (6-8) i epitelne celije (4-5) (bio mi je 21 dan ciklusa, ne znam ima li to veze). Malo bakterija. Dosta sedimenata peska (tj. peska laicki receno, zaista ne znam kako se ti kristali strucno zovu). Neko je gore pitao za sedimentaciju- bilo je 10.

Odnela sam lekarki rezultate i kazala mi je da je sve u redu. Pitala sam je za leukocite, kazala je da su u okviru normalnih vrednosti. Jedino je kazala da malo pripazim na secer i da pijem uvin caj zbog urina. Tako sam i uradila, ali za nedelju dana mi se vratila temperatura. Varira izmedju 36,9 i 37,1 Ponovo ne mogu da je spustim febricetom.
Osecam se uzasno. Ne fizicki- zanimljivo, osecam se sasvim dobro. Osecam se uzasno jer imam ispit da spremam i mnogo ucim i nerviram se, a jos sada imam i temperaturu. Mnogo sam nervozna i pod stresom. Ne znam sta da radim.
 
dr:
E vidis sama sam srela dobar broj pacijenata koji sa obicnim nalazom cistitisa su imale temperaturu, u nalazu mokrace nije bilo nista osim mase leukocita, bakterija i dosta epitelnih celija, naravno pozitivne urinokulture, temperatura je bila oko 37c.

ok...ti si sa 2 godine radnog staza u opstoj praksi srela vise cistitisa nego ja sa 2 godine staza na urologiji.

tako da...u pravu si. :lol:

samo jos nesto...cisto onako...cistopijelitis je prelazna forma koja vodi do pijelonefritisa.tako da ako ti dodje pacijent sa "cistitisom" uz povisenu temperaturu a sa slobodnim lozama...tretiraj ga ampulama obavezno.ako su loze osetljive...pravac bolnica !!!

no hard filings :lol:
 
Vragolasta Amfibija:
dr:
E vidis sama sam srela dobar broj pacijenata koji sa obicnim nalazom cistitisa su imale temperaturu, u nalazu mokrace nije bilo nista osim mase leukocita, bakterija i dosta epitelnih celija, naravno pozitivne urinokulture, temperatura je bila oko 37c.

ok...ti si sa 2 godine radnog staza u opstoj praksi srela vise cistitisa nego ja sa 2 godine staza na urologiji.

tako da...u pravu si. :lol:

samo jos nesto...cisto onako...cistopijelitis je prelazna forma koja vodi do pijelonefritisa.tako da ako ti dodje pacijent sa "cistitisom" uz povisenu temperaturu a sa slobodnim lozama...tretiraj ga ampulama obavezno.ako su loze osetljive...pravac bolnica !!!

no hard filings :lol:
Daj zivota ti necemo sad tu da se prepucavamo...vrlo je ocigledno da ne pricamo o istoj stvari.
Nisam spominjala visoku telesnu temperaturu , pijelonefritis, bogat fizikalni i laboratorijski nalaz...nemoj mi otkrivati toplu vodu,nisam pala s kruske da ne baratam osnovnim stvarima.
Ja pricam o tome da se cesto iza niskih temperatura do 37,3c krije urinarna infekcija, cesto i asimptomatska, nemojmo skretati s teme bez potrebe.
 
Zvezdica:
Ja se zaista izvinjavam... Kada sam slala temu isticalo mi je vreme pa je pitanje ispalo malo konfuzno. Evo sada kompletne price.

Otisla sam kod lekara pocetkom juna zbog temperature 37,2 koju sam imala nekoliko dana i nikako nije htela da spadne. Lekarka me je pregledala, nije nista nasla i dala mi da pijem eferalgan i dodjem za 3 dana na kontrolu. To sam i ucinila. Temperatura je do tada spala, ali ona me je ipak poslala da radim krv i urin (dakle, jesam uradila urin ali pametna kakava jesam nisam to napisala u prosloj poruci :oops: ) Urin: bili su povecani leukociti (6-8) i epitelne celije (4-5) (bio mi je 21 dan ciklusa, ne znam ima li to veze). Malo bakterija. Dosta sedimenata peska (tj. peska laicki receno, zaista ne znam kako se ti kristali strucno zovu). Neko je gore pitao za sedimentaciju- bilo je 10.

Odnela sam lekarki rezultate i kazala mi je da je sve u redu. Pitala sam je za leukocite, kazala je da su u okviru normalnih vrednosti. Jedino je kazala da malo pripazim na secer i da pijem uvin caj zbog urina. Tako sam i uradila, ali za nedelju dana mi se vratila temperatura. Varira izmedju 36,9 i 37,1 Ponovo ne mogu da je spustim febricetom.
Osecam se uzasno. Ne fizicki- zanimljivo, osecam se sasvim dobro. Osecam se uzasno jer imam ispit da spremam i mnogo ucim i nerviram se, a jos sada imam i temperaturu. Mnogo sam nervozna i pod stresom. Ne znam sta da radim.
Vidis kakvu zabunu stvorite na forumu kad ne date sve podatke nego onako- bup pitanje pa se ti sad misli sta ces.
Prvo i osnovno opusti se, nemoj meriti temperaturu i nemoj traziti bolest tamo gde je nema.
Sledeca stvar na koju treba da obratis paznju je ciklus, kod jednog broja zena u drugoj polovini ciklusa, od ovulacije pa do dobitka dolazi do pojave povisene temperature.
Kako doslo ,tako i proslo, nista sto bi trebalo da se shvata tragicno.
Inace po pravilu temperatura ispod 38c se ne tretira antipireticima jer ako se razvija infekcija u tom slucaju ta temperatura je vid odbrane organizma od ulaska mikrorganizama.Ako te kojim slucajem boli glava od te temperaturice uzmi paracetamol i procice ce.
Pij tecnost,uvin caj, koncentrisi se na ucenje i srecno na ispitu.
 
Ja samo hocu da dam podrsku studentu i da joj kazem da sam i ja sinoc imala 37 temperaturu, sve od panike zbog danasnjeg ispita. Ne sumnjam u odgovore strucnih lica ovde samo pretpostavljam da se temperatura moze javiti i na psiholoskoj osnovi.
 
sto se tice urotrakta,samo tri stvari daju povisenu telesnu temperaturu:

1.pijelonephritis
2.orchiepididymitis
3.prostatitis...i to ako su akutne.

nista vise !

nema cistitisa sa temperaturom.cistopijelitis je tacnije zahvatanje i bubrega ali bez dovoljnog otoka parenhima da bi bio osetljiv na sukusiju.

ne prodajem toplu vodu,jednostavno,to se ne uci na faxu u sklopu redovne urologije.moras da radis na urologiji da bi pohvatala neke cake.ne mislim da te diskreditujem jer ovde uzivas veliki ugled.samo...ja svoje postove ne zasnivam na linkovima sa neta nego na iskustvu koje nije bog zna koliko ali ipak je neko.zato i ne odgovaram na ogromnu vecinu pitanja na koja moze da se odgovori...moze da bude zbog toga ili zbog toga i da ima toga na pretrazivacu...nego samo ako znam da je to tako jer sam to i lecila.

izvini udaljavam se od teme ali to sto si ti rekla jednostavno-nije tacno.
 
Ok, ja samo hocu da mi objasnis sta je onda nalaz urina u kome nema proteina, znaci leukociti, bakterije, epitelne celije,temepratura oko 37,3c, relativno mirna leukocitarna formula , nema skoka granuliranih leukocita koji bi ukazivao na potrebu za davanjem injekcija?Plus pacijent ti vrlo brzo odreaguje na terapiju.
Verujem da rad na klinici daje siri uvid nego opsta praksa ali te lepo kolegijalno pitam, temperaturu da tretiram kao slucajnost?
Sto se tice ostavljanja linkova, na netu postoji toliko dobro napisanih objasnjenja, jednostavnim recnikom i sto bi neko gubio vreme na pisanje azbuke medicine ako je to vec uradjeno.
 
eto npr to sa tim proteinima...to je skoro uobicajen nalaz mokrace kod infekcije,cak se smatra normalnim i ne pridajemo mu veliku paznju.zna se sta je masivna proteinurija ako sumnjas na nefrotski sindrom.

signifikantna leukociturija je 10-15 Le i vise ako je 3-5 i bakterije to nije infekcija !!!! to su bakteirje iz uretre.

rekla sam ti sta je kad je povisena temperatura.cistopijelitis.i onda treba(bar ja praktikujem)da dam amp Gentamycin 120 I, 1- 2 dana a onda nastavim per os jer nekad dodju bez AB a vec su nesto koristili tako da i nema neke svrhe da se radi.

takodje,temperatura moze da se javi i bez infekta(kao sto rekose)npr dolaze sa bubreznim kolikama i groznicom a bez infekcije,jednostavno organizam tako deluje na bol.

i na kraju kako objasniti cistitis sa hematurijom i kl.slikom a sterilna urinokultura????

nikako.

uglavnom,stojim iza toga...povisenu tel.temp. daju upale parenhimatoznih organa.nisam sigurna za kolitise jer oni mogu da daju febrilnost ali to je vise u sklopu dehidratacije i opste intoksikacije organizma.

sto se tice linkova,slazem se...ok...nemas vremena da odgovaras svima,ali to je zato sto je ovaj podforum konstruisan po tipu pitaj doktora a upravo ova prepiska izmedju mene i tebe je ono kako ovaj podforum treba da izgleda.

zasto,je mislim da niko nije sveznajuci.i ja sam se zeznula za ono prenosenje E.coli per continuitatem pa sam priznala da sam pogresila...jednostavno previdela sam na predavanju neku rec.ali zato sad znam da je to nemoguce :lol:

tako da ne bi trebalo da budes sujetna i da koristis reci :aj majke ti prosvetli me i sl. kao da sve znas jer ne znas.Drugo je citanje linkova na netu a drugo je praksa.Skoro sam bila na jednom seminaru gde se jedan eminentni profesor i strucnjak za onkologiju tako izlupao u vezi urologije ali ko je smeo sta da mu kaze !!!

pozdrav tebi i zelim da ponekad prihvatis neciji savet a ne da govoris u prilog teze da su doktorice prepotentne, umisljene i sveznajuce. :lol:
 
Daleko od toga da sam sujetna, naravno da ne moze sve da se zna.
Jednostavno volim da prepiska izmedju zdravstvenih radnika(citaj lekara) bude potkrepljena nekim cinjenicama, pozivanje na odredjen udzbenik, autora...na zalost mi jos uvek nemamo razvijenu doktrinu lecenja nego se sve bazira na nekom iskustvu sto moze biti dobro ali moze biti i lose.
I onda ja na osnovu svog iskustva tvrdim da osoba moze imati nisku temperaturicu zbog klasicne urinarne infekcije,reagovala na terapiju uroantiseptikom(pacijent alergican na i sve i svasta), ne kazem da je to slucaj sa svakim pacijentom ali se desava.Ti tvrdis suprotno ok, postujem ,na urologiji si, svaki dan su ti pred ocima varijacije na temu urologije ,nefrologije... ali dozvoli i ti meni da sam videla neku od varijacija klinicke slike, bez obzira na to sto sam samo mali bedni lekar opste prakse sa 2 godine radnog iskustva.
I sama znas da u medicini 2 i 2 nikada nisu 4.
Ajde pa da jos neku temu ovako lepo razvijemo, da ljudi nesto nauce. :wink:
Pozdrav! :D
 

Back
Top