Ko je kriv za lažnu optužbu o izdajstvu Vuka Brankovića

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
nađa:
Dajte Vaše mišljenje o tome,prosto mi je muka da se više Vuk Branković koristi kao glavni primer izdaje

Шта има да ти буде мука? :roll:
Да си можда мало отворила неку књигу из историје све би ти било јасно, па и то да је историјска чињеница да Бранковић није издао на Косову и да је он издајник само у епској традицији.
 
Hellen:
nađa:
Dajte Vaše mišljenje o tome,prosto mi je muka da se više Vuk Branković koristi kao glavni primer izdaje

Шта има да ти буде мука? :roll:
Да си можда мало отворила неку књигу из историје све би ти било јасно, па и то да је историјска чињеница да Бранковић није издао на Косову и да је он издајник само у епској традицији.
Što će reći :arrow: NAROD

Elem, narodu je bio potreban neko koga bi okrivio za pad srpske države, koja je u to vreme već bila u fazi raspadanja jer su se posle kraja vladavine dinastije Nemanjića srpski velikaši osilili i svako se borio za što više teritorija i za prevlast. I, pošto je Branković napustio bitku, logično je bilo da se optuži on.

Ovde bi isto tako mogla da postaviš pitanje i zašto Srbi mitom o Kosovskoj boju veličaju srpstvo imajući u vidu da je u pomenutom boju poginuo srpski vojskovođa koji je na jedvite jade ujedinio nešto srpskih velikaša da se bore protiv Turaka. Jer, kad pogine vladar jedne države u bici koja je presudna za zemlju kojom je vladao, nekom logikom je i ta zemlja potučena.

Međutim, za vreme boja na Kosovu polju ubijen je i turski vladar, tako da se, istorijski gledano, bitka vodi kao nerešena :wink:
 
istina je da su Turci ubili Murata
a onda - da im država ne bi počivala na ubistvu - dali Srbima da se hvale kako su oni ti junaci koji su svrgnuli vladara!
Turcima super, jer je smena dinastija mirno izvršena (bez puča), a Srbi - narod nebeski - na osnovu tog mita izgradio čitavu državu.
Koja počiva na laži, jelte, i kićenju tuđim perjem.
To se zove ISTORIJSKA BOMOBONA
Progutali smo je, amin. Niko neće da nas bije.
 
Betty:
istina je da su Turci ubili Murata
a onda - da im država ne bi počivala na ubistvu - dali Srbima da se hvale kako su oni ti junaci koji su svrgnuli vladara!
Turcima super, jer je smena dinastija mirno izvršena (bez puča), a Srbi - narod nebeski - na osnovu tog mita izgradio čitavu državu.
Koja počiva na laži, jelte, i kićenju tuđim perjem.
To se zove ISTORIJSKA BOMOBONA
Progutali smo je, amin. Niko neće da nas bije.
sve je to ok ali niko ne navede konkretno-ime i prezime-onoga kome je to palo na pamet.Jer,činjenica jke da je optužen za izdajstvo gotovo dva veka nakon Kosovske bitke.A tu je i pitanje umešanosti Jefimije,i njenih ,,predivnih stihova,,
 
Hellen:
nađa:
Dajte Vaše mišljenje o tome,prosto mi je muka da se više Vuk Branković koristi kao glavni primer izdaje

Шта има да ти буде мука? :roll:
Да си можда мало отворила неку књигу из историје све би ти било јасно, па и то да је историјска чињеница да Бранковић није издао на Косову и да је он издајник само у епској традицији.
Nisam sigurna da je istorija baš tako tačno i konkretno odgovorila na to pitanje,i za tvoju informaciju,mnogo više se o tome mođe naći u turskoj,pa i bugarskoj istoriji.Ali,ipak,niko ne nalazi konkretnog krivca za to.Mene TO zanima,a ne glupava epika u koju se,izgleda mnogo bolje razumeš.Je li te mama uspavljivala uz Bože mili, 8) čuda velikoga...[/b][/i]
 
Titi-Ustasa:
ekatarina:
nađa:
Dajte Vaše mišljenje o tome,prosto mi je muka da se više Vuk Branković koristi kao glavni primer izdaje
U prvi mah,htela sam da kažem da je to svakako carica Milica,ali s obzirom da je mit o izdajstvu lansiran dva veka nakon boja na Kosovu,onda je moj odgovor CRKVA :!:

Treba eliminisati sve one koji ne misle kao mi! :?:
Nisam baš voljna da mislim kao ustaša,veoma si me :roll: pogrešno skapirao
 
Anonymous:
Hellen:
nađa:
Dajte Vaše mišljenje o tome,prosto mi je muka da se više Vuk Branković koristi kao glavni primer izdaje

Шта има да ти буде мука? :roll:
Да си можда мало отворила неку књигу из историје све би ти било јасно, па и то да је историјска чињеница да Бранковић није издао на Косову и да је он издајник само у епској традицији.
Nisam sigurna da je istorija baš tako tačno i konkretno odgovorila na to pitanje,i za tvoju informaciju,mnogo više se o tome mođe naći u turskoj,pa i bugarskoj istoriji.Ali,ipak,niko ne nalazi konkretnog krivca za to.Mene TO zanima,a ne glupava epika u koju se,izgleda mnogo bolje razumeš.Je li te mama uspavljivala uz Bože mili, 8) čuda velikoga...[/i]
[/b]

Јесте, успављивали су ме уз народну епику. :P Уз Иву Сенковића, Малог Радојицу, Бановић Страхињу, Милоша, Марка... Шта је ту проблем? :roll:
И да, случајно се разумем у глупаву народну епику, предајем је генерацијама ђака. :P
Не тражим ја информацију о издаји на Косову него ти, шта ми потураш турску и бугарску историју? Отвори књиге па прочитај, ако већ ниси задовољна одговором да је епска традиција одговорна за то што је Вук Бранковић остао упамћен као издајник.
Ух....заборавих да ти је већ мука... :?
 
Uf :?
kako se o ovome moze diskutovati u nedogled...
Istorija je pisana i "ispevana" onako kako je to nekome od vladajuce strane odgovaralo. Kako srpska, tako i turska i bugarska i bilo cija. Svakome je njegova istorija "jedina i prava istina", a ostale su "klevete".
Nisam se licno nikada udubljivala u ovu tematiku o Kosovskoj bitci, samo sam ucila u skoli ( osnovno sto je trebalo znati iz istorije, za cetvorku :wink: ) i gledala film u vise navrata... Ruku na srce, Brankovic zaista "deluje" kao izdajica, po datom scenariju, a Obilic heroj... Pitanje je samo KOME i ZASTO je islo na ruku da to predstavi bas na ovaj nacin!? :?:
S druge strane, kako mi uopste mozemo znati da Brankovic NIJE bio izdajnik? Sta dokazuje njegovu "nevinost"? KO i ZASTO ga brani? :?:
 
sirenica:
Uf :?
kako se o ovome moze diskutovati u nedogled...
Istorija je pisana i "ispevana" onako kako je to nekome od vladajuce strane odgovaralo. Kako srpska, tako i turska i bugarska i bilo cija. Svakome je njegova istorija "jedina i prava istina", a ostale su "klevete".
Nisam se licno nikada udubljivala u ovu tematiku o Kosovskoj bitci, samo sam ucila u skoli ( osnovno sto je trebalo znati iz istorije, za cetvorku :wink: ) i gledala film u vise navrata... Ruku na srce, Brankovic zaista "deluje" kao izdajica, po datom scenariju, a Obilic heroj... Pitanje je samo KOME i ZASTO je islo na ruku da to predstavi bas na ovaj nacin!? :?:
S druge strane, kako mi uopste mozemo znati da Brankovic NIJE bio izdajnik? Sta dokazuje njegovu "nevinost"? KO i ZASTO ga brani? :?:

Па ваљда се не доказује невиност, него кривица... :roll:
А ти рече да си имала 4 из историје... :?

Узград, филм је рађен по драми Љубомира Симовића и не претендује да буде историјски тачан...
 
Mislim da ako se covek osudi, bez cvrstih argumenata i materijalnih dokaza, vec cisto eto iz necijih predrasuda, i ako to masa prihvati kao istinu - taj covek i te kako treba da DOKAZE svoju NEVINOST! Nije mali broj onih koji su NEVINO osudjeni, a Vi hocete da kazete da treba s tim da se pomire i cekaju smrtnu kaznu, umesto da DOKAZUJU svoju nevinost, odnosno da nadju pravog krivca!? Jer po Vama, nevinost se ne dokazuje!?
Sve mislim da ne biste prihvatili opravdanje detetovog izostanka sa casa, nego biste ga smatrali "krivim" sto se nije pojavio!?
U slucaju Brankovica, sto je ovde i tema, ja sam samo pitala kako MI ( ova generacija, i 4-5 pa i vise generacija pre nas ) da znamo PRAVU istinu, da li je kriv ili nije za izdaju, kad nismo bili tamo!? Pa cak i istorijskim cinjenicama se ne moze 100% verovati, jer je i tu istoriju NEKO pisao ( da li znamo na osnovu cega? po cijem nalogu i sugestiji, da li sa subjektivnim ili objektivnim stavom, po licnom iskustvu ili po predanju? )...!?
A sto se tice moje 4 iz ovog predmeta, mislim da nije na mestu Vasa ironija povodom mog (ne)poznavanja istog, jer se zavrsna ocena ne zakljucuje na osnovu samo jedne oblasti.... ali, bar Vi kao prosvetar to znate... :wink:

Vise su me zanimale drevne civilizacije i njihov nacin zivota, nego ratovi.
 
Па добро, никад није касно да се попуне рупе у општем образовању! :wink:

Ево, најјеноставније што могу: прича о издаји на Косову јавила се доста касније, вероватно је народу било лакше да поднесе пораз ако се нађе конкретан кривац. Зашто баш Вук Бранковић? Претпоставља се отуд што је после Косова био у лошим односима са књегињом Милицом, која је прихватила подаништво Турцима, док се он још дуго опирао томе...Или можда због каснијег ривалстава између Лазаревића и Бранковића... У сваком случају, Вук је издајица САМО у народној епици, у поезији и народном предању, НЕ И У ИСТОРИЈСКИМ ДОКУМЕНТИМА...па према томе, ни у уџбеницима из историје. :wink:
...И још увек му нико није судио, нити га осудио за издају...сем народног песника! :lol:
 
realno je da je crkva pisala istoriju, da su brankovica okrivili za izdaju,jer trebao je krivac, i da su velicali narod pricom kako je Obilic ubio Murata, iako se on spominje tek 200 godina posle samog boja, i da je Milica dala cerku u harem da bi sacuvala kolko-tolko nesto, i da velicamo kraljevica marka koji se borio u kosovskom bolju na strani turaka, koji je bio alkoholicar, i sa majkom je pricao samo kada su oboje pijani, i onda ode da ore drumove turcima koji ga gledaju kao budalu koji unistava nesto sto je neko napravio, i on ih pobije, i mi to slavimo, sve zadovoljni-to sam tebe majko danas izorao....
 
:lol: Е...одавно се нисам овако слатко насмејала! Где си ти то чуо да се Марко борио у Косовском боју?
А за пијанчење и орање друмова... :lol: Знаш ли да је Марко Краљевић, онакакв каквог га знамо из песама, КЊИЖЕВНИ ЛИК, дакле фиктиван?
Хоћеш ли рећи да је истина и да је ралом и воловима гађао Турке, да је вртео Шарца око себе држећи га за реп...и све то? :lol:

Узгред, и Милица, и многи други великаши (неки пре, неки после Косовског боја) прихватили су турско подаништво. Није Марко био једини.
 
Ninaeva:
nađa:
Dajte Vaše mišljenje o tome,prosto mi je muka da se više Vuk Branković koristi kao glavni primer izdaje
Cisto retoricki-a gde se Brankovic koristi kao primer sem u narodnoj poeziji koja je odavno prevazidjena?
Po mom misljenu najveca izdajica u nasem narodu je Somi Obrenovic. On mi bas ide na...
Koristi se u svakodnevom govoru,znas ono "ko je Lazar a ko Vuk".I ne znam bas da li si u pravu da je epika prevazidjena stvar,daj boze da je tako!A za Milosa se slazemo,taj ga nam je zakuvao samo tako! :roll: :roll: :roll:
 
Hellen:
Anonymous:
Hellen:
nađa:
Dajte Vaše mišljenje o tome,prosto mi je muka da se više Vuk Branković koristi kao glavni primer izdaje

Шта има да ти буде мука? :roll:
Да си можда мало отворила неку књигу из историје све би ти било јасно, па и то да је историјска чињеница да Бранковић није издао на Косову и да је он издајник само у епској традицији.
Nisam sigurna da je istorija baš tako tačno i konkretno odgovorila na to pitanje,i za tvoju informaciju,mnogo više se o tome mođe naći u turskoj,pa i bugarskoj istoriji.Ali,ipak,niko ne nalazi konkretnog krivca za to.Mene TO zanima,a ne glupava epika u koju se,izgleda mnogo bolje razumeš.Je li te mama uspavljivala uz Bože mili, 8) čuda velikoga...[/i]
[/b]

Јесте, успављивали су ме уз народну епику. :P Уз Иву Сенковића, Малог Радојицу, Бановић Страхињу, Милоша, Марка... Шта је ту проблем? :roll:
И да, случајно се разумем у глупаву народну епику, предајем је генерацијама ђака. :P
Не тражим ја информацију о издаји на Косову него ти, шта ми потураш турску и бугарску историју? Отвори књиге па прочитај, ако већ ниси задовољна одговором да је епска традиција одговорна за то што је Вук Бранковић остао упамћен као издајник.
Ух....заборавих да ти је већ мука... :?
Ok,ostao je upamćen kao izdajnik zbog narodne epike.Ali zar to onda ne ispada kao da je čitav narod radio u zaveri da jednog čoveka napravi krivim?Malo preterano,složićeš se.I uz to,srpski narod nikada nije bio tako složan,pa ne verujem da je i tada.Opšte je poznato da su političari uvek(i tada kao i sada) opravdavali svoja(ne)dela tako što su delali ,,u ime naroda,,.I kao znak dobre volje,primi moje izvinjenje što sam bila onako ironična. :oops: :D :oops:
 
sirenica:
Uf :?
kako se o ovome moze diskutovati u nedogled...
Istorija je pisana i "ispevana" onako kako je to nekome od vladajuce strane odgovaralo. Kako srpska, tako i turska i bugarska i bilo cija. Svakome je njegova istorija "jedina i prava istina", a ostale su "klevete".
Nisam se licno nikada udubljivala u ovu tematiku o Kosovskoj bitci, samo sam ucila u skoli ( osnovno sto je trebalo znati iz istorije, za cetvorku :wink: ) i gledala film u vise navrata... Ruku na srce, Brankovic zaista "deluje" kao izdajica, po datom scenariju, a Obilic heroj... Pitanje je samo KOME i ZASTO je islo na ruku da to predstavi bas na ovaj nacin!? :?:
S druge strane, kako mi uopste mozemo znati da Brankovic NIJE bio izdajnik? Sta dokazuje njegovu "nevinost"? KO i ZASTO ga brani? :?:
Do nekle si u pravu,ali smeta mi jedno.Ako možemo sumnjati u nevinost VB,isto tako možemo sumnjati da je ,sta ja znam,na primer Leonardo naslikao Mona Lizu,da je K.Kolumbo ,,otkrio,, Ameriku...ako razumeš šta želim reći
 
gusha:
realno je da je crkva pisala istoriju, da su brankovica okrivili za izdaju,jer trebao je krivac, i da su velicali narod pricom kako je Obilic ubio Murata, iako se on spominje tek 200 godina posle samog boja, i da je Milica dala cerku u harem da bi sacuvala kolko-tolko nesto, i da velicamo kraljevica marka koji se borio u kosovskom bolju na strani turaka, koji je bio alkoholicar, i sa majkom je pricao samo kada su oboje pijani, i onda ode da ore drumove turcima koji ga gledaju kao budalu koji unistava nesto sto je neko napravio, i on ih pobije, i mi to slavimo, sve zadovoljni-to sam tebe majko danas izorao....
E,malo ga pretera.Možda nisi znao,ali u vreme Kosovskog boja postojao je neki Miloš čija je majka bila,oprosti na izrazu,sisata,pa su je svi zvali Kobila,pa možda odatle Miloč Kobilić.A i Marko se nije borio u kosovskoj bici,već se borio nešto kasnije,rame uz rame sa Lazarovim sinom,u nekoj manje poznatoj bici,naravno na strani Turaka.Moje informacije govore da on nije fiktivni lik,kako neko dole reče
 
Hellen:
:lol: Е...одавно се нисам овако слатко насмејала! Где си ти то чуо да се Марко борио у Косовском боју?
А за пијанчење и орање друмова... :lol: Знаш ли да је Марко Краљевић, онакакв каквог га знамо из песама, КЊИЖЕВНИ ЛИК, дакле фиктиван?
Хоћеш ли рећи да је истина и да је ралом и воловима гађао Турке, да је вртео Шарца око себе држећи га за реп...и све то? :lol:

Узгред, и Милица, и многи други великаши (неки пре, неки после Косовског боја) прихватили су турско подаништво. Није Марко био једини.
Moje poštovanje.Tačno je da su svi na kraju prihvatili turske namete,ali zašto naš narod veliča upravo one koji su to učinili bez borbe?
 
Рекох ''Марко, онакав како га знамо из епских песама'' је књижевни лик (дакле фиктивни)! Историјски Краљевић Марко нема баш много додирних тачака са књижевним ликом. Разликујете те две ствари.
И пажљивије читај. :wink:
Извини, Нађа, у који разред идеш?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top