STARA HERCEGOVINA

nesha78bgd

Početnik
Poruka
3
Za KOSOVO kazu da je sveta zemlja , a za HERCEGOVINU da je kolevka i rasadnik srpstva ! Kazu da je poreklo Nemanjica bas iz Herzegovine. Kao i mnoga velika Srpska imena. Gradovi - Niksic > Trebinje > Bileca > Gacko > Nevesinje > Srbinje > PRAVO IZVORNO SRPSTVO Ima li li zainteresovanih za ovu temu ?
 
Takozvana stara Hercegovina nema nikakve veze sa Srbima, mislim na prave Srbe - Raške srednjevjekovne Srbe.
Ovo je jedan moj stari dobri post, pa prouči slovo po slovo dokument koji sam ovđe postavio crvenim slovima.
Radi se o oblasti o kojoj ti govoriš, dokument je iz 1748. godine, nema nijednog jedinog Srbina u staroj Hercegovini...

Evo sjajnog dokumenta koji nam prikazuje kako su Vilusi, selo koje je i dan danas na granici Crne Gore i BiH, pripojeno Crnoj Gori !!

Vidimo čiste i jasne etničke odrednice, kako su se upisali Vilusi u zbor crnogorski.

Vidimo da niđe nema Srba u Crnoj Gori u toj 1748 godini !!!

Sve je blistavo jasno i čisto.
Za ovaj dokument niko u Crnoj Gori ne zna, kao uostalom što niko u Crnoj Gori ne zna, ni za ostale dokumente koje sam ovđe postavio !

Sve je to dobro i pažljivo sakriveno od Crnogoraca !

Crnogorci su jedini narod na svijetu koji istoriju uči od guslara i pjesnika, a ne od istoričara !



___________________________________________________

И од сада да су Црногорци увек

Да се зна и да је веровано како ја, владика Сава, митрополит цетињски и господин војевода Вукадин Вукотић, и сердар Сава Петровић, и сердар Станиша Радоњић, и прочи кнезови, и все обштество сената черногорскаго примамо дака Сладојевића со свема вилусама, и со свем племеном Риђанима, да су у збор черногорски, и посад да су Черногорци увлек, да буду за Черногорце понијети зло или добро, како и други Черногорци. Сије бис ва лета 1748, априла 28.


Beograd. Narodna biblioteka, inv. br. 1148 (Knjiga baština vladike crnogorskog Save Petrovića, XVIII v.). Matić 514 (1148), 216. Uništeno 1941. godine. ZIN V 7906.


-----------------------------------------------------------------------------------


I od sada da su Crnogorci uvijek


Da se zna i da se vjeruje, kako, ja, vladika Sava, mitropolit cetinjski i gospodin vojvoda Vukadin Vukotić, i serdar Sava Petrović, i serdar Staniša Radonjić, i ostali kneževi, i cjelokupan crnogorski Senat primamo Daka Sladojevića sa svim vilusima, i sa cijelim plemenom Riđanima da su u zbor crnogorski. I od sada da su Crnogorci uvijek, da budi spremni za Crnogorce ponijeti zlo ili dobro, kao i drugi Crnogorci. Ovo bi ljeta 1748, 28. aprila.


=======================================
 
Заборавио си да кажеш да је то све завера мрских Петровића и ћопавог Вука који је украо вековни ''црногорски'' језик и на силу бога га наметнуо Србима, који су истог маха заборавили свој матерњи језик као да га никада није ни било, и то све зато јер то и нису прави, изворни Срби, него неки турбо-фолк новокомпоновани, прерушени Власи ( да се Власи не досете ) и досељеници од којекуде Србијо...уф...задихах се од ово мало писанија....а ти никако да се умориш, а? :?
 
Hellen:
Заборавио си да кажеш да је то све завера мрских Петровића и ћопавог Вука

Meni ćopavi Vuk nije mrzak, samim tim što mu tepam - "ćopavi Vuk", a kamoli da su mi Petrovići mrski.

Ja samo kontatujem činjenice, koje govore da su ćopavi Vuk i neki kasniji Petrovići i Garašanin i Sima Sarajlija pravili novokomponovanu srpsku naciju i da su odlučili da sve pravoslavce na Balanu proglase za Srbe !
Njihove jezičke razlike je ćopo ispeglao, pomoću takozvane "reforme" jezika.

Sve je čisto i jasno, zar ne ?

Odavno sam potukao sva drugačija mišljenja na ovom forumu, naravno, jer iza mojih izlaganja stoje FAKTA !
 
igracina:
Takozvana stara Hercegovina nema nikakve veze sa Srbima, mislim na prave Srbe - Raške srednjevjekovne Srbe.
Ovo je jedan moj stari dobri post, pa prouči slovo po slovo dokument koji sam ovđe postavio crvenim slovima.
Radi se o oblasti o kojoj ti govoriš, dokument je iz 1748. godine, nema nijednog jedinog Srbina u staroj Hercegovini...

Evo sjajnog dokumenta koji nam prikazuje kako su Vilusi, selo koje je i dan danas na granici Crne Gore i BiH, pripojeno Crnoj Gori !!

Vidimo čiste i jasne etničke odrednice, kako su se upisali Vilusi u zbor crnogorski.

Vidimo da niđe nema Srba u Crnoj Gori u toj 1748 godini !!!

Sve je blistavo jasno i čisto.
Za ovaj dokument niko u Crnoj Gori ne zna, kao uostalom što niko u Crnoj Gori ne zna, ni za ostale dokumente koje sam ovđe postavio !

Sve je to dobro i pažljivo sakriveno od Crnogoraca !

Crnogorci su jedini narod na svijetu koji istoriju uči od guslara i pjesnika, a ne od istoričara !



___________________________________________________

И од сада да су Црногорци увек

Да се зна и да је веровано како ја, владика Сава, митрополит цетињски и господин војевода Вукадин Вукотић, и сердар Сава Петровић, и сердар Станиша Радоњић, и прочи кнезови, и все обштество сената черногорскаго примамо дака Сладојевића со свема вилусама, и со свем племеном Риђанима, да су у збор черногорски, и посад да су Черногорци увлек, да буду за Черногорце понијети зло или добро, како и други Черногорци. Сије бис ва лета 1748, априла 28.


Beograd. Narodna biblioteka, inv. br. 1148 (Knjiga baština vladike crnogorskog Save Petrovića, XVIII v.). Matić 514 (1148), 216. Uništeno 1941. godine. ZIN V 7906.


-----------------------------------------------------------------------------------


I od sada da su Crnogorci uvijek


Da se zna i da se vjeruje, kako, ja, vladika Sava, mitropolit cetinjski i gospodin vojvoda Vukadin Vukotić, i serdar Sava Petrović, i serdar Staniša Radonjić, i ostali kneževi, i cjelokupan crnogorski Senat primamo Daka Sladojevića sa svim vilusima, i sa cijelim plemenom Riđanima da su u zbor crnogorski. I od sada da su Crnogorci uvijek, da budi spremni za Crnogorce ponijeti zlo ili dobro, kao i drugi Crnogorci. Ovo bi ljeta 1748, 28. aprila.


=======================================
Mozda taj tvoj dokument i postoji, ali ono sto si zaboravio da kazes jeste, ZASTO JE DEO STARE HERCEGOVINE, OD NIKSICA PO SKORO DO CETINJA, PRIPAO CRNOJ GORI. EVO JA CU DA TI KAZEM Ukratko, zbog ubistva , a kako ne bi doslo do velike krvne osvete izmedju dvaju velikih porodica, crkva posreduje i sklapa se dogovor da se taj deo hercegovacke zemlje pripoji crnoj gori, PONAVLJAM, kako ne bi doslo do krvne osvete. Prema tome ljudi tog kraja, nisu dobrovoljno pristupili crnoj gori i nikad se nisu smatrali crnogorcima, I DAN DANAS NIKSICANI SEBE SMATRAJU SRBIMA IZ CRNE GORE, a ti mozes samo da pokusavas da dokazes suprotno, a dovoljna je istorija da te demantuje. I DA posto si spomenuo Sladojevice, " a moje poreklo slucajno vuce bas od jednog Sladojevica sa Vilusa koji je zbog ubistva Turcina proteran u roblje Smail Agi Cengicu, a njegovi potomci osnovali svoju porodicu, u jednom selu u HERCEGOVINI i tu se nastanili " , samo cu ti reci ovo ... SLADOJEVICI KAO I SVI LJUDI TOG KRAJA, KAKO ONDA TAKO I DANAS , SMATRALI SU SE I DAN DANAS SE SMATRAJU SRBIMA I SAMO SRBIMA ...
 
Sve je čisto i jasno, zar ne ?

Odavno sam potukao sva drugačija mišljenja na ovom forumu, naravno, jer iza mojih izlaganja stoje FAKTA



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Е, Играчино, ово ми је утисак дана, мајке ми!!!
 
nesha78bgd:
Za KOSOVO kazu da je sveta zemlja , a za HERCEGOVINU da je kolevka i rasadnik srpstva ! Kazu da je poreklo Nemanjica bas iz Herzegovine. Kao i mnoga velika Srpska imena. Gradovi - Niksic > Trebinje > Bileca > Gacko > Nevesinje > Srbinje > PRAVO IZVORNO SRPSTVO Ima li li zainteresovanih za ovu temu ?
Ova tema je kao mnoshtvo ostalih. Pogledaj malo bolje ovaj forum...
 
Ne obracajte paznju na nekompetentne i diletantske postove na ovom forumu. NIKO NEMA MONOPOL NA ISTINU! Istorija je mnogo kompleksnija od onoga sto politikanti i indipendisti zele. Oni zele da je upotrebljavaju za ostvarenje svojih prizemnih politikantskih ciljeva. I posezu za lazima.

JA I MOJI PRECI SU OCITI PRIMERI SRBA IZ STARE HERCEGOVINE. NEMA NIKOGA U MOJOJ SIROJ OKOLINI DA JE CUO ZA NESTO DRUGO. KAKVI DUKLJANSKI SLOVENI? To ne postoji.
 
Za ovaj dokument niko u Crnoj Gori ne zna, kao uostalom što niko u Crnoj Gori ne zna, ni za ostale dokumente koje sam ovđe postavio !

ZAR NE MISLIS DA JE CUDNO TO STO NIKO OSIM TEBE NE ZNA ZA TA DOKUMENTA
DA NISU ONA DEO TVOJE MASTE ILI ZELJE DA CRNA GORA POSTANE NEZAVISNA
 
mirjanav2004:
ZAR NE MISLIS DA JE CUDNO TO STO NIKO OSIM TEBE NE ZNA ZA TA DOKUMENTA
DA NISU ONA DEO TVOJE MASTE ILI ZELJE DA CRNA GORA POSTANE NEZAVISNA

Možeš provjeriti sva dokumenta koja sam postavio ovđe.

Samo pitaj za neki dokument, reci cu ti dje sam ga nasao, u kojoj knizi, pa skokni do biblioteke...



Kako ce biti cudno, kad je srpski narod vaspitan na bajkama, mitovima i lažima.

A u komunizmu su užbenike za Crnu Goru pisali - Srbi.

Sva srpska zvanicna istorija je obična laž.

To jest preciznije rečeno, svi ključni događaji sa Balkana i iz istorije Srba su minimizirani ili sakriveni,
a svi manje značajni događaji su istaknuti i po milion puta raubovani i istaknuti...
 
nesha78bgd:
Mozda taj tvoj dokument i postoji, ali ono sto si zaboravio da kazes jeste, ZASTO JE DEO STARE HERCEGOVINE, OD NIKSICA PO SKORO DO CETINJA, PRIPAO CRNOJ GORI. EVO JA CU DA TI KAZEM Ukratko, zbog ubistva , a kako ne bi doslo do velike krvne osvete izmedju dvaju velikih porodica, crkva posreduje i sklapa se dogovor da se taj deo hercegovacke zemlje pripoji crnoj gori, PONAVLJAM, kako ne bi doslo do krvne osvete. Prema tome ljudi tog kraja, nisu dobrovoljno pristupili crnoj gori i nikad se nisu smatrali crnogorcima, I DAN DANAS NIKSICANI SEBE SMATRAJU SRBIMA IZ CRNE GORE, a ti mozes samo da pokusavas da dokazes suprotno, a dovoljna je istorija da te demantuje. I DA posto si spomenuo Sladojevice, " a moje poreklo slucajno vuce bas od jednog Sladojevica sa Vilusa koji je zbog ubistva Turcina proteran u roblje Smail Agi Cengicu, a njegovi potomci osnovali svoju porodicu, u jednom selu u HERCEGOVINI i tu se nastanili " , samo cu ti reci ovo ... SLADOJEVICI KAO I SVI LJUDI TOG KRAJA, KAKO ONDA TAKO I DANAS , SMATRALI SU SE I DAN DANAS SE SMATRAJU SRBIMA I SAMO SRBIMA ...

Taj kraj je pripao Crnoj Gori zato što su ti ljudi tako željeli i zato što su se osjećali Crnogorcima, što ti dokument B L I S T A V O JASNO pokazuje.




Je li moguce da vise vjerujes u bajke nego u dokument koji vidis koji se direktno odnosi na Sladojevice ?

Imas divnu priliku da se uvjeris da su tvoji preci bili cisti Crnogorci, da nikakve veze sa Srbima nijesu imali.

Mozes da vjerujes dokumentima, a mozes i srpskim bajkama.
Pa, biraj.

U Hercegovini nijesu nikada zivjeli Srbi do 19. vijeka kada su izmisljeni po jednostavnoj formuli PRAVOSLAVNI=SRBIN.
Dakle tamosnji pravoslavci su PROGLASENI Srbima a sada cu ti pokazati i PERFEKTNE dokaze u vidu nekliko pisama Svetog Petra Cetinjskog dje on Hercegovce N I K A D A ne naziva Srbima !!!

Citiram djelove iz 4 poslanice (pisma) svetog Petra Cetinjskog...

1.
Poslanica Svetog Petra Crnogorcima od 17 nov. 1803 god.

"Eto kako dođosmo u brda, tako ne samo Bjelopavlići i Pješivci pristupiše k nama i sud prihvatiše, nego i svaki Hrišćanin od Ercegovine uprav do rijeke Tare jedva i dočekaše da k nama dođu; također i Turci koji stoje u Župu Nišićku..."

Naravno, do rijeke Tare su Crnogorci i crnogorska plemena, a od Tare su Srbi, ali ih sveti Petar obraćajući se Crnogorcima naziva Hrišćanima ?!?!

2.
Pismo svetog Petra nekom prijatelju od 24.01.1811

"...Ja sam jesenas šilao Mata Radova i Stanka najviše poradi toga, da čine Župljanima i Drobnjacima da se siguraju prahom i olovom dokle se dobavit mogaše, no oni nisu kćeli ni glave obratit, ni moja pisma ni nauku slušat, da ne tiču nikoga izvan Nikšićah i Kolašinacah, nego su ovu vojsku sami na sebe Drobnjaci dovukli četujući preko Tare i po ostaloj Hercegovini i čineći svako zlo i bezakonije hristjanima i Turcima bez svakog miloserdija, a sad ce bježat po jamam i predavat se kako..."

Sveti Petar i ovdje hercegovačke "Srbe" naziva "Hristjanima" ?!
A ne Srbima ?!?!

3.
Poslanica svetog Petra upućena Drobnjacima i Župljanima 4. aprila 1817 god.

"znate kako sam ja vazda učio vas i nastavlja na dobro vaše, pošiljući među vama moje ljude i moje knjige i govoreći u svako doba da caru carevo i veziru vezirovo i zaimu zaimsko blago dajete i da od svakoga Hristijanina i Turčina s mirom stojite, koji vi ništa ne čine , a da se od jaramazah konšickijeh i kolašinskijeh branite,"....

Kao što se jasno vidi Sveti Petar "Srbe" naziva "Hristijani" !!
Zašto?
Zato što Crnogorci nisu znali pojam Srbin!!!

4.
Evo još jedna poslanica svetog Petra,
od 22. marta 1806 god. upućena Gornjomoračanima.

"Javljam vi kako dođoše k mene dva siromaha Hrišćanina... preko Tare, koje su neki vaši i uskoci priđe...put istijema uzeli sve, što su imali i što su...radi ljubavi božje dali. Toga radi"....

Obraća se sjevernim plemenima, do Tare su Crnogorska brdska plemena a "preko" Tare nema više Crnogorskih plemena i tamošnje stanovnike zove "Hristijanima" a ne Srbima, potpuno je jasno, da Crnogorci nisu znali što je to Srbin i Srpstvo.

Dakle, evo čistog i čvrstog dokaza da je u Crnu Goru srpstvo importovano, donešeno i naturano.
 
Mi Srbi, Cetnici, iz Banjana - Stare Hercegovine, Crnogorci i Hercegovci, na potezu od Niksica do Trebinja, nikada nismo bili nista drugo do pravoslavni Srbi. U mojoj porodici ima mnooogo dokumenata i dokaza koji to nedvosmisleno pokazuju. A da ne pominjem dela. Njihova pripadnost srpstvu i pravoslavlju nikada nije dovodjena u pitanje. To i za nas potomke predstavlja obavezu. I Crna Gora, i Hercegovina nisu nista drugo do stare srpske zemlje i samo ujedinjeni u ono sto jesu bice ono sto mogu biti. SRBIJA.

S VWEROM U BOGA,
ZA KRALJA I OTADZBINU!!!
 
aleks1:
Mi Srbi, Cetnici, iz Banjana - Stare Hercegovine, Crnogorci i Hercegovci, na potezu od Niksica do Trebinja, nikada nismo bili nista drugo do pravoslavni Srbi. U mojoj porodici ima mnooogo dokumenata i dokaza koji to nedvosmisleno pokazuju. A da ne pominjem dela. Njihova pripadnost srpstvu i pravoslavlju nikada nije dovodjena u pitanje. To i za nas potomke predstavlja obavezu. I Crna Gora, i Hercegovina nisu nista drugo do stare srpske zemlje i samo ujedinjeni u ono sto jesu bice ono sto mogu biti. SRBIJA.

S VWEROM U BOGA,
ZA KRALJA I OTADZBINU!!!

Prazna prica...
 
igracina:
nesha78bgd:
Mozda taj tvoj dokument i postoji, ali ono sto si zaboravio da kazes jeste, ZASTO JE DEO STARE HERCEGOVINE, OD NIKSICA PO SKORO DO CETINJA, PRIPAO CRNOJ GORI. EVO JA CU DA TI KAZEM Ukratko, zbog ubistva , a kako ne bi doslo do velike krvne osvete izmedju dvaju velikih porodica, crkva posreduje i sklapa se dogovor da se taj deo hercegovacke zemlje pripoji crnoj gori, PONAVLJAM, kako ne bi doslo do krvne osvete. Prema tome ljudi tog kraja, nisu dobrovoljno pristupili crnoj gori i nikad se nisu smatrali crnogorcima, I DAN DANAS NIKSICANI SEBE SMATRAJU SRBIMA IZ CRNE GORE, a ti mozes samo da pokusavas da dokazes suprotno, a dovoljna je istorija da te demantuje. I DA posto si spomenuo Sladojevice, " a moje poreklo slucajno vuce bas od jednog Sladojevica sa Vilusa koji je zbog ubistva Turcina proteran u roblje Smail Agi Cengicu, a njegovi potomci osnovali svoju porodicu, u jednom selu u HERCEGOVINI i tu se nastanili " , samo cu ti reci ovo ... SLADOJEVICI KAO I SVI LJUDI TOG KRAJA, KAKO ONDA TAKO I DANAS , SMATRALI SU SE I DAN DANAS SE SMATRAJU SRBIMA I SAMO SRBIMA ...

Taj kraj je pripao Crnoj Gori zato što su ti ljudi tako željeli i zato što su se osjećali Crnogorcima, što ti dokument B L I S T A V O JASNO pokazuje.




Je li moguce da vise vjerujes u bajke nego u dokument koji vidis koji se direktno odnosi na Sladojevice ?

Imas divnu priliku da se uvjeris da su tvoji preci bili cisti Crnogorci, da nikakve veze sa Srbima nijesu imali.

Mozes da vjerujes dokumentima, a mozes i srpskim bajkama.
Pa, biraj.

U Hercegovini nijesu nikada zivjeli Srbi do 19. vijeka kada su izmisljeni po jednostavnoj formuli PRAVOSLAVNI=SRBIN.
Dakle tamosnji pravoslavci su PROGLASENI Srbima a sada cu ti pokazati i PERFEKTNE dokaze u vidu nekliko pisama Svetog Petra Cetinjskog dje on Hercegovce N I K A D A ne naziva Srbima !!!

Citiram djelove iz 4 poslanice (pisma) svetog Petra Cetinjskog...

1.
Poslanica Svetog Petra Crnogorcima od 17 nov. 1803 god.

"Eto kako dođosmo u brda, tako ne samo Bjelopavlići i Pješivci pristupiše k nama i sud prihvatiše, nego i svaki Hrišćanin od Ercegovine uprav do rijeke Tare jedva i dočekaše da k nama dođu; također i Turci koji stoje u Župu Nišićku..."

Naravno, do rijeke Tare su Crnogorci i crnogorska plemena, a od Tare su Srbi, ali ih sveti Petar obraćajući se Crnogorcima naziva Hrišćanima ?!?!

2.
Pismo svetog Petra nekom prijatelju od 24.01.1811

"...Ja sam jesenas šilao Mata Radova i Stanka najviše poradi toga, da čine Župljanima i Drobnjacima da se siguraju prahom i olovom dokle se dobavit mogaše, no oni nisu kćeli ni glave obratit, ni moja pisma ni nauku slušat, da ne tiču nikoga izvan Nikšićah i Kolašinacah, nego su ovu vojsku sami na sebe Drobnjaci dovukli četujući preko Tare i po ostaloj Hercegovini i čineći svako zlo i bezakonije hristjanima i Turcima bez svakog miloserdija, a sad ce bježat po jamam i predavat se kako..."

Sveti Petar i ovdje hercegovačke "Srbe" naziva "Hristjanima" ?!
A ne Srbima ?!?!

3.
Poslanica svetog Petra upućena Drobnjacima i Župljanima 4. aprila 1817 god.

"znate kako sam ja vazda učio vas i nastavlja na dobro vaše, pošiljući među vama moje ljude i moje knjige i govoreći u svako doba da caru carevo i veziru vezirovo i zaimu zaimsko blago dajete i da od svakoga Hristijanina i Turčina s mirom stojite, koji vi ništa ne čine , a da se od jaramazah konšickijeh i kolašinskijeh branite,"....

Kao što se jasno vidi Sveti Petar "Srbe" naziva "Hristijani" !!
Zašto?
Zato što Crnogorci nisu znali pojam Srbin!!!

4.
Evo još jedna poslanica svetog Petra,
od 22. marta 1806 god. upućena Gornjomoračanima.

"Javljam vi kako dođoše k mene dva siromaha Hrišćanina... preko Tare, koje su neki vaši i uskoci priđe...put istijema uzeli sve, što su imali i što su...radi ljubavi božje dali. Toga radi"....

Obraća se sjevernim plemenima, do Tare su Crnogorska brdska plemena a "preko" Tare nema više Crnogorskih plemena i tamošnje stanovnike zove "Hristijanima" a ne Srbima, potpuno je jasno, da Crnogorci nisu znali što je to Srbin i Srpstvo.

Dakle, evo čistog i čvrstog dokaza da je u Crnu Goru srpstvo importovano, donešeno i naturano.
Pazi stvarno nemam nameru da ti objasnjavam i crtam ono sto i deca u osnovnoj skoli znaju, A TO JE da su SRBI i srpska drzava mnogo stariji od tog tvog datuma 1811. A to sto u tim tvojim spisima i pismima tih koji su ih pisali nema reci srbin, to samo dokazuje tvoje neznanje. Pa to bi bilo isto ko kad bi ja sad lupio da recimo italija i italijani ne postoje jer ih je rambo amadeus u pismu ili pesmi nazvao zabarima.A sto se tice da nije bilo srba u hercegovini, e sad si me bas slatko nasmejao ...
 
nesha78bgd:
A sto se tice da nije bilo srba u hercegovini, e sad si me bas slatko nasmejao ...[/size]

Naravno da ih nije bilo.

Dokumenta tako kazuju.

A sa druge strane srpska "istoeriografija" se hvalise kako je kobajagi srpsko ime vrlo staro i prepoznatljivo.
Kad ovamo, u dokumentima - nista.

Vidi se da se srpska istoriografija zasniva na bajkama...
 
Ovde neke pojave pominju srpskog svetitelja Svetog Petra Cetinjskog.
'Ajmo za promenu da pogledamo pesnicki opus ovog velikog coveka i Srbina:

"ПЈЕСМА КАРАЂОРЂУ

Нека хвале све редом крајине
Витезове своје отаџбине,
А ја хвалим витеза војника
Од Славенске крви и језика,
Баш у моја доба и времена
У сред Српске земље порођена,
По имену Петровића Ђура,
Кога иста позива натура,
Да избави своју мајку драгу
Из чељусти јадовиту врагу.
То мислећи и Бога молећи,
Да му свагда буде на помоћи,
Само - седми поче војевати,
И остале Србље позивати.
Сјекућ Турке невјерне хајдуке
Он витешке окрвави руке.
То виђела од планине вила,
Пак полеће на лагашна крила,
По Србији вила кликоваше
Те јунаке Ђуру пошиљаше;
А када се они саставише,
И од Ђура наредбу примише,
Свак се на бој драговољно спрема,
Но оружја ни девети нема,
Ал' имаду срце Краљић' Марка
И десницу војеводе Јанка.
Бију Турке су чим кои може,
Бога молећ да им припоможе,
Освојише Рудник и Ваљево,
Чачак мали пак и Смедерево;
Ту оружје турско уграбише.
И велики шићар задобише,
Кад то чуше Бугарци јунаци,
Херцеговци и млади Бошњаци,
Млоги родна мјеста оставише,
У Србију равну ускочише.
Весело их Ђуро дочекива,
Он свакога грли и целива,
Пак им даје пити вина хладна
И починут' на сред поља равна;
Ал' јунаци воле боја бити,
Нег' подјелом хладно вино пити.
Тада Ђуро уреди војнике,
И пред њима храбре началнике,
На тврди су Шабац ударили,
И у њему Турке затворили,
Ту се млога крвца прољеваше,
Док се клети Турци предадоше;
Посље тога Ужиц обколише,
И с пролићем крви освоише;
И у оне војничке градове
Задобише бојничке топове,
Пак се отлен Срби подигоше
Палећ' Турске куле и вароше.
Обсједоше стојног Биограда,
Кои но је од Србије глава,
Те га бомбам' и лубардам' бише,
Док и њега најуриш узеше
С бритким' сабљам' и огњеним бојем,
И великим крвавијем знојем;
Седам стотин' добише топовах
А три пута толико хатовах
Зауздане сребрним уздама,
Под сребрним' рахтам и пустама.
Иза тога и не починуше,
Већ најпрву дужност споменуше,
Великоме Богу дати фалу,
Позивајућ' и ђечицу малу
Пак рањеним ране завијаше,
И јунаке мртве закопаше;
Весели се мало и велико,
У Србији земљи свеколико.
Вјеруј, побро, није ово шала,
Него даје вишњем Богу фала,
Колико је Србскога народа
Што се зове Славенскога рода
Међу водом Савом и Дунавом,
Међу Дрином и вељом Моравом,
Сваки своје дневи преповоди
У весељу и драгој слободи:
Ето Србске цркве поновљене,
А џамије турске разорене,
Већ неима Паше ни Спахије,
Ни проклетог Хоџе ни Кадије,
Него Србска вољност процвјетава,
Коју вишња сила осјењава,
А пред војском вије барјак славни,
И на њему ора' двојеглавни,
Ко бјеше Немањића Цара
Од све Србске земље Господара;
Ето Сенат, ето Сенатори,
Вијетници и Губернатори
Сад народна ђела управљају,
И уредбе сваке постављају,
За уредит' славу и слободу
У својему славноме народу.
Ето бјеле славенкиње виле,
На весеље што су се скупиле
Видећ' србску земљу избављену,
И слободу драгу повраћену,
Поздрављајућ' Петровића Књаза,
И свакога по реду витеза;
Једни лете брже над облаке,
Над облаке под сунчане зраке,
Које Бога фале непрестано
За шчастије Србљем даровано;
Друге лете по свим' краљевинам,
И осталим, другим Царевинам,
Свака своим путем понапосе,
Трубом трубећ' Србску славу гласе;
Треће плету Петровићу књазу,
Великоме вожду и витезу,
Златоперни вјенац ловорични,
За његово витежтво прилични,
И војводам Србским на све стране
Златоперне ловоричне гране,
Што је, побре, пофала и дика,
За свакога Србскога војника,
Јер се ловор златни не продаје,
Него само зајунаштво даје.
А остале свеколике виле,
Ето су се у коло скупиле,
Различитим цвјећем накићене,
И слободним лицем украшене,
По Србији земљи коло воде,
И веселе пјесме производе
На пофалу првог Началника
И свакога ветеза војника,
И на радост Србскоме народу,
Кои данас ужива слободу
Под крилима великога Цара,
Од сјеверних страна Господара;
Ал витези кола не гледају,
Него лица знојем умивају,
Желећ' даље прогонити Турке,
И витежке крвавити руке,
Преко Босне и Херцеговине
Да се с Црном Гором саједине,
Којаноје, побре, од старине,
Међу Турке и међу Латине,
У слободи вазда пребивала,
За слободу крвцу прољевала,
Како и сад штоје пролијева
Драгу вољност не пуштаје жива.
Ево, побре, што чинијединство,
Кадједноме даду старјешинство,
И кад није злога самовољства,
И на новце клетога лакомства,
Које рађа клете издајнике,
И државе раздере велике.
Тако Србљи себе избавише,
И безсмртну славу задобише,
Бог им дао сваку добру срећу,
У напредак и бољу и већу,
Да утврде слогу и слободу
Завјек вјеков славенскоме роду;
Вишњи Боже! Тебе фалу дајем!
И молитве свете возсилајем!"
 
Играчино, твоје постове би требало пребацити на форум ''Фантастика''...ако постоји, а ако не, треба га отворити ексклузивно за твоје ''научне'' теорије! :lol:
 
Hellen:
Играчино, твоје постове би требало пребацити на форум ''Фантастика''...ако постоји, а ако не, треба га отворити ексклузивно за твоје ''научне'' теорије! :lol:

Prazna prica.

Sve moje je perfektno dokumentovano. Zar ne ?

Mozes li da osporis nesto, neki dokument koji sam iznio ?
 
igracina:
Prazna prica.

Sve moje je perfektno dokumentovano. Zar ne ?

Mozes li da osporis nesto, neki dokument koji sam iznio ?

Uopste nije perfektno dokumentovano. Cesto ti nedostaje trag o izvoru. Takodje, vrlo je selektirano izabrano i sto je najvaznije, a neoprostivo je za ozbiljnu nauku, nije sacinjen dobar zakljucak. Prvo i osnovno, ako se o nekome govori kao o Hriscaninu, to svakako nije negacija pripadnosti srpskom narodu, stavise to se podrazumeva. Izgleda da nemas pojma o razvoju narodne pripadnosti i pripadnosti crkvi kroz vekove.
I jos nesto, tu za Srbe nema niceg spornog.

S VEROM U BOGA
ZA KRALJA I OTADZBINU!
 
igracina:
Hellen:
Играчино, твоје постове би требало пребацити на форум ''Фантастика''...ако постоји, а ако не, треба га отворити ексклузивно за твоје ''научне'' теорије! :lol:

Prazna prica.

Sve moje je perfektno dokumentovano. Zar ne ?

Mozes li da osporis nesto, neki dokument koji sam iznio ?


Не оспоравам документе, него ТВОЈЕ ДИЛЕТАНТСКО ТУМАЧЕЊЕ ТИХ ДОКУМЕНАТА!!! И до сада сам, бар што се језика тиче, сваку твоју небулозну тврдњу оспорила!!! А на то си обично одговарао са:''Нисам још стигао да прочитам шта си написала'' , или: '' Не треба ни да читам кад ја знам...'', или ''Немам времена да прочитам'', или си једноставно прелазио преко свих научних доказа и докумената које сам ја теби упутила. увек си се правио невешт, или чекао да се мало заборави, па поново отварао нову тему са истим старим небулозама.

Исписала сам ти три странице грађанске поезије 18. века, исписала сам ти стихове Венцловића, Доситеја, Трлајића...и многих других песника 18. века, од пре Вука, а ти ниси смео ни да прочиташ, а камоли да прокоментаришеш!

Толико о твојој ''перфектности''! :wink:
 

Back
Top