zakon vs. obrada filmova

mslav

Aktivan član
Poruka
1.037
Ne znam gde da stavim temu, pa vi je slobodno premestite ako ne pripada ovde, ali da vas pitam....
Siguran sam da ste videli neke filmove tipa Bobo Smrade, Kita u Bila itt. , ako niste, znaci editovanje scena u "originalnom" filmu, i sinhronizacija, prosto receno. Daklem, da li je tako nesto kaznjivo zakonom? :shock:
 
Koliko shvatam tebe interesuje da li je kaznjivo da od originalnih izdanja pravis parodije.Ako je to , to zavisi od zemlje do zemlje cini mi se.Ne znam kako je u ostalim zemljama ali u francuskoj ako odredjenu pesmu,film,knjigu ili bilo kakvo autorsko delo prepravis u smislu parodije nije kaznjivo.Cak i ako zahvaljujuci tome zaradjujes autor (autorska kuca) ne moze da trazi odstetu.Ali samo pazi da celo delo mora da bude preuredjeno i da si od svega napravio neku sprdacinu.E sada ako tim delom vredjas neku licnost ta licnost ima prava da te tuzi za omalovazavanje licnosti.Ali to je zaista ako samo preteras i jako je retko.ZIVELA SLOBODA GOVORA.... :D :D :D
 
Ako naravno posedujes piratsko izdanje nekog filma to ti je samo po sebi kaznjivo radio ti foto montazu ili ne.A ako imas original pa onda to presnimavas sa krajnjim ciljom da bi pravio foto montazu i SAMO u tom cilju onda to nije piraterija.I dalje naglasavam da sve ovo sto ti pisem vazi za francusku,mozda za jos po koju zemlju ali to moras sam da se raspitas.
 
Мислим да ти можеш нарезати један свој DVD на Divix, бар сам тако чуо. Нешто као да ти не уништава читач диск... Е да, ово је одговор на "A ako imas original pa onda to presnimavas sa krajnjim ciljom da bi pravio foto montazu i SAMO u tom cilju onda to nije piraterija."
 
Najbolje je da od autora trazis da ti dozvoli da to uradis.
Ti mu naravno objasnis sta to zelis i kako da uradis, jer promovisanje snimljenog materijala ili bilo kog njegovog dela je kaznjivo po zakonu.
Ovo naravno vazi za neki veci projekat, a za gluposti tipa kita u Bila, titanik i sl. te nece ganjati ni nasa murija, a kamoli bagra iz Holivuda.
 

Back
Top