Gde su pravi filozofi?

Ko su pravi filosofi?
Ne potcenjuj sebe... Filosof je samo ime. Filosofija podrazumeva mudrost. Batali beskompromisnost branjenja stavova... Ona prikazuje nesigurnost i animalnu zelju za ocuvanjem sebe. Sujeta je neprimerena razmisljanju.
Filosofi? Pih! Treba biti neskroman, pa se imenovati.
 
Julian_Duranona:
Ko su pravi filosofi?
Ne potcenjuj sebe... Filosof je samo ime. Filosofija podrazumeva mudrost. Batali beskompromisnost branjenja stavova... Ona prikazuje nesigurnost i animalnu zelju za ocuvanjem sebe. Sujeta je neprimerena razmisljanju.
Filosofi? Pih! Treba biti neskroman, pa se imenovati.

Ne,ne ja sam vrlo konkretno mislio na one koji studiraju filozofiju ili su filozofi po obrazovanju.
 
Dragi prijatelji,
evo par redaka iz jedne za mene vazne knjige za Vas, umesto mog odgovora:
..."Vi me poshtujete;ali sta ce biti ako se Vase poshtovanje jednog dana preturi?Cuvajte se da Vas ne ubije kip!
Vi kazete da verujete u Zaratustru?Ali zar je vazan Zaratustra!Vi ste moji vernici:ali zar su vazni svi vernici!
Jos ne beste trazili sebe:tad ste pronasli mene.Tako cine svi vernici;zbog toga svekolika vera tako malo znaci.
Sad vam velim da izgubite mene i pronadjete sebe;a tek kad me se svi budete odrekli, ja cu Vam se vratiti".
(Fridrih Nice,Tako je govorio Zaratustra, poslednja stranica prvog dela)


Veliki pozdrav svim sokolicima i buducim mladim lavovima

Empedokle
 
Empedokle pa ti pokaza ovim postom da sebe vidis kao boga (natcoveka ). Salim se, ali mislim da si promasio post tj. malo nas potcenio- jednostavno zanimljivije je i pre svega poucnije i kvalitetnije kad u nekoj raspravi cujes i misljenje profesionalaca ( ako tako mogu da se izrazim ).
 
PA KAKO pa nemojte da smo tako crni ,,,, buci buci ,, najbolji filosofi su deca koja tek uče sve ove pojmove i procedure i ,,,, šta već ,,, tu su svuda oko nas ,,, to valjda zna svaki filisof , ajde ugledajmo se na korene ove nauke --
 
avesic:
PA KAKO pa nemojte da smo tako crni ,,,, buci buci ,, najbolji filosofi su deca koja tek uče sve ove pojmove i procedure i ,,,, šta već ,,, tu su svuda oko nas ,,, to valjda zna svaki filisof , ajde ugledajmo se na korene ove nauke --

Da, mudro zboris osobo.

A jakoliko puta se dogodilo da dete postavi pitanje koje te na onaj specifican nacin osamuti, i za koje istovremeno smatras i da je neobicno prosto i glupo, i mastovito i genijalno.
Citah juce neko stivo iz psihologije te se na jednom mestu pominje dete koje je postavilo sledece pitanje ocu, dok su njih dvoje posmatrali zalazak sunca:

"Tata, zasto sunce bezi od nas?"

Nazalost, tata je bio naoruzan o saznanjima postgalilejskog vremena te je decaku dao dobar odgovor. Medjutim, zamislimo da je ovo je pitanje postavljeno u anticko doba; zar ono ne bi bilo povod za formiranje mnostva mogucih odgovora i teorija, odnosno filozofija? Cini se da da.
Ovo je svakako dokaz da deca mogu da budu filozofi, makar postavljajuci filozofska pitanja.


A sto se tice izumiranja pravih filozofa... Pa to je posledica intelektualnog kancera koji se na ovom mestu zapatio i koji uziva u ko zna kojoj po redu metastazi. A odgovorni za sirenje i opstajanje tog kancera su mahom svi koji su ikada ucestvovali na podforumu filozofija. Odgovorni su oni koji su primarni rasadnici intelektualnog kancera, a to je ono preovladavajuce mnostvo, odnosno plitkoumna bagra uprosecenih koja sledi put 'onoga kako je receno' i nikako ne zeli da skrene sa tog puta, a ukoliko se pojavi neki intruder koji bi pokasao da postavi nove temelje on bi bio ismejan.Kriv je i odgovoran i svaki takav intruder, i to zbog toga sto ucestvuje u udruzenom zlocinackom poduhvatu raspirivanja kancera. Intruder treba da bude svestan da ne moze nista da promeni, a kada zgresi, onda je vec kasno. I jes' da je naucio na gresci, sto bi mozda bio jedini pozitivni ishod celog procesa, ali je zato potpalio, raspirio i ojacao plamen plitkoumne reakcije i misli. Zato je i svkao intruder odgovoran ma koliko bio u pravu. Odgovorni su i obrazovani prosvetitelji i hronicari filozofije. Ovi prvi iz istog razloga zbog koga i svaki originalni intruder, a ovi drugi zbog toga sto hronicare, odnosno predaju istoriju filozofije na forumu, i zato sto koriste forum da utvrdjuju gradivo. I prvi i drugi su sumnjivi po pitanju pripadnosti notornom soju intelektualnih elitista. Oni misle da su intelektualna elita, jer recimo znaju nesto sto se smatra umnim, a pri tom ne umeju da dokazu zasto je to umno. Takvih ima puno primeraka i ovde a pogotovu tamo na knjizevnosti. Tamo cak, je doslo do toga, da vise niko ni ne pokusava da se lati objasnjenja zbog cega on ili ona smatra da je to i to delo - remek delo, vec se samo konstatuje u jednoj recenici da je Koeljo kreten a neki drugi, Andric recimo, genijalac. Cak se Andric i drugi besomucno citiraju, kao da su njihove reci univerzalna mudrost.
No to tebi citaoce ovog posta, verovatno uopste nije jasno, a i verovatno ti nikada ni nece biti jasno. Ma hajde, vec se ovo oduzilo, bi bi red da zavrsim. A imam jos mnogo toga da kazem, pogotovu o filozofiji, a za koju mislite, vecina vas, da ako se bavite njome i da ucestvujete u filozofskim diskucijama (citaj u prepricavanju toga sta su drugi rekli odnosno u hronicarenju), da ste i nuzno pametni. :razz:
 
e konačno da mi se svidi NEŠTO a rečeno smišljeno i nadam se ne prevedeno iz neke tamo oblasti , dakle uprošćeno -- ajdmo filosofiju postaviti na,,, recimo ,,-- stepen postistorijskog doba, kao istoriju pamtiti likove i godine njihovog postojanja -- i to bi bilo to ,, a krstaričko filosofiranje da postane današnji pogled na svet ,, bio on izopačen ,morbidan ili pogled "veselo kučence" nije bitno ,, i možda neka rečenica kao osvrt na prošlo i buduće ;;; svako vreme je isto i nosi slična osećanja i dogadjaje ,, napreduje tehnologija i koj moj još ???? medicina --- i moja prababa imala veštačke zube , epidural-- prababina sestra koristila , gradjevine nekada bile bolje konstukcije , kanalizaciju stari rimljani imali bolje smišljenu od ove naše što čim zarosi smrad se širi ,,, ako nastavim biće ovde dobar narodnjački HIT
 
"Osobo" najzad ste potvrdili svoj identitet :). No, pored svog obecavanja da vise "nogom" necete zakoraciti na ovaj forum, eto vas u trecem identitetu, a u sustini jednom istom. Kako to objasnjavate? Odakle ta potreba?
 
Па господине, иако је поразно што сам већ себи на грбачу натоварио шест постова, морам да ти одговорим, јер је то ред и култура, а коју ти изгледа нажалост не познајеш што се показало у нашој пп ''конверзацији'', а што је и одлика припадника радничке класе или субкултуролошког феномена који је узео маха у тој земљи. :razz:

То што сам се овде поново појавио, јесте за велико жаљење и осуду и то признајем. Међутим, мој повратак је био оријентисан искључиво на политички анганжман и то на једном другом подфоруму, тако да се овај неславни излет на филозофији може сматрати само неком врстом тренутне, пролазне али и некако, непоходне активности. Зашто неопходне? Па ето, осетио сам се дужним да дам још једно објашњење на питање које је свакако поново актуелно а и биће богме - увек актуелно.

п.с. Од политичкиг ангажмана на Нишу као што видим нема ништа, све је то веома неозбиљно, тако да ћу искористити прилику да на крају цитирам госпођицу дарби8:
''Статус миша замењујем статусом човека.''
Да, овог пута заувек. :razz:

п.п.с. Нешто сам заборавио да додам. Желим свим припадницима багре да статус човека и даље замењују статусом миша, и тако занавек. Боље је да себе заробе у свету типкања и да ту остану, јер после када дође нормална власт, надлежни ће имати мање посла око чишћења.
 
ebaga ovaj me preteko al saću ti ja reknem.
nemož d izdrži a da neopljune po smrtnici.sam tako može sebi da pokaže da postoji.to mu je jedina filozofija.znaš on je teo da podvuče daj i on intruder.a misao kojom osvetljaje razmrljato lice filozofije mu je daj on jako pametan al ne tolko kolko su drugi glupi
a vid ovo.mlogo reči upotrebljaje a sve zveče izprazno ko brabonjci u konzervu od mesni narezak. taki mu je i nadimak.nije mogo ko čovek d bidne samo inkvizitor neg je moro nama glupacima d objasni i daj jošte zao.jel čuo neki za dobrog inkvizitora
al vid ovo.kad bi se ta osoba prifatila lopate pa mal kopala kanali znaš kako bi lepše gledala na ostali.a i sebe višlje cenila.nebi osoba morala d spušća drugima pa da prikaže svoiu vrednos
a i mnoge se istine otkriju kad je čovek u kontaktu sas zemljanom tvari
e zli inkvizitore ništa lično.neznam te ja neg mi taki idu na znaš već šta.ja bik tako svakom kretenu koji se pravi pametan preko tuđe grbače isto odgovorio
e sad vido da više nisi miš.bravo lave.znači tek sad lepo osebi misliš
 
Tek skoro sam sebi razgraničio šta je filozofija , a šta sam ja očekivao od filozofije....

Preambiciozno (ne i netačno) je ono što se stalno iznosi : traganje za istinom....

Oslanjam se na sledeće:
-Istina je samo raspodeljena na sve nas i samo ako svi učestvuju približavamo se istini(zbog zavisnosti percepcije)
-Filozofija nema trenutni stav, ona ima pravce, što je posledica "pitanja" , i pristupe što je stvar "odgovora".
-Filozofija nas uči ne samo "odgovorima" već i postavljanjem i formom "pitanja"

Ako ovako posmatram filozofiju , onda od nje ne smem i ne treba da očekujem razvoj u smislu revizije ranijih stavova i mišljenja(ma kako ona pogrešna bila).
Za to treba da postoji nova nauka , koja će na livadama filozofije nalaziti hranu za vizionarsku ulogu, ali i vrhunsku uzročno-posledičnu nauku.(To bi bila i sociologija i psihologija i ekonomija i inženjerija i pravo i biologija u poslednje vreme).
-------------------------
Filozofija se oformila kao nauka postavljanja pitanja i davanja svojih odgovora.
Nekad pitanja učine magiju pretvaranja nesvesnog u svesno , nekad to učini odgovor.
Zato smatram da forma savremenih filozofskih dela nije ni dobra ni u skladu sa filozofijom. Ona je težnja filozofa da snishode drugim naukama i mediokritetu koji je prihvatio nauku kao "vrednost" , pa se na "čuvenost" i na sličnost sa formama modernih nauka , kćeri filozofije, dobija važnost , autoritet i vrednost....

Pravi filozofi nisu oni koji su završili filozofski fakultet i skupili riznicu odgovora, sistematizovali ih po "pitanjima" ili po "odgovorima". To je nešto što je 3/4 završen posao istoričara filozofije.

Ostaje još rasprava, analiza doprinosa, razvoja, "ličnog filtera", društveno vrednovanje-valorizacija.......
--------------------------------
UVOD:Pravi filozof je svako ko prati put, put koji mu stvaraju i "postavljena pitanja" i "predočeni odgovori".
Zato se filozofija najviše razvija na lomovima društvenih uredjenja, na rasecima gde se dodiruju više ideologija, više društvenih vrednosti, više sumnji, više pitanja i više odgovora.
To ukazuje na put kojim treba da se ide. Na kolektivno učestvovanje , na kolektivnu percepciju.
Ako ovo povežem i sa ispunjenošću (tema na filozofiji na forumu ) i na posledicu da ispunjenje čoveka umiruje i umrtvljuje , to još više pokazuje da forma(ja bih upotrebio reč format, ali književnost to naziva forma) filozofije mora izuzetno da se menja od ove danas zavladale i da se vrati korenima ali malo modifikovana.
IDEJA:
Tek ako filozofiju pogledam kao skup "pitanja" i "odgovora" vidim pravu riznicu i blago.To blago STVARNO DAJE REZULTATE U DRUŠTVENOJ STVARNOSTI. Jer svako pitanje ovde pokrenuto , je nekome pokrenulo neki točkić, promenilo , makar za malo snagu, brzinu, pravac , smer i moment njegovih ideja.A to filozofske knjige pisane po formatu "modernih filozofa" nisu učinile.
----------------------------------------
Zato su stavovi koje ovde iznosi Zli inkvistador ustvari zabluda do koje dovodi elitizam sve češće prisutan u filozofiji , kako se filozofija danas odigrava u elitistički deformisanom društvu (postoje razne podele u praksi i većinu ih obavija veo tajne i strukture i načina delovanja).Slojevitost ubija filozofsku slobodu i stoga je normalno da filozofi to ugradjuju u svoju percepciju kao samoobmanu, previd , nesvesno.

To je po meni za nekog iz sutrašnjice , samo zabluda i okvir današnjeg doba i filozofije.
----------------------------------
Znanja se :
--STIČU
--OTKRIVAJU
--"KRADU"
--SNOBIRAJU

--Kod sticanja znanja , osoba aktivno učestvuje, PRATI PUT PITANJA I ODGOVORA stvoren od strane pedagoga i mentora igrajući igru mini izumitelja, i prisutan je proces otkrivanja (načina razmišljanja , logike, "pravila","na nivou XV veka")
--Kod otkrivanja (izuma, otkrića) nema gotovog puta, ali uvek ima milion PITANJA I PROBLEMA i davanje ODGOVORA koji zadovoljava neke kriterijume tog pojedinca, tog problema i tog društva predstavlja IZUM I OTKRIĆE.
--Proces obrazovanja i primene otkrivenih znanja mora i treba da bude odradjen sa što više ljudi i kao posledica ograničenja u intelektualnim mogućnostima, zalaganjima, uloženom vremenu, otkriće biva uprošteno u relaciju (zavisnost) ili pretvoreno u šablon.
"Kradja" znanja tako donosi najočigledniju korist čovečanstvu.
///***proces učenja (u narodu) je korišćenje i sticanje prvo pomenutog znanja i treće pomenute "kradje" znanja ***///
Bubanje je samo "kradja" znanja.
--Snobiranje znanja je posledica degeneracije vrednosti zbog brzih izbora, pa je informisanost shvaćena kao znanje.Snobiranje je metod (snob je osoba koja činjenjem i izgovaranjem predstavlja kao osoba koja nije - blefer) gde koristeći opšteprihvaćene vrednosti i karakteristične parametre za prepoznavanje pripadnosti (indikatore) , stvaramo utisak kod selektora ili javnosti da pripadamo ciljnoj grupi - znalcima.
Komercijalisti, menadžeri, prevaranti , prodavci magle, svi koriste snobiranje znanja.Čak se sugeriše i kod traženja posla da se snobira znanje....
--------------------------------------------
P.S. Moram da se zahvalim pokojnom Stevi Žigonu na njegovoj teoriji da svi osciluju oko 0, tj. da svaka ličnost u segmentima osciluje , a srednja vrednost je 0. Jer upravo je to njegovo pitanje , a ne odgovor , dovelo do toga da shvatim značaj pitanja , a ne samo odgovora u filozofiji.
 
ej zli ajd bre otpiši nešta ko čovek a ne ko miš.sad si se zareko da ćeš ostaneš na šes postova pa edituješ ko slina neka
jel ja tebe ipak znam od ranije.da ti nisi onaj šrafciger.on je isto tako nadobudan
ajd iznesi neki svoj filozofski koncepat kad si taki pametan.ajd spusti se u bazu malo.daj da čujemo nešta konstruktivno.ima te saranim odma i ovaki ne pismen kaki sam.nemoj se ustručaješ d koristiš termini.svatiću ja bistar sam momčić
ti ćeš nekome d rekneš da je bagra a jedeš leba brez motike ne srećo jedna sram te bilo i tvoi roditelji
 
Čobanine, da bi bio ono što ti želiš biti, moraš se distancirati od bagre i priznati sebi božansku ulogu na kugli zemaljskoj.
Da znaš da je ovde bilo dosadno bez tebe. Ali Lesi se vraća kući :mrgreen:
Isto s.anje, drugo pakovannje...
 
Bice da su oni koji su tu disciplinu (uma) izabrali za svoju profesiju, zivotni poziv. No, iako samo medj njima valja traziti prave, ne znaci da ce svak' iz tog kriterija biti pravi. Tako ce ti kazati svaki prof koji ne bi mnogo da trosi vremena na to pitanje (ne zato sto je bezvredno - jer nema takvih pitanja, ako se valjano postave - nego zato sto ima vaznijih).
 
Empedokle:
Dragi prijatelji,
evo par redaka iz jedne za mene vazne knjige za Vas, umesto mog odgovora:
..."Vi me poshtujete;ali sta ce biti ako se Vase poshtovanje jednog dana preturi?Cuvajte se da Vas ne ubije kip!
Vi kazete da verujete u Zaratustru?Ali zar je vazan Zaratustra!Vi ste moji vernici:ali zar su vazni svi vernici!
Jos ne beste trazili sebe:tad ste pronasli mene.Tako cine svi vernici;zbog toga svekolika vera tako malo znaci.
Sad vam velim da izgubite mene i pronadjete sebe;a tek kad me se svi budete odrekli, ja cu Vam se vratiti".
(Fridrih Nice,Tako je govorio Zaratustra, poslednja stranica prvog dela)


Veliki pozdrav svim sokolicima i buducim mladim lavovima

Empedokle

delimo misljenje... :)
 
Julian_Duranona:
Ko su pravi filosofi?
Ne potcenjuj sebe... Filosof je samo ime. Filosofija podrazumeva mudrost. Batali beskompromisnost branjenja stavova... Ona prikazuje nesigurnost i animalnu zelju za ocuvanjem sebe. Sujeta je neprimerena razmisljanju.
Filosofi? Pih! Treba biti neskroman, pa se imenovati.


A sta kazes na titulu 'diplomirani Filozof ' ? ;) ;)
 

Back
Top