Doktori molim za pomoc (hipertrofija)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gdanijela,
morala si makar u 2 reda da objasnis, svoje stanje, drugo stanje, stanje bebe,da li je rodjena ili nije!?, a ne ovako u jednoj recenici,
i hajde doktori kazite mi nesto, sta je to ili sta je drugi doktor hteo da kaze sa ovom dijagnozom!?!
Postoje najmanje 3 hipoteze sta se krije iza ove dijagnoze!?!
Pretpostavljam(u prvoj hipotezi)da ste Vi trudni i da je ova dijagnoza uspostavljena posle ginekoloskog ultrazvucnog pregleda(EHO pregled)!Ako je tako, onda treba da se jos jednom izvrsi EHO od strane istog ginekologa, i da se ponovo premere sve mere bebe, pa i stanje same materice, da bi moglo nesto konkretnije da se kaze!Mozete da odete i kod drugog ginekologa koji ce ponovo izvrsiti EHO pregled i dati svoje misljenje!
Neocajavajte!
 
dr:
gdanijela:
Da li neko moze da mi objasni dijagnozu: NEONATUS TEMPORARIUS HYPERTROPHICUS G.N. :oops:
Neonatus temporarius prevedeno sa latinskog znaci novorodjence rodjeno u terminu, hipertrophicus nije nikakva hipertrofija(u pitanju je misicni tonus bebe, beba je bila u grcu) nego nakon porodjaja svaka beba se ocenju po APGAR skoru http://www.trudnoca.net/tekst.asp?ID=6&trazio=apgar
http://www.yumama.com/zdravlje/novorodjence/strana.php?s=apgar_test

http://www.yumama.com/zdravlje/novorodjence/strana.php?s=refleksi_vase_bebe
http://www.yumama.com/zdravlje/novorodjence/strana.php?s=list_za_novorodence
Pozdrav!

Slazem se da je novorodjence rodjeno u terminu,a za trecu rec se ne slazem. Hipertonija je povisen misicni tonus,a hipertrofija je nesto sasvim drugo.
Mislim da je u ovom slucaju bitna skracenica G.N. za koju licno neznam sta znaci.
POzdrav
:D
 
izvinjavam se zbog nepotpunih informacija.dete je rodjeno,normalnim porodjajem;TM4600,TD56, OG35,ocena8|9,opis stanja vitalno ,hipertroficno,Pri otpustu stanje deteta:koza cista nalaz nasrcu i plucima uredan,abdomen mek,jetra i slezina u fiz. granicama,pupak suv, tonus noprmalan,refleksi se simetricno izazivaju.Fraktura claviculae 1.Sin. zavrsna dijagnoza:neonatus temporarius hypertropicus g.n. ,icterus neonati P59.9,fractura claviculae P 13,4 Nadam se da ce ovo upotpuniti dijagnozu.
 
Osim sto je Vasa beba imala prelom kljucne kosti prilikom porodjaja (najverovatnije jer je velika,a taj prelom nije ozbiljan,jer po otpustu iz porodilista spontano i potpuno zaraste), sve je u redu.
Jedino za tu hipertrofiju nisam sigurna,neznam sta znaci g.n.Pretpostavljam da se samo radi o krupnijoj bebi (na osnovu porodjajne tezine i duzine bebe).
Pitajte pedijatra (ako vec niste)!!
Pozdrav :D
 
Sto se tice fracturae claviculae(prelom kljucne kosti), pikax kako mozes da kazes, da prelom spontano zaraste?Posle cu se vratiti na tvoju nesuvislu recenicu!
Tretman se sastoji gdanijela, iz imobilizacije rucice uz telo, flektirane u laktu.Naravno,prognoza je izvrsna!
Posto detence ima i dijagnozu icterus-a potrebne su ceste kontole(1-2-3 dana) krvne slike, hemoglobina i bilirubina.
Sto se tice dijagnoze... hipertrophicus g.n.- posle duzeg premisljanja, najlogicnije da je ono g-gradus i n-nonspecificus,sto znaci gradus-stepen,non specificus-neodredjen.
Dakle, hipertrofija neodredjenog stepena.Mada i dalje cela dijagnoza ostaje krajnje subjektivna!Gdanijela slobodno pitajte nekog ginekologa sta to znaci po njemu!
Sve ce nadalje biti ok!


Nastavak je za clanove foruma:pikax svaki prelom, izuzev otvorenog, spontano(prirodno) zarasta.Jesi li cula za onu izreku:"Lekar pomaze, priroda leci".
Pjer, beba rodjena u terminu je taman takva kakva treba da bude, izuzev ako nekad nisi radio kao babica, pa video drugacije!Razvijenija su novorodjencad koja se rode posle termina.

Moji pozdravi svima
 
progoran:
Sto se tice fracturae claviculae(prelom kljucne kosti), pikax kako mozes da kazes, da prelom spontano zaraste?Posle cu se vratiti na tvoju nesuvislu recenicu!
Tretman se sastoji gdanijela, iz imobilizacije rucice uz telo, flektirane u laktu.Naravno,prognoza je izvrsna!
Posto detence ima i dijagnozu icterus-a potrebne su ceste kontole(1-2-3 dana) krvne slike, hemoglobina i bilirubina.
Sto se tice dijagnoze... hipertrophicus g.n.- posle duzeg premisljanja, najlogicnije da je ono g-gradus i n-nonspecificus,sto znaci gradus-stepen,non specificus-neodredjen.
Dakle, hipertrofija neodredjenog stepena.Mada i dalje cela dijagnoza ostaje krajnje subjektivna!Gdanijela slobodno pitajte nekog ginekologa sta to znaci po njemu!
Sve ce nadalje biti ok!


Nastavak je za clanove foruma:pikax svaki prelom, izuzev otvorenog, spontano(prirodno) zarasta.Jesi li cula za onu izreku:"Lekar pomaze, priroda leci".
Pjer, beba rodjena u terminu je taman takva kakva treba da bude, izuzev ako nekad nisi radio kao babica, pa video drugacije!Razvijenija su novorodjencad koja se rode posle termina.

Moji pozdravi svima

Ne vidim da sam napisala ista "nesuvislo" !!
Napisala sam da prelom spontano i potpuno zarasta,da umirim mladu mamu i da ne bi brinula bez potrebe.

Drugo,naravno da je potrebna imobilizacija,ali u porodilistu.Nakon izlaska iz porodilista nikakva terapija nije potrebna (izuzetno u nekim slucajevima),a kako se radi o bebi koja nije u porodilistu (logicno),to nisam ni pominjala.

Trece,da nesto naucis: trudnoca koja se produzi u odnosu na ocekivan termin porodjaja (+15 dana - prenesena trudnoca),i gde novorodjence pokazuje znake prekomerne zrelosti (od 10% beba rodjenih nakon termina samo 2% pokazuje znake prekomerne zrelosti) - plod je prestao da raste pri daljem odrzavanju trudnoce,pa cak moze nastati i smanjenje telesne tezine,a u izvesnoj meri i duzine ploda (razume se,intrauterino ).

pozdrav
 
gdanijela:
Sto se tice preloma to je regulisano vrlo brzo posle izlaska iz bolnice.Zabrinjava me ono hipertopicus ... jer to niko ne moze da mi objasni.Sto se tice pedijatra koga sam god pitala niko nezna da mi kaze tacno sta to znaci.Kazu mi da to nije nista ali mi ne daju odgovor.



Sama rec hipertrofija (nesto sto je preterano razvijeno) nista ne znaci bez pojma na koji se odnosi.Dakle - hipertrofija, ali cega?
Kada vrsimo spoljni pregled bolesnika,hipertrofija se pominje u kontekstu hipertrofije muskulature - (preterana razvijenost misica),koja moze biti ravnomerno rasporedjena u svim misicima ili neravnomerno u pojedinim grupama misica.

Ali u Vasem slucaju - mozemo samo da nagadjamo.Bez potrebe.

Zaista,nemojte da brinete bez potrebe,iz prostog razloga sto su ti pedijatri videli,pregledali Vasu bebu i da zaista postoji neki problem - Vi biste prvi saznali za njega.

pozdrav
:D
 
Radi se o hipertoniji, odnosno hipertrofiji tonusa bebine muskulature. Zbog ovog stanja verovatno cete ici na odredjene vezbe koje ce Vam odrediti fizijatar, pedijatar i neurolog. ne znam zasto je dete rodjeno sa hipertrofijom, niti da li je porodjaj bio tezak, sto moze da bude slucaj obzirom na prelom kljucne kosti. Iz opisa mi se ne cini da se radi o bilo cemu dramaticnom, izuzev sto ce bebi biti potrebne vezbe (slicno kao sto je bebama sa hipotonijom potrebno vezbanje za ucvrscivanje muskulature, tako je i bebama sa hipertonijom potrrebno vezbanje radi opustanja muskulature).
 
Dr,nemam nista protiv sto ste sticenik odredjenih persona sa foruma (prepoznace se).Samo jos nisam shvatila da li su one postovaoci kulta vase licnosti ili je neka druga kombinacija u pitanju.
Posto ste "serif" ovog podforuma i izdajete se za dr, a i Vas sam ispravila za istu stvar (glupost) - onda je red da ako ne obrisete,onda zarad drugih clanova foruma ispravite WW- posto ste meni oduzeli to pravo(neposteno).Ize'm ti demokratiju! :twisted:

Mislim,slobodno se vi medjusobno tapsite po ramenu - samo nemojte da mi brukate profesiju! :wink:

Ima li pilota u avionu?
Pozdrav :
 
dr:
Obrisala sam postove koji vode u dalju bespotrebnu raspravu, nemam nista protiv civilizovanih strucnih diskusija ali ako moze bez sarkazma.

Nije se radilo o bespotrebnoj raspravi,nego upravo o strucnoj diskusiji.
Nego,nema svrhe!Ovde pisu pojedinci sta im je volja(cak i gluposti),a o sarkazmima da i ne govorim - no tretman nije isti za sve,jer nekoga brisete,a nekoga tapsete.
Vi,kao moderator ovog podforuma morate biti nepristrasni.Korektni.Nista drugo nisam ocekivala od Vas.
Pozdrav
 
Koji je Vas problem?
Nikad Vam se nije desilo da od umora citate jedno a razmisljate o drugom?
Trudim se da budem krajnje objektivna, koliko je to moguce a ako mi kojim slucajem to ne podje uvek za rukom, to je normalno ,ipak sam covek od krvi i mesa.
Zaista ne vidim nijedan jedini razlog zasto diskusiju svoditi na prepucavanje koje nema veze sa medicinom.
Ok, veliki ste doktor jer ste nam tako divno objasnili hipertoniju i hipertrofiju, prosto ne znam kako smo zavrsili studije medicine bez osnovne terminologije.
Ma nije ni cudo sto nas ovaj narod pljuje, i treba da nas pljuje jer nismo ni zasluzili bolje.
Jedva cekamo da kolega nesto pogresi pa da pravimo karijeru i hranimo sujetu time.
Nije tesko biti fin koleginice, na gresku se moze ukazati i na lep ,kulturan , dobronameran nacin.
 
dr:
prosto ne znam kako smo zavrsili studije medicine bez osnovne terminologije.

Vala ni ja.

Ako ste vec krenuli da brisete prepucavanja,onda obrisite jos jedno par hiljada postova, a ne samo ono sto Vama ne odgovara. Jeste da ce podforum da se skrati na dvadesetak stranica, ali ce ljudi bar citati o zdravlju.

Inace,ja raspravljam o medicini,a ne o ljudskim osobinama. I odgovaram na provokacije naravno. Jeste da me brisu, ali nema veze. Drugarice moraju da se stite.

Kad bolje razmislim, ja sam Don Kihot! Vi cete i dalje svoje greske , ako neko ne daj Boze ukaze na njih, da pravdate umorom, nespretnim objasnjavanjem i sl, dok cete tudjim greskama kolektivno (prepoznace se) da se iscudjujete i podsmevate.Tako funkcionisu klanovi. Smesno, ali istinito.

Pozdrav
 
dr:
Koji je Vas problem?
Nikad Vam se nije desilo da od umora citate jedno a razmisljate o drugom?
Trudim se da budem krajnje objektivna, koliko je to moguce a ako mi kojim slucajem to ne podje uvek za rukom, to je normalno ,ipak sam covek od krvi i mesa.
Zaista ne vidim nijedan jedini razlog zasto diskusiju svoditi na prepucavanje koje nema veze sa medicinom.
Ok, veliki ste doktor jer ste nam tako divno objasnili hipertoniju i hipertrofiju, prosto ne znam kako smo zavrsili studije medicine bez osnovne terminologije.
Ma nije ni cudo sto nas ovaj narod pljuje, i treba da nas pljuje jer nismo ni zasluzili bolje.
Jedva cekamo da kolega nesto pogresi pa da pravimo karijeru i hranimo sujetu time.
Nije tesko biti fin koleginice, na gresku se moze ukazati i na lep ,kulturan , dobronameran nacin.

Iako nije vredno prosirivanja idiotske rasprave ali reda radi, i ostalih ljudi koji nemaju veze sa strukom, ponovicu jos jednom cinjenice iz izbrisanog posta: neonatus temporarius hypertrophicus (ako sam ovo dobro napisala, jer mi je engleski momentalno na pameti) je novorodjence rodjeno sa vecom porodjajnom masom od one predvidjene za gestacijsku dob (bilo da je preneseno ili u terminu, kao sto je ovde slucaj) i NEMA VEZE sa HIPERTROFIJOM MISICA koja predstavlja povecanje volumena misicnih celija.
Sklonost postoji kod izvesnog broja ovakvih beba ka pojavi povisenog tonusa muskulature (hipertone muskulature) sto kod takve dece zahteva rad sa fizijatrom. Ni to nema veze sa HIPERTROFIJOM MISICA.

Kad bi koleginica iz Nisa (nisam ni znala da je iz Nisa i nije me to ni briga) malo sputala svoju nicim izazvanu potrebu da meni kontrira i pokusala da bar sad shvati kad vec ne zna, da hipertroficno novorodjence nije isto sto i nabildovana misicna masa, i da termini 'hipertonija misica' i 'hipertroficno novorodjence' nemaju bas puno slicnosti ako se izuzme sam termin HIPERTROFIJA, shvatila bi da moja prica o tonusu, odnosno eventualnoj hipertoniji koja moze da ishodi kod ovakvih beba, nema veze sa misicnom hipertrofijom koju ova deca NEMAJU (za Boga miloga!) iako imaju vecu telesnu masu u odnosu na gestacijski prosek (za koji naravno postoje tabelirane vrednosti i nisu produkt moje imaginacije!).

Ocito je da koleginica nema dovoljno komunikacijskih sposobnosti niti socijalne inteligencije da, ako postoje nejasnoce (njoj), pa i greske (moje ili necije), razjasni ili potrazi objasnjenje, postavi pitanje, ili da argumentovani protivodgovor.

Zao mi je sto se desava da ja zaista ne ocekujem detinjaste ispade, antprotivne acting-oute i besmislene pokusaje bvespotrebnog samodokazivanja od nekoga ko tvrdi da je pripadnik struke, ali i to se dogadja, pa sta da radimo. Nekako cemo preziveti i sa tim, mi Knez Mihajlovski Beogradjani i pripadnici beogradske medicinske kaste...

Mora neko i Trabant da bude. U Nisu, Beogradu, ili Moskvi - potpuno sve jedno.
 
gdanijela:
izvinjavam se zbog nepotpunih informacija.dete je rodjeno,normalnim porodjajem;TM4600,TD56, OG35,ocena8|9,opis stanja vitalno ,hipertroficno,Pri otpustu stanje deteta:koza cista nalaz nasrcu i plucima uredan,abdomen mek,jetra i slezina u fiz. granicama,pupak suv, tonus noprmalan,refleksi se simetricno izazivaju.Fraktura claviculae 1.Sin. zavrsna dijagnoza:neonatus temporarius hypertropicus g.n. ,icterus neonati P59.9,fractura claviculae P 13,4 Nadam se da ce ovo upotpuniti dijagnozu.

Majka je veoma jasno i precizno (za one koji pazljivo citaju) napisala da je tonus novorodjenceta normalan! Tako da prazne pretpostavke o potrebi za vezbanjem i bilo kakvim intervencijama vezanim za tonus misica padaju u vodu.aplauz(hvala).
Drugo hipertrofija tonusa je i dalje velika nepoznanica za danasnje lekare.
Dr, jel dovoljno kulturno za vas ukus?
 
WithdrawnWater:
dr:
da hipertroficno novorodjence nije isto sto i nabildovana misicna masa, i da termini 'hipertonija misica' i 'hipertroficno novorodjence' nemaju bas puno slicnosti ako se izuzme sam termin HIPERTROFIJA, shvatila bi da moja prica o tonusu, odnosno eventualnoj hipertoniji

Mora neko i Trabant da bude. U Nisu, Beogradu, ili Moskvi - potpuno sve jedno.

Hipertonija misica i hipertroficno novorodjence nemaju nikakve slicnosti bez obzira na termin hipertrofija,ali izgleda da zaslepljenost sopstvenom licnoscu ne dozvoljava da se shvati ocigledno.Izvinite, a zasto je beba ocenjena kao hipertroficna?

Znate li pricu o zecu i kornjaci? :D :D :D


Case closed.
 
Da niste opsednuti svojom gluposcu i sujetom, shvatili bi ste i sami zasto je receno da je beba "hipertroficna" - jer po pedijatrijskoj definiciji ima telesnu masu vecu od prvidjene za gestaciono doba, sto nikako ne znaci da joj je muskulatrura hipoertroficna. Zena je rekla da je u trenutku porodjaja tonus normalan, a ja sam rekla (Vama obracajuci se u dva posta, istina ne i majci)da takva deca MOGU a NE MORAJU razviti hipertoniju, u slucaju cega se preporucuju fizikalne terapije.
Sebi sam dozvolila da pojam hipertrofija i nezgodno i neprikladno upotrebim kada sam rekla hipertrofija tonusa (kao sto bi ga upotrebila i kada bi rekla 'hipertrofija laznog morala', ili hipoertrofija Vaseg ega i gluposti), na cemu se izvinjavam jos jednom sirem auditorijumu.
A sad - vozite taj Trabant u noc i prestanite da se blamirate.

Indigo - hvala na dobrodoslici, odmorila sam se, koristim Sensodine F (ili kako se vec zove) i bolje mi je. Nadam se da si i ti dobro.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top