SAVETI O BEBAMA

Hvala na odgovoru! Spremam mu od prilike isto kao i ti stim sto jos nisam pocela da koristim karfiol i brokuli iz straha da nije rano. Dobro da si mi rekla da mogu poceti. Planiram sad za ovaj vikend, posto radim, a sve novine uvodim kad sam kuci ceo dan. Sa zumancetom imam lose iskustvo, naime povrati ga svaki put. Prvi put sam se bas ono uplasila jer je ispovratio cini mi se i ono sto je prethodni dan jeo.Mislila sad da je to zbog toga sto jaje nije bilo "domace". Sledeci put mu dam cetvrt domaceg i opet ista prica. Po savetu lekara prestala sam vise sa zumancetom. Mislim da mu zumance mogu nadoknaditi lako s obzirom da mi jede sve sveze povrce iz moje baste, meso itd. Za dzigericu je i meni savetovano da je izbegavam. Od voca mu dajem sve sto je za njegov uzrast (najvise voli pecenu jabuku sa parcetom banane), mada mi vise jede i voli Hippove vocne kasice.Ja radim od 08:30-17:30 i priznacete da stvarno nemam bas toliko vremena da mu sve spremim domace. Gore pomenti slani obrok skuvam kad dodjem kuci, izblendam pa u frizider za sutra. Za vikend pokusavam da nadoknadim spremanje svezeg voca, sokova itd. Mislim da lepo napreduje.Sa 7.5 meseci je imao 9,8kg / 74cm. inace je rodjen sa 3,8kg / 54cm. Lekar je rekao da je za sada sve u najboljem redu.Ipak volim da cujem jos necije iskustvo jer ja nisam bas mlada mama (41god) i dobila sam ga nakon 15 god.lecenja od steriliteta. Trudim se da sve radim ono po propisu i kako treba, pratim i osluskujem njegove potrebe, promenio je citav moj zivot na bolje za milion stepeni. Jedino imam malu grizu savesti sto MORAM da radim a i radno vreme mi je katastrofa tako da sam non stop u preispitivanju sebe da nesto ne propustim sto treba po pitanju ishrane i ostalog. Inace od pre mesec ipo dana prestao je da pije mleko danju. Mleko (alpsko) koristim u raznim kasicama sa keksom, grizom, vocem itd. ALI nece da ga pije na flasicu, solju bilo kao. Retko po nekad nocu se probudi "trazeci" mleko i tad mu dajem ali samo Bebelac2 jer alpsko,kravicu ni bilo koje drugo nece ni da vidi u falsici. Cim oseti ukus odmah zatvra usta,pokriva ih rukom, okrece glavu itd. sto mi je u pocetku bilo cudno sobzirom da ga hoce u kasicama a nece da ga pije no, vremenom sam prihvatila njegove zelje i sad je OK. Bas sam se raspisala :) ali vise citam poruke na forumu nego sto aktivno ucestvujem osim kad mi nesto bas privuce paznju ili mi je potrebno da saznam.
Hvala jos jednom.

Nema na cemu i drugi put, pa tu smo da razmenimo iskustva zar ne. To sto povraca zumance nemoj da te brine, nemoj mu davati neko vreme, najbolje je da pedijatar odluci kada da pokusas ponovo. Smes da pocnes sa karfiolom, brokolijem, prokeljom, tikvicom. Uvodi po malo sa vec ustaljenom podlogom koju mu kuvas, pa svaki dan promeni dodaj novo povrce. I ja radim po ceo dan ujutru u 7 odem od kuce vratim se u 6 uvece tako da znam o cemu pricas. I ja tako pripremim uvece za sutra. To sto nece alpsko na flasicu nije strasno ako vise voli Bebelac to mu i daj, valjda kad je u kasici ne oseca se bas toliko tako da on verovatno i ne prepoznaje da tu ima mleka. Inace moj sin isto ne pije mleko preko dana, samo ujutru i uvece i u toku noci ako se probudi. Ujutru rano cisto mleko, a uvece sa plazmom. Najbitnije je da slusas lekara i bebine potrebe, kilaza koju si navela je super za njegove mesece. Ako je lekar zadovoljan, beba srecna i nasmejana, nema razloga za brigu. Pozdrav
 
jos dojis mackice?svaka ti cast
hmm a da namazes sike necim gorkim?kao ono protiv grickanja noktiju
Jeste, al' će da mi plače celu noć:? A ja nemam to vreme :?
Tako je sad skoro bio bolestan, i temp. mu skoči preko noći na 39, već bunca otprilike, ali nema šanse da popije sirup, odmah ga ispovraća. I ja malo po malo, umačem sisu i dajem mu, jer znam da će da krene da sisa i tako je popio sve što je trebalo. I spala temperatura u roku od odmah.
U stvari kod svih tih njihovih dečijih bolesti je super kad sisaju, jer ili ne mogu (neće) da jedu, ili i ne smeju (kod proliva i sl.).
 
pa mislim da ne bi plakao ako vise ne voli da sisa
mozda da vidis sa psihologom iz vrtica(ako ima neki) da ti da savet
ja sam prestala da dojim posle tri meseca,ali laura je od prve nedelje zivota spavala po celu noc sa jednim budjenjem,a posle ta tri meseca je spavala sa flasicom do 8h ujutro(jesam imala srece priznajem)
 
I moje beba josh uvek sisa(ima 9,5meseci)i planiram da ga odviknem izmedju 15 i 18meseci(lako je reci,hehe)..Dojenje je najprirodniji i najzdraviji nacin ishrane za bebu,stice se neprocenjivi imunitet,u majcinom mleku ima svega shto je bebi neophodno u periodu u kome sisa..Mi smo poceli sa dohranom sa 6,5meseci,ali je nije prihvatao skoro do 9meseci..I danas zna da odbija hranu celi dan i tad mu je svaki obrok dojenje,ali generalno ne odbija obroke krute hrane..Ja ga uopshte ne forsiram da jede,ocesh-necesh,nema kod nas obroka od pola sata..Desetak minuta probamo,uglavnom ako hoce,uzme odmah,ako nece-mogu dubiti na glavi tri dana,nece i to je to..Lepo napreduje,zdrav je i veseo..Ma, bebama majcino mleko zadovoljava 90% nutritivnih potreba do prve godine..Tu i tamo neka kashicica voca,povrca,malo zitarica,i njima dovoljno..Shto se tice beba koje piju adaptirano mleko,situacija je malo drugacija,u to bash nisam upucena,pa ne bih o tome..
Odvikavanje od sike-planiram kao izbacivanje jednog po jednog obroka dojenja..U to vreme cu mu ponuditi malo vode,sokic,neku vockicu ili cemo se maziti,nositi,shetati,igrati,stagod dok ne prodje "kriticni period"..Jedino me brine nocno dojenje(toga ima i kod nas-zaspi na siki i nocu se budi 2,3puta da sisa)..Probacemo i tada istu metodu,trajace neko vreme i bice teshko,ali ce valjda uspeti..Al do godine dana cemo sigurno sikiti(josh smo mali:))..
 
Rekli su mi da to još nije pitanje za psihologa; zato što sva savremena medicina preporučuje dojenje, kao što rekoh -do kraja druge godine.

Priča je ista kao i aramatina; skoro do osam meseci nije uopšte hteo da jede ništa drugo. kakva čvrsta hrana i sl. ranije; eventualno je žvakao koricu hleba kad su mu izlazili zubići:?
Desi se da zaspi negde bez sisanja, ako nismo kod kuće, pa se umori, nasloni se na mene i spava; ali kod kuće nema šanse. I zaspi ako ja nisam kod kuće kad ga baba nosa i ljuljuška. Ali čim vidi mene posle kupanja, to je otimanje za sisu i plač :?
Noću kad se probudi, nema teorije da uzme u usta bilo šta osim sise; ni flašice sa mlekom, ni vode ni soka, ništa, ništa... Samo plače :?
 
Mackice jesi li probala da mu onda kad se nocu probudi i trazi da sisa, ponudis flasicu? Verujem da jesi, a koliko puta se nocu budi? Ako to ne upali ne preostaje ti nista drugo nego da posto radis, odvikavanje uradis tokom vikenda, bice plakanja ali proci ce. Jedna moja rodjaka je nedavno odvikla malog od sisanja, dovela ga je u petak kod svoje tetke i ostavila ga do nedelje. Tetka kaze da je prve noci bilo grozno, plakao je i trazio mamu, pa je cak i tetku vukao ne bi li mu ona dala da sisa, ali sutradan je vec bilo bolje, u nedelju uvece je spavao cele noci nije se vise ni budio. Ja nisam dojila dugo , ali po pricama drugih mama znam da su sve uglavnom tako radile, odvedes dete kod tvoje mame recimo i ostavis ga preko vikenda. Znam da ti zvuci surovo i bolno, ali ako si resila ...
 
Neće niko da se prihvati toga, da ga čuva dok on plače :? A bilo je par situacija kad smo mi negde izašli, a ona me zvala da dođem kući jer se probudio i plače i ne može da ga smiri. Znači, ne na vikend nego na par sati :?

Jedna ženica u nekoj čekaonici kod dr mi je rekla kako je njen sin sisao do druge godine dok nije ukapirao da je on već veliki za to, da to rade samo bebe i kao sam više nije hteo.
Tako su na mora neki ljudi pored nas ubedili sina (od 2-3 god) da pokloni svoju dudu mom sinu, jer je on mali i njemu treba, a ovaj veliki i više mu ne treba.
Ne znam da li da čekam da Stefan dođe do toga da to sam ukapira :?
 
Ne znam onda sta da ti kazem, sem da cekas da on sam ukapira, ali koliko sam shvatila tebi je vise dosta sisanja, umorna si, radis, budis se nocu...Jel imas dosta mleka? Znam da list svezeg kupusa obustavlja mleko, pa racunam ako nemas mleka mozda on ukapira da nema sta da sisa. Mozda ce tako prestati. Stvarno ne znam. Dovedi ga kod mene na vikend, Aleksi ionako rastu zubici pa je akcija po celu noc, tako da nam jos jedan mali drekavac nece smetati :)
 
Sad se već osećam kao debil :-( Svi mi daju savete, a ja nalazim nešto protiv njih; ali definitivno ne bih ovo pitanje postavljala dok nisam isprobala sve što mi je palo na pamet :?
Mali se ne da ni da ga tata podigne iz kreveca. To je sve navika, uvek sam ja to radila noću čim zaplače (dok ja nisam radila, a tata naravno jeste) i sad je tako kako je. A kad ga ja uzmem i on mi vuče spavaćicu ili majicu i viče daj mama ovo, tata progleda i kaže - pa daj mu bre!
Onda ja uglavnom dam, ili puknem, pa počnem: daj mu ti bre, dosta je mene muzao, nisam ni ja krava i sl. Sve u svemu - ništa:?

Mleka imam, kod mene još uvek važi potražnja i ponuda :? Posle bolesti, kad sam ja bila kod kuće i kad je sisao i preko dana; još dva dana mi je na poslu curilo mleko, nisam mogla da ga zaustavim. A kad sisa, pa završi sa jednom, on kaže - nema, ćao... I onda maše toj jednoj. I odmah skida brushalter sa druge i kaže -ovo, ovo. I tako bi mogao u krug, da sisa jednu pa drugu kako gde kreće mleko.

I da, nije meni toliko strašno sisanje, ali kad bi to bilo nekako normalno, najgore mi je kad posle sisanja ne zaspi, pa posle kad mu se prispava hoće ponovo; e onda me boli jer nemam više mleka, a on vuče baš krvnički :?
 
Auu,pa i kod nas je situacija sa tatom identicna(shto se tice nocnog budjenja)..Mada kad krene odvikavanje-kad jednom odlucim da prestanem-nema i nema!Neka malo place,sa tatom neka se nosa(nek se snalazi kako zna i ume,i meni beba place,pa nadjem nacin da je smirim..)..Mislim da ce biti buke i drame dva,tri dana i ..cudo..:D..Vishe ne siki..:D..Tako kod mene izgleda plan odvikavanja u teoriji,hehe:D..
 
Moj stariji sin prestao je da doji u cetrnaestom mesecu. Imala sam nameru da ga dojim do kraja druge godine, ali onda sam cula da je dete uzasno tesko odviknuti od sisanja posle prvog rodjendana. Kod nas je to islo veoma glatko8). Polako sam mu ukidala po jedan podoj i mesto njega mu davala obroke na kasicicu odnosno na casu (flasice smo koristili samo za vodu, a sokice, cokolino, keks i mleko i dr. davali smo mu iz case vec od osmog meseca). U pocetku je sve to naravno bilo traljavo, mazao se, vise od pola bi zavrsilo po njemu, meni, tati, podu..., ali strpljenje i on je na kraju sisao samo uvece da bih mu i to ukinula u cetrnaestom mesecu kao sto sam rekla. Moje misljenje je da dete trebe odviknuti od sisanja oko prvog rodjendana, a ne kasnije bez obzira na price doktora, ali svako treba da radi po svom instinktu. Mladji sin mi sutra puni cetiri meseca i videcemo kako cemo snjim proci, mozda smo jednostavno imali srece:)
 
I ja sam lako ukinula sve ostale podoje, osim tog večernjeg. Negde sam pročitala da je greška dojenje poivezivati sa spavanjem, što se baš kod nas desilo (ali nenamerno :-?); sad on neće da zaspi bez sisanja.
 
Mislim da si u pravu. Cini mi se da cak i da nemas mleka da bi on tako iz utehe i bliskosti sa tobom trazio da sisa samo da bi bio smireniji. Navika. Hoce li varalicu? Ne znam Mackice da je tesko, tesko je, ili istraj par dana plakanja i vriske ili nastavi da dojis pa dokle bude, bude.
 
Koliko sam bila srećna kad je sa šest meseci ispljunuo varalicu. Mada, isto bi možda bilo. Toliko njih se muči sa oslobađanjem od dude:? Jedino što to kao možeš da skloniš pa nema i gotovo; a ovo je uvek tu. Ali opet, ovo jer bar zdravije i ne deformiše vilicu:?
Šta ja znam... Svako odvikavanje je teško.
 
O bože kakav pogodak. Sad sam na sajmu kupila knjigu -Naučite dete da spava- by Nevena Lovrinčević u izdanju kreativnog centra. Ima puno korisnih saveta. Nisam je još pročitala do kraja ali ću ti javiti da li se spominje sisanje. Uglavnom, pametna teta kaže, dete povezuje odredjene radnje uz spavanje. Ako zaspi na siki, ono će je tražiti svaki put kad se probudi. Svaki čovek pa i tvoj mali čovek, se budi u proseku 7 puta u toku noći, proveri situaciju i nastavi da spava ako je sve ok, toga se naravno ujutru ne seća. Dete koje zaspi u tvom naručju na siki kada se probudi u toku noći vidi da nema mame ni sike i onda udari u dernjavu.
Dakle ja mislim da prvo što treba da uradiš jeste da odvojiš sisanje od spavanja, promeni malo raspored, npr ubaci kupanje ili presvlačenje izmedju. Po autorki problem bi trebalo da potraje odredjeno vreme ali će prestati, vremenom ukapira da se previše napreže zarad malo pažnje ali i dalje ne dobija ono što želi.
Kad bolje razmislim samo zameniš reč spavanje sa rečju dojenje i to je to. Ako uspeš da nadješ knjigu bilo bi super, možda ti pomogne. Vredi probati.
 
Da, jesam i ja to ukapirala. On tačno sve traži po protokolu - posle kupanja, otima se za sisu. Čak i ako mu se ne spava. Pa posle kad mu se prispava, obavezno ponovo.

Ma, ja bezveze komplikujem; znam da mora da otplače određeno vreme, ali mi je to svaki put teško i onda mu dam :? Ja bih da to nekako bezbolnije prođe kad bi moglo :oops:
 
Idealno, trebala bi da ostavis da se sam skine sa sise (to se otprilike desava izmedju 2 i 3 godine). Medjutim, ukoliko ti predstavlja problem njegovo sisanje, onda pokusaj da tati prepustis uspavljivanje, a da se isto tako nocu tata malo angazuje jer sisa tj. sise treba da budu van domasaja da bi dete zaboravilo.

Meni je jako slatka tvoja prica i bas sam se lepo nasmejala kada sam procitala sta radi tvoj sin. Moja je vrlo slicna prica, ali ja nisam ukidala sisu, nego se sam odvikao kada je bio spreman za to (otprilike 3 godine).
 
Ako bude plakao jer hoce posle kupanja da sisa, neka se tata igra sa njim, neka ga seta, u nosiljci ili kolicima, neka mu prica, sta god upali dobro je... dete ce se umoriti i uspavati. Treba samo malo truda i nema potrebe da pustas sina da place.

Plakanje nije dobro za njega.
 
Nije mi problem da sačekam da se sam skine; ali nekako imam utisak da se to nikad neće desiti :roll: :lol:
Malo mi je problem jedino što nema šanse uveče negde da ''zaglavimo'' da ga neko drugi pričuva, jer se budi da traži da sisa. Ali nije ni to tako strašno.
I tako neki pritisak okoline, znam da je glupo; ali kad neko čuje da on još sisa, svi se nešto izbeče - JOŠ sisa :shock: Kao da ja nisam normalna :?
I zezaju me kako će sisati do škole i tako :(

Molim te samo mi ispričaj kako se on to sam skinuo sa sise; odjednom, ili postepeno, jel' sam odlučio, ili ste pričali o tome... :smile:
 
Da, to sad kad kažeš - na moru je bilo super; uvek je zaspao uveče u kolicima; čak sam se nadala da će se odvići tamo od sisanja. I glasa nije pustio.
Ali kad smo unutra, kad ga stavljam u krevet, vriska bez sisanja.

Mislim da si ti jedina koja razmišlja kao i ja o tom plakanju :smile: Svi ostali kažu - šta će mu faliti, to tzako mora :?
 

Back
Top