Mitologija

Kejt

Zainteresovan član
Poruka
105
Koji vam je omiljeni grcki mit ili mit uopste?Bas bi volela da znam koliko ljudi ovde znaju mitologiju i slobodno pitajte sta vas zanima posto je to meni jedan od hobija :wink:
 
Svidja mi se sto sam naisla na istomisljenicu!

Naime, jeko me interesuju mitologije raznih naroda, ali sam razocarana time sto veoma malo znam o mitologiji starih slovena. Nie da ne znam nista, ali o Grckoj znam oko 10 puta vise sto i nije bas loicno, zar ne? Ili nas narod ne cijeni svoje porijeklo ili naprosto i nema toliko informacija kao o starogrckoj mitologiji.

Lijepa mi je prica o Apolonovom upoznavanju sa sinom cija je majka obcna smrtnica, opet, ne volim cinican odnos u braku Zevsa i Here koji mi ponesto govori i o odnosima kod Grka, ako ne grijesima; zatim mit o Afroditi koja nakon svakog odnosa sa muskarcem (a imala ih je dosta), obnavlja svoju nevinost; Zanimljiv mi je mit o Danaji koju je otac zatvorio jer je cuo da ce ga ubiti njegov unuk... Mada se ove price poslabije sjecam, ali se slicne teme pominju i u Ruskim, pa i nasim bajkama... Da li je tacno da su Zevs i Hera brat i sestra i cemu toliko incesta u svim pricama? Imas neko objasnjenje? Eto, trenutno mi nista ne pada na pamet, bas se dugo nisam bavila time. Trenutno spremam 112 pitanja za maturski ispt, koji je dosta drugaciji od tog u Srbiji i neopozivo je gluplji! :x Uf, pa se nadam da ce mi sve sto saznam o SVEMU dobro doci!
:wink:
 
Kejt, interesuje me gde naci nesto o Nordijskoj mitologiji? Knjige, internet adresa, bilo sta... Na kraju krajeva ako imas nesto u word il pdf formatu mogla bi da mejlujes :wink:
Pozdrav!
 
meni se dopadaju price o heraklu
kada je bio u ropstvu i morao da radi za kralja euristeja
12 podviga
ako znas neku knjigu koja se bavi grckim mitovima ili rimskim preporuci ja volim da slusam te price
 
mirjanav2004:
meni se dopadaju price o heraklu
kada je bio u ropstvu i morao da radi za kralja euristeja
12 podviga
ako znas neku knjigu koja se bavi grckim mitovima ili rimskim preporuci ja volim da slusam te price

Meni se jako dopada knjiga "Legende i mitovi stare Grcke - N.A. KUN". U njoj su opisani svi (ako ne svi onda skoro svi) bogovi i heroji starogrcke mitologije, te price vezane za njih; putovanja Argonauta, putovanja Odiseja; opisani su Trojanski i Tebanski ciklusi, itd.
 
mirjanav2004:
meni se dopadaju price o heraklu
kada je bio u ropstvu i morao da radi za kralja euristeja
12 podviga
ako znas neku knjigu koja se bavi grckim mitovima ili rimskim preporuci ja volim da slusam te price
I ja volim mitove o Heraklu,i mitove uopste i cvrsto verujem da u svakoj legendi ima zrno istine,mislim da je nesto moralo da se dogodi sto bi podstaklo nastanak mita.Na primer cula sam da je zemlja u kojoj je Jason trazio zlatno runo zapravo danasnja Gruzija i da postoji istina u toj prici zato sto kad bi tamo nasli zlato prali bi ga na ovcijoj kozi,pa odatle simbolika zlatno runo.Takodje me fascinira sto mnogi stari narodi imaju slicne mitove,mnogi imaju pricu o potopu i naravno svako ima svoju verziju o nastanku sveta ali su prilicno slicne.Sto se tice grcke mitologije preporucujem ti Legende i mitove Stare Grcke od N.A.Kuna(jer je jeftinija),a naravno odlicna je Grcki bogovi i heroji od R.Grevsa.Sto se rimske mitologije tice trenutno citam Legende o junacima starog Rima od A.Vilhara i nije losa knjiga.A koji ti je omiljen Heraklov podvig?
 
HEBEHA:
Svidja mi se sto sam naisla na istomisljenicu!

Naime, jeko me interesuju mitologije raznih naroda, ali sam razocarana time sto veoma malo znam o mitologiji starih slovena. Nie da ne znam nista, ali o Grckoj znam oko 10 puta vise sto i nije bas loicno, zar ne? Ili nas narod ne cijeni svoje porijeklo ili naprosto i nema toliko informacija kao o starogrckoj mitologiji.

Lijepa mi je prica o Apolonovom upoznavanju sa sinom cija je majka obcna smrtnica, opet, ne volim cinican odnos u braku Zevsa i Here koji mi ponesto govori i o odnosima kod Grka, ako ne grijesima; zatim mit o Afroditi koja nakon svakog odnosa sa muskarcem (a imala ih je dosta), obnavlja svoju nevinost; Zanimljiv mi je mit o Danaji koju je otac zatvorio jer je cuo da ce ga ubiti njegov unuk... Mada se ove price poslabije sjecam, ali se slicne teme pominju i u Ruskim, pa i nasim bajkama... Da li je tacno da su Zevs i Hera brat i sestra i cemu toliko incesta u svim pricama? Imas neko objasnjenje? Eto, trenutno mi nista ne pada na pamet, bas se dugo nisam bavila time. Trenutno spremam 112 pitanja za maturski ispt, koji je dosta drugaciji od tog u Srbiji i neopozivo je gluplji! :x Uf, pa se nadam da ce mi sve sto saznam o SVEMU dobro doci!
:wink:
Ni ja ne znam bas nesto o slovenskoj mitologiji ali moja drugarica ima dobru knjigu o tome,mislim da je pisao Vasiljev.Citala sam nesto malo.Inace sve te knjige o mitologijama su velike i ukoricene i samim tim skupe,ali ona je dobila na poklon.Hera i Zevs jesu bili brat i sestra a zasto ima toliko incesta u njihovim mitovima stvarno ne znam!Razmisljala sam o tome ali to ocigledno nije bilo nista neobicno u to vreme.Kao ni homoseksualizam.A sta ces da upises?I ja volim mit o Danaji i njenom sinu Perseju i Gorgoni.A da li si primetila da skoro nijedan od tih velikih junaka nije srecno zavrsio?Eto Medeja je izdala svoju porodicu zbog Jasona,a on je kasnije napustio zbog mladje!Arijadna koja je pomogla Tezeju da ubije Minotaura nije na kraju sa njim ostala.Tezej je morao da je ostavi jer je bila obecana Dionisu.Cak ni jadan Orfej(jedan od mojih omiljenih mitova)i pored silaska u Had nije mogao da povrati Euridiku.Kada pogledas jedino se Odisej srecno vratio svojoj zeni iako nije bio veran ali dobro ne mozes da zameris muskarcu sto te je prevario kad je 20 godina bio bez tebe :D Srecno sa ispitom!
 
Kejt:
Koji vam je omiljeni grcki mit ili mit uopste?Bas bi volela da znam koliko ljudi ovde znaju mitologiju i slobodno pitajte sta vas zanima posto je to meni jedan od hobija :wink:

Mene fasciniraju legende o toru pa ako bi mi preporucila neku knjigu ili gde na internetu mogu naci nesto o toru
 
Ja obozavam grcku mitologiju. Imam "Legende i mitovi stare Grcke" N.A.Kuna i razmisljam da je ovih dana procitam opet, iako sam je citao vec 5-6 puta :)

Omiljeni mit? Uglavnom svi vezani za Herakla, onda mit o nastanku sveta i Ilijada.
 
obozavam grcku mitologiju,ustvari mitologiju uopste,mada slovensku takodje ne poznajem...volim mitove o nastanku sveta,o porodicnim vezama izmedju bogova,ali najvise sam citala one o nastanku troje i ratu.
sada me interesuje germanska,nordijska mitologija jer nju slabo poznajem,a cini mi se vrlo interesantna i drugacija nego grcka u svakom slucaju. :D
 
Ban i Banshee evo ponovo ovog linka gde cete naci sve o nordijskoj mitologiji samo sto je engleskom.Ima i o Toru naravno.
http://en.wikipedia.org/wiki/Norse_mythology


Vidim da je Ilijada dosta popularna,pa mogu li onda pitati kako vam se dopao film Troja?Ja sam razocarana jer i pored odlicnih specijalnih efekata ipak nema veze sa originalnom pricom pa mi je u tom smislu bolji Aleksandar.

A evo da testirate znanje grckih mitova!
http://www03.quizyourfriends.com/yourquiz.php?quizname=050611215528-105960
 
aleksandra nisam gledala ali torja je bezveze :x .dok sam je gledala bilo mi zanimljivo,a tek kada sam kasnije krenula da razmisljam o filnu shvatila sam koliko nelogiscnosti i gluposti je ubaceno...i naravno ahilej koji juri po troji :roll: sta ce -morao je bred pit da se pojavi po svaku cenu... :roll:
 
Film "Troja" je glupost nevidjena. Nema nikakve veze sa mitom, osim sto su Grci napali Trojance, i tu se otprilike zavrsava prica. Od boljih filmova koji imaju za tematiku grcke legende, izdvojio bih film "Zlatno runo". Pustali su ga ranije na Hallmark-u, i vrlo je verovatno da ce ga opet prikazivati.
 
dare_987:
Film "Troja" je glupost nevidjena. Nema nikakve veze sa mitom, osim sto su Grci napali Trojance, i tu se otprilike zavrsava prica. Od boljih filmova koji imaju za tematiku grcke legende, izdvojio bih film "Zlatno runo". Pustali su ga ranije na Hallmark-u, i vrlo je verovatno da ce ga opet prikazivati.

Dobar je film Jason,ali mi je malo cudno jer je Orfej crnac?!A da li si gledao Odiseja,u istoj produkciji?Sto se tice grckih mitova treba izdvojiti i film Borba Titana u kom je Lorens Olivije glumio Zevsa.
 
Kejt:
HEBEHA:
Svidja mi se sto sam naisla na istomisljenicu!

Naime, jeko me interesuju mitologije raznih naroda, ali sam razocarana time sto veoma malo znam o mitologiji starih slovena. Nie da ne znam nista, ali o Grckoj znam oko 10 puta vise sto i nije bas loicno, zar ne? Ili nas narod ne cijeni svoje porijeklo ili naprosto i nema toliko informacija kao o starogrckoj mitologiji.

Lijepa mi je prica o Apolonovom upoznavanju sa sinom cija je majka obcna smrtnica, opet, ne volim cinican odnos u braku Zevsa i Here koji mi ponesto govori i o odnosima kod Grka, ako ne grijesima; zatim mit o Afroditi koja nakon svakog odnosa sa muskarcem (a imala ih je dosta), obnavlja svoju nevinost; Zanimljiv mi je mit o Danaji koju je otac zatvorio jer je cuo da ce ga ubiti njegov unuk... Mada se ove price poslabije sjecam, ali se slicne teme pominju i u Ruskim, pa i nasim bajkama... Da li je tacno da su Zevs i Hera brat i sestra i cemu toliko incesta u svim pricama? Imas neko objasnjenje? Eto, trenutno mi nista ne pada na pamet, bas se dugo nisam bavila time. Trenutno spremam 112 pitanja za maturski ispt, koji je dosta drugaciji od tog u Srbiji i neopozivo je gluplji! :x Uf, pa se nadam da ce mi sve sto saznam o SVEMU dobro doci!
:wink:
Ni ja ne znam bas nesto o slovenskoj mitologiji ali moja drugarica ima dobru knjigu o tome,mislim da je pisao Vasiljev.Citala sam nesto malo.Inace sve te knjige o mitologijama su velike i ukoricene i samim tim skupe,ali ona je dobila na poklon.Hera i Zevs jesu bili brat i sestra a zasto ima toliko incesta u njihovim mitovima stvarno ne znam!Razmisljala sam o tome ali to ocigledno nije bilo nista neobicno u to vreme.Kao ni homoseksualizam.A sta ces da upises?I ja volim mit o Danaji i njenom sinu Perseju i Gorgoni.A da li si primetila da skoro nijedan od tih velikih junaka nije srecno zavrsio?Eto Medeja je izdala svoju porodicu zbog Jasona,a on je kasnije napustio zbog mladje!Arijadna koja je pomogla Tezeju da ubije Minotaura nije na kraju sa njim ostala.Tezej je morao da je ostavi jer je bila obecana Dionisu.Cak ni jadan Orfej(jedan od mojih omiljenih mitova)i pored silaska u Had nije mogao da povrati Euridiku.Kada pogledas jedino se Odisej srecno vratio svojoj zeni iako nije bio veran ali dobro ne mozes da zameris muskarcu sto te je prevario kad je 20 godina bio bez tebe :D Srecno sa ispitom!

Mit o Orfeju je zanimljiv, ali jako depresivan. Sto se tice tog nesrecnog kraja, mislim da je odgovopr u tome sto su Grci vise cijenili tragedije. Moral je bio negdje na nuli, mada sam (posto se ubijam od istorije) citala da su i Grci i Rimljani imali obicaj da uzgajaju zenu, djecu, koze, kokoske, prostitutke, kao inventar, da se igraju. Mada su to radile i zene. Postojali su muskarci koji su naplacivali svoje usluge. U ovome prilicno prednjace Rimljani, a Grci minimalno zaostaju, pa mislim da je odatle sva ta prica o preljubama i incestima.

Sto se faksa tice, vec sam polozila prijemni, koji nije imao veze sa istorijom na jednom privatnom fakultetu u Bg (Singidunum, mozda znas). Istoriju spremam kao maturski. Dali su mi 112 pitanja i od toga cu na ispitu izvuci tri! To obuhvata gotovo sve lekcije od prvog do cetvrtog razreda. Cula sam da se u Srbiji izvlaci tema, pise nesto kao referat. To je, zapravo mnogo bolje i logicnije.
 
Kejt:
dare_987:
Film "Troja" je glupost nevidjena. Nema nikakve veze sa mitom, osim sto su Grci napali Trojance, i tu se otprilike zavrsava prica. Od boljih filmova koji imaju za tematiku grcke legende, izdvojio bih film "Zlatno runo". Pustali su ga ranije na Hallmark-u, i vrlo je verovatno da ce ga opet prikazivati.

Dobar je film Jason,ali mi je malo cudno jer je Orfej crnac?!A da li si gledao Odiseja,u istoj produkciji?Sto se tice grckih mitova treba izdvojiti i film Borba Titana u kom je Lorens Olivije glumio Zevsa.
Jeste malo cudno sto je Orfej crnac. Ne znam zasto su crnca izabrali, mozda je Orfej bio poreklom iz Afrike :D. Svejedno, dobar je izbor glumaca, i sve je uradjeno da bude sto verodostojnije mitu. Jedina mana je ta sto je u filmu Herakle sin Zevsa i Here, i sto gine na kraju. Izgleda da nijedan film koji je radjen po knjizi ili stripu ne moze da bude 100% tacan.
A taj film, "Borba titana", jel to neki stariji film? Ako jeste, mislim da sam ga gledao. Secam se da sam gledao neki stari film, ali ne znam da li je to taj.
 
A sto se tice incesta - u Grckoj je tada incest izgleda bio prihvacen, a zna se da su Grci bogove poistovecivali sa ljudima i davali im sve ljudske osobine - ljubav, mrznju, ljubomoru, srecu, tugu, pa su tako verovatno jos pridodali i incest.
 
dare_987:
Kejt:
dare_987:
Film "Troja" je glupost nevidjena. Nema nikakve veze sa mitom, osim sto su Grci napali Trojance, i tu se otprilike zavrsava prica. Od boljih filmova koji imaju za tematiku grcke legende, izdvojio bih film "Zlatno runo". Pustali su ga ranije na Hallmark-u, i vrlo je verovatno da ce ga opet prikazivati.

Dobar je film Jason,ali mi je malo cudno jer je Orfej crnac?!A da li si gledao Odiseja,u istoj produkciji?Sto se tice grckih mitova treba izdvojiti i film Borba Titana u kom je Lorens Olivije glumio Zevsa.
Jeste malo cudno sto je Orfej crnac. Ne znam zasto su crnca izabrali, mozda je Orfej bio poreklom iz Afrike :D. Svejedno, dobar je izbor glumaca, i sve je uradjeno da bude sto verodostojnije mitu. Jedina mana je ta sto je u filmu Herakle sin Zevsa i Here, i sto gine na kraju. Izgleda da nijedan film koji je radjen po knjizi ili stripu ne moze da bude 100% tacan.
A taj film, "Borba titana", jel to neki stariji film? Ako jeste, mislim da sam ga gledao. Secam se da sam gledao neki stari film, ali ne znam da li je to taj.
Jeste u pitanju je stari film.S obzirom da je sniman pre 100 godina vrlo dobro je uradjen.A potpuno se slazem sa tvojim zakljuckom o incestu.Pozdrav!
 
koliko se meni čini, u starom egiptu incest je bio nomalna stvar za kraljeve( da se ne meša krv sa drugima) jer su kraljevi u egiptu božanskog porekla...to oni i ne doživljavaju kao incest.
on nije dozvoljen tzv. običnim ljudima...
moguće da je tako bilo i u grka...
 

Back
Top