5 korpus i odbrana Bihaca

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

pivosok

Buduća legenda
Poruka
26.396
Postavlja se pitanje kako su Muslimani uspeli drzati tako dugo jedan stategijski vazan grad poput bihaca , sa obzirom da su bili jako slabo naoruzani , a njihovi protivnici su bili vojska srpske krajine , vojska republike srpske i avdicevci . Uzimanjem grada bi se mogao osloboditi obruc i visak trupa jednostavno poslati na potrebnija mesta , jer je poznato da je 5 korpus vezao dosta srpskih snaga .
Mines_BiH-HR.png

Naoruzavanje 5 tog korpusa je bilo sledece
Naoružanje na dan formiranja korpusa [uredi]
jedan T-55 tenk
dva topa 76mm ZIS
jedan BOV
minobacače 60mm, 82mm i 120mm
1094 automatski pušaka
479 poluatomatskih pušaka (PAP)
plus jos neke sitnice . Znaci imali su samo jedan tenk . Pa me zanima kako je bilo moguce da oni brane grad 3 godine rata .
 
Poslednja izmena:
Postavlja se pitanje kako su Muslimani uspeli drzati tako dugo jedan stategijski vazan grad poput bihaca , sa obzirom da su bili jako slabo naoruzani , a njihovi protivnici su bili vojska srpske krajine , vojska republike srpske i avdicevci . Uzimanjem grada bi se mogao osloboditi obruc i visak trupa jednostavno poslati na potrebnija mesta , jer je poznato da je 5 korpus vezao dosta srpskih snaga .
Mines_BiH-HR.png

Naoruzavanje 5 tog korpusa je bilo sledece
Naoružanje na dan formiranja korpusa [uredi]
jedan T-55 tenk
dva topa 76mm ZIS
jedan BOV
minobacače 60mm, 82mm i 120mm
1094 automatski pušaka
479 poluatomatskih pušaka (PAP)
plus jos neke sitnice . Znaci imali su samo jedan tenk . Pa me zanima kako je bilo moguce da oni brane grad 3 godine rata .

Браво на избору теме! Кривица је искључиво са српске стране! Рат се завршио како се завршио између осталог и због по нас погубне стратегије - крени - стани. Бихаћ је један од важнијих примера, али далеко од тога да је био једини. Нисмо имали државнике него ситне политиканте као и данас. Да се узела сва територија која је тада лако војнички могла да се узме, преговарачка позиција би била неупоредиво боља. "Међународна заједница", пре свега англосаксонци, су веома прагматични. Основа за преговоре, па чак и њихов главни аргумент у преговорима, је скоро увек "status quo". Поготово што наши западни непријатељи тада нису имали силу на терену да се томе супротставе. Али не, нашим политикантима је импоновало да "играју игрице" са много перфиднијима и од себе. Скоро сваки од њих је после платио и личну цену, али то је чак и нека врста правде. Страшно је што ћемо сви ми њихове глупости и сујете и убудуће да плаћамо. Победи, па преговарај. Иначе - "Vea victis". Лепо то рече шармантна, благоркотрљајућа, Сашка Јерков.
 
Postavlja se pitanje kako su Muslimani uspeli drzati tako dugo jedan stategijski vazan grad poput bihaca , sa obzirom da su bili jako slabo naoruzani , a njihovi protivnici su bili vojska srpske krajine , vojska republike srpske i avdicevci . Uzimanjem grada bi se mogao osloboditi obruc i visak trupa jednostavno poslati na potrebnija mesta , jer je poznato da je 5 korpus vezao dosta srpskih snaga .
Mines_BiH-HR.png

Naoruzavanje 5 tog korpusa je bilo sledece
Naoružanje na dan formiranja korpusa [uredi]
jedan T-55 tenk
dva topa 76mm ZIS
jedan BOV
minobacače 60mm, 82mm i 120mm
1094 automatski pušaka
479 poluatomatskih pušaka (PAP)
plus jos neke sitnice . Znaci imali su samo jedan tenk . Pa me zanima kako je bilo moguce da oni brane grad 3 godine rata .

Mafijaski interesi! Reci cu samo jedno, Sentilj! Tamo je srpska mafija prodavala sve i svasta muslimanskoj strani, a cena osnovnih zivotnih namirnica skoce i po pet puta kad je ofanziva!
 
Мали спам са моје стране, али само у земљи Србији спикери, водитељи и "портпароли" странака могу да имају говорну ману и "успешно" раде свој посао. Ако се већ боримо против дискриминације, па зашто ја нисам у тениској репрезентацији Србије? Не бих, додуше могао ни рекет да пребацим, а камоли лопту преко мреже, али волим тај спорт и хоћу своја права.
 
treba pitati zašto je VRS došla do pola Bihaća i onda se vratila

S Lohovskih brda se videlo kao dan da je VRSK usla u Bihac sve do bolnice, tu je bilo pitanje vremena ko ce pre, mi u Bihac ili Hrvati u Grahovo, i posto smo mi prvi usli u Bihac, stiglo je naredjenje o povlacenju, tada je General Manojlo Milovanovic besno otkinuo cinove i bacio ih na zemlju i rekao, "ja vise u ovome necu da ucestvujem"
 
da n ije biulo ŠvercKomerca nego da se ratovalo za pobedu,ne bi se ovo desilo...može se naslutiti samo na primeru Bihaća(da je zauzet kud bi Tudjman saizbeglicama???)Osijeka,Vinkovaca i dr.gradova jde je vojska bila već ušla u grad da je sve bilo dogovoreno i unapred prodato....

I ne samo to, kolika je to izdaja i dogovor najbolje se ogleda u cinjenici da kad je padala Krajina, Hrvatima su ostavljene pune benzijske pumpe, nasi dzipovi nisu mogli natociti gorivo jer je pored svake dezurao neki DB-ovac. Pa nek mi onda neko kaze da Krajina nije prodata! Inace kad je pocela oluja prvih 9 sati kada su inace napadi bili najzesci, nije probijena gotovo nijedna linija, tek su kasnije dolazila naredjenja o povlacenju!
 
da n ije biulo ŠvercKomerca nego da se ratovalo za pobedu,ne bi se ovo desilo...može se naslutiti samo na primeru Bihaća(da je zauzet kud bi Tudjman saizbeglicama???)Osijeka,Vinkovaca i dr.gradova jde je vojska bila već ušla u grad da je sve bilo dogovoreno i unapred prodato....


Rat bi se u BIH zavrsio za dva meseca. Ali svaki dan donosio je ogromne pare i nije se ispaltilo zavrsavati. Kad je krenulo naopako bilo je kasno, vise nisu samo oni drzali uzde u rukama.
 
Rat bi se u BIH zavrsio za dva meseca. Ali svaki dan donosio je ogromne pare i nije se ispaltilo zavrsavati. Kad je krenulo naopako bilo je kasno, vise nisu samo oni drzali uzde u rukama.

Rat je mogao da se zavrsi 92-godine kad je genral Mladic odbio da udje u Ivan Sedlo, cak je i general Mekenzi sabotirao naredjenja da ga zaustavi, i kad ovaj to nije uradio, usao mu je u stab sa gomilom pismenih naredbi iz ujedinjenih nacija da ga zaustavi posto poto, bacio ih na sto i rekao mu "pizdo jedna generalska, upravo si izgubio rat" Mekenzi je znao da ako VRS udje u ivan sedlo rat je prakticno gotov, i koliko bi ljudi bilo spaseno od nepotrebnog krvoprolica u sledece tri godine! Steta steta steta.
 
Rat je mogao da se zavrsi 92-godine kad je genral Mladic odbio da udje u Ivan Sedlo, cak je i general Mekenzi sabotirao naredjenja da ga zaustavi, i kad ovaj to nije uradio, usao mu je u stab sa gomilom pismenih naredbi iz ujedinjenih nacija da ga zaustavi posto poto, bacio ih na sto i rekao mu "pizdo jedna generalska, upravo si izgubio rat" Mekenzi je znao da ako VRS udje u ivan sedlo rat je prakticno gotov, i koliko bi ljudi bilo spaseno od nepotrebnog krvoprolica u sledece tri godine! Steta steta steta.


Ma ne znam sta da kazem, za to nisam znala. Mladic iako je propustio priliku propustio je iz ko zna kakvih razloga, nesigurnost ili nesto slicno, ali sigurna sam da nije zbog novca ili bilo kakve druge koristi. Nisam neki njegov pristalica, ali za razliku od politickog vrha, on je pravio greske nevezane za sverc, pa je to drugacije, manje bolno.

Mislim i da je sukob izmedju njega i Karadzjica izbio bas zbog odgadjanja kraja borbi.

Oni nikad nisu bili jedno i uvek mi je smesno kad ih ljudi trpaju u isti kos. To otprilike kad bi u Srbiji neko nosio zajedno sliku Milosevica i Djindjica.
Ujedinilo ih samo to sto je rat i sto moraju biti zajedno.
 
Ma ne znam sta da kazem, za to nisam znala. Mladic iako je propustio priliku propustio je iz ko zna kakvih razloga, nesigurnost ili nesto slicno, ali sigurna sam da nije zbog novca ili bilo kakve druge koristi. Nisam neki njegov pristalica, ali za razliku od politickog vrha, on je pravio greske nevezane za sverc, pa je to drugacije, manje bolno.

Mislim i da je sukob izmedju njega i Karadzjica izbio bas zbog odgadjanja kraja borbi.

Oni nikad nisu bili jedno i uvek mi je smesno kad ih ljudi trpaju u isti kos. To otprilike kad bi u Srbiji neko nosio zajedno sliku Milosevica i Djindjica.
Ujedinilo ih samo to sto je rat i sto moraju biti zajedno.

Taj dogadjaj ga je potpuno promenio, tad je shvatio da vrhovna komanda u Beogradu ne igra po ratnoj logici, kad je skapirao sta je uradio vise nije slusao pretpostavljene u Beogradu i od tad pocinje njegov licni animozitet prema Milosevicu. Valjda ce u dogledno vreme sud istorije napisati najstrasniju presudu zlikovcima koji nisu dozvolili da se rat zavrsi, kad vec ovi normalni sudovi to nisu u stanju!
 
Pokojni pukovnik Sovilj je lepo rekao da će zauzeti Bihać za dve nedelje, onda je pronađen mrtav u puhu a pogođen je (kao) od muslimanskog snajperiste sa daljine od 800m sa 3 (PAZI TRI!!!) hica u glavu. Onda je major Sitar dobio naređenje od ganarala Borića da krene sa tenkovima u neku baruštinu tako da su dva tenka potonula do kupole, a balije su sa 300m pobili posade, Sitar je shvatio da je izdan od Borića i pobegao je u Srbiju, onda kapetan Srbin (gowno iz Leskovac) prodaje muslimanima pun magacin municije za 15.000 DM poručnik Kovačević Hrvat ga prijavljuje kao izdajnika ali Hrvatu se ne veruje, ovaj se onda iz revolta demobiliše i odlazi u BL. Specifičnost svega je to što srpska vojska napada grad a u gradu u kasarnama su Srbi sa sve Boovima i Pragama, onda se vidi da je sve prodato, pa svi Srbi vojnici u civilu izlaze iz grada, oblače uniformu i idu da osvajaju taj isti grad. Oficir Srbin prodaje muslimanima granate za 120mm minobacač, uhvaćen je od strane kapetana Mehmedalije ali ovome se kao ne veruje jer je musliman. Srpsko gowno ide u Srbiju na bolji položaj a Mehmedalija guli još 4 godine na srpskoj strani. Mnooogo muslimana iz V.Kladuše zajedno sa Srbima napadaju Bihać. Borić svaki put zaustavi napad. Zašto? Pa zato što mu je u to vreme sin studirao u Zagrebu pa da neko ne bi nešto učinio njegovom poletarcu. Na frontu su samo siromašni dedovi i dobrovoljci jer je svako mogao od generala za 100€ da kupi potvrdu da je "suviše važan za RS da bi bio na frontu"...nastavlja se ;)
 
Šverc cveta, sadašnji poslanik R Srpske prodaje muslimanima brašno iz Srbije za cca 1000 DM po džaku, jedan drugi tip kupuje u Srbiji 10.000 kondoma i prodaje muslimanima po 1DM komad uzima pare i beži u Srbiju, svako ko je imao pameti je pobegao u Srbiju. Ostaju polovni seljaci koji neće da beže, namerno se pravi problem sa smenama, neki ostaju po 13 dana a neki po 23 vojska se buni, napušta liniju, Borić šalje Drvarčane da hapse Krnjeuščane (a oni se ne podnose) Krnjeuščani pucaju Pragama na Drvarsku jedinicu....ima mrtvih i ranjenih....(srpsko-srpski sukob) onda se smenjuje jedan komandant, pa dolazi drugi, pa na kraju sve ostaje na rezervnom Majoru inače nastavniku fiskulture....taj je još i bio prilično dobar....aktivnog oficira na frontu NEMA-NIJEDNOGA, ako neko kaže da je bio...LAŽE...onda opet vojska napušta linije...muslimani napreduju...onda pogađanje...daćemo vam po 1 džak brašna ajde isterajte muslimane iz vaših rovova....dobro....muslimani izbačeni....onda opet kasni smena...opet prazna linije....i tako 100 puta :(
 
Onda konačno puca linija, muslimani prodiru do Vrtoča, vojske ni za lek. Grupa pd 230 ljudi dočekuje 5 Korpus, svako je iskopao 3 rova da balije misle kako nas ima mnogo. Udri i udri i tako 2 dana. Slavni 5 korpus ne može da pređe preko 230 ljudi i jednog tenka. :mrgreen: Onda dolaze Bjeljinski panteri, u Martićevci u pomoć i počinje gaženje, od Vrtoča do Ripča put je posut mrtvim balijama, stiže i CSB BL opremljen za ulične borbe...ulazi se u grad...neki crnac sa 5 vojnika UN proba da nas zaustavi...dobija nekoliko šamara i beži u rov...vojska čisti kuće....dolazi do bolnice...druga grupa od Skočaja je zaustavljena na armirano betonskim rovovima bivše JNA na Debelječi...ne može se proći...muslimani namerno ili slučajno gađaju Hrvate, počinje muslimansko-Hrvatski sukob....mi ih pogazimo i jedne i druge...bacamo na njih avionske bombe 250 kg sa kamionskih lansera....panika kod njih...veliki deo njihove grupe kod Martinbroda je odsečen...i nestao je....otplovio Unom :per: i tu je već gotova POBEDA...onda naređenje Manojla (koji se odjednom odnekud dovukao) STOP...vojska viče UUUAAA pederru...on se okreće i kaže da i nad popom ima pop i da treba "onom gore jebbati mater" baca činove i uzima pušku, kao on će tobož u pešadiju...vojska ide na Grahovo i napušta Bihać i tako dovršava izdaju srpskih interesa. Alija Izetbegović je posle toga u Domu Ljiljana (bivši dom JNA) u Bihaću držao istorijski govor u kome umesto da pohvali branioce on ih ruži i kaže da se ne hvale svojim uspehom jer je i njih i svako njihovo dugme kupio od Radovana K. za 40.000.000 $ dobijenih iz Saudijske Arabije.....dalje znate. :bye:
 
A sta tek reci za cuvene "junake i heroje" crvene beretke (JSO), kada je 505-a Buzumska prekinula kolonu izbeglica i pocela da ubija sve sto stigne, pobegli su glavom bez obzira, pa je morala jedinica iz Slunja da odblokira kolonu, Sve vreme rata beretke su bile na Petrovoj Gori odakle si mogao na jedan da oboris bilo koji helikopter koji je sletao u Bihac nosivsi devize muslimanske dijaspore iz centralne evrope. Naravno osim onog prvog na pocetku rata, nijedan nije oboren ali se zato sentiljalo uveliko. Cak i u sred ofanzive, kad im ponestane metaka, posalju poruku preko izvidjaca, prekid vatre 3 sata dok na Sentilju ne kupimo municiju od Srba. Ma bruka.
 
Onda konačno puca linija, muslimani prodiru do Vrtoča, vojske ni za lek. Grupa pd 230 ljudi dočekuje 5 Korpus, svako je iskopao 3 rova da balije misle kako nas ima mnogo. Udri i udri i tako 2 dana. Slavni 5 korpus ne može da pređe preko 230 ljudi i jednog tenka. :mrgreen: Onda dolaze Bjeljinski panteri, u Martićevci u pomoć i počinje gaženje, od Vrtoča do Ripča put je posut mrtvim balijama, stiže i CSB BL opremljen za ulične borbe...ulazi se u grad...neki crnac sa 5 vojnika UN proba da nas zaustavi...dobija nekoliko šamara i beži u rov...vojska čisti kuće....dolazi do bolnice...druga grupa od Skočaja je zaustavljena na armirano betonskim rovovima bivše JNA na Debelječi...ne može se proći...muslimani namerno ili slučajno gađaju Hrvate, počinje muslimansko-Hrvatski sukob....mi ih pogazimo i jedne i druge...bacamo na njih avionske bombe 250 kg sa kamionskih lansera....panika kod njih...veliki deo njihove grupe kod Martinbroda je odsečen...i nestao je....otplovio Unom :per: i tu je već gotova POBEDA...onda naređenje Manojla (koji se odjednom odnekud dovukao) STOP...vojska viče UUUAAA pederru...on se okreće i kaže da i nad popom ima pop i da treba "onom gore jebbati mater" baca činove i uzima pušku, kao on će tobož u pešadiju...vojska ide na Grahovo i napušta Bihać i tako dovršava izdaju srpskih interesa. Alija Izetbegović je posle toga u Domu Ljiljana (bivši dom JNA) u Bihaću držao istorijski govor u kome umesto da pohvali branioce on ih ruži i kaže da se ne hvale svojim uspehom jer je i njih i svako njihovo dugme kupio od Radovana K. za 40.000.000 $ dobijenih iz Saudijske Arabije.....dalje znate. :bye:

Tacno, samo mala ispravka, CSB je uspeo da uzme Debeljacu uz nekoliko poginulih.
 
Sverc sa muslimanima iz 5 korpusa se odvijao iz RSK,i u taj sverc je bila upletena i vojska RSK,a sto se tice strane RS ,tu su se vodile zestoke borbe,Bihacki dio fronta bio je jedan od najgorih i tu je poginulo najvise ljudi,i nije istina da 5 korpus nije bio naouruzan,imali su oko 20 000 dobronaoruzanih ljudi,jaku artiljeriju i masu tenkova,visecjevne bacace raketa itd itd

Bihac i Cazinska Krajina nisu pali jer to nije dao zapad a ni srpska politika to nije definisala kao cilj,jer je to cisto muslimanski kraj,4-5 opstina gde su muslimani preko 90%,Srbi su samo branili svoje opstine gde su vecina ali gde zive u znacajnom broju ii gde bi bili vecina da 1941 nije bilo genocida
 
Ma ne znam sta da kazem, za to nisam znala. Mladic iako je propustio priliku propustio je iz ko zna kakvih razloga, nesigurnost ili nesto slicno, ali sigurna sam da nije zbog novca ili bilo kakve druge koristi. Nisam neki njegov pristalica, ali za razliku od politickog vrha, on je pravio greske nevezane za sverc, pa je to drugacije, manje bolno.

Mislim i da je sukob izmedju njega i Karadzjica izbio bas zbog odgadjanja kraja borbi.

Oni nikad nisu bili jedno i uvek mi je smesno kad ih ljudi trpaju u isti kos. To otprilike kad bi u Srbiji neko nosio zajedno sliku Milosevica i Djindjica.
Ujedinilo ih samo to sto je rat i sto moraju biti zajedno.

Mladic je bio vojnik,upoznao sam ga tokom rata,mastao je o vojnoj pobjedi i slomu Alijne vojske,govorio je da ce se jedinice prvog krajiskog korpusa sposjiti sa sarajevsko romanijskim korpusom itd dok je Karadzic bio politicar,skupstina RS je zacrtala ciljeve,a cilj nije bio osvajanje muslimanskih i hrvatskih opstina vec samo odbrana Srba i opstina gde su srbi vecina
 
Mladic je bio vojnik,upoznao sam ga tokom rata,mastao je o vojnoj pobjedi i slomu Alijne vojske,govorio je da ce se jedinice prvog krajiskog korpusa sposjiti sa sarajevsko romanijskim korpusom itd dok je Karadzic bio politicar,skupstina RS je zacrtala ciljeve,a cilj nije bio osvajanje muslimanskih i hrvatskih opstina vec samo odbrana Srba i opstina gde su srbi vecina
Небитно.
Маневар, а и преговори.
Прво их сабијеш у тор, а потом преговараш, што би Кисинџер рекао тактиком саламе.
Оно кад је цела руда саламе у нашим рукама, а ми им ту и тамо дамо понеку шнитицу.
 
Небитно.
Маневар, а и преговори.
Прво их сабијеш у тор, а потом преговараш, што би Кисинџер рекао тактиком саламе.
Оно кад је цела руда саламе у нашим рукама, а ми им ту и тамо дамо понеку шнитицу.

To je bila pogresna politika Milosevica i Karadzica koji ga je sljedio,trebalo se ici do kraja,i vojno poraziti neprijatelja
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top