ZGRADA SE RASPADA! KOME SE OBRATITI?!?!?

pitalica

Početnik
Poruka
26
Nedavno sam se doselila u zgradu na Novom Beogradu staru preko 30 godina, i jutros me probudila komsinica koja je takodje odnedavno tu, sa informacijom da joj se pojavila vlaga na zid. Ispostavilo se da i meni zid vlazi u istoj vertikali. Po svemu sudeci, nije u pitanju pucanje kanalizacionih cevi, nego da voda, usled velikih kisha, prolazi kroz sastave izmedju betonskih blokova sa spoljasnje strane i vlazi zidove koji su na toj strani. Sada smo u blagoj panici da se ne ovlazi ceo zid, s obzirom da na tom zidu ima i uticnica za struju. Pretpostavljam da je obaveza nekog od drzavnih institucija (tipa Infostan) da izvrsi popravku zgrade sa spoljasnje strane. Da li je neko imao slicno iskustvo.Kome da se obratim?
 
Stanovi u Novom Beogradu su otkupljeni, znači u privatnom vlasništvu. Zato organizacije tipa Infostana nemaju nikakvu obavezu održavanja. Takve stvari se uglavnom rešavaju na nivou kućnog saveta, tako što cela zgrada angažuje firmu koja će održavati zgradu.
Razgovaraj sa komšijama, dogovorite se o angažovanju nekog preduzeća za održavanje zgrada i stanova.

Evo, ako ovo može pomoći

Stambene usluge
Послови:

одржавање и чишћење заједничких делова зграда са којима постоји уговор
поправка кровова, фасада, лифтова...
одржавање и поправка водоводних, канализационих и електричних инсталација и уређаја унутар зграда (иза прикључка на мрежу)
хитне интервенције
Надлежни:

Секретаријат за комуналне и стамбене послове
ЈП за стамбене услуге
Инспекције: општинска комунална, грађевинска



Контакт:
ЈП за стамбене услуге, Данијелова 32
e-mail: infojpsu@beotel.yu
463-838, 462-630 (00-24)


Pogledaj još i Zakon o održavanju stambenih zgrada ("Službeni glasnik RS", br. 44/95, 46/98, 1/01 ).

Član 7.

Radovi na održavanju stambene zgrade kojima se otklanja neposredna opasnost po život i zdravlje ljudi ili za okolinu (požar, poplava, intervencije na elektroinstalaciji, zaglavljenje u liftu i sl) jesu radovi hitnih intervencija u smislu ovog zakona i izvode se bez odlaganja.
Vlasnik, odnosno korisnik stana ili drugog posebnog dela zgrade, obaveštava odmah po saznanju organizaciju kojoj su povereni poslovi održavanja, odnosno koja održava uredjaje i instalacije, o potrebi preduzimanja radova koji se izvode kao hitne intervencije i druge nadležne organizacije, odnosno službe.

Član 9.

Radovi na odžavanju stambene zgrade izvode se na osnovu odluke organa upravljanja stambenom zgradom donete u skladu sa ovim zakonom.
Sredstva za održavanje stambene zgrade obezbedjuju vlasnici stanova i drugih posebnih delova zgrade, na način i pod uslovima utvrdjenim ovim zakonom.


Nadam se da sam ti na neki način pomogla.
Pozdrav
 
E to je slucaj i na mojoj zgradi, nemam jos uvek hvala Bogu taj problem ali jedan deo komsija je morao da sanira to.
Mislim da to resavaju neka privatna preduzeca, znam da se radnici okace na zgradu i maljaju po spojevima zidova nesto sto meni kao potpunom laiku izgleda kao katran.
Uglavnom ako se udruze vise komsija to izadje jeftinije ali racunaj da je cena negde oko 70 evra.
 

Back
Top