Đelić: Moguć argentinski scenario

katana_blade

Zainteresovan član
Poruka
226
Đelić je naveo da su priče domaćih ekonomista o "argentinskom scenariju" opravdane i nužne jer je Srbija visoko zadužena zemlja. "Stalno moramo da se pitamo da li ćemo za 10 ili 15 godina moći da otplatimo dugove. Argentina je doživela ekonomski debakl 2001. zato što nije slušala savete i upozorenja Međunarodnog monetarnog fonda, što bi se i Srbiji moglo desiti", kaže Đelić.

"Optužbe na račun MMF-a za krah u Argentini ne stoje jer ta zemlja, pored velikog spoljnog duga, nije imala dovoljnu fiskalnu disciplinu, a održavan je i nerealan nivo argentinske monete prema dolaru. Sve te simptome ima i srpska ekonomija, iako nisu izraženi kao u Argentini u vreme sloma. Ipak, naša ekonomija je u lošijem stanju nego pre par godina jer se spoljni dug i spoljnotrgovinski deficit stalno povećavaju. Zabrinjava i to što je i deficit tekućeg plaćanja u Srbiji sve veći, pa je prošle godine bio 15,5 odsto bruto društvenog proizvoda, za trećinu više od planiranog pre tri godine", dodao je Đelić.

Đelić ocenjuje da za ekonomiju Srbije ima nade ako bi situacija bila sanirana realnijom fiskalnom politikom okrenutom investicijama, povećanju investicija koje će uticati na povećanje izvoza i realnijom carinskom politikom.

Argentina je 2001. godine doživela ekonomski kolaps oličen u hiperinflaciji i opštem osiromašenju stanovništva, zbog čega je usledio juriš gladnih na prodavnice širom zemlje.



Da li ce se ovo obistiniti ? Ako se desi "Argentina 2001. u Srbiji", onda ce nadobodni velikosrbi da malo zaborave na ideju "svi Srbi u jednoj drzavi",i malo zasucu rukave da zarade neku kintu za golo prezivljavanje, ili su oni vec obezbedili sebe i svoja pokoljenja profitiranjem od ratova za ideju "svi Srbi u jednoj drzavi". Znate kako se kaze nekom rat, a za velikosrbe - brat.....
 
hahaha e bas si se zalepio za misljenje proverenog strucnjaka
znas sta decak pa sto tog klinca ne upitas sta radi u srbiji kada je kapacitet svetskog ranga
a za tu analizu oko srbijanske argentine e moj decak takovu konstataciju srbijanske ekonomije moze izrecitovati i maturant ekonomske skole koliko je tu budalastina uradjeno a u kojima je bio i taj isprdak od ekonomiste
 
veKsla:
hahaha e bas si se zalepio za misljenje proverenog strucnjaka
znas sta decak pa sto tog klinca ne upitas sta radi u srbiji kada je kapacitet svetskog ranga
a za tu analizu oko srbijanske argentine e moj decak takovu konstataciju srbijanske ekonomije moze izrecitovati i maturant ekonomske skole koliko je tu budalastina uradjeno a u kojima je bio i taj isprdak od ekonomiste

Slazem se u potpunosti i dodajem: Srbi nikad nisu bili gluplji!
 
migud:
veKsla:
hahaha e bas si se zalepio za misljenje proverenog strucnjaka
znas sta decak pa sto tog klinca ne upitas sta radi u srbiji kada je kapacitet svetskog ranga
a za tu analizu oko srbijanske argentine e moj decak takovu konstataciju srbijanske ekonomije moze izrecitovati i maturant ekonomske skole koliko je tu budalastina uradjeno a u kojima je bio i taj isprdak od ekonomiste

Slazem se u potpunosti i dodajem: Srbi nikad nisu bili gluplji!
srbi nisu glup narod nego nisu preki koliko bi trebalo da gospodare nateraju u pamet
 
Da ne bi i drugi pogresno protumacili ovu recenicu,dodajem: Srbima se moze sporiti mnogo toga, ali ne inteligencija (jasno da nismo glup narod!). No u poredjenju sa svim prethodnim nedacama, ovaj put smo duboko zaglibili, a posto je po meni inteligencija osnovni pokretac svega, ne mogu da se otmem utisku da na tom polju nesto `skripi`. Lako moguce da smo otupeli pa nam vise svejedno ko nas jase, kurta ili murta!
Samo se nadam da cemo posle tog `jahanja` imati dovoljno potencijala za bolje sutra.
 
veKsla:
hahaha e bas si se zalepio za misljenje proverenog strucnjaka
znas sta decak pa sto tog klinca ne upitas sta radi u srbiji kada je kapacitet svetskog ranga
a za tu analizu oko srbijanske argentine e moj decak takovu konstataciju srbijanske ekonomije moze izrecitovati i maturant ekonomske skole koliko je tu budalastina uradjeno a u kojima je bio i taj isprdak od ekonomiste

ma da ... shta je on u odnosu na Dinkica :wink:

ili vuchica

mislim...
 
crow:
veKsla:
hahaha e bas si se zalepio za misljenje proverenog strucnjaka
znas sta decak pa sto tog klinca ne upitas sta radi u srbiji kada je kapacitet svetskog ranga
a za tu analizu oko srbijanske argentine e moj decak takovu konstataciju srbijanske ekonomije moze izrecitovati i maturant ekonomske skole koliko je tu budalastina uradjeno a u kojima je bio i taj isprdak od ekonomiste

ma da ... shta je on u odnosu na Dinkica :wink:

ili vuchica

mislim...


Sarlatan.
 
ma koji je to cinizam prostakluk bezobrazluk i sve najgore pa ti pazdrkani netreba nista da govore dovoljno je sta su sprzili dve trecine srbije dve trecine srbije je mrtvo kapirate nema sanse da egzistira sada je faza prostog vegetiranja
pa da li su takovi nabrijani mlatimudani povukli i jedan potez da u ostatku ove zemlje stvore novu vrednost
pa pobogu oni neznaju ni rasprodati ono sta je ogrezli bravar sagradio
ma dajte nemojte se vise opterecivati grobarima ostatka srbije
 
vaš optimizam je za pohvalu...
ali i pored toga što iza ovoga stoji Đelić nekako se bojim ...


e jel znate da seljaci ne mogu da obrađuju normalno zemlju jer nema nafte???? čuh juče od komšije... ljudi se snalaze, odlaze u grad ( Novi Sad npr.) po naftu...
jel zna neko nešto o tome?
 
ma vi prepricavate peripetije sa kojima ljudi ovde zive godinama ali pitanje je zasto je tako
e vidite jug srbije je zamro tamo nista ne radi osim simpa sada rasprodaju izvore vode
a inace koliko god love da je stiglo za poslednjih pet godinica od donacija kredita prosenja rasprodaje niti jedan dinar nije ulozen za stvaranje nove vrednosti a zasto
e zato to je dil sa mentorima koji su ustolicili ove fahidiote
u srbiji je preostalo jos nesto crkavice i tu lovu treba pokupiti potrosnjom na uvoz a kada nebude vise love srbija ce biti lager genetski modifikovane jeftine hrane
kazete seljacine nemogu kupiti naftu ma je*e se idiotima zato njima odgovara da seljacine nista nerade da bi mogli prodati zemlju to je jos jedino ostalo i vicepremijer sa bradicom to upravo priprema zakonski na kraju da ponovim samo u beogradu ima strucnih obrazovanih i sposobnih ljudi da nebi mogli ststi u hiljadu autobusa gsp njima ovaki je*ivetri mogu samo nositi burek i jogurt e to je definitivna smrt srbije uz sve ostale za*ebancije
 
veKsla:
hahaha e bas si se zalepio za misljenje proverenog strucnjaka
znas sta decak pa sto tog klinca ne upitas sta radi u srbiji kada je kapacitet svetskog ranga
a za tu analizu oko srbijanske argentine e moj decak takovu konstataciju srbijanske ekonomije moze izrecitovati i maturant ekonomske skole koliko je tu budalastina uradjeno a u kojima je bio i taj isprdak od ekonomiste

Pogledaj malo njegovu sadasnju poziciju, gde radi pa se javi.
 
Truman:
veKsla:
hahaha e bas si se zalepio za misljenje proverenog strucnjaka
znas sta decak pa sto tog klinca ne upitas sta radi u srbiji kada je kapacitet svetskog ranga
a za tu analizu oko srbijanske argentine e moj decak takovu konstataciju srbijanske ekonomije moze izrecitovati i maturant ekonomske skole koliko je tu budalastina uradjeno a u kojima je bio i taj isprdak od ekonomiste

Pogledaj malo njegovu sadasnju poziciju, gde radi pa se javi.
decak a gde to on radi i koje su to njegove kreacije mislis ako je papirnati direktor jedne od poslednjih rasprodatih srbijanskih banaka
decak kome tudji novce broji j*bo je jeza
 
Valjda finansijski mangupi osecaju da je momenat za brzi okret novaca u Argentinskom scenariju. Presusile su sve ostale kombinacije. Donacije odavno ne kaplju petooktobarcima koji su sanjali da ce ih neko voleti i sponzorisati jos dugo vremena. Svi investitori su uglavnom pobegli odavde a sa njima je moglo da se mozda nesto uradi a da ne dodje do famozne rasprodaje fabrika i drzave. kako da se ima ozbiljan posao sa politickom klikom u Beogradu kada pokusaju da naprave posao sa secerom ( ajde, zemlja moze da bude bitan faktor bar po pitanju secera, za pocetak ) a celu zemlju zezne secerni car i zaradimo nekakve sankcijice. Car secerni je jos uvek car, Boze moj, malo je prepakivao, pa sta. Ovde nema zdravog profita i izvoza a ni prizvodnje i pitanje je kao nas nije dosad ponovo satrla neka superinflacija.
 
Truman:
Direktor jedne jedne od najvecih stranih banaka za ovaj deo Evrope. Zavrsio najvise skole u Francuskoj. Sto se tice njegove inteligencije i strucnosti tu je odlican, ali o njegovom moralu vec moze da se raspravlja.
decak referense referense svaki uspesan strucan covek ima kada se okrene da vidi nesto iza sebe
pa sta ti mislis da je stvarno direktor ili kvisko
svasta
 

Back
Top