Vlasi naseljavani preko Drine ??

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Zarathustra

Poznat
Poruka
7.625
Imao sam prilike u vise navrata da cujem ovu bizarnu tezu. Zato koristim ovu mogucnost da priupitam Gospodu istoricare koliko je ova tema uopste utemeljena.
Koliko moje znanje doseze mislim da Vlasi najdalje sto su otisli je bila Timocka krajna i severoistocni deo zemlje, Albanija kao i neznatan broj Cincara u Makedoniji i Grckoj. Takodje postoje malena naselja Vlaha u Istri. Sve u svemu, radi se o narodu misterioznog porekla i nestanka s obzirom da su bili starosedeoci na ovim prostorima. No, moje pitanje se tice neceg drugog.

Izuzetno cesto sam zapazao da se pri radikalno opredeljenim hrvatskim, muslimanskim (a kako stvari stoje uskoro i crnogorskim poput ovog mandrila "igracine") new age tumaci istorije poricu Srbima na prostorima BiH i Hrvatske njihovo etnicko poreklo. Stalno se istice kako su svojevremeno jos od turskih osvajanja Vlasi doseljivani u "njihove" krajeve. Ja sam svesan da to u mnogome ima politicku konotaciju i igra jasnu ulogu u deklarisanju njihovog nacionalnog geografskog prostiranja u odbrani od teze da Srbi na tim prostorim borave vec vise stotina godina.

Interesuje me odakle im uopste osnova za takve tvrdnje kad ne znam sta su zajednicko nasli u Srbima i Vlasima izuzev subare koja je kod pojednih Srba bila deo nacionalne odece do pre dolaska sajkaca. Ne znam odakle kod njih potice takva ideja, mada je danas prihvataju svi nacionalno opredeljeni Hrvati i "Bosnjaci" redom od cistaca do poluobrazovanih :lol:

Po meni jedino sto je tacno je da su Vlasi kao narod vecinom pravoslavni, najslicniji Rumunima i da su imali ponajmanje poteskoca da se asimiluju u kulturama u kojima su ziveli... Njihov romanski jezik jedino se odrzao na pojedinim izolovanim planinama Srbije, Makedonije i Albanije...
 
Vlasi su bili narod, narod, zaostatak romanskog stanovnistva na Balkanu, vjerovatno romanizirani Iliri.
Vlasi su poslovenjeni konacno u 14/15 vijeku, ali su Turci Vlahe i dalje zvali - Vlasima.
Bavili su se pretezno stocarstvom i zivjeli u visocijim predjelima.

Vlaski Dinarci i Crnogorci su napunili uzu Srbiju kada su se pravi Srbi Rasani, odselili u Vojvodinu za vrijeme seoba Srbalja.

Zato seljaci i u Srbiji upotrijebljavaju latinsku rijec FURUNA (talijanski - FORNO ),
upotrijebljavaju
rijec OGANJ (latinski INJIS),
rijec DJAVO (talijanski - DIAVOLO),
rijec NOĆ (talijanski - NOTTE),
i jos dosta rijeci koje sam jednom vidio na jednom forumu, a zao mi je sto nijesam to preuzeo.

Odakle srbijanskom seljaku ovi latinizmi ??????????

Zato sto je srbijanski seljak većinom doseljeni Vlah, vlaški Dinarac !

Dakle, to su VLASKE RIJECI koje su ušle u novokomponovani Vukov "srpski" jezik.

Ovo sada je izuzetno vazno, na Krstarici imate priliku sada da saznate, inače dobro i brizljivao sakriveno od Srba, da se ne bi bajke kvarile !
U zakoniku cara Dusana stojalo je;
da se ne smiju uzimati izmedju sebe SRBI i VLASI !


Svi istoricari znaju i priznaju da su Vlasi bili narod.
Ali se zvanicno pustaju bajke kako je to kobajagi bio posprdan naziv kojim su Turci nazivali Srbe.
To je cista laz.

Citava zvanicna srpska istorija je gomila bajki.
Sve marginalne stvari se u srpskoj "istoriografskoj" skoli isticu do besvijesti, a sve kljucne sakrivaju i umanjuju.

Vlasi su bili narod, narod, zaostatak romanskog stanovnistva na Balkanu, vjerovatno romanizirani Iliri.

Vlasi su poslovenjeni konacno u 14/15 vijeku, ali su Turci Vlahe i dalje zvali - Vlasima.

Bavili su se pretezno stocarstvom i zivjeli u visocijim predjelima.
Vlaski Dinarci su napunili uzu Srbiju kada su se pravi Srbi Rasani, odselili u Vojvodinu za vrijeme seoba Srbalja.

Citava zvanicna srpska istorija je gomila bajki.

Sve marginalne stvari se u srpskoj "istoriografskoj" skoli isticu do besvijesti, a sve kljucne sakrivaju i umanjuju.

Vlasi, starosjedeoci asimilrani i poslovenjeni narod su ustvari prevladali na Balkanu samo, posto su asimilirani i poslovenjeni, su im nadjenuta razna nacionalna imena.

Izraz Vlah nije bio posprdni izraz, nego normalan etnicki izraz.
Srpska je bajka da je to bio posprdan izraz u cilju negiranja Vlaha i posrbljavanja istih.
Ali u istoricarskim krugovima, skoro svi, ili svi istoricari se slazu da su Vlasi, bili naravno, etnicka skupina.

Vlasi su prezivjeli jer su bili stocari i bili su u planinama.

Turci su zbrisali, počistili srednjevjekovne Srblje, od kojih je samo mali dio izbjegao u Vojvodinu.

Turci su u 16. vijeku odveli u ropstvo, jedno milion Srbalja (mislim na prave Srblje, raške Srblje).

Vlasi su vjerovatno zaostatak romaniziranih Ilira, u LjPD postoje neka moguca objasnjenja kako se ovo romansko stanovnistvo (Vlasi) našlo u planinskim predjelima.

Takodje ima jedan žestoki crnogorski plemenski izraz iz tal/lat jezika - komunica/komun, za zajednicku zemlju.

Ima jos puno latinizama u nasem jeziku, to jest - Vlaskih rijeci.

Razni izrazi za koje bi se covjek zaprepastio odakle recimo jednom Sumadincu, ti latinizmi/talijanizmi, su ustvari Vlaske rijeci.

Tako Deretic i ostali degenerici iz "nove srpske istoriografske skole" misle da su to srpske rijeci, a niti znaju, niti zele da znaju da su to - Vlaske rijeci.

Turci u svojim ZVANICNIM dokumentima vode mnoge dinarske oblasti kao - džemate Vlaha.

Zbog toga prije 19. vijeka Crnogorci nikada nijesu zvali Hercegovce Srbima!

Jer ih nijesu ni smatrali Srbima !!!

Sveti Petar Cetinjski NIKADA u svojim pismima Hercegovce ne zove Srbima !

ALI Srbe sa podrucja danasnje uze Srbije, on zove - Srbljima !

Tek u XIX vijeku vlaski dinarci pravoslavci su proglaseni - Srbima, po jednostavnoj formuli PRAVOSLAVNI=SRBIN.

Zatim je na scenu stupila srpska "istoriografska skola", koja je napravila gomilu bajki i onda je naredjeno je da bajke postanu zvanicna istorija !!
 
Slusaj kretenoidu independisticki, prije no sto nastavis s prose*avanjima... dovoljno je navesti par stvari da se tvoja independisticka-revizionisticka tvorevina srusi u vodu...

Na ruskom jeziku se kaze :

Notj - Noc
Dyavol - Djavo

Mozda su i oni preuzeli iste rijeci od pomenutih ! Ocigledno nisi prostudirao ni Poljski ni Ceski ni Ukrajinski, da bi nesto tako krupno utvrdio. Ti si ili glup covjek il' si svijetska neznalica... To je tvoje fundamentalno nepoznavanje slovenskih jezika.

Nego vidji, bolje bi vam bilo (g-dinu. Balsi, postmodernim lingvistima i sl...) prije no sto skupe jos ostatak kamarile "Dukljanske akademije" da se priupitaju ko ih jos priznaje u svijet (mozda Makedonci ili neki drugi pravoslavni...hmm) i dje su se dostojno kao ljudi pojavili na neki medjunarodni naucni kongres. Sve vrsni strucnjaci !

Dovoljno jasno, principijelno gledano da su sve vase teorije toliko usko orijentisane na odbranu "crnogorstva" i odbrani od "velikosrpske hegemonije", objasnjava koliko su sve vase teorije jednostrane (doduse neke ne potpuno netacne) i nistavne. U ozbiljnoj istoriografiji se NIKAD nista ne smije svoditi na samo jedan princip. Vama je jedini cilj SADASNJI i politicki, a to je NEZAVISNOST ! Nije vas mnogo briga ni za proslost i tradiciju itd... i to treba ljudima u Srbiji dobro predociti !
Vi biste bili spremni pljunuti sjutra i na rod svoj i porijeklo i sve napustiti, samo kad bi vam se pruzila prilika da postanete nezavisni.

Da se skloni dobro poznati mafijaski rezim u Crnoj Gori i vi biste se skinuli jos lakse i to go**ivom motkom ! Prije nego sto nastavis pod**bavati Srbijance (na njihov forum !), kopile drljevicevsko, svrati malo do sjevera i sjeveroistoka Crne Gore i pocni tako tupiti.
Mogao bi zaraditi samo metak u celo ! Neces nas odvajati na silu, zvijerino !

'Ajde mici mi se s topika, jerbo nisi ni bio pozeljan (vidji prethodno navedeno) !

Nisi vrijedan odgovora, al' sam te udostojio !
Drljevicevce i Mazzolinijeva istriscad na vjesala !
 
Zarathustra:
Da se skloni dobro poznati mafijaski rezim u Crnoj Gori i vi biste se skinuli jos lakse i to go**ivom motkom ! Prije nego sto nastavis pod**bavati Srbijance (na njihov forum !), kopile drljevicevsko, svrati malo do sjevera i sjeveroistoka Crne Gore i pocni tako tupiti.
Mogao bi zaraditi samo metak u celo ! Neces nas odvajati na silu, zvijerino !

Predstavi se izmetu, ne laj ka ***** lajavica iza nicka no reči ime i prezime i đe živiš od kojeg si šljama ?


Zarathustra:
'Ajde mici mi se s topika, jerbo nisi ni bio pozeljan (vidji prethodno navedeno) !

Nisi vrijedan odgovora, al' sam te udostojio !
Drljevicevce i Mazzolinijeva istriscad na vjesala !

Vala si mi odgovorio !
Našao si da su iste i dvije ruske riječi. O.K.

A sve ostalo si prećutao.

Vidi se da si iz srpske "istoriografske škole" !
Uhvati se neke marginalne činjenice, a ključne prećuti !
 
Obznanjujem ti jos jednom da je ovaj topic za tebe zatvoren !

Tvoje konstatacije su toliko pausalne i nepotpune, nekohezivne (jer se ne usredsredjujes na jednu temu vec skaces s jedne na drugu kako ti je volja). To je dokaz tvoje nestrucnosti !

Ja kad bih poceo da raspredam sad o etimologiji indoevropskih jezika (odnosu Sanskrita i Srpskog) daleko bi dogurali, samo ti kazem da su tvoja zapazanja toliko emprijski neutjemeljna da bi i ljudima laicima sluzio za potsmijeh. (kao recimo ona tvoja glupa -Srpkinja ili Srbkinja,pa to ti je bilmezu lekcija palatalizacija i sibilarizacija koju jos podgoricki osnovci svi znaju!! to postoji ionako i u "Maternjem" ili "Crnogorskom" a ti je nijesi savladao)

Ti si kvaziobrazovani placenik, i nedoucen covijek, pa zar mislis da citiranjem clanaka nekih tamo ljevaka zasluzujes ozbiljnu diskusiju ? Zasto bi na meni ili bilo kome drugom bilo da argumentuje stvari ODAVNO DOKAZANE sto nazalost u to vrijeme "Dukljanci" jos nisu bili nacionalno probudjeni !

Ja ti porucujem samo jedno - Aristotel, O nauci retorike: "Nije potrebno gomilanje argumentacije, jer se covijek naucnik vodi logikom. Prvo je najpotrebnije za besjednike. Ono sto vrijedi su cinjenice ostalo ide u vazduh".

No, ja ipak mislim da si ti oboljeo covijek stoga bolje energiju fokusiraj na lijecenje !
Sto bar ne bi izasao na nacionalnu TV i pokusao odbraniti teze, da ti samo vidjim njusku lopovsku, ne bi ti se samo ja na*ebo majke nego i pola C. G koju ste opeljesili bratskom i kumovskom privatizacijom na celu sa vasim MILOM- zabarskim banditom !

IZRODE KUKAVICKI POTOMSTVO CE TE SE STIDJETI !
 
Zarathustra:
Sto bar ne bi izasao na nacionalnu TV i pokusao odbraniti teze, da ti samo vidjim njusku lopovsku, ne bi ti se samo ja na*ebo majke nego i pola C. G koju ste opeljesili bratskom i kumovskom privatizacijom na celu sa vasim MILOM- zabarskim banditom !

IZRODE KUKAVICKI POTOMSTVO CE TE SE STIDJETI !

Na.jebaću se ja tebi mame tvoje tursko-bugarsko-cigansko-vlaške, pa će ti žao biti što si dolazio na Krstaricu.
Možeš tvojo mami pohotnoj reći da želim da mi ga ******, a ti da gledaš i da uživaš !
Mama će ti odmah ispuniti želju, ne brini !
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top