POTREBNA POMOC OKO PASCALA!

KOWYNUXX:
Da ne zna neko mozda kako se pisu algoritmi u pascalu?

Da li postoji neka knjiga sa objasnjenjima za crtanje?

Sam pojam algoritam, nije vezan za nijedan programski jezik. To je generalno graficki prikaz toka programa, koji tek treba da se napise.
Algoritmi su se mnogo koristili davno, kad smo jos programirali u takozvanim "spageti code" programskim jezicima. Danas se veoma retko koriste.
Programiram vec veoma dugi niz godina, i nisam napravio nijedan jedini algoritam pre pocetka pisanja programa.
OOP je doneo sasvim novu filozofiju, doduse i dalje se mogu crtati algoritmi, ali se sve svede uglavnom na opstu definiciju sta program treba da radi i na osnovne celine koje ce sta odradjivati.
Medjutim, danasnji programi su toliko slozeni i veliki, da bi bilo besmisleno danima crtati algoritme da bi se tek onda preslo na stvarno programiranje.
To ima smisla za veoma male i kratke i jednostavne programcice, ali za neki kompleksan program je besmisleno. No, tu ti nista ne mozes naravno, kad profa trazi (shodno glupavo zamisljenom obrazovanju za IT), moras ispuniti.

Samo crtanje algoritma se ne uci (osim ako govorimo o simbolima koji ce se postavljati u algoritam), vec je jednostavno sistem da se "graficki" prikaze kako program radi.

Nazalost, nemam pojma gde bi se takv knjiga mogla nabaviti, verovatno bas zbog gore navedenog, jer to nije programiranje, vec "vizualizacija" problema. Tako da knjige koje se bave programskim jezikom, bave se komandama i funkcijama itd, a sam algoritam nigde nisam nesto nasao detaljno objasnjen, osim u ponekim primerima.
 
Hvala puno na odgovorima :D

Ali, ipak, ja bih mogao da nadjem algoritme, tj mogu da ih napisem za basic, fortran, cobol, ali se u pascalu recimo if naredba potpuno drugacije obelezava.U mojoj knjizi je ona predstavljena(samo ona) u cak4-5 kucica, a besmisleno je sve te kucice stavljati u algoritam.Takodje, mnoge naredbe imaju potpuno drugo znacenje u ovim programima, pa ne znam da li se u algoritmu isto oznacavaju recimo u cobolu i pascalu.

Znacilo bi mi ako neko moze na ovo da mi odgovori.... :oops:
 
Vidi ovako, ne postoje 'paskalski' i neki drugi algoritmovi (valjda je to mnozina od 'algoritam' :lol: )

Svaki program se sastoji od tri osnovna elementa:

1. Sekvenca (znaci neka obrada podataka) u dijagramu toka se obisno predstavlja pravougaonikom

2. Alternacija (poredjenje nekih vrednosti i usmeravanje daljeg toka programa u zavisnosti od rezultata) romb, pa se grana levo i desno

3. Iteracija (programska petlja, koja moze da ima fiksiran broj prolaza, ili do ispunjenja zadatog uslova, pa od toga zavisi i kako se crta)

Pored ovih imas i ulazno izlazne operacije koje se ako se dobro secam crtaju kao trapezi, ulazni ima manju osnovicu, i gore je siri, a izlazni obrnuto.

Dijagrami sluze da dok ucis skontas kako funkcionise racunarska logika, posle u 'pravom zivotu' tesko da ces da ih ikad crtas.
 
KOWYNUXX:
Hvala puno na odgovorima :D

Ali, ipak, ja bih mogao da nadjem algoritme, tj mogu da ih napisem za basic, fortran, cobol, ali se u pascalu recimo if naredba potpuno drugacije obelezava.U mojoj knjizi je ona predstavljena(samo ona) u cak4-5 kucica, a besmisleno je sve te kucice stavljati u algoritam.Takodje, mnoge naredbe imaju potpuno drugo znacenje u ovim programima, pa ne znam da li se u algoritmu isto oznacavaju recimo u cobolu i pascalu.

Znacilo bi mi ako neko moze na ovo da mi odgovori.... :oops:

Nemoj se uposte opterecivati da li se u pascalu IF naredbe drugacije u algoritmu oznacavaju. Verovatno imas knjigu sa nacrtanim algoritmima, pa je taj ko je pisao, upotrebljavao malo drugacije oznake i simbole.
Kao sto Pjer rece, nema algoritma specificno namenjenog za jedan jezik, za svaki je isto, jer algoritam i sluzi da ti vizuelno prikaze sam tok programa, cesto se pominje i izraz "diagram toka" ili "flow diagram" i slicno.
Dakle, najvaznije je da ti sebi vizuelno prikazes sta i kako i kada ce tvoj program nesto raditi. Zbog toga su i kao usvojeni simboli za pojedina kljucna mesta (grananje na primer)
Ako umes da nacrtas diagram (algoritam) za Cobol, umeces i za Pascal, logika je identicna.

Sad, nisam te razumeo da je "if naredba postavljena u cak 4-5 kucica" i da je "besmisleno stavljati bas svaku u diagram". Ako program na vise mesta ima IF naredbe, na svakom je moras i prikazati.
Ako je IF naredba unutar nekog ciklusa (petlje), bice naravno samo jednom prikazana.

Proveri pa javi.
 
codemaker:
KOWYNUXX:
Da ne zna neko mozda kako se pisu algoritmi u pascalu?

Da li postoji neka knjiga sa objasnjenjima za crtanje?

Sam pojam algoritam, nije vezan za nijedan programski jezik. To je generalno graficki prikaz toka programa, koji tek treba da se napise.
Algoritmi su se mnogo koristili davno, kad smo jos programirali u takozvanim "spageti code" programskim jezicima. Danas se veoma retko koriste.
Programiram vec veoma dugi niz godina, i nisam napravio nijedan jedini algoritam pre pocetka pisanja programa.
OOP je doneo sasvim novu filozofiju, doduse i dalje se mogu crtati algoritmi, ali se sve svede uglavnom na opstu definiciju sta program treba da radi i na osnovne celine koje ce sta odradjivati.
Medjutim, danasnji programi su toliko slozeni i veliki, da bi bilo besmisleno danima crtati algoritme da bi se tek onda preslo na stvarno programiranje.
To ima smisla za veoma male i kratke i jednostavne programcice, ali za neki kompleksan program je besmisleno. No, tu ti nista ne mozes naravno, kad profa trazi (shodno glupavo zamisljenom obrazovanju za IT), moras ispuniti.

Samo crtanje algoritma se ne uci (osim ako govorimo o simbolima koji ce se postavljati u algoritam), vec je jednostavno sistem da se "graficki" prikaze kako program radi.

Nazalost, nemam pojma gde bi se takv knjiga mogla nabaviti, verovatno bas zbog gore navedenog, jer to nije programiranje, vec "vizualizacija" problema. Tako da knjige koje se bave programskim jezikom, bave se komandama i funkcijama itd, a sam algoritam nigde nisam nesto nasao detaljno objasnjen, osim u ponekim primerima.


BlueJ java crta klasne dijagrame.

Klase -> Nasledjivanje,Polimorfizmi

Odlicno okruzenje za ucenje Objektnog!!!

Uci objektno i neces pogresiti.
 
Taj algoritam koji imas (recimo na papiru-crtez), ti samo pokazuje kako se program izvrsava. Sto se tice komandi ,one se razlikuju od programskog jezika do p.j-a, tako da ces ti citajuci taj algoritam samo koristiti u svom programu recimo Pascalu odgovarajuce komande da taj algoritam (nacin izvrsavanja programa) preneses u svoj program.
 
Codemaker, nisi me razumeo.Cabarkapa (pisac moje knjige) je jednu if naredbu predstavio uz pomoc 4-5 kucica (nije nacrtao ceo algoritam, nego samo if naredbu).Ako ja u programu imam npr. 5 if naredbi, a predstavim svaku sa po 4 kucice, nikada necu zavrsiti algoritam.Pa me zanima da li ja da if naredbu u algoritmu predstavim jednom kucicom, ili svaku sa po 4 kao sto pise u mojoj knjizi?

Ne verujem da si me i sada razumeo, gledacu da skeniram pa da ti posaljem....
 
KOWYNUXX:
Codemaker, nisi me razumeo.Cabarkapa (pisac moje knjige) je jednu if naredbu predstavio uz pomoc 4-5 kucica (nije nacrtao ceo algoritam, nego samo if naredbu).Ako ja u programu imam npr. 5 if naredbi, a predstavim svaku sa po 4 kucice, nikada necu zavrsiti algoritam.Pa me zanima da li ja da if naredbu u algoritmu predstavim jednom kucicom, ili svaku sa po 4 kao sto pise u mojoj knjizi?

Ne verujem da si me i sada razumeo, gledacu da skeniram pa da ti posaljem....
Stvarno te nisam razumeo.
Ako ima JEDNA "if" baredba, zasto crta 4-5 kucica?
osim ako nisi primetio pa se radi jos o "elseif" iza prvog "if"...
Ajd' bas me zanima, posalji scan ili skiciraj rukom, samo da vidim sta zapravo pise...
 
codemaker:
KOWYNUXX:
Codemaker, nisi me razumeo.Cabarkapa (pisac moje knjige) je jednu if naredbu predstavio uz pomoc 4-5 kucica (nije nacrtao ceo algoritam, nego samo if naredbu).Ako ja u programu imam npr. 5 if naredbi, a predstavim svaku sa po 4 kucice, nikada necu zavrsiti algoritam.Pa me zanima da li ja da if naredbu u algoritmu predstavim jednom kucicom, ili svaku sa po 4 kao sto pise u mojoj knjizi?

Ne verujem da si me i sada razumeo, gledacu da skeniram pa da ti posaljem....
Stvarno te nisam razumeo.
Ako ima JEDNA "if" baredba, zasto crta 4-5 kucica?
osim ako nisi primetio pa se radi jos o "elseif" iza prvog "if"...
Ajd' bas me zanima, posalji scan ili skiciraj rukom, samo da vidim sta zapravo pise...

Uz svu svoju maštovitost i dalje mi nije jasno čemu služi 4 do 5 "kućica". Ako se prikazuje pitalica koja ima različite instrukcije za tačno i netačno, onda je to i dalje samo 3 "kućice": romb za uslov tj. pitalicu, jedan pravougaonik za instrukcije na true grani i jedan pravougaonik za naredbe na false grani.

Ako nije problem probaj da to nacrtaš ili pošalješ skeniranu sliku, pošto izgleda da ovde niko nema tu knjigu koju ti pominješ, te samim tim teško i da može nešto više da pomogne od ovoga do sada.
 
Codemaster, cestitke na 2000. postu!

Ljudi, hvala na pomoci, ali navatao sam profu da mi objasni ono iz knjige ( inace knjiga nije zvanican udzbenik),i kad je lik video onako predstavljenu IF naredbu poceo je da se krsti... :oops:

Uglavnom, lazna uzbuna, greska je bila u knjizi.Sorry sto sam vas cimao za dzabe... :oops:
 

Back
Top