Homogeni Svet;

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Da bih malo osvežila "Politiku" od ovih Abdulinih tema (ubi me u pojam), daću vam jednu za razmišljanje, jer sam sigurna da ovde ima mnogo upućenijih, i maštovitijih od mene:
Danas su moderne zemlje u kojima se svaki stanovnik smatra po nacionalnosti njenim delom (Amerikanac, iliti nekadašnji Jugosloven), to dobija svoj smisao kada pogledamo do kakve i kolike heterogenosti stanovništva je došlo po čitavoj Evropi. Naša zemlja nimalo ne zaostaje.
Čuh da je Hrvatska 2. po homogenosti u Evropi :shock: , ali sumnjam da će i oni izbeći navalu Kineza, Muslimana, Arapa, bla, bla... Pa i Srba :D
Jednom Amerikancu je naše izjašnjavanje da smo Srbi, bez obzira na to gde se nalazimo, prosto - NERAZUMLJIVO! On to ne može da shvati.
Jedan od boljih primera za ovo o čemu govorim je Francuska. Ko je, šta je, danas Francuz?
Bio jednom neki film u kome je bilo, kao, strašno dovesti doktora da utvrdi da li su neki ljudi Jevreji, kao - nacistički, neetički, ružno... Šta je tu ružno, pa razlikujemo se :!: :?
Mogu da prepoznam britanski film, i da svi ćute, i da su u zatvorenom, ceo film, zbog ljudi. Skroz su specifični, imaju specifične face. Pogledajte Latinoamerikance.
I, šta je tema? Da li je ovo mešanje generalno dobro ili loše? Da li će smanjiti ratove, kao, manje šovinizma, jer niko nije srcem privržen svojoj zemlji? Da li će granice uopšte imati smisla???
Verujem da će se u nekoj daljoj budućnosti ratovati isključivo na verskoj osnovi, ili će naše divne vođe imati svoje ciljeve, zbog kojih ćemo i dalje ginuti, kao što je to sad.
Nekada se ratovalo da bi se sačuvale granice zemlje tačno određenog naroda.
Kako zamišljate homogeni svet, kroz nekoliko vekova?
Da li ćemo svi pričati Engleski, a ostali jezici će u istoriju, kao Latinski, na primer?
Kad realno razmislim, za dobrobit čovečanstva, takva slika sveta i nije mnogo loša... :shock:
Ali, za dobrobit Srba... :cry:
Šta mislite?
 
extremno loshe....najbolje svaki copor da cuva svoju teritoriju. ovako se svi izmesaju i onda jos veci haos bude. mrzim bre kineze, necu da ih gledam na svakom koraku. ok je videti po nekog, tu i tamo, doselila se porodica da li zbog nekog posla, npr ambasadori, ili predstavnici neke firme, turisti. ali da se doseljavaju u hordama svakorazni dosljaci i da zive tu pored, e pa to mi je vec nepodnosljivo.
pa neka sam i rasista, bas me briga. ne dam

a sto se globalizacije tice - ima svojih prednosti ali i mana (mada cini mi se da ipak ima vise mana:)
 
svet bi bio divno mesto da mogu da izadjem na ulicu i vidim kineza kako pricha sa crncem, a srbina da pricha sa ciganinom. medjutim, ljudi uglavnom nisu dostigli taj nivo samosvesti da bi tako neshto svuda moglo biti, i uglavnom ljudi neopravdano nose naziv homo sapiensa, tj razumnog choveka.
u vezi globalizma i nacionalnog identiteta - nacionalno dobija pun smisao samo u okviru opshteg, zajednichkog, globalnog. shta je chovek sam u pustinji? ko razume.... razumeo je 8)
 
dobra tema...
odogovriću na temu kasnije
za sada samo jedan detalj: mislim da se u suštini nikada ne ratuje zbog granica nacije boga ili sl. već iz pohlepe nekolicine...a ovcama se prodaje priča o višim ciljevima...mržnja je najbolje sredstvo za manipulisanje neobrazovanim malim ljudima koji uvek nasednu i postaju topovsko meso...
 
gigule:
dobra tema...
a ovcama se prodaje priča o višim ciljevima...mržnja je najbolje sredstvo za manipulisanje neobrazovanim malim ljudima koji uvek nasednu i postaju topovsko meso...

To je prava sustina koju mnogi ne zapazaju i nece da zapaze :cry: I dok god ima ovaca (a ima ih, nazalost, u velikim kolicinama i na ovom forumu :? :shock: ), bice i manipulisanja, nasedanja , topovskog mesa...
 
Keeper:
svet bi bio divno mesto da mogu da izadjem na ulicu i vidim kineza kako pricha sa crncem, a srbina da pricha sa ciganinom. medjutim, ljudi uglavnom nisu dostigli taj nivo samosvesti da bi tako neshto svuda moglo biti, i uglavnom ljudi neopravdano nose naziv homo sapiensa, tj razumnog choveka.
u vezi globalizma i nacionalnog identiteta - nacionalno dobija pun smisao samo u okviru opshteg, zajednichkog, globalnog. shta je chovek sam u pustinji? ko razume.... razumeo je 8)
Slazem se to za razgovor, ali i dalje ostajem pri svome da copor treba da drzi svoje podrucje homogenim.

A za ovo poslednje si potpuno u pravu.
 
Kad govorim o ratovima za očuvanje teritorije mislim na daleku prošlost i na oslobodilačke ratove. Ko god se bori za svoju slobodu taj je, za mene, junak, makar ako ga drugi smatraju "topovskim mesom"... Ali, to sada nije bitno, samo da objasnim.
 

Back
Top