kamini za etazno grejanje

duusa

Aktivan član
Poruka
1.611
Ima li neko iskustva sa ovakvim grejanjem ? Koliko se cesto lozi i koji prostor moze da lepo ugreje ? Koliko trosi ? I ako je neko skoro uvodio takvo grejanje koliko kostaju cevi,radijatori, majstori ( okvirno ) ?
Trenutno dve sobe grejem pomocu termo peci a u kupatilu nekad upalim plinsku pec a nekad elektricnu grejalicu. U kuhinji imam plinsku pec.Hodnik ne grejem a jos jednu sobu samo nekoliko puta zimi smlacim pred spavanje elektricnom grejalicom ( ona sto se stavi na zid a izgleda kao klima ) . Eto prosli mesec sam struja+ gas platila 15 000.
A razmisljam sta iduce zime kad struja poskupi
Najpre sam mislila da kupim za kuhinju onu pec sto je zovu "carobna" ali kad sam se raspitala mora stalno da se lozi a i meni je ustvari potrebnije nesto za sobu gde smo celi dan . A ne bih da tu lozim ( unazad 20-i-kusur godina sve mi je " na dugme" i bas mi se svidja - sem racuna z:(( )
 
Ja imam Alfa plam kamin za etažno. Kuća je dobro izolovana ali stolarija je prosečna, drvena, nije baš nešto. Grejem centralnu prostoriju sa kaminom (36 m2), jedan radijator u kupatilu, jedan u sobi od 25 m2 i ima još jedan u sobi od 25 m2 koji nam je isključen jer tamo niko ne boravi. Znači za nekih 70- 75 m2 (sa hodnicima) se zagreje pristojno, na 13 stepena. Godišnje potrošimo 8 m3 drva, bagrema, najbolji je za tu peć jer ne garavi, nema smole i izdrži dugo kad se naloži ako su cepanice manjeg obima, a ne cepane. Počnemo da ložimo polovinom novembra jer ako nije dosta hladno, skuvaš se uz nju. I u prostoriji gde je kamin ti ne treba radijator. U međuvremenu koristimo klimu.
Ložište je veliko, skoro 50 cm dužine i loži se sa strane pa ne dimi. Mm naloži negde oko ponoći i do 8 ujutru ništa ne ubacujemo. Ali to loženje mora ići na mnogo žara, ne može od nule, onda ne izdrži tako dugo.
Pitaj šta te još zanima.
 
Ja imam Alfa plam kamin za etažno. Kuća je dobro izolovana ali stolarija je prosečna, drvena, nije baš nešto. Grejem centralnu prostoriju sa kaminom (36 m2), jedan radijator u kupatilu, jedan u sobi od 25 m2 i ima još jedan u sobi od 25 m2 koji nam je isključen jer tamo niko ne boravi. Znači za nekih 70- 75 m2 (sa hodnicima) se zagreje pristojno, na 13 stepena. Godišnje potrošimo 8 m3 drva, bagrema, najbolji je za tu peć jer ne garavi, nema smole i izdrži dugo kad se naloži ako su cepanice manjeg obima, a ne cepane. Počnemo da ložimo polovinom novembra jer ako nije dosta hladno, skuvaš se uz nju. I u prostoriji gde je kamin ti ne treba radijator. U međuvremenu koristimo klimu.
Ložište je veliko, skoro 50 cm dužine i loži se sa strane pa ne dimi. Mm naloži negde oko ponoći i do 8 ujutru ništa ne ubacujemo. Ali to loženje mora ići na mnogo žara, ne može od nule, onda ne izdrži tako dugo.
Pitaj šta te još zanima.
Hvala svima.
Pa sad da bi covek nesto pitao mora nesto i da zna o tome o cemu ce da pita z:lol:
Ja sam ocekivala da mi temperatura u sobama bude 23-25 stepeni preko dana, naravno nocu puno manje ,oko 18. Ja bih kamin stavila u trpezariju, sa nisom je 15 m2 a bitno mi je da lepo greje sobu od 16m2, sobu od 11m2, kupatilo od 6m2. Imam jos sobu od 8m2 ( stavicu ,ako se odlucimo za ovo, radijatore ali bi uglavnom i bili iskljuceni) i hodnik od 6m2 ali nesto mislim da u hodnik ne stavim radijatore jer ako otvorim vrata trpezarije ugrejace se i hodnik dovoljno. Ostatak kuce ( veliki spajz i velika zatvorena terasa ne treba da se greje ). E sad ako ne moze da vise da digne temperaturu ne znam da li vredi ulaziti u to.Inace i mi kad nije jako hladno koristimo klimu za dogrevanje, mada meni ne prija kad duva vruc vazduh, da nije tako muz bi voleo da celu kucu grejemo zimi sa dve klime .
Inace nasa kuca je zidovi debljine 40 cm, cigla, a stolarija drvena, onako, sluzice jos mada postoji i bolja.Tavan hocemo ove godine da izolujemo bez obzira kako se budemo grejali iduce zime jer imamo betonsku plocu i tu se dosta toplote gubi
Sta mislis da li bih mogla da postignem temperature kakve zelim obzirom da su mi prostorije manje nego tvoje ?
 
Guglala sam da izracunam koliko bi mi rebara radijatora trebalo po svakoj prostoriji ali svi proracunu govore da je ulazna voda u radijatoru 90 a izlazna 70 stepeni. A u kazanu kamina, kako kazes, je 50 stepeni. Pa sad sam u nedoumici kako da racunam
Koliko rebara radijatora, koje visine imas u sobi? Ili hodniku?
 
Guglala sam da izracunam koliko bi mi rebara radijatora trebalo po svakoj prostoriji ali svi proracunu govore da je ulazna voda u radijatoru 90 a izlazna 70 stepeni. A u kazanu kamina, kako kazes, je 50 stepeni. Pa sad sam u nedoumici kako da racunam
Koliko rebara radijatora, koje visine imas u sobi? Ili hodniku?

ja sam takodje razmsljao o toj vrsti grejanja medjutim na kraju sam uzeo etaznu pec na pelet (prva pec iz youtube klipa koji je buuudala postavio - pri cemu moja ima 18kw i ima kotao dok pec iz klipa nije za etazno). nema lozenja - pec sama pali vatru i odrzava je tako da zadovolji parametre koji joj se unesu (ili tempratura vode u sistemu ili temperatura prostorije u kojoj je pec). u ovoj peci se nalazi ceo sistem - elektronika, venitalator, kotao, pumpa, sonde itd itd). na meni je da napunim magacin jednom dnevno ili jednom u dva dana u zavisnosti od potrebe...

na sta god se odlucis - bice ti u pocetku problematicno upravo zbog navike - klik i radi.
ja sam pre ovoga imao kotao na struju ali su me racuni za struju satirali pa otud prelazak na pelet. za pelet sam se odlucio jer mi je draga trudna i imamo klinju dvoipogodisnjaka pa sam hteo da izbegnem da se ona zavitlava svakodnevnim lozenjem dok sam ja na poslu itd itd...

kod mene je, zbog grejanja vode na struju uzeto 90-70 prilikom inicijalnog proracuna broja radijatora i to me sada zavitlava jer je temperature vode u proseku imedju 50-65 pa i radijatori slabije greju.
moja pec i sama zraci toplotu pa nadomesti manjak temperature u radijatorima u okolnim,povezanim prostorijama ali u 2 sobe je za koji stepen niza temperatura pa cu ovog leta morati da dodam jos nekoliko clanaka (zavitlavacu se proracunima tada). ovo sam napisao da bi na vreme odlucila sta uzimas, koja je ocekivana temperatura vode u kotlu i shodno tome proracunati broj radijatora.

sto se tice cene radijatora, cevi, razdelnika, pumpe, ventila, termomanometara, termo glava itd itd - mozes da proguglas par poznatijih prodavnica i vidis cene a majstori koji postavljaju sistem vrlo cesto imaju popuste u tim radnjama pa mozes da prodjes i jeftinije. za ruke, kada je postavljanje radijatora u pitanju, uzimaju od 25-30e pa na gore po radijatoru, a povezivanje kotla obicno naplacuju kao postavku 2-3 radijatora....

i jako bitan savet - dobro biraj majstora!!!!! bitno je da nije tip majstora koji ti se nece javljati kad ti negde voda procuri. ja sam svog prvog majstora (koji je inicijalno razveo alupex cevi i postavio radijatore) dobio po preporuci medjutim ispostavilo se da je totalno neodgovoran i neprofesionalan - ne ispostuje termin, ne javi se da nece doci (u periodu kada je grejna sezona pocela pa se javljala curenja itd itd)...
 
Pisala sam joj na pp, za temperaturu vode u radijatorima. Nama su baš zbog te realne temperature od 50-60 stepeni, preporučili da nam radijatori budu veći, pa su svi dužine 2 m . Onda je ta temperatura dovoljna da zagreje prostoriju. Početno ulaganje je veće, ali se brzo isplati. Osim toga, da bi se postigla njihova preporučena temperatura, taj kamin bi se morao toliko naložiti da u toj prostoriji ne bi moglo da se diše od toplote.
 
Pogledajte i ovu varijantu.
Pootvaraš sva vrata i greješ centralno jednom pećkom celu kuću.
Nema radijatora, nema ventila, nema problema sa nestankom struje.


pa da ali, pec je ogromna i ima smisla ako bi sve ostale prostorije bile odmah pored one u kojoj je ova gromada dok bi u suprotnom prostorija sa ovom peckom morala da bude pakleno vruca da bi u ostalim sobama bilo dovoljno toplo a ako neko ima dete tinejdzera koje bi da 'privede', javlja se i problem diskrecije :)
 
A može i ovako.


ovo jeste dobra stvar ako se ima dovoljno novca za inicijalnu kupovinu.
kod nas je jedino mbs-ovci prave i to samo od 18kw kada je u pitanju etazno grejanje mada sam na nekom hrvatskom sajtu video da su u planu i od 12 i 15kw. cene su oko 150.000,00rsd.
ako nekog interesuju utisci itd neka se javi neka pita (nisam PR mbs-ovaca :)). ima i dobrih i losih osobina ova pec.

strane varijante poput edilkamin-a i slicne su MNOOOOGO skuplje do te mere da je isplativije uzeti toplotne pumpe ili grejati se na struju jer je pitanje da li bi te strane peci trajale toliko dugo godina da nadoknade sopstvenu investiciju i dovoljno godina iza toga - ovo mu dodje kao kupovina kola na dizel...morala bi mnooogo da se voze da bi se desila usteda :)
 
Poslednja izmena:
pa da ali, pec je ogromna i ima smisla ako bi sve ostale prostorije bile odmah pored one u kojoj je ova gromada dok bi u suprotnom prostorija sa ovom peckom morala da bude pakleno vruca da bi u ostalim sobama bilo dovoljno toplo a ako neko ima dete tinejdzera koje bi da 'privede', javlja se i problem diskrecije :)
To za vece dete stoji- moj sin kad je kuci ( studira) uvek dodje sa devojkom i naravno vrata na sobi su zatvorena z:lol:

Inace deluje vrlo interesantno da se pec " sama sluzi" , pelatom ali onda bi morala da dozidam i kotlarnicu a celom duzinom kuce prema dvoristu je velika zastakljena terasa pa bi mi bilo zao da deo zatvaram da bude kotlarnica a da dozidam pored ne bi moglo od velikog oraha. A 30 metara dalje u dvoristu gde bi bilo mesta - ko da dovlaci cevi do kuce a imam i vocke koje su na putu.
Zbog toga sam razmisljala o kaminu a Marge mi je na pp puno stvari razjasnila vezano za njega , tj. kamin z:lol:
Inace hvala svima na trudu
 
Poslednja izmena:
To za vece dete stoji- moj sin kad je kuci ( studira) uvek dodje sa devojkom i naravno vrata na sobi su zatvorena z:lol:

Inace deluje vrlo interesantno da se pec " sama sluzi" , pelatom ali onda bi morala da dozidam i kotlarnicu a celom duzinom kuce prema dvoristu je velika zastakljena terasa pa bi mi bilo zao da deo zatvaram da bude kotlarnica a da dozidam pored ne bi moglo od velikog oraha. A 30 metara dalje u dvoristu gde bi bilo mesta - ko da dovlaci cevi do kuce a imam i vocke koje su na putu.
Zbog toga sam razmisljala o kaminu a Marge mi je na pp puno stvari razjasnila vezano za njega , tj. kamin z:lol:
Inace hvala svima na trudu

ja sam pricao o peci na pelet a ne velikom kotlu itd itd...ova pecka moe bez problema da stoji i u dnevnoj sobi - mozda je malo vecih (visih) dimenzija od prosecnog kamina ali ne mora da se zbog nje radi izgradnja dodatnih prostorija. ja sam je stavio u hodnik. a inace, magacin za doziranje je unutar same peci - nema dodataka.

ovo pisem vise da pojasnim nekom drugom citaocu posto vidim da si se ti vec odlucila :)
 
ja sam pricao o peci na pelet a ne velikom kotlu itd itd...ova pecka moe bez problema da stoji i u dnevnoj sobi - mozda je malo vecih (visih) dimenzija od prosecnog kamina ali ne mora da se zbog nje radi izgradnja dodatnih prostorija. ja sam je stavio u hodnik. a inace, magacin za doziranje je unutar same peci - nema dodataka.

ovo pisem vise da pojasnim nekom drugom citaocu posto vidim da si se ti vec odlucila :)
A ja bas malo pre ukapirala da je to pec u sobi i pocela da ti pisem da proverim z:lol: ali mi se " zakucao" komp
E razmisljacu ja jos do proleca/ leta ima vremena .
Mada meni je prostorija gde sam htela da stavim pec 15/16 kvadrata ali ako je samo visa od kamina idem sad da guglam .Ja sam mislila da samo kamin moze da je u sobi ( hodniku) od peci za etazno grejanje
Reci mi, molim te koju kolicinu pelata trosi, koja je cena i da li postoji problem nabavke istog, tj. da li odmah kupis celu kolicinu za zimu ili po potrebi ?
I koja je oznaka peci da je nadjem, ne vidim na klipu
 
Poslednja izmena:
I ja bih da pojasnim da peći koje proizvodi http://www.ferit-bac.com/fedra/al_narucivanje.html
niti su velike niti su skupe.(nisam PR Ferita ).

fedra1.jpg
fedra7.jpg
 
I ja bih da pojasnim da peći koje proizvodi http://www.ferit-bac.com/fedra/al_narucivanje.html
niti su velike niti su skupe.(nisam PR Ferita ).

fedra1.jpg
fedra7.jpg
Nigde ne vidim dimenzije.
Po objasnjenju da se plamenik A po izgaranju zamenjuje drugim zakljucujem da treba pec ostaviti da se potpuno ohladi da bi se to zamenilo a sta sa grejanjem dotle? Sve se ishladi .
Bar je tako kod coveka ( kad sam kupovala kucu pre 3 godine sam gledala i njegovu pa mi je objasnjavao kako rade te peci koje bo ostavio u kuci ) koji ima pec u koju idu neki mleveni ostaci suncokreta, ali taj princip da se punjenje menja na 2-3 dana
 
Nasla jel ovo
http://www.mbs.rs/thermo-pellet_sr.html
Da nisi napisao da punis pec na dan-dva i da sama uzima koliko joj treba ne bih znala da to moze a ovde nema nikakvog objasnjenja , cak sam prelazila preko toga, nisam mislila da je to pec za etazno grejanje vec obicna

da, to je to...ocajno lose su odradili objasnjenja principa rada.
sto se tice potrosnje, zavisi koliko se greje itd...mislim da se ova pec ne isplati za manje kvadrature. recimo od nekih 65m2 pa na gore ima smisla.
ja imam nekih 72m2 i mi grejemo preko celog dana (draga je na trudnickom bolovanju) i za 24h neprestanog rada ode nekih 2 dzaka tj 30kg peleta, ali pec ima dosta parametara za podesavanje kojima se moze povecavati i smanjivati potrosnja u razlicitm rezimima rada. neki minimum prosecne potrosnje koje smo postizali (na jednom drugo forumu smo se, mi vlasnici ove peci okpuili pa razmenjivali iskustva) je oko 1.2kg peleta /h.

inace 1kg peleta obezbedi oko 5Kw/h.
gasenje peci radimo jedino kada treba ocistiti od pepela (jednom u 3-4 dana) ili ako bas izlazimo na duze u toku dana.

cene peleta na prolece i preko leta znaju da budu oko 150e/t pa navise dok zimi idu i do 240e/t. u bgd-u ima prodavaca koji i u toku zime prodaju na dzak po istoj ceni po kg kao i kada prodaju na tone. u principu je savet da se pelet kupuje na prolece i na leto.

da ima mnogo manje cimanja nego sa ugljem ili drvetom - ima. da je jeftinije od struje jeste ali je nesto skuplje u odnosu na grejanje drvima. sto je napolju veci minus - to je veca usteda u odnosu na grejanje na struju.

ne mogu da ti kazem ni obavezno je kupi niti nemoj da je kupis. mogu ti odgovoriti na pitanja koja evenutalno imas. mislio sma da je ok da navedem opciju grejanja 'preko vatre' gde je cimanje manje. a sobzirom da imas i sina koji je dovoljno mator da 'privodi' - moze i po koji dzak peleta da donese iz podruma ;)
 
Nigde ne vidim dimenzije.
Po objasnjenju da se plamenik A po izgaranju zamenjuje drugim zakljucujem da treba pec ostaviti da se potpuno ohladi da bi se to zamenilo a sta sa grejanjem dotle? Sve se ishladi .
Bar je tako kod coveka ( kad sam kupovala kucu pre 3 godine sam gledala i njegovu pa mi je objasnjavao kako rade te peci koje bo ostavio u kuci ) koji ima pec u koju idu neki mleveni ostaci suncokreta, ali taj princip da se punjenje menja na 2-3 dana

Dimenzije možeš da vidiš poredeći sa prekidačem, saksijom ili šarom na tepihu, a ja bih rekao da su otprilike 90 x40 x 120
Nema prekida grejanja ako koristiš ovu varijantu sa dva uloška od kojih jedan gori dok drugi stoji spreman i napunjen.

fedra4.jpg
 
ja sam pricao o peci na pelet a ne velikom kotlu itd itd...ova pecka moe bez problema da stoji i u dnevnoj sobi - mozda je malo vecih (visih) dimenzija od prosecnog kamina ali ne mora da se zbog nje radi izgradnja dodatnih prostorija. ja sam je stavio u hodnik. a inace, magacin za doziranje je unutar same peci - nema dodataka.

ovo pisem vise da pojasnim nekom drugom citaocu posto vidim da si se ti vec odlucila :)
Meni to mnogo zanimljivo izgleda, i pošto ću za koju godinu uvoditi grejanje i u prizemlje kuće u kojem će živeti muževa majka, pa ne bi da joj mi ložimo stalno i dovlačimo drva, gledam i tu mogućnost osim podnog grejanja na struju.
Ajde napravi nekoliko slikica svoje pećke kada gori da vidim kako to izgleda, koliko prlja kada se čisti, da li se vidi vatrica, mogu li se izvući radijatori odatle, tj, da li ima kotao ?
 
Meni to mnogo zanimljivo izgleda, i pošto ću za koju godinu uvoditi grejanje i u prizemlje kuće u kojem će živeti muževa majka, pa ne bi da joj mi ložimo stalno i dovlačimo drva, gledam i tu mogućnost osim podnog grejanja na struju.
Ajde napravi nekoliko slikica svoje pećke kada gori da vidim kako to izgleda, koliko prlja kada se čisti, da li se vidi vatrica, mogu li se izvući radijatori odatle, tj, da li ima kotao ?

stavicu linkove slicica koje sam postovao na jednom drugom forumu:
https://i.imgur.com/R3HOX.jpg
https://i.imgur.com/F7h0J.jpg
https://i.imgur.com/fGlMG.jpg

vatrica se vidi ali vremenom se staklo zacadjavi. stako ne cadjavi kada je plamen jak ali kada pec predje u ekonomican rezim (odrzavanje temperature) - plamen je manji i onda krece da garavi staklo a uzroci za garavljenje su raznida sad ne duzim...
sto se pepela tice- ostaje manje od 1%pepela. najbolje je za ciscenje kupiti filter za usisavanje, nakaciti na usisivac i sve bude gotovo za 5 minuta bukvalno. staklo moze da se ocisti ali kao sto rekoh - kada je plamen mali - staklo krene da cadjavi.
mozes da odrzavas plamen velikim ali time i povecavas potrosnju peleta .
dima ima jako malo.

pec ima svoj ventilator koji sluzi za izduvavanje gasova u odzak i ciscenje casice u kojoj pelet sagoreva i oduvava ga u fioku medjutim ovo nije najsrecnije odradjeno pa odredjena kolicina pepela zna da ostane okolo casice za sagorevanje i kada se vrata otvore radi ciscenja malo padne na pod ali se usisivacem sve pokupi.
kada se stisne taster za gasenje pec pokrece mod final cleaning kojim dodatno proba da ocisti pepeo (neuspesno:/) i ugasi vatru.
pec ima svoj kotao od 46l, pumpu, ekspanzivnu posudu, odzracni ventil, elektroniku manometar, sonde, upljac koji pali vatru..dakle pec je u potpunosti automatizovana osim sto neko mora da sipa pelet u magacin i da ociste na par dana fioku i loziste.

ako te zanimaju detalji javi mi pa cu ti poslati link gde mozes da procitas utiske i probleme sa kojima se se sretali vlasnici ovepeci (pojavila se na nasem trzistu krajem prosle godine pa se jos uvek moze poboljsati...).

poz
 
Poslednja izmena:

Back
Top