kamini za etazno grejanje

Proučila, videla, ipak je to meni skupo. Bez 500 - 600 evra, unajboljem slučaju ne može da se prođe sezona a i sama peć je prilično skupa. Drugo, čini mi se da sam shvatila da peć ispušta neki zvuk kada radi, kada se taj puž okreće ? Meni moj kamin pucketa i to mi je lepo.
Sa drvima prođemo za 250-300 evra. I šta se dešava kada nema struje, da li i onda može da radi ?
Evo poslatih linkova :
http://www.elitemadzone.org/t456643-integrisani-kamini-peci-na-pelet-za-dnevni-boravak
 
Proučila, videla, ipak je to meni skupo. Bez 500 - 600 evra, unajboljem slučaju ne može da se prođe sezona a i sama peć je prilično skupa. Drugo, čini mi se da sam shvatila da peć ispušta neki zvuk kada radi, kada se taj puž okreće ? Meni moj kamin pucketa i to mi je lepo.
Sa drvima prođemo za 250-300 evra. I šta se dešava kada nema struje, da li i onda može da radi ?
Evo poslatih linkova :
http://www.elitemadzone.org/t456643-integrisani-kamini-peci-na-pelet-za-dnevni-boravak

ako vam ode samo 200-300e nemoj ni da razmisljas o ovoj pecki. zavisi koliko cesto grejete itd itd...

link nisam okacio ovde posto nisma siguran da li jeto u skladu sa pravilima krstarice (mrzelo me da citam pravilnik pasma zato slao na pp :)).
puz se gotovo i ne cuje ali se cuje ventilator uglavnom kada se radi samociscenje od pepela. pumpa se ne cuje. zvuk vatre kod ove peci je malo drugaciji, nije kao kada gori drvo - bolji je kada pravo drvo gori :)
kada nema struje pec naravno ne radi. postoji varijanta akumulator+pretvarac na 220v.
kao sto sam napisao u jednom ranijem postu, pec ima smisla za kvadrature iznad, po mojoj gruboj proceni, 65m2 . ispod toga se ne isplati.
napisao sam koji su bili moji glavni razlozi za ovu pec.

ono sto mi se jos svidelo kod pecke a nisma imao prilike da probam posto je moja draga uglavnom u stanu je opcija programiranja rada u narednih 7 dana dok je opcija daljinskog upravljanja radom preko nekog budjavog daljinca losa jer na njemu nema displey-a pa ne znas sta klikces. pecka ima dosta mesta za poboljsanja.
drvo jeste jeftinije, ali razlika, cini mi se ne bi bila tolika kao sto je marge navela - razlika u zavisi od kvadrature - sto je veca kvadratura razlika je manja.

sto se tice struje i nestanka struje - kamini na drva sa etaznim su opasni u slucaju nestanka jer pumpa vise ne vrti vodu, voda u kotlu moze da se pregreje, podigne se pritisak i 'belaj' osim ako se na ispusti deo vode iz sistema da bi se sprecio skok pritiska (ako se tako nesto desi u toku noci dok svi spavaju... ovo je bio jedan od razloga sto sam odustao od kamina na drva jer nisam imao uslova za otvoren sistem).
ono sto mi se svidja kod peci na pelet je sto pri nestanku struje izgori ono malo peleta u casici i to je to. nema opasnosti od pregrevanja vode u kotlu.

meni su racuni za struju bili grozni pa mi je prelazak na ovu pec doneo ustedu i znacajno visu temperaturu u stanu (mada ponekad poludim zbog visoke temperature jer je moja draga vrlo zimogrozljiva i kad nije bila trudnica..a tek sada :))
 
Poslednja izmena:
da, to je to...ocajno lose su odradili objasnjenja principa rada.
sto se tice potrosnje, zavisi koliko se greje itd...mislim da se ova pec ne isplati za manje kvadrature. recimo od nekih 65m2 pa na gore ima smisla.
ja imam nekih 72m2 i mi grejemo preko celog dana (draga je na trudnickom bolovanju) i za 24h neprestanog rada ode nekih 2 dzaka tj 30kg peleta, ali pec ima dosta parametara za podesavanje kojima se moze povecavati i smanjivati potrosnja u razlicitm rezimima rada. neki minimum prosecne potrosnje koje smo postizali (na jednom drugo forumu smo se, mi vlasnici ove peci okpuili pa razmenjivali iskustva) je oko 1.2kg peleta /h.

inace 1kg peleta obezbedi oko 5Kw/h.
gasenje peci radimo jedino kada treba ocistiti od pepela (jednom u 3-4 dana) ili ako bas izlazimo na duze u toku dana.

cene peleta na prolece i preko leta znaju da budu oko 150e/t pa navise dok zimi idu i do 240e/t. u bgd-u ima prodavaca koji i u toku zime prodaju na dzak po istoj ceni po kg kao i kada prodaju na tone. u principu je savet da se pelet kupuje na prolece i na leto.

da ima mnogo manje cimanja nego sa ugljem ili drvetom - ima. da je jeftinije od struje jeste ali je nesto skuplje u odnosu na grejanje drvima. sto je napolju veci minus - to je veca usteda u odnosu na grejanje na struju.

ne mogu da ti kazem ni obavezno je kupi niti nemoj da je kupis. mogu ti odgovoriti na pitanja koja evenutalno imas. mislio sma da je ok da navedem opciju grejanja 'preko vatre' gde je cimanje manje. a sobzirom da imas i sina koji je dovoljno mator da 'privodi' - moze i po koji dzak peleta da donese iz podruma ;)

Vidim ovde da si napisao da pelet ne preporučuješ za kvadrature manje od 65m2.

Ja imam stan od 40m2 koji ima termo izolaciju. Mislio sam da sledeće zime kupim peć, bez centralnog grijanja, na pelet, pa da pitam ko zna otprilike koliko bih potrošio za sezonu od 5 mjeseci grijanja? Dakle, samo obična peć bez centralnog grijanja. Ta bi peć grijala najviše 30m2 od ukupnog stana.
 
Vidim ovde da si napisao da pelet ne preporučuješ za kvadrature manje od 65m2.

Ja imam stan od 40m2 koji ima termo izolaciju. Mislio sam da sledeće zime kupim peć, bez centralnog grijanja, na pelet, pa da pitam ko zna otprilike koliko bih potrošio za sezonu od 5 mjeseci grijanja? Dakle, samo obična peć bez centralnog grijanja. Ta bi peć grijala najviše 30m2 od ukupnog stana.


obzirom da bi grejao samo 30m2 - po mom misljenju za peci na pelet bi bacio novac. za tih 30m2 radije bih uzeo inverter klimu i neku backup varijantu (TA?) kada je spoljna temperatura ispod minimalne na kojoj inverter klima radi.
peci na pelet su preskupe i ima ih smisla kupiti radi ustede u odnosu na struju kada su u pitanju vece kvadrature...ti i sibice da palis i da ti gori sijalica, zagrejaces se u 30m2 sa dobrom izolacijom :)
ja cu svoju pec otplatiti za dve-tri godine razlikom zbog razlike u odnosu na racune za struju koje bih imao da sam ostao na struji (a u stanu mi je znacajno toplije)....tebi bi morala godinama da radi da bi nadoknadio razliku u odnosu na struju.

sustina je da bi MNOGO platio radi relativno male ustede u odnosu na npr grejanje preko TA peci (grejanje preko inverter klime bi cak bilo u rangu peleta a verovatno i jeftinije u odnosu na pelet - moze da se izvede racunica pa da se proveri).

inace, i peci na pelet nisu bas tako naivne za drzanje u dnevnom boravku. nisu tako necujne i znaju dosta da prljaju kada se ciste (ja svoju drzim u hodniku ispred dnevnog boravka). cisto izgledaju samo na youtubeu i na slici ;)
ove peci su VELIKE (gabaritne) a imaju odvod dima sa zadnje strane sto znaci da ce ti pojesti solidnu zapreminu stana.
da me ne razumes pogresno, nisu pecke na pelet lose, niti savetujem da se izbegavaju. svoje misljenje u vezi sa isplativosti kada su kvadrature stana u pitanju sam oformio na osnovu svog i razmene iskustava sa nekoliko ljudi koji imaju istu ili slicnu pec. ne kazem da sam u pravu i to ovde naglasavam - dakle u pitanju je moje misljenje i ne znaci da je tacno.

u tvom slucaju, ako vec definitivno ne zelis grejanje na struju, razmisli i o kaminima pa pali brikete. jeftiniji su i od peleta. nema elektronike koja ima samo 2 godine garancije.
domace peci na pelet jos nisu prelezale sve decje bolesti. jos uvek i mbs-ovci i alfa plam doradjuju i sredjuju. npr: MBS-ove peci napelet od 12 i 18kw su ISTE u 'hardverskom' smislu. razlika je samo u softveru.

sto se tice potrosnje u tvom slucaju - odgovor na to pitanje je vrlo nezahvalan. pitanje je da li bi ti radila po ceo dan? da li si ti ili neko od tvojih ukucana zimogrozljiv? koliko vidim, 'na papiru' za alfa plam pise da je minimalna moguca potrosnja peleta 0.6kg/h..to mu dodje oko ~3kwh. pa nekako napravi racunicu koliko i kako si se do sada grejao i koliko bi ti to bilo u valuti zvanoj pelet. ja npr trosim u proseku 2 dzaka dnevno tj 30kg i pec mi radi po ceo dan.
da ti pec radi neprekidno 24/7 i da trosi 0.6kg/h - za 5 meseci bi ti trebalo 2160kg dakle ~2 palete (1 paleta uglavnom ima 70 dzakova=1050kg). ti bi vrl overovatno trosio manje od ove grube cifre. jos jednom, vrlo je nezahvalno davanje ovakvih odovora. ovo je toliko grubo da sam pomislio da obrisem ceo ovaj pasus ali mi je bio bedak kad sam vec toliko otkucao ;)

ims dovoljno vremena da se raspitas i izguglas. sta god da odlucis, odluci se do leta kako bi jeftinije prosao za gorivo :)
 
pozdrav,imam etaznu pec na pelet mbs 18kw,radi sve besprekorno i imam odlican pelet i toplo mi je u kuci nekad i preterano pa bi da pitam da li ona moze da se smanji jos manje,znaci da se smanji doziranje peleta na redje intervale ili je namestena fabricki da nema podesavanja,hvala
 
pozdrav,imam etaznu pec na pelet mbs 18kw,radi sve besprekorno i imam odlican pelet i toplo mi je u kuci nekad i preterano pa bi da pitam da li ona moze da se smanji jos manje,znaci da se smanji doziranje peleta na redje intervale ili je namestena fabricki da nema podesavanja,hvala

moze da se menja.
na raspolaganju je MNOGO parametara za podesavanje smao moras biti oprezan kada ih menjas jer mozes i da zeznes dosta toga.
izguglaj po "integrisani kamini i peci na pelet za dnevni boravak mbs" pa ces naci nesto sto ovde ne smem da navodim sta jer mi se cini da je zbranjeno reklamiranje drugih foruma. ima dosta postova pa polako kreni sa citanjem, da bi se i upoznao sa raznim problematikama i da bi usao u stos sa parametrima...
ako i dalje imas problem, cimni mi na PP pa cu ti dati tacan link
poz
 
pozdrav,imam etaznu pec na pelet mbs 18kw,radi sve besprekorno i imam odlican pelet i toplo mi je u kuci nekad i preterano pa bi da pitam da li ona moze da se smanji jos manje,znaci da se smanji doziranje peleta na redje intervale ili je namestena fabricki da nema podesavanja,hvala

Mislim da je najbolje pitati ovlašćenog servisera,onog ko ti je puštao kotao ,jer možda možeš nešto da zezneš pa ćeš platiti skuplje,To su odgovorne stvari.
Neko se usudjuje da radi i sam...ali dobro...ko zna ko kakvo iskustvo ima.
 
Mislim da je najbolje pitati ovlašćenog servisera,onog ko ti je puštao kotao ,jer možda možeš nešto da zezneš pa ćeš platiti skuplje,To su odgovorne stvari.
Neko se usudjuje da radi i sam...ali dobro...ko zna ko kakvo iskustvo ima.

u moje vreme kada su se te MBS etazne pecke pojavile, ovlasceni serviseri su znali jako malo. a i ono sto su znali, morao si kljestima da im cupas.
zato se okupila ekipica na jednom drugom forumu gde smo mal opo malo izvalili sva podesavanja :) najcrnje je sto serviser o tim podesavanjima i uopste ne pricaju (ok ,kapiram, ima onih kupaca kojima je i androit mobilni misticna sprava a video kod komsije pec na pelet pa hajd i on da kupi).
MBS pecka sa defaultnim podesavanjima MNOGO guta pelet.
 

Back
Top