Kupovina stana u Subotici

gost 230618

Veoma poznat
Poruka
10.610
Pozdrav svima!

Imamo relativno sjajnu ponudu za stan u izgradnji, koji je preko 80% gotov i po planu je završetak radova u Martu-Aprilu 2013. Prilikom gledanja stanova, uvideli smo da je zaista blizu da sve bude useljivo u tom periodu. Stan se prodaje kao kompenzacija izvođaču električnih radova i ide po nižoj ceni po kvadratu. Poslednja informacija, koju nam je dao izvođač elektroradova je da bi on prodao stan od 62kvm kao da ima 56kvm po ceni od 550evra/kvadratu. To je dakle 30.800,00evra. Elektroizvođač bi od investitora iskoristio te pare kao prebijanje duga. Preko kolege sa posla sam našao ovog čoveka i stupio u kontakt sa njim.

Stan je dvoiposobni, sa kuhinjom i trpezarijom u istoj prostoriji, hodnikom, kupatilom i još jednim WC-om. Deluje kao da je prostor maksimalno iskorišćen. Pregradni zidovi su od cigle, to jest od neke sive cigle, penaste, malterisano i okrečeno. Deluje kao da je pregradni zid redovan. Zgrada će imati i podrumski prostor, svoj parking, senzorsko paljenje hodničkog svetla, kamere, interfon, telefon, kablovsku...

Zgrada ima spoljne zidove od opeke sa demit fasadom od 5cm stiropora. Unutra su parketi od hrasta debljine 22mm, pločice i keramika domaće proizvodnje. Sistem grejanja je na gasni kotao, dvocevni (ne znam šta znači, ali objašnjeno je da je to povećana pouzdanost i efikasnost grejanja).

Koje je vaše mišljenje o ovoj ponudi.
 
Ако имаш те паре, и ако би желео то, онда ти је битно само да провериш која фирма стоји иза тога, да ли је легало или не, да провериш те људе ако некако можеш, и да нигде не стављаш потпис док ниси 100% сигуран. С обзиром на цене станова и квадрата по Београду мени је то ок, али опет не знам за услове ту да ли је то добро, битна је и локација и све, а то бих већ морао да видим да бих рекао нешто о томе.
 
Pa, firma je već podigla zgradu pored. Pošto bismo preko banke ulazili u kredit, para ćemo nadam se imati za ulazak u kredit, pa potom ćemo plaćati rate kredita.

Cena je sa preračunom na kvadraturu sada nekih 496evra/kvm, što je u nivou polovnog stana te kvadrature.

Alternativa nam je neki polovan stan, preko običnog kredita sa 20% učešća, koje mi ni u ludilu nemamo, ali banka može da obezbedi sve to, pa nam posle zaračuna kroz rate. Da bismo imali isti odnos rata, cena polovnog stana treba da je oko 19000evra, gledano po sadašnjim mogućnostima gde banka obezbeđuje sve troškove pa i učešće. Sa tom cenom stana imamo sve što je na visokim spratovima, potkrovljima, potrebna je i restauracija, pa nam se sve u svemu ne isplati varijanta. To naravno samo ako gledamo finansijsku konstrukciju.

Kvalitet gradnje i izolacije mi je potvrdila koleginica Marge Simpson. Dakle, grubi radovi i izolacija su dobri. Neugrejan stan preko zime drži +18stepeni. Izvođač radova je podigao kvalitet završnih radova, jer je sada umesto rigips ploča i staklene vune, sazidao pregradne zidove. Cigla je siva, penasta, koja se preko još i malteriše, pa deluje da je to rešenje mnogo pouzdanije. Reči je bilo da će staviti parket debljine 22mm, ali i kvalitetne pločice i kupatilske elemente.

I ja verujem da je bolja varijanta nego polovan, renoviran stan, pre svega zbog rate kredita, ali i nivoa odrađenih poslova.
 
Sve je moguce,pa i to da izvodjac radova proda taj isti stan nekoliko puta.Velike su to pare,neka mu tvoja banka da garanciju da ce stan biti placen kad ga zavrse i preuzmes kljuceve,a da ga prethodno izvodjac radova uknjizi na sebe.Izvodjac uknjizi celu zgradu na sebe a vlasnici stanova posle parcijalno knjize stanove.Ne smes da rizikujes tolike pare,koje nemas vec uzimas kredit,ma koliko delovalo primamljivo.prevara uvek deluje primamljivo,ali ne i previse pa da bude sumnjivo.Banke imaju iskustva,uzimas kredit od njih,konsultuj ih i budi oprezan.Bolje ne kupiti nista nego se posle celog zivota kajati.
 
Zbunjujes me sa tom pjenastom ciglom . Jel to cigla ili siporeks ? Ako je siporeks
onda o tome znam nesto vise jer sam njime zidao svoju kucu .
Inace , sto se tice kupovine, nemoj da ti igra presudnu ulogu par hiljada evra .
Puno je bitnije da li je sve cisto , a tu se konsultuj sa dobrim advokatom .
 
Sve je moguce,pa i to da izvodjac radova proda taj isti stan nekoliko puta.Velike su to pare,neka mu tvoja banka da garanciju da ce stan biti placen kad ga zavrse i preuzmes kljuceve,a da ga prethodno izvodjac radova uknjizi na sebe.Izvodjac uknjizi celu zgradu na sebe a vlasnici stanova posle parcijalno knjize stanove.Ne smes da rizikujes tolike pare,koje nemas vec uzimas kredit,ma koliko delovalo primamljivo.prevara uvek deluje primamljivo,ali ne i previse pa da bude sumnjivo.Banke imaju iskustva,uzimas kredit od njih,konsultuj ih i budi oprezan.Bolje ne kupiti nista nego se posle celog zivota kajati.

Bez svih silnih provera ni ne želimo ući u posao oko kredita. Ne pada mi na pamet da se zaletim.

Ako ti je prvi stan, imaš pravo na povraćaj PDVa, pa izračunaj i to ;)

Da i na ovo isto tako računamo.

Zbunjujes me sa tom pjenastom ciglom . Jel to cigla ili siporeks ? Ako je siporeks
onda o tome znam nesto vise jer sam njime zidao svoju kucu .
Inace , sto se tice kupovine, nemoj da ti igra presudnu ulogu par hiljada evra .
Puno je bitnije da li je sve cisto , a tu se konsultuj sa dobrim advokatom .

Pa ne znam ja kako se to zaista zove. Nije karton, to sam definitivno video. Nije ni lagano kao karton, kada se uzme u ruku. Ima dimenzije cigle, sive je boje i ima definitivno veću čvrstinu od nekog rigipsa sa staklenom vunom kao pregradnim zidom. Kada se kucne rukom po tom zidu, deluje sve ok - ne odzvanja, nema onaj zvuk kao da je šuplje i lepo se čuje kao da čukaš u redovan zid. Jedino što sam video je da je penasto. Onako jako sitni mehurići.
 
suvise jeftino za novogradnju na takvoj lokaciji, jako se dobro raspitaj a i sve koje znam da su kupili novogradnju su ogorceni na kvalitet....sve je to sminka da bi se privukao kupac a posle kad nastupe problemi svi se ogradjuju....stara gradnja je ipak nepriksnovena.....
 
suvise jeftino za novogradnju na takvoj lokaciji, jako se dobro raspitaj a i sve koje znam da su kupili novogradnju su ogorceni na kvalitet....sve je to sminka da bi se privukao kupac a posle kad nastupe problemi svi se ogradjuju....stara gradnja je ipak nepriksnovena.....

Jedino je problem taj što nema subvencionisanih kredita za starogradnju, a i njoj polako prelazi i preko 35 godina... Računali smo i to i izađe nam mnogo skuplje... Za konkretna iskustva sa novogradnjom imam kontakte, a koleginica sa ove teme je i vlasnik stana u susednoj zgradi, koja je od istog izvođača i tri godine ranije je završena. I mi živimo u novogradnji i nemamo nikakvih pritužbi na kvalitet zgrade, ali i termoizolacije. Tu zaista nemam pritužbi uopšte, a ovo mi je već drugi stan u kom sam podstanar, a da je novogradnja.
 
Jedino je problem taj što nema subvencionisanih kredita za starogradnju, a i njoj polako prelazi i preko 35 godina... Računali smo i to i izađe nam mnogo skuplje... Za konkretna iskustva sa novogradnjom imam kontakte, a koleginica sa ove teme je i vlasnik stana u susednoj zgradi, koja je od istog izvođača i tri godine ranije je završena. I mi živimo u novogradnji i nemamo nikakvih pritužbi na kvalitet zgrade, ali i termoizolacije. Tu zaista nemam pritužbi uopšte, a ovo mi je već drugi stan u kom sam podstanar, a da je novogradnja.

ja zivim u stanu od cigle, gradjenom 70-tih i nemam vecih prituzbi.....pitam se, ta novogradnja, da li moze da zadrzi kvalitet posle 10 god.....tesko, stedi se na svemu.....mada, to ti nije ni opcija za razmatranje, koliko shvatam, al ti savetujem da se dobro raspitas, to je sumnjivo jeftino....
 
Ok, shvatam ja sve to, ali hajde na pp-u ću ti pojasniti o detaljima vezanim za cenu. Što se tiče materijala upotrebljenih u izgradnji, mogu samo reći da sam u komšiluku, nedaleko od ove zgrade i lepo sam video kako je podižu od cigala. No, naravno da glavni stubovi su od armiranog betona. Sami grubi zidarski radovi nisu osnovni problem. Problem su više izolacija i krov, a recimo da sam pre dve godine, kada sam za malo prošao na pronatalitetnom kreditu gledao stanove u zgradama od cigle i bio sam razočaran. Koliko to može da zavisi og krova, to nije normalno... Pašanac živi u zgradi sazidanoj od cigala i kažu da im je ceo jedan zid pukao. Doduše nije zid sa njihove strane, ali je zgrada bukvalno pukla po zidu. Sve zavisi, sve je relativno. Svakako je to pokazatelj da posle 40-tak godina se tek javljaju prvi problemi na tim zgradama. Ne bi trebalo ni tada, ali eto - to je jedino što ja mogu kupiti kao alternativu, pa potom moliti Boga da mi sa neba padne još 5000evra da renoviram stan, jer za tu istu cenu rate kredita, u starogradnji mogu kupiti samo ono što se prodaje kao niži kvalitet ili da ubodem jedan u hiljadu da se neki dvoje razvode, ili neko bega za inostranstvo...

Jasno ti je da ja ovde ganjam jedini kredit koji mi olakšava posao oko nabavke stana, a to je državni subvencionisani. Pronatalitetnog neće biti još naredne dve godine, a to je 2400evra bačenih na stanarine. Ostali krediti (dakle od nekoga da kupim već korišćen stan) nemaju pomoć države i mnogo su skupi za mene.

Možda je cilj svega toga što mi govoriš da odustanem i lovim sledeću priliku. To je još nekih dve godine, eventualno tri godine čekanja, a već sam dve godine čekao...

Ovde je debljina zida prosečnih 36cm, kako mi je specificirano, sa 5cm demit fasade. Otprilike kao i gomila kuća podignutih na bazi cigle, pa sa naknadno dograđenom demit fasadom.

Shvatio sam ja sve to što ti kažeš i problem je što bih i ja želeo da renoviram stari stan i to onako kako bih ga ja želeo imati, ali nisam u mogućnosti za boljim, a ovakva prilika, ako je korektna i legalna, deluje ispravno. Svakako proveravam sve to, ali čovek je višegodišnji prijatelj mom kolegi sa posla i porodični su prijatelji, pa sam svakako i na to gledao.
 
Poslednja izmena:
z:) nista ja ne sugerisem, tvoja odluka i bori se....ja ti samo savetujem, da je sumnjivo jeftino i da dobro proveris sve, da ne srljas.....drzim ti sipke da sve bude ok i da mi budes komsa z:)

Ma nema potrebe da ja na to gledam kao sugeriranje. Jasno je meni da ti želiš da ja ne najeebem, a to i jeste realan problem, koji može da me zadesi. No, čisto sebe radi, pozvaću jednog mog prijatelja, tačnije zemljaka iz mog sela koji u Subotici već preko petnaest godina živi i radi kao građevinac, tačnije inženjer građevine i koji je vrstan poznavalac i procenitelj kvaliteta stanova, jer je i sam radio na mnogo zgrada u Subotici u novogradnji, kao glavni inženjer. To mi je onako poslednja i ujedno glavna provera svega. Finansijski smo, evo bukvalno pre dva minuta i žena i ja još jednom uzeli da računamo i računamo i na žalost, nikako nam ne uspeva da nađemo alternativu :( Možda je na žalost, a ko zna, možda je i na sreću...

Svakako i ja bih ovo prvi savetovao bilo kome: pamet u glavu i dupe za zid.
 
Sve je moguce,pa i to da izvodjac radova proda taj isti stan nekoliko puta.Velike su to pare,neka mu tvoja banka da garanciju da ce stan biti placen kad ga zavrse i preuzmes kljuceve,a da ga prethodno izvodjac radova uknjizi na sebe.Izvodjac uknjizi celu zgradu na sebe a vlasnici stanova posle parcijalno knjize stanove.Ne smes da rizikujes tolike pare,koje nemas vec uzimas kredit,ma koliko delovalo primamljivo.prevara uvek deluje primamljivo,ali ne i previse pa da bude sumnjivo.Banke imaju iskustva,uzimas kredit od njih,konsultuj ih i budi oprezan.Bolje ne kupiti nista nego se posle celog zivota kajati.

У праву си, преваре су честе.
Ја не бих куповао неукљижен стан, мада вероватно та зграда није укњижена цела за сада, не знам, претпостављам.
 

Back
Top