Recenzije

HeBePoBaTaH_

Poznat
Poruka
7.004

Napravite sopstveni književni prikaz, koji preporučuje knjigu koju ste pričitali. Nije bitno da li su naslovi novi ili ne.



Ilustracija:
"Paraziti poput nas", Adam Džonson, "Samizdat B92", Beograd 2005.


Britka satira o savremenoj Americi i njenim akademskim krugovima, sa neočekivanim apokaliptičnim zapletom. Antropolog Henk Hana i dvoje njegovoh mladih studenata, proučavaju ostatke plemena Klovis. Tragajući za savršenim hladnim oružjem kojim su Klovisi na tlu Severne Amerike pre 12.000 godina istrebili čak 35 vrsta sisara, profesor Hana će nehotično pokrenuti vanvremensko zlo koje će ugroziti čitav život na zemlji.
U Vizionarskom i uznemirujućem zapletu, stavljajući sudbinu savremene civilizacije u ruke nekoliko zagriženih antropologa, Džonson kao da čitaocu postavlja pitanje "Da li je čovek ipak najopasniji od svih parazita?".
Ovo je prvi roman nove američke spisateljske zvezte, 37 - godišnjeg Adama Džonsona, koga je američka kritika zavolela posle knjige kratke proze "Emporium"
*
 

Mislim da nisam previše zahtevan. Dovoljno je, uzeti knjigu u šake, koju ste pročitali, na deset minuta. Ja bih voleo da čujem recenzije knjiga iz ex - yu, kao i nova izdanja iz bivših republika. Naravno, i strana izdanja koja nisu kod nas prevedena. Knjige se štampaju, kao što ( ne ) znate :wink:. Bilo bi lepo podsetiti se i beogradskih izdavača od pre neku deceniju, novijih naslova...
 

Tebi je sve dosadno, kada ne možeš da copy/pejstuješ, i što zahteva više od tri rečenice. Bilo bi dobro da vežbaš malo, moguće da ćeš biti u prilici, kasnije, da pišeš ozbiljne recenzije, možda i kritike, kad diplomiraš... Milsim, kad pređeš sa komunalnih tema :lol:

Evo ti domaći zadatak:
Napiši recenziju svog romana :wink:
 
Ma nije mi sve dosadno,
nego si ti dosadan. :P
A copy paste ne koristim!
Utuvi to vec jednom u svoju pametnu glavicu!
Ne ponavljaj tudje reci ko pokvarena ploca! :P
A recenziju za moj roman ces ti da pises kad dodje vreme! :P :) 8)
 

To su moje reči, kasnije zaživele u narodu...:)
A to što sam dosadan, pa dobro - dosadan sam.
Tema je lepa, ali ste vi lenštine.


Btw. za tvoju knjigu ćemo se dogovoriti. Biće mi zadovoljstvo da te oderem za 100€ :P. Dobro, dobro...50 :wink:
 
izgleda da je tebi bas dosadno u zivotu pa si se proglasio nekakvim on lajn mesijom ciji je cilj da usrecuje ljude, odgovara im na pitanja ili da ih kori ako proglasi u svojoj glavici za shodno da neko to zasluzuje
 

Ne, postoji mnogo stvari o kojima mnogo znam. Meni je to jednostavno :)
Petre, nauči barem da pišeš. Sem što imaš zapetu u glavi, potrebno je, katkad, i otkucati. A inače si, svejedno, jadnik, poznato je. I pali mi sa teme, majmune. Važi za sve koji se ne drže iste. 8)
 

DOBRI STALJIN, Viktor Jerofejev ( Geopoetika, Beograd, 2004)

Najnoviji roman Viktora Jerofejeva, možda je prekretnica za ono što će nam od ovog autora ubuduće stizati.
Ovo je knjiga koja ispoveda ( auto ) biografiju jedne porodice, sa prezimenom onoga koji ju je i napisao. I koliko god, već moto romana pokušavao da roman udalji od faktografije, taj jednostavni i izvrsni moto je tačan. No, pripišimo ga post - moderni.
Paralelna priča o sopstvenom ocu i ocu nacije ( Staljinu ), istorija je Sovjetskog Saveza, diplomatije, Istoka i Zapada. Ovde je simbolično oceuobistvo jednako prirodnoj smrti Vođe. Otac je gospodin diplomata, po definiciji, ipak, poslušnik režima. Sin je opozicionar, on uništava očevu karijeru, ali i biva hrabar da ne pristavši na ponudu vlasti na izgnanstvo, paradoksalno, "izbavi" obojicu.
Bio to dug Jerofejeva ocu ili ne, "Dobri Staljin" je, u svemu, izvrsna književna tvorevina, i svojevrsna studija o roditeljstvu ("Mogu li se roditelji smatrati ljudima?" pita se autor )
U ovom romanu je Jerofejev, možda samo manje eksplicitno, drski provokator, ali je i suptilni psihoanalitičar koji je uveliko prebegao u literaturu.
Ukratko - manje razračunavanja, a više nadoknađivanja.
Naročito u emocijama.

 
Meni je baš dobra i zanimljiva tema. Žao mi je samo što od mene nećeš imati koristi, jer tako nešto ne znam da napišem. Možda bih i mogla nešto svojim rečima, ali kad pročitam ovo tvoje, bezeveze mi da pristupim površno takvom zadatku.
U stvari, ti se time baviš, zarađuješ na tome, a ne bih da samu sebe dovedem u stuaciju da me ispljuješ i kažeš da je glupo nešto što sam napisala, jer ipak, za ono šta ja radim ne postoji podforum, pa tako ne bih ni mogla da se pravim važna u svom poslu.
Eto, samo sam htela da podržim temu. A ne znam da učestvujem u njoj.
 
zaista ne znam sto se ljutis kad te ovako javno hvalim. iskreno mislim da si brilijantam i da, po tome kako vesto koristis zareze, u tebi lezi najmanje pisac ravan crnjanskom.uzgred, i tvoje recenzije su izvanredne i lepo je sto je tema zazivela i sto nisi jedini koji pise ono sto si zadao.
 
Tema puna testosterona,to se trazi...
Ajmo muskarci samo napred,ko izadje iz arene sa protivnikovim yayima dobice sopstveni odeljak na forumu.Jedva cekamo... :wink: :wink: :wink:
 
mackica ns:
Meni je baš dobra i zanimljiva tema. Žao mi je samo što od mene nećeš imati koristi, jer tako nešto ne znam da napišem. Možda bih i mogla nešto svojim rečima, ali kad pročitam ovo tvoje, bezeveze mi da pristupim površno takvom zadatku.
U stvari, ti se time baviš, zarađuješ na tome, a ne bih da samu sebe dovedem u stuaciju da me ispljuješ i kažeš da je glupo nešto što sam napisala, jer ipak, za ono šta ja radim ne postoji podforum, pa tako ne bih ni mogla da se pravim važna u svom poslu.
Eto, samo sam htela da podržim temu. A ne znam da učestvujem u njoj.

Prikaz knjige koju si pročitala je sasvim lako napisati. Ne traži niko od tebe da koristiš književne termine, da se upuštaš u psihologizaciju likova, ništa što bi te zbunjivalo, i delovalo komplikovano i suviše "knjiški".

Takođe, mislim da ova tema ne zahteva ni previše vremena. Za jedan prikaz knjige, potrebno je oko 10-tak minuta. Kao kada opisuješ haljinu koju si videla u izlogu, ili prepričavaš film. Kod knjige: Ko je napisao knjigu?, Kada je i za kog izdavača objavljenja? O čemu se radi? Sasvim jednostavno. Igraj se, podsećaj se radnje, likova.
Sud čitalaca je najmeritorniji pokazatelj životvornosti bilo kog dela.

Nisam mislio da budem pretenciozan. Recenzije pišem "sa strane", kao i bezbroj drugih ljudi, to jednostavno ništa ne znači. Ne pada mi na pamet da nekoga kritikujem. Hvala na postu, i ako se setiš, tu je tema... :wink:
 

Back
Top