constitution europeen

Francuzi 'odbacili evropski ustav'



Pitanje ustava EU je duboko podelilo Francuze
Neposredno po okončanju glasanja na referendumu o novom Ustavu Evropske unije u Francuskoj, objavljeni su rezultati ispitivanja birača posle izjašnjavanja, koji pokazuju da je protiv ustava glasalo oko 55% Francuza.

Iako je reč o nezvaničnim rezultatima, predsednik Širak se već obratio naciji, navodeći da će posle odbacivanja Ustava, Francuskoj biti teže da brani svoje interese u Evropi.

Takođe je rekao da će u narednih nekoliko dana doneti odluku o sudbini aktuelne vlade.

Ministar odbrane Mišel Aliot Mari rezultat je opisala kao poraz za Francusku i poraz za Evropu, dok je ministar inostranih poslova Mišel Barnije izjavio da je duboko razočaran rezultatom.

Do sada je devet članica EU ratifikovalo Ustav uključujući Španiju u kojoj je u februraru održan neobavezujući referendum.

U sredu će o ustavu EU glasati i Holanđani.

Prisutna je, međutim zabrinutost da bi posle francuske odluke čitav proces, pa i sam Ustav, mogli da budu dovedeni u pitanje.

Podeljena Francuska

Kampanja je ukazala na duboke podele u francuskom društvu. Na jednoj strani su bili zagovornici Ustava koji tvrde da će on osigurati mesto Francuske u srcu Evrope.

Na drugoj strani su bili kritičari, koji misle da je Ustav doveo u pitanje sposobnost Pariza da zaštiti radna mesta, održi postojeći nivo prihoda i javnih usluga.

Ustav ili ksenofobija

Kako je dakle došlo do toga da Francuska, zemlja koja je uvek bila pokretačka sila evropskih integracija, sada dovodi u pitanje njihovu samu suštinu?

Jedan od mogućih odgovora na to pitanje nudi profesor An-Mari le Glenik.

"Dobro je da smo vodili vrlo živu debatu, no moramo da vidimo da li smo uopšte razgovarali o Evropi. Mnogo je bilo argumenata, posebno iz tabora koji zagovara odbacivanje ustava, koji se uopšte nisu odnosili na Evropu već na samu Francusku. Ipak, uz debatu o budućnosti Francuske, vođena je i debata u Evropi kakvu želimo, a to, izgleda, nije Evropa kakvu imamo", ocenjuje An-Mari le Glenik.

Vodeći francuski filozof Andre Gliksman misli da problem nije u samom Ustavu.

"Mnogo smo debatovali, ali pitanje je o čemu. Tekst ustava je teško razumeti, pa ga niko i nije do kraja pročitao. Ni debata nije vođena o ustavu. Reč je o svojevrsnoj retro-debati, o pitanju koje nije ni postavljeno, a trebalo je da bude postavljeno pre godinu i više dana, uoči proširenja sa 15 na 25 članica. Mislim da je referendumsko "ne" zapravo "ne" proširenju", smatra Andre Gliksman.

Profesor Le Glenik se slaže sa tom ocenom.

"U pozadini straha da će Francuska da izgubi svoj položaj je strah da će Francuska nestati unutar entiteta koji više ne može da kontroliše. Činjenica je da su Francuska i ostali osnivači Evropske zajednice kontrolisali prethodna proširenja, čak i u trenutku kada je to bio skup 15 članica. Najnovije proširenje, koje je u Uniju uvelo još 10 članica, izazvalo je svojevrsnu vrtoglavicu. Sada je na horizontu i Turska. Rumunija i Bugarska su već dobile zeleno svetlo. Ljudi se pitaju: kako možemo da imamo koherentnu Evropu, Evropu u kojoj se sve deli, od novca preko vere do identiteta, ukoliko nastavimo da se širimo. To je legitimno pitanje", kaže An-Mari le Glenik .

Andre Gluksman, pak, misli da nema i ne sme da bude mesta za tu vrstu razmišljanja.

"Plutarh je zabeležio da je zapadna civilizacija počela od jednog "ne", koje su Grci rekli persijskom carstvu. Ali takođe moramo da kažemo "ne" ksenofobiji, mržnji stranaca. Referendumsko "ne" bilo bi "da" mržnji i zatvaranju društva", smatra Andre Gliksman.
 
merci,ovo je odgovor na neka moja pitanja.ovde samo teoretisu i pricaju u alegorijama,prave statistike kako su glasali socijalisti a kako demokrate a niko da kaze o cemu se radi.ma da jos nam fali turska,kao da nemamo malu tursku bas ovde u fr!
 
hanibal77:
da ali me interesuje sta se to francuzima nije svidelo pa su glasali protiv.mom muzu su na poslu rekli da posledice mogu biti opadanje uvoza i izvoza,manje ugovora sa inostranstvom znaci i manje posla.

Французи су интелигентан народ и њима је пун куфер каубојских подвала... паметно су урадили
што су одбили Устав ЕУ... видећете, само мало времена... :lol: :lol: :lol:
 
eremita:
hanibal77:
da ali me interesuje sta se to francuzima nije svidelo pa su glasali protiv.mom muzu su na poslu rekli da posledice mogu biti opadanje uvoza i izvoza,manje ugovora sa inostranstvom znaci i manje posla.

Французи су интелигентан народ и њима је пун куфер каубојских подвала... паметно су урадили
што су одбили Устав ЕУ... видећете, само мало времена... :lol: :lol: :lol:

Voleo sam da posetim istoriju ali je postala neinteresantna zbog takvih anticivilizaciskih i antievropskih i vrlo agresivnih pojedinaca koji ovo pretvore u svoj privatan forum pa isto to rade i ovde dok ne oteraju vecinu posetilaca a u prijavljivanju na ovaj forum uglavnom stoje prazne rubrike pa covek nema prestavu sa kim o necemu raspravlja, i ovo ce postati kao istorija neinteresantno i CRNO :!:
 
Une correction : constitution européenne

Qu'est-ce qu'on peut en dire ?

Vive la France
Vive Jean-Marie Le Pen
Adieu L'Europe franc-maçonnique ! :o

Mais au-dessus de tout vive la Serbie

Les vrais Gaulois saluent et apprecient leurs frères serbes !
 
Pre nego sto nasi politicari-madjionicari nama svesrdno unapred trasiraju put za "nase dobro", potrebno je da barem imamo neki broj ljudi koji ce znati kriticki da razmisljaju....

Prvo da me ljudi ne shvate pogresno, jer su ovo sve moji subjektivni stavovi, a zaista nisam clan ni jedne partije. Cak kad idem na izbore ne znam sta da zaokruzim, jer su mi se svi zgadili.

Ovo je bila mala digresija al' da se mi vratimo temi. Ja necu da mudrujem kao ove "sveznalice" koji znaju i ko koga finansira i ko lobira, i sta je demokratija i novi svetski poredak itd....

Evo ja cu se potruditi da zborim kao mali prosecni srpski, beogradski, gradjanin koji se u drzavi nesto pita samo kad izlazi na izbore da zaokruzi neki broj na papiru.

Kad slusam svaki dan citave programe o tome kako, koji nacin do tancina mi moramo da se prikljucujemo(uglavnom zvaka koju plasira takozvani "demokratski blok"), razmisljam i opciji takozvanih "patriota i rodoljuba" koji osporavaju da uopste treba po svaku cenu da se nadjemo u EU.

E sad ako ljudi koji imaju satelitski program, pogotovo TV5 mogao je biti svedok koliki udarac je nanesen EU, pobedom NON na izborima i mogucim (najverovatnijim) padom vlade premijera Raffaraina.

Ajde ako posteno razmislimo, sta nama uopste znaci da udjemo u EU neke tamo 2014-15. Koliko cemo mi uopste profitirati od toga i pitanje sta ce biti ako jos ostale zemlje krenu putem Francuske (za 3 dana Holandija npr.), da li ce EU do 2020 biti ?!

Pogledajte one carobnjake Djelica i super ekonomiste koji su dovukli zadnjice u nasi zemlju, toboze da bi pomogli otadzbini, kako oni drze banku o tome da bismo do 2008 mogli uci u EU kad bi oni bili na vlasti... ili setite se one zvake za ludake 5. okt. do sada smo odavno trebali biti u EU po njima :?

Zelim samo da uticem na ljude koji citaju ovaj tekst da razmisljaju malo na sire staze, a ne samo usko...

Bacimo malo pogled u Aziju, pogotovo onu daleku... :roll: nemojmo da nas je sramota i da imamo neke predrasude prema njima (kao recimo Turcima).

Zakoni slobodnog trzista ce definitivno vuci ka istoku !

Appele,
Juste appele,
et tous les falcons
donneront la vie pour toi !
 
eremita:
hanibal77:
da ali me interesuje sta se to francuzima nije svidelo pa su glasali protiv.mom muzu su na poslu rekli da posledice mogu biti opadanje uvoza i izvoza,manje ugovora sa inostranstvom znaci i manje posla.

Французи су интелигентан народ и њима је пун куфер каубојских подвала... паметно су урадили
што су одбили Устав ЕУ... видећете, само мало времена... :lol: :lol: :lol:

NISU SVI INTELIGENTNI ali im ih sve vise.. zato sto sve vise francuzima se moc kupovine smanjuje i vide koliko je sati...

u ti 55 % su glasali pogotovu Extrem desnicari i extrem levicari, ali nebitno ko koju partiju podrzava, Ljudi se uplasili da svoja radna mesta ne delokalizuju u rumuniju ili dalje na IStok Azije..

uz to, Francuzi su ujedno i glasali protiv Chiraca... Kad je taj isti Chirac 2002 pao u drugi krug sa EXtrem Desnicu od LE pENa, taj isti Chirac i cela evropa je plasila obicnog Francuza da ako pobedi extrem desnica to je poniozzavajuca slika demokratije za Evropu i svet.. bla bla bla... i tako u prvi krug Chiracova partija imala oko 40 i neki % glasova, LE PEN 17 a Socijalisti 16,..
ispali su dakel i svi oni slepci Socijalisticke partije su Morali da glasaju za Chiraci iako im to bilo nesto sto nikad niko nije mogo da zamisli..

Tad je Chirac pricao kako je razumeo glas Francuza i kako ce da pokrene nesto novo za njihov socijalni zivot ( poso zdravstvo SVakodnevni zivot tj sve sto se tice Bezbednosti )c ==> od Aprila 2002 do danas i tako ce i do sledeci parlamentarni 2007 da bude,
Chiracove marionete nista ne rade za Prosecnog francuza, i da bi se oni borili az Svoj narod a ne tamo negde u Pm u aaziju ili Afriku kad se desi neka katastrofa , i eto Chiraca kako salje vojnici i Nevladine organizcije i FRancuska ovo Francuska Ono..
a u stvari mi znaci JA , Hannibal , Kurta Murta placa porez i od te pare fali drzavu ciji je on glavni sagovornik, ali nista ne radi opet ponavljam da bi se zaustavilo nezaposelenost ili delokalizacije velike multinacionalne firme po resto sveta... ( Poljska CZ, ili dalje za Istok //// )

Dakle na ovaj referendum su protiv glasali svi koji su radnicke klase, radnici, nezaposljeni, oni zaboravljeni danasnje realnosti, a to se isto pokazuje i u Nemacku gde su pre 3 nedelje izgubili Srederevi u Oblasti RUHr, gde su se svi rudnici i metalne industrije iselile dalje na istok..

ja sam glasao NE :D isto zato sto je Ta EVropa ili Taj Ustav koji ga toliko fale Cista FARSA...i dokaz nepravde prema nekim narodima Evrope kao sto smo mi i neke drzave Ex yu ili EX SSSR ...

Nigde se ne spominje ni SCG ni Manjine po Rumuniju ili bugasrku.. a to ne sprecava njihovi gradjani da budu u belu SCHengen listu sto im omogucava da putuju bez vize , (ako ne drugo za sad ) a nas narod i BH i MK da uzmem samo taj primer, je ponizen u redovima pred EU Ambasade,kad zeli da putuje makar turisticki u EU ,

Hannibal azr ti nemas FR nationalité?
Ti bre ZEMunac ako nisi za Seselja i Za Le pena, za koga li si?

nisi ti pravi Zemunac..
:cry:
 
nemam drzavljanstvo jer sam se udala ovde i moram da idem u yugu da promenim prezime na svim dokumentima da bih dobila potvrdu na sadasnje prezime da nisam osudjivana...bla bla sto mene mrzi i nema vremena da toliko ostanem u yugi.
moj muz ima ali nije glasao,zapravo nismo ni procitali tu konstituciju.ja hocu da se meni kaze konkretno sta se njome dobija a sta gubi a ne da se raspitujem po forumima i da lupam glavu.regija u kojoj sam je glasala 60%non sto me ne iznenadjuje,ovde je le pen imao vecinu kad su bili izbori 2002.joj moram da izvadim drzavljanstvo pre nego sto konacno on dodje na vlast inace ga necu nikad izvaditi :lol:
ni meni se ne svidja ideja da svi ulaze u eu.mislim da istocna evropa mora jos mnogo da radi da mi u zapadnoj ne bismo osetili na svojoj kozi ulazak srbije,rumunije,bosne...mislim,vama to zvuci sebicno ali ovako razmisljaju i francuzi.mozda pojedinci profitiraju(kupuju za sitne pare fabrike i nekretnine u poljskoj pa cekaju da prodaju za vece)ali vidim da je ovde posla sve manje,previse turaka na grbaci drzave...eh odoh ja i u druge sfere
 
Hanni, ako mislis da glasas kao i ti 60 ak Posto Extremisti u Alsace, onda potrudi se da izvadis FR drzavljanstvo pre 2007 ako mislis za drugoiga da glasaa, nemoj uopste da uzimas Drzavljanstvo :lol:

inace ne moze da se uporedi Francuski glas sa prve 9 zemlje koje su na danasnji dan ratifikovale i usvojile ( izuzev Spanije koja je glasala preko referendum glasaca a ne politicara ) taj UStav
zato u FR je glasao NAROD a ne Birokrati i korumpirani ministri, koji imaju svoje vlastite firme i kojima odgovara takvi zakoni da bi navukli jeftiniju radnu snagu ILi smanjili ili cak ukinuli kao u US sto se radi, Zdravstveno osiguranje radniku..

Da su hteli IStomerno videti ko je za i ko je protiv taj fak ustav, treba si u sve 25 Zemlje sadasnje Eu organizovati Referendum na isti nacin i ISTI >DAN : gde se narod pita, jer ipak ima vise GLasaca nego Birokrata i poslanika,parlamentaraca..

Inace da se isto taj Svabski narod pitao d ali je za, garantujem da bi odbili i oni taj uStav Ali zato sto Se zadnji put Hitler prozvao narodu 30 i neke , onda znamlo sta se desilo, zato su i Svabe od tada zabranili refeerndum u Dojcland...

ZA ovu gospodu iz politicke scene Francuske i uopste zapadno razvijene drzave koji su za taj ustav, ja im predlazem da ih Francuska vlada i narod Svi redom od predesdnik do obicnog malog poslanika u Senatu istera, pa da onda njih zamenimo sa neki ljudi iz IStocne Evrope, koji ce nam i Nama koji placamo Porez kostati mnogo manje, e tu se slazem onda za ustav!: :D

Kolko toliko , Francuska je za sad jedina zemlja ( zajedno sa HOlandiju ) gde je Ustav Probudio dekoratsku debatu primernu i mali broj upisani koji se nije izjasnio je dokaz ovima Kravatasima u FR da te iste politcke klase po PAriz BRisel Strazburg i dalje po EU da ovaj put, zbog sve nase prosle molbe i Pozivi u pomoc koji nisu culi , da sad Francuzi zele promene.. ali isto tako se nadam da pogotovu ce EU da prestane da prave Francuski narod blesav i glup, i da misle da su francuzi krave koje se mogu muzu i da onda nama odrede stroge socijalne politike koji ovaj narod ovde ukopava svakodnevno u prekaritet i siromastvo ( to vazi za srednje i manje klase )

toliko od mene... kao sto reko .. ljudi se zainteresovali masivno i svi gledali u pravcu FR ovog Vikenda//..??

LA FRANCE AUX FRANCAIS... kao sto sam ja .. i Hannibal.. :lol:
 
aha kad su se širili po belom svetu ponižavajući druge ljude kao beli ljudi su nad rasa bla bla bla i koristeći njihove prirodne resurse i porobljenu jeftinu radnu snagu bilo je lepo jel...ebo ih kolinijalizam ...a sad kad ti ljudi dolaze u tu njihovu Francusku u potrazi za pristojnim životom ...e sad to je kao fuj... kao stranci preplavili Francusku...Evropu... he he neka neka...
i treba da bude crna...i nismo ništa bolje ni zaslužili...
 
gigule:
aha kad su se širili po belom svetu ponižavajući druge ljude kao beli ljudi su nad rasa bla bla bla i koristeći njihove prirodne resurse i porobljenu jeftinu radnu snagu bilo je lepo jel...ebo ih kolinijalizam ...a sad kad ti ljudi dolaze u tu njihovu Francusku u potrazi za pristojnim životom ...e sad to je kao fuj... kao stranci preplavili Francusku...Evropu... he he neka neka...
i treba da bude crna...i nismo ništa bolje ni zaslužili...

Zašto mi? Mi nikad nismo bili kolonijalisti!
 
ukratko nije baš tema ali eto pošlo me...gadi mi se naša belačka evopocentrična arogancija...

Holkaust Asteci Afrika Nova Gvineja Inke Severno Am. Indijanci Autralija...iii bre šta nam sve na duši...
eto možda lupam ali...ne može uvek mi smo najbolji...mora malo neko i nas da ...hm...
 
Strela:
gigule:
aha kad su se širili po belom svetu ponižavajući druge ljude kao beli ljudi su nad rasa bla bla bla i koristeći njihove prirodne resurse i porobljenu jeftinu radnu snagu bilo je lepo jel...ebo ih kolinijalizam ...a sad kad ti ljudi dolaze u tu njihovu Francusku u potrazi za pristojnim životom ...e sad to je kao fuj... kao stranci preplavili Francusku...Evropu... he he neka neka...
i treba da bude crna...i nismo ništa bolje ni zaslužili...

Zašto mi? Mi nikad nismo bili kolonijalisti!
Evropa..pričam o Evropi i beloj rasi...mi jesmo tu,nismo u Africi ebote...
 
gigule:
Strela:
gigule:
aha kad su se širili po belom svetu ponižavajući druge ljude kao beli ljudi su nad rasa bla bla bla i koristeći njihove prirodne resurse i porobljenu jeftinu radnu snagu bilo je lepo jel...ebo ih kolinijalizam ...a sad kad ti ljudi dolaze u tu njihovu Francusku u potrazi za pristojnim životom ...e sad to je kao fuj... kao stranci preplavili Francusku...Evropu... he he neka neka...
i treba da bude crna...i nismo ništa bolje ni zaslužili...

Zašto mi? Mi nikad nismo bili kolonijalisti!
Evropa..pričam o Evropi i beloj rasi...mi jesmo tu,nismo u Africi ebote...

ma nije Francuza stra za Crnca koji mora da doje Carter letom ili sa vizu, nego ga sad stra od Poljaka ceha, Bugara koji ce udje bez vizu i da mu "krade leba "!!
 
Разумем Французе што су се узпротивили уставу. Устав либерализује тржиште и омогућава сваком у ЕУ да ради у којој год земљи хоће. Французима је доста Алжираца и осталих арапа, црнаца, јер кад одете у ФРА, у неким деловима Париза се можете осетити као да сте у неком урбанизованијем блискоисточном граду. Једноставно је људима доста њих и њиховог криминала који је 80% од укупног.
Нисам расиста али их у потпуности разумем, јер по истраживањима 2015. ће Французи бити мањина у сопственој земљи.

Дакле, Французи су рекли НЕ јер се плаше инвазије будућих чланова ЕУ- Турака.

Објективно, нама не иде баш у прилог њихово НЕ, јер би и нама било лакше у ФРА да се запослимо. Али радије ћу ако треба да се мало више исцимам при запослењу у ФРА. Боље то, него да нас све преплави друга култура, која је све само не европска.
 
gigule:
aha kad su se širili po belom svetu ponižavajući druge ljude kao beli ljudi su nad rasa bla bla bla i koristeći njihove prirodne resurse i porobljenu jeftinu radnu snagu bilo je lepo jel...ebo ih kolinijalizam ...a sad kad ti ljudi dolaze u tu njihovu Francusku u potrazi za pristojnim životom ...e sad to je kao fuj... kao stranci preplavili Francusku...Evropu... he he neka neka...
i treba da bude crna...i nismo ništa bolje ni zaslužili...

ОК начин размишљања, али народ се никад низашта није питао, тако да није у реду да Французи испаштају, као што није било у реду и да Алжирци у својој земљи испаштају...
 
gigule:
Strela:
gigule:
aha kad su se širili po belom svetu ponižavajući druge ljude kao beli ljudi su nad rasa bla bla bla i koristeći njihove prirodne resurse i porobljenu jeftinu radnu snagu bilo je lepo jel...ebo ih kolinijalizam ...a sad kad ti ljudi dolaze u tu njihovu Francusku u potrazi za pristojnim životom ...e sad to je kao fuj... kao stranci preplavili Francusku...Evropu... he he neka neka...
i treba da bude crna...i nismo ništa bolje ni zaslužili...

Zašto mi? Mi nikad nismo bili kolonijalisti!
Evropa..pričam o Evropi i beloj rasi...mi jesmo
tu,nismo u Africi ebote...

Budi precizan i ne uopštavaj stvari, Englezi, Francuzi, Španci, Portugalci i Holanđani su bili kolonijalisti, nemoj sve belce trpati u isti koš, a pogotovo ne Balkanske narode koji su bili u viševekovnom ropstvu pod Turcima koji sad nadiru u Evropu!!!
 
daj bre gigo kako to pricas-ako ako i treba nam tako :lol:
sta sam ja kriva sto su moje dede pucali u ime kpj?zasto bih ja sad ispastala kao sto ispasta cela yuga za neke pogresne poteze iz proslosti?jednostavno to niko ne zasluzuje.
ja odoh gde mi je bolje,jer mi se kod nas nije svidelo,ne pada mi na pamet da ispastam zbog proslosti.tako i ovde.arapi ne odgovaraju nikome ni drzavi a ni meni kao pojedincu.nece bre da rade,kradu,obili su mi auto,kradu parfeme u parfimeriji gde radim i zbog njih necu imati extra dodatak u junu jer mi prave minus u radnji!!!sta me bre bole doope za kolonije ne nosim ja taj greh na dusi pa necu ni da ispastam za njega!ja hocu ono sto zasluzujem,tako i francuzi.ne bave se oni previse politikom kao kod nas.njih ne interesuje da l shirak ima 12 machica kod kuce i da li je le pen neobavesten pa da se sale.njih zanima kako je pojedincu,sta konkretno dobijaju od vlasti,odnos plata i cena u supermarcheu.i ja se slazem sa njima.
kasno je da ispravljamo krive drine iz 19?? ili 18?? ili ne znam vec.nas treba da zanima sada!i mi !!!
 
hanibal77:
daj bre gigo kako to pricas-ako ako i treba nam tako :lol:
sta sam ja kriva sto su moje dede pucali u ime kpj?zasto bih ja sad ispastala kao sto ispasta cela yuga za neke pogresne poteze iz proslosti?jednostavno to niko ne zasluzuje.
ja odoh gde mi je bolje,jer mi se kod nas nije svidelo,ne pada mi na pamet da ispastam zbog proslosti.tako i ovde.arapi ne odgovaraju nikome ni drzavi a ni meni kao pojedincu.nece bre da rade,kradu,obili su mi auto,kradu parfeme u parfimeriji gde radim i zbog njih necu imati extra dodatak u junu jer mi prave minus u radnji!!!sta me bre bole doope za kolonije ne nosim ja taj greh na dusi pa necu ni da ispastam za njega!ja hocu ono sto zasluzujem,tako i francuzi.ne bave se oni previse politikom kao kod nas.njih ne interesuje da l shirak ima 12 machica kod kuce i da li je le pen neobavesten pa da se sale.njih zanima kako je pojedincu,sta konkretno dobijaju od vlasti,odnos plata i cena u supermarcheu.i ja se slazem sa njima.
kasno je da ispravljamo krive drine iz 19?? ili 18?? ili ne znam vec.nas treba da zanima sada!i mi !!!

HANNIBAL FOR PERSIDENT ! :lol: :wink: JE VOTE POUR TOI ! :P
 
...a sta ce se desiti sa francuskim kompanijama u tim zemljama. Profit koje one tamo ubiru ne ostaje u tim zemljama nego se vraca u Francusku cineci je jos bogatijom a te zemlje jos siromasnijim. Je li to ok? Slobodan protok robe i kapitala ali ne i ljudi... ako Francuskoj kao protiv meru EU uvede embargo na takvo poslovanje glasacete vi sledeci put za ustav :D
 

Back
Top