Istina je...

elfy

Obećava
Poruka
69
Iskreno, Dita je najaktivniji inicijator tema ovog kutka. Hteli li ne (iako sam ubedjen da da) zaintrigiran sam skoro svim i svacim recenim ili pljunutim, mada ima i od srca poklonjenog. Evo, ugledacu se na Ditu i pokrenucu (nadam se) temu, na kojoj se, cini mi se, zasniva cela teorija i praksa religije uopste: da li je istina jedna i jednaka za sve (ljude) ili je za svakoga razlicita u skladu sa trenutnim osecajem i zeljom. Pretpostavljam da je malo uopsteno, ali hajde da upadnem sa odbleskom baklje, cijim svetlom trazim put. Ako sam preozbiljan ... nasmejte se ... od Srca ...
 
Ah,napokon jos neko da otvara nove teme! :D

Nisam bas razumela sta je tema? :?
Istina je valjda ista za sve..
Kao sto Tarja Turunen (Nightwish) peva u pesmi Kinslayer "U ovom svetu sa milion religija svako se moli na isti nacin"..nebitno kako ko naziva svog Boga ili Boginju..
 
ovo je meni vise filozofija :?
ako sam dobro razumela pitanje - istina nije ista za svakog,sve zavisi od ugla iz kog se posmatra.ne mogu da objasnjavam,umorna sam... :D a posebno mi nije do religije...ni sad,ni nikad... :lol:
 
Istina nije nauka nije ni religija i nije vazno kako i da li neko naziva Boga, Banshee uistinu se odmori i meni se ne duzi, ipak ako je istina za svakoga razlicita zivot je vasar tastine gde je "uistinu" nevazan karakter bilo koje akcije i rekcije ... bih jos ali ... I'll be back :) :wink:
 
istina postoji.istina je jedna jedina.njena glavna karakteristika je da je pored toga sto je istinita nesaznatljiva.istina je Bog i Bog je istina.a Boga ne mozemo saznati ni spoznati njegovu sustinu.mislim da se mi ljudi moramo pomiriti sa tim da necemo saznati istinu.bar ne u ovom i ovakvom zivotu,obliku, postojanju.i sigurno ne svi...
 
Istina nije univerzalna i opste prihvacena kategorija.Svaki covek razlicito dozivljava razlicite situacije i njegovo vidjenje te situacije je za njega istina.Vrlo je diskutabilno da li istina u onom klasicnom smislu zaista postoji(ne bih se uplitala u teoloske rasprave koje je naceo moj prethodnik)
 
to mu dodje nesto slicno kao ono: "Ako drvo padne u divljini, da li se cuje zvuk?" tj. ako nema nikoga da cuje zvuk, da li on postoji?

istina je samo jedna, ali je svako vidi na svoj nacin...

veoma je tesko biti objektivan, pogotovo jer ce ti vecina ljudi tu objektivnost zameriti...
 
Nexus 6:
to mu dodje nesto slicno kao ono: "Ako drvo padne u divljini, da li se cuje zvuk?" tj. ako nema nikoga da cuje zvuk, da li on postoji?

istina je samo jedna, ali je svako vidi na svoj nacin...

veoma je tesko biti objektivan, pogotovo jer ce ti vecina ljudi tu objektivnost zameriti...
Jednom davno kada sam bio jako mali, secam se da sam razmisljao da li postoji ono iza ugla, isto kao sa drvetom, ono sto ne percepiramo. Cini mi se da si u pravu. Ali cini mi se ako ne postoji nekakva univerzalna sustina koja nas povezuje (ljudi imaju averziju prema imenovanju univerzalnih pojmova pa cu biti obziran), nas i sve sto postoji, onda nesto nije u redu. Covek je oduvek centripetalno bice, bitno je sta je tacka kojoj tezi. To je to sto svako smesta u centar nesto svoje (obicno sebe sama :? ) i bori se za to (evo mozda i ja sada) i onda svako vidi istinu. Ali ne na svoj nacin. To bi bilo u redu. Vec svoju istinu. I nicu tarabe zidovi i bodljikave zice. I sve ode k' :twisted:
 

Back
Top