koji je smisao rase?

random_cloud_form

Aktivan član
Poruka
1.621
sta mislite o onim zagrizenicima za cuvanje rasnih zivotinja? od golubova, kunica itd itd...
sve one izlozbe, ocenjivanja, koji je smisao svega toga?
npr kod kunica mora tacno da ima jednu tufnu onamo jednu tamo itd, na svako odstupanje ne gleda se kao na razlicitost, posebnost, individualnost vec kao na gresku, deformaciju...

ne bave li se odgajivaci rasa kloniranjem, kalupljenjem, uparuju u srodstvu jedinke, teze identicnim genima, potomstvo je isto, kad vidis jednu jedinku kao da si ih video sve...

koliko su vam ti propisi rase bitni pri izboru ljubimca?
 
U principu, ima dokonih ljudi, ili ih ja bar smatram dokonima, koji vodaju nesrecne zivotinje po frizerajima, salonima za uljepsavanje, dreserima i na kraju izlozbama...

Po meni je zgodno znati do koje ce ti velicine narasti pas, koliku ce dlaku da ima, sto kod mjesanaca tesko mozes da znas. Cisto da ne pokupis slatku kucu sa ulice i dovedes je u svoj stan u zgradi, pa nakon par mjeseci preraste u nesto ogromno, nemas gdje da ge drzis i onako zlocinacki ga izbacis na ulicu. Ne valja ni kada uzmes stene sa ciljem da ti bude cuvar kuce, a on postane i ostane nesto maleno, cupavo, slatko...

Sto se tice onih idiotizama gdje mu je koja tufna i kako drzi jezik, mislim da je to glupost kojom se bave besposleni snobovi ili jaako zainteresovani ljubitelji takmicenja pomocu drugoga...
 
HEBEHA:
U principu, ima dokonih ljudi, ili ih ja bar smatram dokonima, koji vodaju nesrecne zivotinje po frizerajima, salonima za uljepsavanje, dreserima i na kraju izlozbama...


Hvala, veoma si ljubazna.No imas pravo na svoj stav.Evo, ja naprimer nikako ne spadam u dokone ljude. Dan mi je cesto kratak za sve sto treba da uradim a pri tom vodim oba moja psa u salon na sisanje i friziranje. I veruj mi, nikako nisu nesrecne. Naprotiv.To su dve najsrecnije i najvoljenije kuce na svetu.I ima razlog zasto moraju da se redovno sisaju. Zato nemoj uvek tako pa na prvu loptu.
A zasto ljudi vode svoje zivotinje na dresure i izlozbe ima svoga razloga. Navescu ti samo jedan. Labradori, obucavaju se da vode slepe ljude ,Bernadinci, da spasavaju ljude i sl.

Za razliku od tebe Random nije nikoga anatemisao vec je lepo pitao: Koji je smisao svega toga? To je pitanje na koje treba odgovoriti i izneti svoj stav.
 
Uf, sto ne volim kada nekoga naljutim, pa se taj neko ljuti na mene. :( Nisam ni rekla da ne treba sisati pse koji imaju toliko dlake i koji se moraju sisati jer su nprosto takvi... Kapiram. Prezirem price ala Britni Spears koja psu lakira nokte i vodi ga na masaze!!! A sto se dresera tice-naravno da je neophodno dresirati pse koji ce biti vodici slijepima ili cuvari neke vazne zgrade, ili jednostavno necije kuce. Pitanje je u vezi pasa koji sluze da bi gazda nadoknadio svoje potrebe, pa ga poteze okolo samo radi izlozbi. Zao mi je sto si me pogresno shvatila. Uostalom, imala sam divnog vucjaka, cija je funkcija bila zastita naseg doma tokom rata '93. Naravno,pas je hranjen kao i mi, redovno sisan da ne umre od vrucine jer je imao dugu dlaku i isao je na jednu izlozbu da bi ga uvrstili u nekakve papire, pedigre, nemam pojma bila sam mala. Brzo je postao kao clan porodice i mnogo vise od cuvara, mada ga je otac ucio da i to bude.

Tako da nisam imala namjeru da prozivam ljude koji njeguju svoje ljubimce, vec one koji to rade da bi pas postao sampion izlozbe, pa panice od jedne ukovrdzane dlake. Izvini ako si se nasla prozvanom jer mi to nikako nije bio cilj.
 
pa rase su verovatno nastale iz prakticnih razloga, kao, ovaj pas dobro trci, a ovaj je izdrzljiv na hladnocu, pa kad ih spojimo dobijemo super psa.. kao i biljke
e pa se to razvilo u izlozbe
kao shto ima izbor za mis ima i za psa
 
Ни мени није баш јасно толико притискање на нормативима, које пас или мачка морају задовољити из једног или другог разлога.
Имао сам неколико паса, сви мешанци, и били су сјајни пси.
Не говорим да су људи који траже баш једну (чак и неку специфичну) расу пса или мачке, залудни, али се питам који су њихови мотиви за то.

Животињу треба волети и гајити због тога каква је, а не због тога што упада у одређени калуп који су други људи направили.
 
Седи Један:
Ни мени није баш јасно толико притискање на нормативима, које пас или мачка морају задовољити из једног или другог разлога.
Имао сам неколико паса, сви мешанци, и били су сјајни пси.
Не говорим да су људи који траже баш једну (чак и неку специфичну) расу пса или мачке, залудни, али се питам који су њихови мотиви за то.

Животињу треба волети и гајити због тога каква је, а не због тога што упада у одређени калуп који су други људи направили.
Dobrim delom (ako ne i najvećim :wink: ( si u pravu.
Ali, recimo da ti mogu reći koji je bio moj motiv da imam rasnog psa: jednostavno mi se sviđaju osobine - i fizičke i karakterne baš te rase.
Mešanci znaju biti divni (i svaki pas je divan kad ga zavoliš i prihvatiš), ali nikad ne možeš biti sasvim siguran u šta će izrasti (pri tom je izgled, ako izuzmemo veličinu, najmanje važan), imala sam i njih kao dete i ništa ih manje nisam volela, ali jednostavno mi se više sviđa da, kad već mogu - biram psa po svom ukusu.
 
smeh:
Седи Један:
Ни мени није баш јасно толико притискање на нормативима, које пас или мачка морају задовољити из једног или другог разлога.
Имао сам неколико паса, сви мешанци, и били су сјајни пси.
Не говорим да су људи који траже баш једну (чак и неку специфичну) расу пса или мачке, залудни, али се питам који су њихови мотиви за то.

Животињу треба волети и гајити због тога каква је, а не због тога што упада у одређени калуп који су други људи направили.
Dobrim delom (ako ne i najvećim :wink: ( si u pravu.
Ali, recimo da ti mogu reći koji je bio moj motiv da imam rasnog psa: jednostavno mi se sviđaju osobine - i fizičke i karakterne baš te rase.
Mešanci znaju biti divni (i svaki pas je divan kad ga zavoliš i prihvatiš), ali nikad ne možeš biti sasvim siguran u šta će izrasti (pri tom je izgled, ako izuzmemo veličinu, najmanje važan), imala sam i njih kao dete i ništa ih manje nisam volela, ali jednostavno mi se više sviđa da, kad već mogu - biram psa po svom ukusu.
Kao što neko voli BMW, Opel ili FIAT, Šanel, Versaće ili Levis, tako neki vole kolije, dalmatince, jazavičare... :lol: :lol: :lol:
 
Smisao rase su zadaci kojima su ti psi namenjeni. Neki love, neki cuvaju stada itd. Tacno je da danas ne lovimo svi sa pudlicama, niti da svi vlasnici kolija imaju ovce. Medjutim, standardizovani oblici i temperamenti tih pasa omogucavaju da covek lepo odabere psa za sebe- sto se tice velicine, dlake, cudi. Pored rasnih pasa, dostupne su i neogranicene varijante mesanaca. Nije mi jasno sta to “anti-rasisti” predlazu. Da sistematski pocnemo da radimo na eliminisanju rasnih razlika medju psima? Sta bi time dobili? Npr. obuka za pse vodice slepih pocinje dok su to mala stenad. I sad zamislite da odaberete stene koje temperamentom odgovara, ulozite sav taj silan trud u obuku, a ono naraste samo do 40cm u grebenu. Odabirom steneta iz legla labradora ste sigurni koje ce visine taj pas biti, a i kakvog temperamenta. To je samo jedan primer. Smatram da je stvaranje rasa i uzgajanje rasnih pasa, macaka, konja…bilo cega, ipak kreativna ljudska delatnost, i ne vidim u tome nikakvo zlo ili besmisao.
 
Od kako su psi poceli da se uzgajaju po "rasama" (kako ih danas razumeju razni "izlagaci" i "uzgajivaci") a ne po tipovima sto predstavlja prirodan vid selekcije (makar i sa uplivom coveka ali iz racionalnih razloga), psi sve vishe postaju tuzna, pregojena, izmestena, rahiticna bica koja se svode na nivo "namestaja" u stanu.
Ne verujete?
Prosetajte gradom i pogledajte malo bolje na primer kukove krupnijih pse bez obzira na rasu...
tuzno...
 
Sto se tice naslednih bolesti, ne postoji zapravo nijedna studija koja dokazuje da mesanci ne pate od njih. To sto izgleda kao da mesanci ne pate od displazije kukova ili neke druge nasledne bolesti je zato sto se istrazivanja prave u okviru neke rase (npr. NO). Testiranja za HD su obavezna u nekim zemljama da bi psi dobili dozvolu za parenje, a tamo gde to nije slucaj odgovorni odgajivaci i buduci vlasnici se trude da se razmnozavaju psi koji su zdravi, tj. prosli pregled. Racuna se da je do sada otkriveno 500 naslednih bolesti kod rasnih pasa, i oko 100 kod mesanaca. Manje ih je identifikovano kod mesanaca zato sto njihovo razmnozavanje jednostavno ne podleze nekim pravilima kao razmnozavanja rasnih pasa, uzorci za istrazivanje ucestalosti naslednih bolesti se ogranicavaju na pripadnike odredjene rase itd. Dakle, mesanci su izuzeti iz ovakvih istrazivanja. Uzgred, jedna od mogucnosti koje pruza selektivni uzgoj je eliminacija naslednih bolesti. A to sto su neki psi gojazni i rahiticni nije stvar genetike vec uslova u kojima zive. Naravno da ako vlasnik tovi psa i dozvoljava da se ovaj krece samo po parketu u stanu taj pas izgleda kako izgleda, bez obzira da li je mesanac ili neki rasni. Nemojte me pogresno shvatiti, ja volim sve pse bez obzira na rasu ili ne-rasu. Samo mi je krivo kada vidim koliko ljudi pogresno shvataju neke stvari vezane za kinologiju.
 
He,he :D
Najvise volim kad ljudi procitaju ceo post a onda se uhvate za zadju recenicu...dobra ilustracija koliko daleko ima pamcenje i koncentracija sezu :wink:
Problem sa HD je bio ilustrativan a ne ultimativni dokaz.
Svrsishodnim uzgajanjem pasa u "tipu" se postize takodje oslobadjanje od predispozicija za nasledne bolesti...
No ovde izgleda ima silnih KINOLOSKIH :D :D :D :roll: STRUCNJAKA :!: :!:
tako da ne znam dali je uputno da dalje iznosim svoje neuke misli...???

Evo par pitanja za naseg strucnjaka da mi objasni deformitete koji se javljaju u najvecem broju primeraka sledecih rasa pasa(izbor pravim napamet bez pripreme):
ENGLESKI BULDOG - Deformisani disajni kanali (psi ne mogu da pretrce ni 100m kako treba a da se ne udave), prevelike glave (kocenje carskim rezom) itd.
NEMACKI BOKSER - Cesto kvarenje zuba (Halo bre, kvarni zubi u psa!), reuma, HD..
mrzi me da nastavljam...

Samo jos jedan komentar:
NADAM SE DA CE PSI PREZIVETI VASU SILNU LJUBAV PREMA NJIMA!
Ciao!
Daniel
 
Bravo, touché! :wink:
Medjutim: niti sam se izdavala za strucnjaka, niti sam se na HD pozvala kao na nesto sto si ti naveo u ulozi ultimativnog dokaza. Vecina ljudi zna sta je HD, pa rekoh bolje da pomenem to nego npr. glomerulonefropatiju. Mislim da bi post koji obuhvata sve bolesti bio predugacak i za one koji imaju daleko bolje pamcenje i koncentraciju nego ja. :wink:
Tvoj zajedljivi ton (mada ne shvatam cime izazvan) umanjuje kvalitet i sustinu ove diskusije.
Naravno da niko nije lud da tvrdi da su buldog ili bokser fizicki perfektni psi. Te teskoce koje navodis jesu posledica selekcije. Srecom, ljudi koji se opredele za npr. buldoga ga sigurno ne koriste za neke tamo trke, vec ti psi zive u uslovima koji su za njih prihvatljivi, i imaju kvalitetan zivot. I naravno da ima rasa sa problemima, ali su one u velikoj manjini. Isto tako ima i mesanaca sa problemima. Nemojmo sada tvrditi da su rasni psi deformisani izrodi.
 
Ja ni u kom slucaju nisam protiv rasa i rasnih pasa. Cak sta vishe ja sam ne verujem da bih ikada drzao bilo kog "mesanca" za kog sa sigurnoscu ne znam ko su mu roditelji. Zasto? Kao sto si i rekla, zato sto onda ne znas sta mozes da ocekujes od tog psa tj. ne znas kakav ce biti niti da li ce sluziti svrsi za koju si ga (hipoteticki) uzeo. (ovo naravno osim u slucaju da ga zelis za kucnog ljubimca gde svaka dzukela koja ne ujeda zadovoljava kriterijume).

Ali bih isto uzeo mesanca 2 ili vishe rasa pod uslovom da su roditelji dokazani radni psi. Kod takvog psa je takodje velika verovatnoca da bi imao trazene radne karakteristike. I ne bih tu gledao da li je kratke ili duge dlake, ove ili one boje niti kako mu stoje usi i rep...sve dok radi posao.

Ne bih dalje na temu rasa.

Ono protiv cega JESAM je izlozbena logika uzgoja pasa koju ljudi danas prihvataju kao da je jedni,veciti i vanvremenski kriterijum (a zapravo je prisutna jedva 100god).

Zasto ne volim izlozbe? Za to necu da iznosim argumente vec samo cinjenice. Zato sto:

- Buldog ne moze da se bori ni sa mackom a kamo li sa bikom,
- Irski seter ne moze da nadje ni ciniju sa hranom a kamo li divljac,
- Baset gazi sebi po usima,
- Engleski mastif moze da savlada coveka ili zver jedino ako legne na njih jer je tako veliki da nema daha za bilo sta drugo,
- Brojni kokeri i retriveri ne mogu da donesu nista drugo osim papuca debelguzim gazdaricama jer bi im se dlaka zaplela u prvom trnju,
- "Autohtoni" Sarplaninac je izmesan sa svim poznatim srodnim rasama i prerastao je sopstvene standarde,
- Terijeri ne mogu da udju ni u jednu zivotinjsku jazbinu ali ako i udju nece izaci jer su preveliki i zaglavice se u njoj (ovde ne racunam minijaturne terijere koji sluze da im gazdarice vezuju mashne i cesljaju ih jer su oni pak druga krajnost),
i tako dalje...
Naravno, ovo nije tacno za svaki primerak pomenutih rasa ali je tako bolno tacno za vecinu!
Reci mi sta je dobro proizaslo iz izlozbi i standardizacije po raznim kinoloskim klubovima i asocijacijama a ja cu ti dati po 2 primera sta je lose..
A nasa prepucavanja u svemu tome u opste nisu znacajana...
Sto kaze Balasevic, Zao mi konja (citaj pasa) :cry:
 
Prvi dogadjaj nalik na izlozbu pasa odrzan je 1603. godine pod pokroviteljstvom Rudolfa II. Prva izlozba koncipirana kao ove savremene je odrzana 1876/7 (Westminster). godine, tako da izlozbe jesu noviji fenomen (oko 130 godina).
Koja je poenta izlozbe? To nije samo da se natapiraju i napirlitaju psi, a vlasnici da skrgucu zubima i reze jedni na druge. Izlozbe su mesto gde se psi od strane strucnog lica porede sa idelanim tipom, tj. standardom (a standard nabraja karakteristike koje omogucavaju psu da obavlja zadatke za koje je namenjen). Pas dobije ocenu koja govori koliko je on blizu tom idealnom zamisljenom psu, i to je referenca za dalje razmnozavanje.
Sta bi bilo da nema izlozbi? Svakom je njegov pas najlepsi, zatim nisu svi dovoljno strucni da procenjuju pse (ni tudje ni svoje)… pa onda zamislite kuda bi svaka rasa otisla kada bi se psi birali prema licnom ukusu, prijateljskoj preporuci ili na osnovu ubedljivosti vlasnika koji nudi psa za parenje. Ovako imate strucno lice koje ovlascuje organizacija, tj. kinoloski savez, klub.
Koja je poenta kinoloskih saveza/klubova za jednu rasu? Zadatak kluba/saveza je da definise standard (za izgled i rad) i da organizuje takmicenja gde ce se videti koliko psi odgovaraju ovim standardima. Klub/savez okuplja odgajivace i vlasnike, daje preporuke za uzgoj, vodi evidenciju (izdavanje pedigrea) i uopste radi na unapredjivanju rase. Zamislite da su vlasnici pasa jedne rase prepusteni sami sebi, da se medjusobno pronalaze i porede pse. To bi bilo komplikovano i na nivou nekog grada, a kamoli drzave ili na medjunarodnom nivou.

DeadGame, ti sve ovo naravno vec znas, nemoj da mislis da pokusavam nesto tebi da popujem. Post je namenjen ljudima koji nisu toliko upuceni. Cisto da ne bude daljeg koshkanja, jer pritom uopste ne razumem koji stav ti zastupas. :twisted:

PS: Sve gorenavedeno ne vazi za splacinu od saveza kakav je Kinoloski Savez SCG
 
The Fallacy of Breed Purity
THE PRESENT STRUCTURE of The Canadian Kennel Club's studbook registry (and others like it) embodies a fallacy which is directly responsible for the current genetic crisis in purebred dogs: the fallacy of breed purity. The ideal of the purified lineage is seen as an end in itself; accordingly, the studbook has been structured to reflect and to enforce that ideal rigidly and absolutely. This insistence on absolute breed purity arises from nineteenth-century notions of the "superior strain" which were supposedly exemplified by human aristocracies and thoroughbred horses; this same ideal, pushed to an illogical conclusion on the human plane, resulted in the now discredited "scientific racism" of the Nazis, who tried through selective human matings to breed an Aryan superman. The idea of the superior strain was that by "breeding the best to the best," employing sustained inbreeding and selection for "superior" qualities, one would develop a bloodline superior in every way to the unrefined, base stock which was the best that nature could produce. Naturally the purified line must then be preserved from dilution and debasement by base-born stock. There is no support for this kind of racism in the findings of modern genetics -- in fact, quite the opposite: population groups that are numerically limited and closed to new genetic inflow are now thought practically certain to be genetically inferior. Certainly towards the close of the nineteenth century it became embarrassingly obvious that the human aristocracies of Europe were degenerating rapidly under their own version of the "closed studbook."......................
THE IDEAL OF BREED PURITY as applied to purebred dogs has resulted at the end of the twentieth century in a subculture that holds "purebred," registered animal stock to be qualitatively superior to crossbred or "mongrel" stock. (The word "mongrel" is in fact part of the vocabulary of racism, being applied equally to canine stock of no recognisable breed, to animal crossbreeds, and to persons of mixed race!) ................Litters which are made the subject of complaints that they may not be purebred are investigated and in many cases ceremoniously withdrawn from the registry by resolution of the Club's Board of Directors. Whether you like the word or not, this is effectively a special variety of racism in concept and in practice.
Not all dog breeders are in agreement with the proposition that breed purity is more important than anything else, particularly when they are confronted with the problem of breeding dogs to demanding performance standards. Mostly such dissenters are obliged to carry on their breeding without the benefit of centralised pedigree record keeping and official certificates of registration -- for example, those who breed "alaskan huskies," the high-performance racing sleddogs that dominate both short and long-distance dogsled racing, keep pedigree records and maintain sophisticated breeding programmes, but only as individual breeders. Yet sometimes even participants in established purebred registries engage in a subtle kind of rebellion, quietly breeding according to their own judgment in defiance of formal restrictions......... In some circles one even gets the distinct impression that "it's OK to crossbreed occasionally if you have a good reason for doing it and you manage it in such a way that no embarrassingly obvious mongrels are produced" -- i.e., "just don't get caught!" Thus the sanctity of breed purity may sometimes be less than inviolate in actual practice.
Population geneticists insist that limited populations under strong artificial selection, subjected to high levels of incest breeding -- such as our own CKC purebreds -- simply cannot maintain genetic viability and vigour in the long term without the periodic introduction of new and unrelated genetic material. They are referring, moreover, to true outcrossing, the introduction of stock unrelated to the breeding line, not merely the use of a dog which might be from someone else's kennel but is derived from exactly the same foundation stock some generations back.

Preuzeto sa http://seppalasleddogs.com/documents/pbdb21c.htm
 
Zaista mi nije jasno sta si hteo/la Mrtva Igro sa ovim tekstom.Ili ucestvuj u diskusiji kako treba ili ne.Ako mislis da ce neko toliki tekst da cita pa jos i prevodi sa engleskog -onda si se prevario/la i nisi postigao/la nikakv cilj a o edukaciji nas i da ne govorim.Ako si pak hteo/la da nam pokazes da znas engleski ni time nisi postigao/la cilj jer to ovde nikoga ne zanima.
Znaci hajde iz pocetka lepo.Mogao je i samo link pa onog koga interesuje da prevodi neka ide i cita.

Definitivno me po forumu izluduje potpuno pogresna upotreba stranog jezika i tamo gde mu mesto nije.Usput da ne bude zabune: Ja ZNAM engleski.
 
Ne verujem da ovde ikog zabole dal ti znas engleski ili ne! A kako ga znas vidi se iz tvog prevoda mog nicka. :shock:
Link nisam dao jer je tekst na linku tek preveliki a ovo je samo mali njegov deo.
Ako nemas sta da kazes na temu bolje cuti. 8)
 
Izvini, ali www mirina opaska je bila sasvim na mestu, a cak i da nije mogao si da svoje negodovanje iskazes na malo drugaciji nacin.

Sto se tice spornog teksta, cak ni najzagrizeniji protivnici uzgoja rasnih pasa ne povezuju to sa nekakvom eugenikom, rasizmom ili ne-znam-ni-ja cim. Ti ljudi se pozivaju na neke legitimnije probleme, tipa zdravstvenih i sl. i ne masu nekakvim filozofijama i pseudonaukama.
Na te koncepte, koji ipak ostaju u sferi coveka, pozivaju se najobicniji huskaci koji nemaju sta pametnije da kazu.
 
Ne bih zelela da ovaj predivan podforum pretvorim u mesto sukoba i slicnih stvari. Ovde su jedini i najvazniji samo nasi voljeni kucni ljubimci.Moj engleski jezik sigurno to nije .Na doticni odlomak izvadjen iz konteksta celog teksta ne mogu da komentarisem jer ga ZAISTA nisam procitala niti imala volje za isto.Ali sam komentarisala nacin kao opstu pojavu na Forumima Krastarice.Zato nastavljamo sa temom.

Imam DVA pedigrirana psa koja ne vodim na takmicenja ali vodim u salon iako nisam zaludna i koja obozavam i koja zive sa mnom u stanu. I NIKADA, ne bih obicne pse drzala u stanu. ZASTO. Mnogi odgovori su vec dati sa kojima se slazem. Dalje. Kada uzmete psa to je na najmanje 15 god. Znaci narednih 15 god. ceo moj zivot je na neki nacin uslovljen tim psom. Sve sto planiram planiram sa njim, sve sto radim radim sa njim, Sve sto bih uradila mogu ili ne mogu bez njega. Znaci ako sam jasna taj pas u mnogome utice na moj zivot. Pa ako je to vec tako onda ce taj pas biti plemenite rase a ne obicna lutalica iako i njih volim,hranim ,neke sam cak vodila i kod naseg veterinara, stavljala frontlajn i sl.
Znaci ovo su moji stavovi o drzanju pasa plemenite rase, naravno uz jedan normalan odnos prema istim bez preterivanja i izivljavanja na njima.
 

Back
Top