pomoc

R

retinger

Gost
treba da bizvrsim eksperiment sa matematickim klatnom ali mi ne ide bas najbolje.Uzgred treba da se odrwdi ubrzanje zemljine teze.

Nije mi jasno kako da formiram tabelu i kako da procenim greske

hvala
 
nadam se da cu uspeti da ti pomognem...prvo,formula za period oscilovanja mat. klatna je T=2pi*koren iz (l/g) gde ti je l duzina konca o koji je obesena kuglica a g ubrzanje..odatle i izvedes izraz za ubrzanje koji ti treba...sto se tice tablice nju formiras tako sto u 1. kolonu upises redni broj merenja,zatim u sledecu broj oscilacija(N) koji odaberes kao referentni npr.20 i on je isti za svako merenje..u sledecu unosis vreme(t) trajanja N oscilacija; poslednja kolona je za period T koji odredjujes formulom T=t/N...sto se tice gresaka postoji vise kriterijuma za odbacivanje tzv. slucajnih gresaka prilikom merenja,tako da bi mi pomoglo da znam koji metod se od vas trazi...ja sam u prvoj godini to isto radila na vezbama i mi smo recimo koristili kriterijum Sovenea....Nadam se da sam ti pomogla koliko toliko..pomoci cu ti jos samo mi reci koja metoda ti treba za greske. pozdrav
 
Treba da se odredi greska uz pomoc grafika
T*T=f(l)

Sada sa tog grafika biramo dve tacke i racunamo g.

Sada su mi problem greske.

Kako da dobijem relativnu gresku za g
 
pazi ovako...relativna greska u metrologiji predstavlja odnos apsolutne greske i referentne vrednosti merene velicine...za ubrzanje bi moglo da bude sledeci izraz: e=((gi-gr)/gr)*100% gde ti je gi-izmerena vrednost, a gr-referentna vrednost..sad za referentnu vrednost mozes uzeti ili pravu vrednost ubrzanja za geografski polozaj mesta na kome je vrsen experiment( ako imas te tablice) ili aritmeticku sredinu niza merenja.koliko ce ti ovo pomoci ne znam ali nadam se da sam uspela bar nesto da ti razjasnim...srecno pa javi ako si uspeo da to izguras do kraja.. :) P.S.relativna greska moze imati i negativnu vrednost,nemoj da te to zbuni..pozdrav
 

Back
Top