Moja drugarica

...@Alexandra, dobila si odlicne savete od plemenitih dusa ovog kutka...Problem sa kojim si suocena je izuzetno kompleksan i tezak za resavanje, posebno u ulozi medijatora koju si na sebe preuzela...Najveci problem jeste psiholoski mehanizam koji zrtvu drzi u submisivnom, patoloskom odnosu sa nasilnikom, ali i niz objektivnih okolnosti koji ga prate...Mozes lako da pronadjes niz korisnih informacija na Net-u, koje ce ti pomoci da i sama pronadjes odgovore na neka pitanja, a pre svega na ono najvaznije - kako da se postavis i kako najbolje da pomognes svojoj prijateljici...Zelim vam obema svako dobro...Srecno!...:zag:

...Za pocetak, mozda ne bi bilo lose da procitas ovaj tekst:

http://www.slutilo.net/index.php?topic=450.0

...I da pogledas ovu prezentaciju (strelicama u donjem delu malog ekrana 'listas' tekst):

http://www.slideshare.net/Primenjen...a-i-kontrazabrane-ena-rtava-porodinog-nasilja



 
Poslednja izmena:
a što ne zovneš miliciju?

...U najgorem slucaju, kada postoje fizicki dokazi nasilja koje je moguce dokumentovati, milicija pravi zapisnik, sprovodi zrtvu u zdravstvenu ustanovu i prepusta Centru za socijalni rad i brigu o porodici koji sa zrtvom dogovaraju mogucnost smestanja u sigurnu kucu i pokretanje postupka protiv pocinioca - ukoliko zrtva to zeli, a po pravilu ne zeli i negira shemu zlostavljanja kao model ponasanja pocinioca...Sa nasilnkom se obavi informativan razgovor, otvori se prekrsajni dosije i slucaj stavlja ad acta, ukoliko zrtva ne zeli da podnese prijavu...Postoji mnogo slucajeva kada zrtva, bez ijednog zuba u glavi i bez jednog oka, gluva na jedno uho od posledica batinjanja, bezi iz sigurne kuce i vraca se pociniocu...Cesto je sadomazohisticki odnos zavisnosti zrtve i pocinioca takav da je svaka pomoc izuzetno otezana, ako ne i nemoguca...Ova devojka je siroce, sto je pogodno tle za odredjene psiholoske mehanizme koji je vezuju za nasilnika sa kojim zivi i koga 'voli', ali i za nacin na koji dozivljava sebe...U pitanju je izuzetno slozena i teska problematika kojom nije lako baviti se bez obzira na poziciju iz koje se to cini...Postoje telefoni namenjeni zrtvama nasilja na koje se mogu obratiti kako zlostavljana lica, tako i bliske osobe koje zele, poput @Alexandre, da im pomognu, a na kojima bi trebalo da dezuraju strucna lica koja mogu da ponude konkretan savet kako postupati i pomoc...
 
Poslednja izmena:
...U najgorem slucaju, kada postoje fizicki dokazi nasilja koje je moguce dokumentovati, milicija pravi zapisnik, sprovodi zrtvu u zdravstvenu ustanovu i prepusta Centru za socijalni rad i brigu o porodici koji sa zrtvom dogovaraju mogucnost smestanja u sigurnu kucu i pokretanje postupka protiv pocinioca - ukoliko zrtva to zeli, a po pravilu ne zeli i negira shemu zlostavljanja kao model ponasanja pocinioca...Postoji mnogo slucajeva kada zrtva, bez ijednog zuba u glavi i bez jednog oka, gluva na jedno uho od posledica batinjanja, bez iz sigurne kuce i vraca se pociniocu...Cesto je sadomazohisticki odnos zavisnosti zrtve i pocinioca takav da je svaka pomoc izuzetno otezana, ako ne i nemoguca...Ova devojka je siroce, sto je pogodno tle za odredjene psiholoske mehanizme koji je vezuju za nasilnika sa kojim zivi i koga 'voli', ali i za nacin na koji dozivljava sebe...U pitanju je izuzetno slozena i teska problematika kojom nije lako baviti se bez obzira na poziciju iz koje se to cini...Postoje telefoni namenjeni zrtvama nasilja na koje se mogu obratiti kako zlostavljana lica, tako i bliske osobe koje zele, poput @Alexandre, da im pomognu, a na kojima bi trebalo da dezuraju strucna lica koja mogu da ponude konkretan savet kako postupati i pomoc...



slažem se?
 
...U najgorem slucaju, kada postoje fizicki dokazi nasilja koje je moguce dokumentovati, milicija pravi zapisnik, sprovodi zrtvu u zdravstvenu ustanovu i prepusta Centru za socijalni rad i brigu o porodici koji sa zrtvom dogovaraju mogucnost smestanja u sigurnu kucu i pokretanje postupka protiv pocinioca - ukoliko zrtva to zeli, a po pravilu ne zeli i negira shemu zlostavljanja kao model ponasanja pocinioca...Sa nasilnkom se obavi informativan razgovor, otvori se prekrsajni dosije i slucaj stavlja ad acta, ukoliko zrtva ne zeli da podnese prijavu...Postoji mnogo slucajeva kada zrtva, bez ijednog zuba u glavi i bez jednog oka, gluva na jedno uho od posledica batinjanja, bezi iz sigurne kuce i vraca se pociniocu...Cesto je sadomazohisticki odnos zavisnosti zrtve i pocinioca takav da je svaka pomoc izuzetno otezana, ako ne i nemoguca...Ova devojka je siroce, sto je pogodno tle za odredjene psiholoske mehanizme koji je vezuju za nasilnika sa kojim zivi i koga 'voli', ali i za nacin na koji dozivljava sebe...U pitanju je izuzetno slozena i teska problematika kojom nije lako baviti se bez obzira na poziciju iz koje se to cini...Postoje telefoni namenjeni zrtvama nasilja na koje se mogu obratiti kako zlostavljana lica, tako i bliske osobe koje zele, poput @Alexandre, da im pomognu, a na kojima bi trebalo da dezuraju strucna lica koja mogu da ponude konkretan savet kako postupati i pomoc...

Izgleda da mi jedino to preostaje. Hvala ti puno!
 
mozes da joj pricas i da insisitiras i to i treba da radis, imajuci u vidu jednu bitnu stvar - zrtvi "treba" komplementarni nasilnik a nasilniku zrtva, zato ne mozes da razbijes njihov krug. to mora ona kada shvati da samoj sebi moze da pruzi mnogo bolja i prijatnija osecanja i zivot uopste u odnosu na onaj koji ima pored njega. ono sto mozes da joj predlozis (sto nece da promeni njenu realnost ali ce da joj pomogne da se suoci sa njom) je da svaka od vas uzme po parce papira i nacrta krug. u centar kruga stavi sebe i vuci linije kao da crtas sunce. na kraju svake linije je novi krug, gde upisujes npr posao pa razgranas ono sto ti posao donosi, recimo: zadovoljstvo, ostvarenje, novac, putovanja, kontakte, izazove... kada si razgranala sve sto ti je bitno, na kraju dodaj partnera i osecanja koja on budi u tebi (ona isto radi na svom parcetu papira). kazi joj odmah da ne treba da ti pokaze kako to izgleda, to se tice nje. kada zavrsis, razmisli o tome gde se nalazis u odnosu na ono sto si htela za sebe.
okreni stranu i nacrtaj pauka za buducnost, onako kako sebe vidis za recimo 10/15 godina, realno. kako bi zivela, kako bi brinula o sebi, sta bi sebi dala i pruzila. na kraju dodaj krug za odnos kakav bi zelela da imas sa nekim (iskljucujes osobine tipa zgodan, lep, pametan... bitan je kvalitet odnosa koji zelis da zivis). mozes da obojis struje emocija u razlicite boje, ako mozes da posvetis sebi malo vremena i paznje. neke reci ce se ponavljati, njih zaokruzi i razmisli zasto se ponavljaju.
bez obzira na to kako ti ovo naivno deluje, tako pocinje osvescavanje. psihicko vreme i psihicka realnost funkcionisu u drugacijoj dimenziji, njoj ce trebati vremena da shvati sta radi samoj sebi. nema cuda i promene iznutra odjednom, samo sitni koraci napred.

p.s. ovo uporedo sa potezima koje mozes da vuces u realnoj ravni, naravno.
 
Poslednja izmena:
Alkohol nije razlog.
Pretezno su takve osobe teski kompleksasi:sad2: alkohol je samo izgovor.
jes vala, kad se napijem ja volim ceo svet. a ovi drugi sto bi da peglaju drugi kad se olese to je verovatno jer su takvi u dubini duse, i alkohol im dodje kao ventil da oslobode tu mracnu stranu sebe....za takve najblize sto treba da pridju alkoholu je da dobiju zidarskim pivom u glavudzu i da razmisle do sledeceg puta sta im bi :confused: a sto se te devojke tice, dzabe prijave (posebno kod nas gde te niko ne uzima za ozbiljno, samo mozes da napravis jos gori problem i razbesnis siledziju) i ubedjivanja, zrtva nasilja mora u jednom trenutku to sama sa sobom da prekine...a nekad to zahteva jos vise bola bilo koje vrste da bi se zapravo osoba osvestila tako sto zaista dotakne dno i onda joj preostane samo da pliva na gore....a kako do toga dodji a da taj neko ostane fizicki i psihicki zdrav, pojma nemam :neutral: ybg ja ne razumem ni profil zrtve ni nasilnika, niti iskreno imam u blizem krugu ljudi takve slucajeve, uvek bih to cula iz trece ruke...nazalost takve price se obicno razvlace godinama :neutral:
 
jos jedna glupa generalizacija... momak(bivsi) moje sestre ne pije, pa je i tako trezan znao da je osamari, sutne, ili izbaci iz stana u sred noci... jedini put kad sam pomislila, mozda ipak ima nesto dobro u njemu, bilo je kad se napio jednom prilikom... ona ga p[ravdala nesrecnim detinjstvom i debilnom majkom koja nije znala da mu pruzi ljubav :roll: a onda je, hvala bogu, i njoj jednom puko film, pokupila se i ostavila gomno retardirano
 
Ona ga opravdava, kaze da nije on tako los, da je udara samo kad je pijan, kaze mi da preterujem, pokusava da se lazno nasmeje ali na licu joj se vidi koliko pati.

Ne možeš da donosiš odluke umesto nje. Na žalost.

Možeš da joj pružiš ljubav i podršku tako da u svakoj sekundi zna da su joj tvoja vrata otvorena ako ikada pokuša da ode od njega i da ćeš je podržati i emocionalno i materijalno (ako nema gde da ode ili nema posao). A do tada, dok ona ne preseče, možeš samo da čekaš i moliš se da ne završi u crnoj hronici pre no što se dozove pameti.
 
Ala spamujemo Lindinu temu, ubice nas:kafa:
ali...ovaj Aleksandrin slucaj zasluzuje da se tolerise.

pa ok,mozda je to stvarno aleksandrina drugarica :malav:
moje misljenje je (a samim tim i aksiom :lol: ) da ne mozes nekom pomoci ako on to sam ne zeli
moja drugarica ima drugaricu u identicnoj situaciji
ponudila joj je rame za plakanje,ova ne sme da se izvuce i prica s njom,ponudila joj je krevet u dnevnoj sobi,ponudila podrsku
ova i dalje s kretenom
moja drugarica je naterala da kaze svojim roditeljima u kakvoj se situaciji nalazi ,ovi joj rekli "velika si,znas sta treba da radis" i u pravu su
sta se koj moj cimas,nije ti dete
 

Slične teme


Back
Top