Sistem borbe Mike Tayson-a u poredjenju sa Wing Chun-om

shao

Zainteresovan član
Poruka
190
Zanimaju me vasa misljenja o ovome. Najbolje bi bilo kada bi se javljali ljudi koje se razumeju i u boks (pre svega "peek-a-boo" stil) i u wing chun ("tradicionalni" po Villiam Cheung-u)

Preuzeto iz knjige "My Life with wing chun", autora Gm William Cheunga

Mike Tyson…. najmlađa osoba koja je ikad osvojila boksersku krunu u superteškoj kategoriji….najveći superteškaš ikad rođen….nosiće boksersku krunu u superteškoj kategoriji u godinama koje dolaze….predodređen je da bude prvi bokser milijarder u svetu…

Mike Tyson svoj uspeh duguje Cus D'Amato-u, najboljem treneru u istoriji boksa. D'Amato je razvio najubitačniji sistem u istoriji boksa, poznat kao Peek-A-Boo stil. Mike Tyson je naučio ovaj sistem od Cus D'Amato-a, i ovladao njime. Međutim u svetu boksa, ne mnogo boksera i trenera stvarno zna u čemu se sastoji Peek-A-Boo sistem. U ovom delu teksta, prosvetliću vas objašnjavajući vam tajne Peek-A-Booa i njegove sličnosti sa tradicionalnim Wing Chun Kung Fuom.
Postoji samo šačica ljudi koja zna Peek-A-Boo Cusa D'Amatoa, sistem borbe. Rafael Ramos je jedan od njih. Trenutno on živi u Njujorku, trener je profesionalnih boksera u Joze ''Chegui'' Torres bokserskoj areni. Kao što svi znamo, Joze Torres nije bio mlakonja. On je bio šampion u poluteškoj kategoriji (1965 – 1967.godine), i zabeležio je 52 pobede, 3 nerešena i 1 izgubljen meč u 56 profesionalnih mečeva, sa 39 nokauta. On je takođe trenirao u Peek-A-Boo sistemu.
Kada sam bio u Njujorku, maja 1995.godine, upoznao sam Rafaela Ramosa. Obojica smo delili istu radoznalost o borilačkom sistemu onog drugog, njegovog Peek-A-Booa i mog tradicionalnog Kung Fua. Dogovorili smo prijateljski sparing meč, koji je rezultovao time da je Rafael odlučio da trenira tradicionalni Wing Chun.

Peek-a-Boo (PAB) i tradicionalni Wing Chun (TWC)

1. Našta se skoncentrisati
PAB posmatra protivnikove grudi da bi otkrio dolazeći udarac. D'Amato smatra da će mišić na sredini grudi pokazati odakle će uslediti udarac.
Tradicionalni Wing Chun uči vežbače da gledaju u lakat zato što lakat kontroliše udarac. Ne možete udariti bez pomeranja lakta. Prilikom direktnog udarca lakat se pomera dva i po puta sporije od pesnice, a prilikom kružnog udarca čak četiri i po puta sporije. Osim toga, lakat inicira udarac - udaljeniji je od očiju i možete ga videti sasvim jasno. TWC takođe uči vežbače da blokiraju u laktu.

2. Napad sa slepe strane
PAB koristi dupli ukršteni korak da bi se sklonio u slepu stranu protivnika i da bi zadao udarce kontranapada u spoljašnju kapiju. Ako posmatramo udarce Majka Tajsona kojima je nokautirao protivnika, primetićemo da svi oni dolaze iz slepe strane kako on korača okolo protivnika. To je jako slično sa tradicionalnim Wing Chun Kung Fuom, gde borac iskoračuje u protivnikovu slepu stranu i bori se pod određenim uglom.

3. Odbrana
PAB uči borce da izbegavaju udarce tako što se saviju dole i nateraju protivnika da promaši za milimetar. Kada većina boksera udara, snaga zamaha sledi iz njihovh ramena. Jedanput kada promaše, veoma je teško da se povrate, i samim tim ostaju otvoreni za napad PAB borca.
TWC pokazuje vežbačima kako da uhvate nadolazeći direktan udarac sa spoljašnjim delom lakta i kružni udarac sa unutranjom stranom lakta, i tako odbiju ili blokiraju dolazeći udarac. U obe situacije možemo videti da bi zbog pritiska na laktu borac u stvari imao neki uticaj na ravnotežu protivnika.

4. Ulazna tehnika
PAB uči borca tehnici saginjanja u cilju izbegavanja nadolazećih udaraca. Ponekad bi se vežbač sagnuo u nisku poziciju koja znači da jedini kontakt sa njim može biti ostvaren u temenu, na vrhu glave koji je protiv pravila. U TWC manevar izbegavanja udarca je podržan pre nego što je ulazna tehnika izvršena. Ulazna tehnika podrazumeva podizanje kolena kao štita, dok se koristi gurajući pokret ruku kombinovan sa malim skokom. Pošto se borac lagano približi, visina skoka otežava protivniku da napadne.
5. Trening očnog refleksa
PAB trenira borce da poprave koordinaciju očnih refleksa:

korišćenjem klatna koje se klati u pravcu borčeve glave
trener upućuje brojne krošee i direkte u borčevu glavu
treniranje sa brzom loptom

TWC ima specijalan program treninga očiju, koristeći vežbe istezanja za svaki od šest očnih mišića, da bi popravio refleks i očnu koordinaciju. Osim toga u TWC-u:

trener upućuje mnogobrojne krošee i direkte ka borčevoj glavi
tenis loptice koje su okačene o plafon na lastišu se puštaju i trenira se koordinacija očiju

6. Rad nogu
PAB zahteva od borca da ima jaku koordinaciju između nogu i torza. Kada se obični bokseri saviju i krenu u proboj, oni gube svog protivnika iz vida. PAB bokser sa savijenim kolenima i ispravljenim leđima može ostati skoncentrisan na cilj, što je osnovno da bi se ostvario pritisak na protivnika svo vreme, ako je moguće.
TWC trenira svoje borce mnogim nožnim, izometričnim vežbama s ciljem da ojača i unapredi koordinaciju nogu i tela. TWC borci ne pokušavaju da izbegnu udarac, nego radije koriste tehniku kontranapada da se izbore sa udarcem, kao generalnim pravilom.

7. Strategija
Ne nudi protivniku statičanu metu. Ovo pravilo praktikuju
i PAB i TWC borci.
Napadni otvorenu metu. Ovo pravilo primenjuju i PAB i TWC borci izuzev što TWC vežbači napadaju otvorenu metu bliže laktu koji vodi, s namerom da spreče pokret ruke.
PAB borac se povlači pod protivnikovim napadom, koji mu dozvoljava otvaranje iz koga se može ostvariti prednost. Međutim TWC borac bi težio da neutrališe efektivnost protivnikovog lakta koji vodi, s ciljem da kontroliše njegovu slepu stranu.
Opšte poređenje tehnika

1. Kratak direkt (JAB)
Kada je direkt upućen:

ODGOVOR PAB – a
prelazi na slepu stranu
desni udarac u stomak
zatim u glavu istom rukom

ODGOVOR TWC – a
korak u stranu, u slepu stranu
koristi Pak Sao( blok guranjem ) ili Larp Sao ( kružni blok ) da odbije udarac
druga ruka udara u glavu simultano, a zatim u telo


2.Kroše(HOOK)
Kada je upućen kroše:

ODGOVOR PAB – a
pomera se u slepu stranu
zatim, sledi kontra udarac u telo i glavu

ODGOVOR TWC – a
koristi Larp Sao ( kružni ručni blok ) ili Bil Sao da zaustavi udarac
drugom rukom udara glavu simultano, zatim telo


2. Aperkat (UPPER CUT)
ODGOVOR PAB – a
pomera se u slepu stranu
zatim sledi kontra udarac u telo i glavu

ODGOVOR TWC – a
koristi Kan Sao ( ukršteni blok rukom ) ili Pak Sao( gurajući blok ) da zaustavi udarac
drugom rukom udara u glavu simultano, zatim u telo.

Nekoliko meseci pošto je Majk Tajson pušten iz zatvora, vratio se u ring avgusta 1995.godine nokautiravši svog protivnika za nešto manje od 2 minuta, delom zahvaljujući svojim borilačkim atributima, ali uglavnom zbog Cus D'Amatovog Peek-A-Boo sistema borbe. Ja sam zapravo predvideo upravo po njegovom puštanju iz zatvora, da će Majk Tajson povratiti svoju boksersku titulu u superteškoj kategoriji, do juna 1996.godine. Posle njegove pobede tehničkim nokautom u četvrtoj rundi nad Frank Brunoom, 16.marta 1996.godine. Gledali smo kako Tajson uzima titulu u WBC kategoriji od Bruna sa lakoćom. On će biti nezaustavljiv. Iskreno rečeno, većina boksera i trenera današnjice nije upoznata sa Cus D'Amatovim Peek-A-Boo sistemom. Dok smatraju da su Majk Tajsonove pobede proizašle iz čiste snage i atletskih mogućnosti, ne mogu da pomisle da ovo ima bilo kakve veze sa njegovim sistemom borbe. Zbog toga ne postoje šanse da iko pobedi Majk Tajsona, dok se ne razvije sistem koji može da parira Peek-A-Boou.
Kakogod, u Jose Torres-ovoj bokserskoj sali u Njujorku, glavni trener Rafael Ramos, koji je je ekspert u Peek-A-Boo sistemu, sada uči tradicionalni Wing Chun sistem, koji je kako on veruje, superiorniji od Cus D'Amatovog Peek-A-Boo sistema. U korak sa svojim uverenjem, Rafael Ramos sada radi na povezivanju tradicionalnog Wing Chuna i Peek-A-Booa u njegov, sopstveni režim treninga. Tako da će za nekoliko godina biti sposoban da proizvede boksera superteške kategorije vrednog dovoljno da pobedi ''Čeličnog Majka'' Tajsona.

Preuzeto iz knjige "My Life with wing chun", autora Gm William Cheunga.
 
Poslednja izmena:
Smesno.....Smesno je porediti wing chun sa Tajsonom.....

Sta ce vise Wing Chun sve turaditi kako bi opravdao svoju nemoc.....Te vecita podvaljivanja Brus Lija, pa su sad preuzeli i Tajsona.... Ko je sledeci? neko iz MMA sveta? Sve se nesto WC slepa preko drugih da pokaze kako je on dobar sistem, a sto se Tajson ne slepa preko Wing Chuna ili bilo ko drugi?

Je l moze Wing Chun sam sebi da bude dovoljan a ne vecito da krade "tudji marketing" kako bi bio neki autoritet u svetu borenja i kako bi osvetlao obraz.

Mislim stvarno je ponizenje za svet boksa i Tajsona uporedjivati Ceungov WC sa boksom + naglasavajuci da je i superiorniji.....

Manite se corava posla, boks je boks, sam sedi dovoljan principom ociglednosti, a WC samo neka nastavi sa fantaziranjem. Mislim koja je poenta ovog smesnog teksta iz knjige? Kao pronadjeni su ekvivalentni pokreti iz Wing Chuna i boksa i sta sad konkluzija je Ceung WC=Tajsonov boks, pa ako placate besnu clanarinu Ceungu bicete borac kao Tajson? :rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Ajde sad kazite da je WC nadmocniji a kao argument okacite FILM (a ne realnost) Ip man, koji su napravili kinezi wing chunovci a ne bokseri.

Prosto je bedno i ponizavajuce da se TWC kiti sve tudjim perjem. Niti TWC ima veze sa Brus Lijem, niti sa Tajsonom, i jedan i drugi nisu to hteli da treniraju a i da su trenirali napustili bi to kao sto je napustio Brus Li, jer su/bi uvideli da je sr anje.

Pogotovo Ceung koji izgleda i krece sa kao baba, kao baletan je a ne kao borac.
 
Poslednja izmena:
Da u gardu.
Covek ih nije ubrzavao, nezna zasto su ubrzani. Postavio je normalan snimak a izasao takav?

Гремлини?

Што неко рече, једино зашто би неко убрзавао снимке јесте да би оно што ради деловало „реалније“ мада не бих искључио могућност да лик покушава бар путем видео клипова да личи на неког свог узора :D
 
Da u gardu.
Covek ih nije ubrzavao, nezna zasto su ubrzani. Postavio je normalan snimak a izasao takav?

I cemu mu onda sluzi taj gard kad ovaj drugi moze da mu uhvati ruke, veze ih i zadavi ga za 2 sekunde? Bas bih voleo da vidim taj traping protiv nekog boksera ili bilo kog drugog borca. Jos jednom klipovi puni koreografije i mrtvih drilova. To onda nije prikaz vestine jer mogu i ja da izvedem znas kakve poteze protiv coveka koji stoji i ne brani se niti napada.
 
I cemu mu onda sluzi taj gard kad ovaj drugi moze da mu uhvati ruke, veze ih i zadavi ga za 2 sekunde? Bas bih voleo da vidim taj traping protiv nekog boksera ili bilo kog drugog borca. Jos jednom klipovi puni koreografije i mrtvih drilova. To onda nije prikaz vestine jer mogu i ja da izvedem znas kakve poteze protiv coveka koji stoji i ne brani se niti napada.

Nista nisi shvatio. Cilj napada je da protivnik nemoze da se brani.

Kontrolises sve njegove ekstremitete.

Ma trenirajte bre karate !!!
 
Poslednja izmena:
Ovde protivnik ne zeli da se brani, sto je slucaj na 99% klipova koji prikazuju wing chun, a ujedno se tako i trenira u vecini klubova... Takav nacin treninga je jako opasan, jer daje ucenicima lazni osecaj superiornosti i nepobedivosti, a onda kada ih neko na ulici usere od batina, onda jaoj...
Nego, da se vratimo na temu. Ako imas neki klip na kom se neko od ovih momaka uporedjuje sa bokserom, postavi.
 
Ovde protivnik ne zeli da se brani, sto je slucaj na 99% klipova koji prikazuju wing chun, a ujedno se tako i trenira u vecini klubova... Takav nacin treninga je jako opasan, jer daje ucenicima lazni osecaj superiornosti i nepobedivosti, a onda kada ih neko na ulici usere od batina, onda jaoj...
Nego, da se vratimo na temu. Ako imas neki klip na kom se neko od ovih momaka uporedjuje sa bokserom, postavi.

PA I NEMOZE DA SE BRANI TO JE CILJ NAPADA I ON SE TRENIRA NA RAZNE NACINE PA DO SLOBODNE BORBE.

Dakle vidio si jedan deo i nemozes da sudis samo po njemu.

U slobodnoj borbi se mnoge tehnike ne vide...

Dakle u dobroj WT skoli se praktikuje i slobodna borba ali sa zastitom inace je jako oapsno...
 
PA I NEMOZE DA SE BRANI TO JE CILJ NAPADA I ON SE TRENIRA NA RAZNE NACINE PA DO SLOBODNE BORBE.

Dakle vidio si jedan deo i nemozes da sudis samo po njemu.

U slobodnoj borbi se mnoge tehnike ne vide...

Dakle u dobroj WT skoli se praktikuje i slobodna borba ali sa zastitom inace je jako oapsno...

Од сваког напада постоји могућност да се одбраниш, питање је само у којој фази напада си постао свестан истог и колико си остао присебан;)

Наравно да се у слободној борби многе технике не виде, како и да се виде кад немају никакву стварну примењивост на противнику који се креће, контрира, напада, брани се? Ако мало боље анализираш разноразне демонстрације које имаш по нету, приметићеш колико се разноразни мајстори изгубе само ако им маркирант и случајно одступи од договореног.

Можеш да увежбаваш какву год технику замислиш али док не пробаш исту да изведеш на различитим противницима (спаринг партнерима) без заштитне опреме (како би добио праву информацију како твоја акција делује на људе различите конституције) и при слободном раду не можеш да тврдиш да је нека техника ефикасна/убијита... Наравно за оваква тестирања су потребни обучени вежбачи који неће на миг да падају и увијају се како би хранили нечији его/сујету....
Оног тренутка кад ставиш заштитну опрему сам себе си означио као џак за ударање јер се нећеш бринути око доброг дела удараца којима се иначе не би нашао на путањи , или би те можда исти „одузели“ па би и исход спаринга био другачији...
 
@gnjec
Ovo sam kopirao od nekoga, nije bitno koga, pa je ostao i taj deo vezan za nabavku knjige. Ispravicu to. Inace, i sam imam knjigu u pdf-u i tekst je u potpunosti preuzet iz nje.
@Glasnik
Ok, ti onda postavi klip te skole sa slobodnom borbom. Ovo sto si postavio ima da se vidi na jos milion mesta i uvek ovaj drugi ne moze (citaj ne pokusava) da se odbrani.
 
@gnjec
Ovo sam kopirao od nekoga, nije bitno koga, pa je ostao i taj deo vezan za nabavku knjige. Ispravicu to. Inace, i sam imam knjigu u pdf-u i tekst je u potpunosti preuzet iz nje.
@Glasnik
Ok, ti onda postavi klip te skole sa slobodnom borbom. Ovo sto si postavio ima da se vidi na jos milion mesta i uvek ovaj drugi ne moze (citaj ne pokusava) da se odbrani.


 
Poslednja izmena:
I gde je tu Wing Chun?
Na prvom klipu se vidi malo winga kada ga napada onaj lik u plavom duksu jer ga napada tako sto mu se priblizi i sklupca, bez ikakvog pokusaja udarca. Isto tako i onaj posle,u belom. Stoji sa spustenim rukama i kako lik krene na njega on se sklupca.
Na drugom klipu ima samo chain punch, a gde su blokovi? Ispade da je wing chun "udaraj direkte sto brze mozes i trudi se da ih zadas vise od svog protivnika"....ali onda ti wing i ne treba, samo vezbas direkt i eto te.
P.S. Ja sam ti rekao da nakacis klipove od kluba cije si klipove prvobitno kacio.
 
@drzare

Zastitnu opremu ne koristis da bi ti ona upijala udarce (ne pomaze toliko) koliko da ne dodje do nezgodnih povreda kao sto su posekotine, naprsline i da neke udarne povrsine ne bi natekle. Sve te povrede te odvlace od treninga, a totalno su nepotrebne.

Sto se tice ovog snimka. Ono sto vidim je nepostojanje odbrane posto oni bas rade ovo sto Dr kaze...oslanjaju se na opremu i jurisaju jedan na drugoga. Udarci u glavu lete i to bukvalno ko prvi uspe da postigne udarac. Rvanje im je ne ocajno...bukvalno nepostojece. Parter isto. Pa da su onako pali u parter sa bilo kime ko ima zelju da se izvuce iz istog, bez ikakvog znanja bi bili u problemu.

Ja samo vidim da ima zelje za radom, ali sam koncept borenja je u problemu.
 
@drzare

Zastitnu opremu ne koristis da bi ti ona upijala udarce (ne pomaze toliko) koliko da ne dodje do nezgodnih povreda kao sto su posekotine, naprsline i da neke udarne povrsine ne bi natekle. Sve te povrede te odvlace od treninga, a totalno su nepotrebne.

Sto se tice ovog snimka. Ono sto vidim je nepostojanje odbrane posto oni bas rade ovo sto Dr kaze...oslanjaju se na opremu i jurisaju jedan na drugoga. Udarci u glavu lete i to bukvalno ko prvi uspe da postigne udarac. Rvanje im je ne ocajno...bukvalno nepostojece. Parter isto. Pa da su onako pali u parter sa bilo kime ko ima zelju da se izvuce iz istog, bez ikakvog znanja bi bili u problemu.

Ja samo vidim da ima zelje za radom, ali sam koncept borenja je u problemu.

To je to, sve si rekao :)
 

Back
Top