hipervitaminoza sa senzornom neuropatijom

Oboljenja nerava su neuropatije.
Senzorna neuropatija je oboljenje senzornih nerava,npr.kranijalni nervi I,II,VIII,delovi VII i IX da ih ne nabrajam.TO su nervi koji su delovi cula(za vid,sluh,miris ,ukus)
Znaci,senzorna neuropatija je u principu kad je osteceno culo mirisa,ukusa i sl jer su oseteceni nervi koji provode impulse od receptora do centra.
 
Uf bre, totalno si me bila pogubila! Mislim da si se malko prebacila, i da s eovde zapravo radi o perifernim aferentnim senzornim nervima zadnjih rogova kicmene mozdine koji daju informacije o poziciji tela, temperaturi dodiru, bolu.....Stoji ovo za cula, ali kad se kaze sensorna neuropatija (mono ili polineuropatija) a nije nasledna, obicno se misli na razne neuroipatije ekstremiteta koje izazivaju simptomu u vidu odsustva reakcije na pritisak, toplotu, bol, simptome poput zmaraca, protrnjivanja, ili pareza/paraliza u zavisnosti od ekstremiteta ili vec. Takodje, senzorna neuropatija moze biti nasledna (poput Charko-Marieve bolesti), obicno neuropatije imaju veze sa nedostatkom (dakle hipo) a ne viskom (dakle hipervitaminozom) pa mi pitanje nije bas najasnije. Dakle pareza facijalisa (Bellova paraliza VII kranijalnog zivca) dakako jeste neuropatija VII zivca, ali po pravili termin senzorne neuropatije odnose se na periferne neuropatije i prakticno nikad ili retko (ne)podrazumevaju probleme sa drugim culima sem sa culom dodira.
Pozdrav svima.

(Izvod iz Merkovog Medicinskog recnika medicinskih pojmova: "Nerves at the front, which are motor nerves, carry commands from the brain and spinal cord to other parts of the body, particularly to skeletal muscles. Those at the back, which are sensory nerves, carry sensory information (about body position, touch, temperature, and pain) to the brain from other parts of the body. Each sensory nerve carries information from a specific area of the body, called a dermatome.")
 
Sorry, ne citam nasu literaturu, pa neznam ni sta pise u Levicu, ta mi je knjiga bila dosadna jos za fakulteta....Ali je ovako, veruj mi na rech! :lol:
(Ako te zanima dobra neuroloska literatura, pogledaj Adamsa, (ne)zvanicni udzbenik za specijalisticki ispit iz neurologije: ODLICNA knjiga! Ja nisam fan neurologije, ali me je knjiga odusevila!)
 
WithdrawnWater:
Sorry, ne citam nasu literaturu, pa neznam ni sta pise u Levicu, ta mi je knjiga bila dosadna jos za fakulteta....Ali je ovako, veruj mi na rech! :lol:
(Ako te zanima dobra neuroloska literatura, pogledaj Adamsa, (ne)zvanicni udzbenik za specijalisticki ispit iz neurologije: ODLICNA knjiga! Ja nisam fan neurologije, ali me je knjiga odusevila!)
Hvala.
ALi ja sam na slicnom delu medicine samo bez NE. :lol:
 

Back
Top