Priznavanje vozačkih dozvola u Australiji

mikica1972

Početnik
Poruka
9
zbog cega nasi imigranti moraju ponovo da polazu vozacki ispit, ako se gradjanima odredjenih drzava to dozvoljava. zbog čega ne bi bila i srbija i crna gora, i bosna i hercegovina na ovom spisku ???

na nama ostaje da pišemo pisma sa zahtevom da se naše dozvole takođe priznaju kao i hrvatske, jer i u ndh se vozi desnom stranom.

iskopirano sa:

http://www.vicroads.vic.gov.au/vrne/vrnav.nsf/fid/55F2BD1EC0E280C6CA256FB000174006

Interstate Licence Holders
You simply need to hand your licence into any VicRoads Customer Service Centre and prove your identity. There is no cost and you will keep the same expiry date shown on your interstate licence. There is no need to make a booking. If your interstate licence has expired by less than five years you will need to pay the licence fee. However, if it has expired by five or more years you will need to undergo a licence test.

New Zealand Licence Holders

You must follow the same procedures as Interstate licence holders, however, you must pay the licence fee.

Overseas Licence Holders

As the following countries have similar licence standards to Australia, current overseas holders of licences from the recognised countries listed below are not required to complete any tests.

Austria, Denmark, Germany, Italy
Netherlands, Spain, UK, Belgium
Finland, Greece, Japan, Norway, Croatia
Sweden, USA, Canada, France, Singapore
Ireland, Luxemburg, Portugal, Switzerland

If you are from one of the recognised countries listed above, simply go into a VicRoads Customer Service Centre with:
your overseas licence*
proof of identity, and
pay the licence fee

*If your overseas licence is not in English, you will need to supply an official translation of the licence. An official translation can be obtained from your country of origin's Licensing authority, your consulate in Australia, the National Accreditation Authority for Translators and Interpreters (NAATI) or you can use an International Driving Permit.
A Victorian licence will then be issued to you.
 
nije me mrzelo da pisem pisma vicroads-u (institucija zaduzena za izdavanje vozackih dozvola), zatim ministarstvu za dijasporu, i za sada sam dobio odgovor jedino od vicroads-a.

posebno je zanimljiv poslednji pasus u kome se objasnjava put za priznavanje dozvola:

************************

Thank you for your email.

Applicants from recognised countries, excluding applicants from external territories of the recognised countries, are not subject to a drive/ride test or a road law knowledge test when applying for a car and/or a motor cycle licence in Victoria providing that their licence is current or expired by no more than 5 years.

Note: Only probationary or full motor cycle and car licences are accepted for conversion to the Victorian equivalent without any tests being required. Learner permit holders and heavy vehicle licences from recognised countries must still comply with test requirements as specified for non recognised countries.

To become a recognised country, the following criteria must be met

Note: Information on both car and motorcycle licences is required.

1. Learner driver requirements

The country must have a mandatory requirement for compulsory learner driver training, or have a set learning period for learner drivers to gain tuition and/or experience prior to undertaking a driving assessment to gain a licence. The minimum period for learner drivers to gain experience is 3 months. In addition, information on any conditions imposed on novice drivers is also required.

2. Driving assessment

The licence test conducted to obtain the licence must be of a similar standard to that in Australia and must include:
a knowledge test of road law, signs and safe driving practices, and a practical driving assessment, which includes basic vehicle handling skills, obedience to traffic signs and signals and assimilating with other road users.

3. Licence document

To ensure as far as possible that the licence is genuine, it must be:
issued only after stringent proof of identity has occurred, and the issuing authority must record and maintain accurate licensing data, and the licence must be issued with a photo on it, and the licence must have security features which prevent it from being easily duplicated or forged. Samples of the licence data cards currently in use are required.

4. Training and qualifications

Information on training or qualifications of the persons conducting the tests is required.

Any country meeting the above criteria may apply to VicRoads to be recognised (for the purpose of negating the need to undergo a drive test (car/motorcycle), however, approval will need to be gained at a national level.

Yours sincerely

************************
 
sadrzaj pisma upucen ministarstvu za dijasporu (http://www.mzd.sr.gov.yu/_cir/kontakt.asp):

******************************
Postovani gospodine Ministre i ostali clanovi vlade,

Zovem se XYZ, i zivim i radim u Australiji.
Povod za javljanje je jedna od akcija koju bi nasa Vlada trebalo da odradi,
a koju su komsije hrvati vec odradili.

Naime, u pitanju je sasvim "obicna" stvar - priznavanje vozackih dozvola.
Sudeci po zvanicnom sajtu za izdavanje vozackih dozvola u Viktoriji:

http://www.vicroads.vic.gov.au/vrne/vrnav....A256FB000174006

gradjani zemalja poput Hrvatske i jos par zemalja mogu da prevedu svoju
vozacku dozvolu bez problema zato sto su, citiram, standardi za izdavanje
dozvola slicni kao i u Australiji... (prim. bez obzira sto se u Australiji
vozi levom stranom ulice)

Koliko sam razumeo, u pitanju je samo reciprocitet, a pre par meseci
hrvatska vlada je vodila intenzivne pregovore od sasvim obicnih pitanja
(vozacka dozvola, vize), do veoma komplikovanih pitanja (penziono i
zdravstveno osiguranje, skolstvo itd...).

Mislim da bi bilo dobro da i mi konacno uradimo nesto po tom pitanju.

Srdacan pozdrav
XYZ

******************************

odgovor jos uvek nisam dobio, tako da apelujem na siru akciju da se sa nase strane odradi sto vise kako bi novopridoslim imigrantima, ali i posetiocima koji ostaju duze od 3 meseca, vozacka dozvola bila izdata bez polaganja.
 
U SA, jedno vreme su kada polazes trazili dokaz da si imao u RS, BiH vozacku dozvolu tako da nakon polozenog ispita nije bilo potrebe da se nosi P plate. Kako cujem, sada ako se poseduje vozacka dozvola sa nashih prostora hoce da je unishte kada se dostavi kao dokaz. zasto???? e to ne znam ali mi je glupo...
sta oni imaju od toga kada uniste vozacku dozvolu iz druge zemlje nakon sto osoba dobije australijsku???
 
Kao prvo, ako nesto izjavite, prvo proverite to sto govorite. Ocigledno da ste ili maloletni, ili niste polagali kod nas voznju, jer u nasim vozackim dozvolama nigde ne pise adresa !!!

Drugo, prvi put cujem za ovo "unistavanje", sto je cista glupost !

Dokument se moze oduzeti samo ukoliko napravite saobracajni prekrsaj, a medjunarodna dozvola je istekla (90 dana).

Koliko sam razumeo, to je stvar koja se resava na federalnom nivou, a ne na nivou pojedinih drzava, tako da za WA prvi put cujem, mada voleo bih da je istina.
 
Ako imas validnu vozacku iz Srbije, onda polazes 3 testa i dobijas Australijsku. Testovi su: teorija (znakovi i pravila, mnogo lakse nego kod nas i radi se na kompu), refleksi (ovo nema kod nas, afaik, jako jednostavno i opet na kompu) i voznja (isto kao kod nas). Ove testove polazes ovim redoslijedom i nakon polozenog testa voznje odmah apliciras za vozacku, koju ce ti nakon nekoliko dana poslati postom na adresu koju si prijavio.

U ovom slucaju ti nece busiti Srpsku vozacku osim ako u toj vozackoj nemas i neku kategoriju koju nisi polagao u Australiji. Posto ne mozes imati konfliktne vozacke, onda ce ti probusiti Srpsku. Naravno, ti uvijek mozes izvaditi novu. :)

Ako imas validnu vozacku, onda nisi obavezan da uzimas casove i Learner Permit, koja je nesto kao privremena vozacka. Ako iz bilo kog razloga odlucis da ipak uzmes Learner Permit, onda ce da ti probuse Srpsku, a opet radi konflikta jer sa nasom mozes da vozis sam, a sa LP moras imati "supervizora" koji vec ima Australijsku vozacku. Ako nemas validnu vozacku, onda moras uzeti LP i ispuniti kvotu za praksu (nisam siguran koliko je to).

Takodje, nisi obavezan da polazes test voznje tamo gdje zivis, tj. ako zivis u CBD-u ili nekom drugom naselju sa gustim saobracajem, mozes prijaviti voznju u nekom udaljenom predgradju gdje nema puno guzve sto ce ti sigurno pomoci. Takodje, imas dosta nasih koji imaju "auto skole" i dobro je da uzmes nekoliko casova sa nekim od njih i da tu istu osobu pozoves na polaganje, jer ti moras da obezbjedis auto za polaganje. Nas covjek koji ima iskustva sa polaganjem moze ti objasniti sta i kako, a usluge su jako jeftine, kao i cijena testova.
 
Poslednja izmena:
Moja mama ima problem sa tim . Mi smo iz Srbije dosli ovde i njena nacionalna viza vazi samo 6 meseci , nakon isteka morace da ponovo polaze vozacki ispit , s tim sto ce automatski dobiti full licencu , nece morati da ima cuveno P .
Cula sam da ce posle Nove Godine da se razmatra pitanje oko uvazavanja Srpskih vozackih dozvola , nadam se da ce biti uspeha u tome jer se malo osecamo diskriminisanim :)
 
Sta ima novo?

Ja polozio learner permit i hazard, samo jos voznja :D

Btw imam dozvolu iz Srbije :)

U prevodu, nista se nije promenilo :)

Sa medjunarodnom mozes 6 meseci da vozis od trenutka ulaska u zemlju.

paramax2 hvala na odgovoru:) i cestitam ti :)..mozes ki da mi pojasnis sta su to Learner permit i Hazard i koje znanje engleskog je potrebno(moje nije na zavidnom nivou) da bi se to uspesno zavrsilo?
 
Poslednja izmena:
Paramax2, koliko kostaju ti testovi i voznja? U kojoj si ti drzavi? Ja stizem u Au za tacno 2 meseca, tako da ne ocekujem neke promene.

$100. Victoria

- - - - - - - - - -

paramax2 hvala na odgovoru:) i cestitam ti :)..mozes ki da mi pojasnis sta su to Learner permit i Hazard i koje znanje engleskog je potrebno(moje nije na zavidnom nivou) da bi se to uspesno zavrsilo?

Learner permit test:
http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/Licences/GetYourLs/Learnerpermitknowledgetest.htm

Hazard:
http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/Licences/GetYourPs/PreparingForYourLicenceTest/HazardPerceptionTest.htm

U princupu sajt je:

http://www.vicroads.vic.gov.au/

tu sve ima, samo procitaj, znas kako to ovde ide ;)
 
$100. Victoria

- - - - - - - - - -
Hvala ti puno paramax2 :)..da da znam ;).ali cu ipak morati da se oslonim na sopstvene snage.
Learner permit test:
http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/Licences/GetYourLs/Learnerpermitknowledgetest.htm

Hazard:
http://www.vicroads.vic.gov.au/Home...ngForYourLicenceTest/HazardPerceptionTest.htm

U princupu sajt je:

http://www.vicroads.vic.gov.au/

tu sve ima, samo procitaj, znas kako to ovde ide ;)


Hvala ti puno paramax2 :)..da da znam ;).ali cu ipak morati da se oslonim na sopstvene snage.
 

Back
Top