monizam i dualizam

Kelis:
da...ovaj ironichni momenat u vezi sa gradom iz kog je neko i sa pismenoshcu je jako bitan i posebno je trn u oku onima koji imaju komplekse shto ne zive u istom...

Prosta duso, ko li je tebe postavio za moderatora?

Nije to kompleks, idiote, nego gnev iz nepravde sto je tvoj grad izgradjen krvlju, mukom i kradjom onih koji zive u drugim gradovima po ovoj napacenoj Srbiji u kojoj jedino gradjanin bgd-a zivi.

A da ja ucinim to da odem i zivim u tako podignutom gradu-tiraninu - ne mogu, jer je otici u takav grad greh i sramota za svakog coveka koji barem malo zivi u duhu.
 
to to... istina boli...jasno je meni...
e pa kada ti povredim sujetu a ti udri pa me vredjaj kao da smo u prvom razredu osnovne shkole, jer si na tom mentalnom nivou i ostao...
a tebi ako se ne svidja kako radim svoj posao ovde...trk pa na Nishki forum...tamo je plava krv
:!:
 
To shto pominjesh je klasichan zargonski govor grada Beograda... i shta sada? Shta si to pokushao da mi kazesh?
Ako si kivan shto ti je Beograd neshto uzeo... nemoj svoju mrznju prebacivati na sve ljude koji ovde zive...
Ma i sa kim ja pokushavam da pricham...
Hodajuci kompleks...
I give up!
 
:D

Nista lakse Milovanovicu, samo se drzi zlatnog pravila:"Cini drugima ono sto zelis da drugi cine tebi!"

Jednostavna logika u cijoj osnovi lezi ljubav. To je zakon kojeg se drze mnogi koji se vec sad pripremaju za nastupajuce novo uredjenje.

:wink:
 
STAJIC:
Nista lakse Milovanovicu, samo se drzi zlatnog pravila:"Cini drugima ono sto zelis da drugi cine tebi!"
I ja tu maksimu prihvatam (doduše u malo izmenjenom obliku, "ne čini drugima ono što ne želiš da neko učini tebi", jer mi se čini da je ipak kompletnija lista stvari koje čovek ne voli iskusiti na sopstvenoj koži od onih koje mu prijaju.) No svejedno, to je u osnovi ista stvar.

Problem nastaje kada se mora upotrebiti treće lice da "pravedno" reši probleme nastale između dve zavađene strane. Uzmimo na primer sudstvo: šta uraditi čoveku koji je nešto ukrao nekome, a da budemo sigurni da je odluka pravedna? Pretpostavimo da će lopov biti kažnjen, i da je to pravedno, ali dobro znamo da će u raznim socijalnim okruženjima kazna biti sasvim drugačija, negde će mu za to odseći ruku, negde će odležati par meseci, negde će dobiti opomenu... ko je taj ko može biti dovoljno nepristrasan i "pravedan" da možemo bez pogovora verovati njegovoj odluci?

Zato ja ne verujem u pravdu - barem ne onu univerzalnu, koja će uvek i svugde da važi.
 
Baš zbog toga filozofi ne vole mnogo pravnu nauku. Kakvi su to zakoni koji važe samo sa jedne strane planine, dok sa druge važe drugi?(To je rekao neki filozof.) I ja se s tim slažem, ne postoji univerzalni princip...
Ali zar nije ideja demokratije da su zakoni vredni jer ih mi donosimo? Nema tu odluke trećeg lica... Sudija bi trebao samo da sprovodi zakon, a ne da nešto odlučuje, zar ne? Bar u principu... (Znam da realno nije tako zbog mnogih razloga.)
 
Odgovor na svu ovu SVAĐU ( što je daleko od POLEMIKE ! ), potražite u Kantovom KATEGORIČKOM IMPERATIVU, a kome je baš do teme, odgovor je simplificirano dat, kod " voćke " Jagodice, skrivene psedonimom : ? !!!
 
Sizif:
STAJIC:
Nista lakse Milovanovicu, samo se drzi zlatnog pravila:"Cini drugima ono sto zelis da drugi cine tebi!"
I ja tu maksimu prihvatam (doduše u malo izmenjenom obliku, "ne čini drugima ono što ne želiš da neko učini tebi", jer mi se čini da je ipak kompletnija lista stvari koje čovek ne voli iskusiti na sopstvenoj koži od onih koje mu prijaju.) No svejedno, to je u osnovi ista stvar.

Problem nastaje kada se mora upotrebiti treće lice da "pravedno" reši probleme nastale između dve zavađene strane. Uzmimo na primer sudstvo: šta uraditi čoveku koji je nešto ukrao nekome, a da budemo sigurni da je odluka pravedna? Pretpostavimo da će lopov biti kažnjen, i da je to pravedno, ali dobro znamo da će u raznim socijalnim okruženjima kazna biti sasvim drugačija, negde će mu za to odseći ruku, negde će odležati par meseci, negde će dobiti opomenu... ko je taj ko može biti dovoljno nepristrasan i "pravedan" da možemo bez pogovora verovati njegovoj odluci?

Zato ja ne verujem u pravdu - barem ne onu univerzalnu, koja će uvek i svugde da važi.

:D

Postojanje ustanova poput sudstva, policije i kompletnog zakonodavstva jeste najveci dokaz da u ovom sistemu, koji je delo ljudskog uma, ne postoji pravda. To je jos jedan od mnogih dokaza da covek nije u stanju da donosi ispravne odluke koje ce biti za dobrobit covecanstva. Covek nad covekom vlada da ga nesrecnim ucini-zapazio je najmudriji covek, kralj Solomon. Do danasnjeg dana se potvrdjuje ova izjava.

Istorija pokazuje da su mnogi drzavnici ulagali iskrene napore da vladaju za dobrobit svojih podanika, na zalost svi njihovi napori su u vecini slucajeva bili bezuspesni. I, zamislimo da je bilo takvih vladara koji su uspeli da zadovolje potrebe svojih podanika pravednom vladavinom, ipak su oni na kraju morali da zavrse svoj zivot. Da ne govorimo o problemima kao sto su bolesti, starost, smrt, mrznja, kriminal, raspad porodica...

Druze, kako ti vidis buducnost i kakva bi pravda trebala da postoji u njoj? Verovatno imas na umu ko bi od ljudi mogao da obezbedi pravdu koja ce zadovoljavati potrebe svih ljudi na zemlji.

:D
 
Pravda je subjektivan osećaj (vrednovanja zasluga i kažnjavanja nepridržavanja društvenih stereotipa u vidu zakona ili javnog mnjenja).

Kako onda očekujete da se svima ugodi i da postoji apsolut pravde...

Po ovome znači ili smanjiti rasejanje ljudskih subjektivnih osećaja ili individualizovati pravo....
-individualizacija prava bi bilo stavljanje važnosti ugovora iznad važenja zakona
-zatim po prioritetu ide izvršenje zakonskih obligacija

Pravo i zakon dosta uredjuju osećaj slobode, i individualizacijom prava sigurno dobijamo veći osećaj slobode (jer su moguće veće varijacije i ostvarenja ličnih želja , a to je sloboda)
 
Po ovome znači ili smanjiti rasejanje ljudskih subjektivnih osećaja ili individualizovati pravo....
-individualizacija prava bi bilo stavljanje važnosti ugovora iznad važenja zakona
-zatim po prioritetu ide izvršenje zakonskih obligacija

Pravo i zakon dosta uredjuju osećaj slobode, i individualizacijom prava sigurno dobijamo veći osećaj slobode (jer su moguće veće varijacije i ostvarenja ličnih želja , a to je sloboda)[/quote]


Da li sam ja ;doista glupi bezveznjaković,od 43 leta,sa završenim filosofskim fakultetom(2 grupe),
ili je zaista,ovaj mali Tužni,zaista pretužni,
kojeg moj ograničeni mentalni sklop,nikako da shvati.
 
Tuzni_patak:
Pravda je subjektivan osećaj (vrednovanja zasluga i kažnjavanja nepridržavanja društvenih stereotipa u vidu zakona ili javnog mnjenja).

Kako onda očekujete da se svima ugodi i da postoji apsolut pravde...

Po ovome znači ili smanjiti rasejanje ljudskih subjektivnih osećaja ili individualizovati pravo....
-individualizacija prava bi bilo stavljanje važnosti ugovora iznad važenja zakona
-zatim po prioritetu ide izvršenje zakonskih obligacija

Pravo i zakon dosta uredjuju osećaj slobode, i individualizacijom prava sigurno dobijamo veći osećaj slobode (jer su moguće veće varijacije i ostvarenja ličnih želja , a to je sloboda)

8)

Da li ti, zaista, tako dozivljavas pravdu?


8)
 
zt:
Da li sam ja ;doista glupi bezveznjaković,od 43 leta,sa završenim filosofskim fakultetom(2 grupe),
ili je zaista,ovaj mali Tužni,zaista pretužni,
kojeg moj ograničeni mentalni sklop,nikako da shvati.

zasto mislis da to iskljucuje jedno drugo? nemoj biti strog prema sebi toliko
 
Neutralni:
Da li ti, zaista, tako dozivljavas pravdu?


8)

Šta treba da znači ovo pitanje?
Pa ja kad bi sudio po svom stavu, sve bi bilo sretno, moguće i stalno promenjljivo i apsolutna pravda , kako se trudiš tako ti se vraća.
Kad bih sudio po svom detinjstvu onda nikako ne bi "dozvolio" postojanje nesrećnih i mučenih ili potisnutih dečijih ličnosti.
Meni je mnogo žao ponekad, što važi da deca ispaštaju grehe roditelja, a onda sam izuzetno ponosan na svoje roditelje.
Zato molim one koji su psihoanalitičari da otkrivaju mehanizme razmišljanja (samim tim i ograničenja istog) , a ne promućkaj i prospi banalizovanje (ne kažem da je tvoj post takvo banalizovanje da se odmah ogradim).
 

Back
Top