KORONOGRAFIJA?

PENTESILEJA

Početnik
Poruka
35
Dobar dan svima!
Zelela bih par informacija na ovu temu koja se tice mog oca.On je '48 godiste i prosle godine 6.maja je na poslu samo pao u nesvest posle ostrog bola u grudima,koji se sirio na ruke.Nakon toga,je brzo dosao do svesti i to,naivno, pripisao umoru i drugim zdravstvenim problemima koje je tada imao.Zbog istih je otisao kod lekara (posto je pre 7 godina operisao DISKUS HERNIJU,PRSLJENOVE L4 I L5,i bolovi su mu se neposredno pre tog pada u nesvest vratili-desna noga ga je bolela,i to nepodnosljivo.E sad to valjda ima neke veze sa zivcima koji su mu pritisniti nakon operacije.Da ne duzim.Vi to bolje sigurno razumete od mene.),uglavnom,zbog tih bolova odlazi kod lekara,smatrajuci da je i taj pad u nesvest povezan sa time.lekar mu posle pregleda i price koje je cuo,usputno meri i pritisak,i posto je bio izuzetno povisen,on ga savetuje da ide kod lekara.Istog dana ga odvodimo kod privatnog kardiologa.Rade mu EKG koji je bio savrseno dobar ali i analizu krvi koja je bila katasrofalna na sta mu on savetuje hitan prijem u bolnicu.Te noci ga odvodimo u urgentni i tamo sve iznova.Navodno je misljenje da je pretrpeo infarkt toga dana ali su svi u cudu kako on stoji na nogama i kako to da mu je EKG sasvim normalan.Nakon toga je proveo mesec dana u klinickom centr na ispitivanjima te opterecenosti,vozio je one bicikle,redovno radio EKg,krvne nalaze...Ono sto je u stvari bilo predmet brige jesu neki POVISENI ENZIMI U KRVI (TROPONIN .I NEKI KOJIH SE VISE I NE SECAM),i tako njega nakon tog vremena puste fakticki bez ikakve dijagnoze.Nisu cak mogli ni da se sloze da li je pad u nesvest bio infarkt ili ne?Mislim,nesto mi malo tu nije bas jasnije?Reci cu jos i ovo-i otac i majka su mu umrli od SLOGA,majka cak relativno mlada,sa nepunih 50 god.)
Inace,on uzasno mnogo pije.Ne opija se ali pije skoro svakog dana po malo,vecere,poslovni ruckovi(takav mu je posao).Zivi sam i zato ima jako losu ishranu.Ponekada zbog prezauzetosti jede i jednom dnevno,a da ne pominjem jagnjetinu i drugu tesku hranu na tim poslovnim ruckovima.I na sve to jos i pusi,doduse,ne preterano mnogo koliko bi mogao,pola pakle dnevno mozda ni toliko,ali pusi.znaci,totalni nemar.
I dodjosmo do koronografije.Sada,tacnije u ovaj ponedeljak sto dolazi ima zakazanu koronografiju i to je prihvatio na nagovor mnogih lekara sa kojima se savetovao.Ono sto mene zanima je sta ta koronografija konkretno moze da otkrije u njegovoj bolesti?Koliko moze da bude opasno to njegovo geneticko nasledje?
Kako da mu pomognem?Vidim da ga je strah od te koronografije na koju je ionako jedva pristao da ide.Jako lose zivi.Uzaludne su rasprave oko alkohola i cigara..
trenutno pije sortis i milion lekova sto za pritisak,sto za kicmu..
Ja imam samo 19 god.Ne zivim sa njim ali ne zelim da ga gledam kako mu se stanje pogorsava,zato vas molim za neke savete,i informacije o takvoj bolesti i sta je to sto ja sa moje strane mogu da uradim? :?

hvala unapred!
[/i][/b]
 
Dobar dan i Vama,
zao mi je sto ste se vec tako mladi suocili sa odgovornoscu i brigom koja nije za Vase godine i vasu mladost, ali sta da se radi, nekad nas zivot vodi cudnim putevima. Procedura o kojoj pricate je verovatno koronarografija - procedura kojom se ispituje prohodnost krvnih sudova koji hrane srcani misic (dve takve arterije postoje, i zovu se koronarne, a procedura po njihovom nazivu - koronarografija). Tom metodom koja nije preterano bolna niti neugodna (radi se u lokalnoj anesteziji) moze se ustanoviti prohodnost ovih krvnih sudova, njihova funkcionalnost u snabdevanju srca krvlju i posledicno kiseonikom, te iz njihove funkcionalnosti i to da li srce trpi ishemiju (glad zbog nedostatka protoka krvi i dopreme kiseonika delovima misica). Ovo je nejjednostavnije informativno receno. Vas otac nema razloga da se boji ove procedure, sve vreme zahvata je svestan, budan i nista posebno nece osecati tokom zahvata.
Sto se tice analiza krvi koje pominjete, ne znam tacno na sta ste mislili kada ste rekli da su mu analize krvi bile 'katastrofa'.

Troponin, mioglobin, CK - sve su to produkti koje oslobadjaju srcane celije nakon sto 'umru' zbog nedostatka kiseonika. Naime infark u stvari predstavlja smrt odredjenog broja srcanih celija na onom mestu koje je ostalo bez kiseonika zbog nedovoljnog protoka krvi. Zbog povisenja troponina verovatno su doktori mislili da je Vas otac imao infarkt ali su bil zbunjeni sto infarkt ne vide na ekg-u. Ipak, m oguce je da nivo troponina bude povisen i kod jedne druge bolesti srca koja se zove angina pektoris, i predstavlja trenutni nagli pad dotoka krvi u odredjeni deo srca zbog naglog suzenja koronarnih arterija (ovo se moze dogadjati iz razlicitih razloga, pocev od ateroskleroze krvnih sudova, tj. nagomilanih masti u krvnom sudu, ili zbog malenih ugrusaka krvi koji na trenutak zacepe krvni sud, ili zbog reakcije suzavanja krvnih sudova srca na veliku hladnocu na primer itd). Pretpostavljam da su, zbog nedoumice sta se zapravo desava sa srcem Vaseg oca, i da li je mozda imao neki veoma mali infarkt, ili anginu koja moze biti dalje uzrocnik infarkta, trazili da se uradi koronarografija i ustanovi da li ima elemenata za anginu pektoris i u kakvom su stanju ovi za srce zivotno vazni dovodioci krvi i kiseonika.
Stil zivota Vaseg oca je za njega poguban, tolike kolicine alkohola i nepravilna ishrana verovatno su uslovili poremecaj regulacije masti i holesterola u krvi sto je jos jedan faktor rizika za srcana oboljenja i infarkt. Svakako da ni oceva jetra nije u bas dobrom stanju zbog velike kolicine unesenog alkohola, a jetra predstavlja glavni organ za uklanjanje stetnih materija tj. otrova iz organizma....
Sem da pokusate da razgovarate sa tatom u smislu promena navika zivota, nema mnogo toga sto mozete da ucinite da mu pomognete. Znam da Vas boli, i da VAm je tesko, ali on je odrasla punoletna osoba, i da je reda on bi Vama trebalo da bude roditelj a ne Vi njemu. Probajte da cuvate sebe, i trazite pomoc za sebe ako Vam je potrebna - ne dozvolite da se Vi polomite pod teretom tatine neozbiljnosti i neodgovornosti prema sebi.

Pozdrav i puno srece.
 
KORONAROGRAFIJA.DOOBRO..POLU-PISMENA SAM :oops:

JA PONOVO...HVALA I ZA OVAJ ODGOVOR.VIDECEMO KOJA CE DIJAGNOZA BITI U PONEDELJAK..
BAS SAM VECERAS SEDELA SA NJIM.KAZE KAKO JE I TESTAMENT NAPISAO.. :D
NARAVNO,UVEK DUHOVIT..
A KADA SMO KOD SAVETA I DIJAGNOZA,MISLIM DA NAJBOLJE OBJASNJENJE POSTOJI U NJEGOVOM
"dnevniku grudnog kosa" KOJI SAM PRONASLA JUCE:
(odlomak)
14.03.2005.danas sam se dobro osecao.Bolovi u grudnom kosu prestali,uvece popio par viskija na veceri.
15.03.2005.ujutru mi je bilo muka i malo mi je u skoli trnula desna ruka...legao ranije.

16.05.2005.danas mi je bolje.nemam nikakve tegobe.uvece pio grejanu rakiju u klubu sahista...

sta reci?!
ODGOVORAN COVEK...VODI I EVIDENCIJU... :roll:

Pisem posle ponedeljka kada dobijem vise informacija,ako nesto ne bude jasno.HVALA PUNO,a sto se godina tice,to je relativna stvar.
 
mama modesty:
Koja je razlika izmedju koronografije i kateterizacije?

Kateterizacija je procedura sprovodjenja samog katetera do srca cime se moze steci sam uvid u rad srca, pojedinacne pritiske u srcanim supljinama, ili se sprovesti koronarografija otpustanjem kontrasne boje i vrsenjem snimanja.

Koronarografija se izvodi tako da se prvo punktira, odnosno ubode, femoralna arterija koja se nalazi u preponi (obično se punkcija vrši u desnoj preponi). Pre samog uboda bolesnik dobiva lokalnu anesteziju (sredstvo protiv bolova), tako da je sam ubod ili punkcija praktički bezbolna. Nakon punkcije u arteriju se uvodi tzv. uvodnica koja služi za lakše manipulisanje kateterima. Kateter je duga uska cev (oko 2 mm) kojom se kroz aortu dolazi sve do srca odnosno koronarnih krvnih sudova. Sledeći korak je ubrizgavanje kontrasnog sredstva kojim se omogućava da se koronarni krvni sudovi prikažu na rendgenskom ekranu, te da se točno prikažu mesta mogućih suženja odnosno začepljenja. U nekoliko navrta od vas se može zahtevati da tokom zahvata duboko udahnete i zadržite dah radi boljeg prikaza krvnih sudova. Jedna od manjih neugodnosti tokom zahvata je pojava vrućine u glavi i tijelu koja nastaje kao posledica davanja veće količine kontrasta prilikom slikanja srčane šupljine (ventrikulografije).
 
Otac mi je umro u Kamenici - i to kad su mu radili kateterizaciju. Na nasa pitanja kako, zasto smo dobijali vrlo sture, uopstene odgovore. Cak nam je receno kako je u Kamenici smrtnost pri kateterizaciji svega 2% i da eto, moj otac je upao u tih 2%. Vrlo "utesno"....
 
Svaka manipulacija na zivom srcu nosi odredjeni stepen rizika, 98% sigurnosti neke intervenicije je prilicno visok procenat, ali ona 2 % rizika su 100% za onog kome se desi, kao sto se nazalost desilo tvom ocu. Zato se po pravilu ovakve intervencije rade po prekoj potrebi, onda kada se profesionalno proceni da benefiti od takve intervencije prevazilaze rizike. Zao mi je zbog Vaseg oca, ne znam o cemu se radilo, ljudima je uvek lakse kada postoji nekakav razlog - makar i banalan, makar i strucna greska, makar neki razlog. Ali ponekad u medicini ne postoji razlog, stvari se dese: ljudsko telo je savrsena masina koja daleko prevazilazi mogucnosti naseg znanja, ma kolko dobro da je, i kada se pokvari uz sve napore koji se uloze da se spasi, ponekad otkaze iz nepoznatih razloga. To je najteze - nemati opipljiv razlog. Umiranje bez razloga uvek se ljudima cini bez smisla i tesko je prihvatljivo (umioranje uopste, ali bez razloga koji moze da se percipira - narocito).

Stvarno mi je zao sto se to dogodilo bas Vama, i bas Vasem ocu.
 

Back
Top