Ne valja se to!

Mene ništa više ne nervira, ali mi je mnogo toga smešno.

A to da ne valja da majka ide ćerki na venčanje sam prvi put u životu čula pre 3 nedelje na svadbi, a gde drugo nego u Bosniji...:eek:
Tamo sam svašta nešto čula, ali to mi je najidiotskije od svega.

nisam čula za ovo.:roll:

centralna Bosna je čudo.
Narod je tako nekako zatucan, zatvoren i cudan da izbjegavam zaustavljane kad idem do Hercegovine..
 
Poslednja izmena:
sve to valjda vuce korene od nasih paganskih obicaja koje smo vremenom zaboravili a ostalo to famozno ne valja se... a kad pitas babu a sto se ne valja, obicno dobijes odgovor, pa eto tako se ne valja :lol:
ne bacaj mrve iz kuce posle mraka, ne valja da majka ide na krstenje svoje dece u crkvu, ne valja cistiti kucu nakon sto nekog ispratis na put(bar dok ne stigne tamo gde je krenuo), ne jesti viljuskom na bozic(ili na badnji dan, ne mogu da se setim), ne valja se u crkvu ako imas mecu, ne valja se praviti zimnica ako imas mecu, ne valja se pomagati na vencanjima i sahranama ako imas mecu... :roll:

Za sve ovo boldovano nikad nisam cula...a mislila sam da ih sve znam :lol:

@ tema
Sujeverje je samo posledica straha da nam se ne desi nesto lose i imaju svoju realnu pozadinu, vecinom.....mislim crne macke su bile simbol vestica...zamisli da te neko vidi sa crnom mackom ispred tebe i ti joj prilazis umesto da bezis nazad i krstis se...pa ides na lomacu odmah... i sl.
Nisam sujeverna, bar se trudim da ne budem...previse je tih gluposti koje su mi utuvljene u glavu (od strane moje babe) dok jos nisam uspela ni da razmisljam o tome, da li je ispravno ili ne.

Ali , pisala sam vec na nekoj temi...ima jedna stvar koje ne mogu da se oslobodim nikako.
Svojevremeno u mojoj osnovnoj skoli je bilo aktuelno sujeverje " Ako vidis jato ptica, uhvati se za kosu ili ces dobiti keca".... i ako te neko od drustva vidi da to ne radis, pocne da vice na tebe, kao da ce oni dobiti keca...

Elem...i dan danas kad vidim jato ptica hvatam se za kosu....skoro sam otkrila da to i moja sestra radi....znaci nisam jedina luda na ovom svetu :lol:
 
Za sve ovo boldovano nikad nisam cula...a mislila sam da ih sve znam :lol:

[B
Elem...i dan danas kad vidim jato ptica hvatam se za kosu....skoro sam otkrila da to i moja sestra radi....znaci nisam jedina luda na ovom svetu :lol:

ovo nije uopste za zezanje..
ja se secam da sam kao klinka izbegavala da prodjem ospod spojene bandere da ne bi dobila keca, i ni za zivu glavu ne bih prosla ako bi mi crna macka presla put..onda sam se vracala, pa isla drugom ulicom..
pricam o periodu kad sam isla u drugi, treci razred o.s.
to sam prestala po zavrsetku osnovne..
imala sam nekoliko drugarica kojima je to preslo u prinudne radnje..pa su se zbog crne macke vracale kuci..jednu od njih je na kraju pokosila anksioznost i zavrsila je prvo samoinicijativno zatvorena u kuci, a onda i na klinici za psihijatriju na lecenju..

mene ti paganski obicaji dovode do besa..
ok su mi u okviru neke mere - farbanje jaja za uskrs, lomljenje cesnice za bozic i sl..ali u drugim situacijama me izludjuju..
pre nepunih mesec dana smo sahranili rodjaku..
obicaj je da se izadje na grob prve subote, dvadesetog dana, cetrdesetog, na pola godine i na godinu.
i kad se izadje postoje odredjeni rutuali iznosenja i posluzivanja hrane :roll: sto mene uzasava..
toga se pridrzava samo jedna tetka i na njeno insistiranje, deca sahranjene rodjake te obicaje postuju, a da ni same ne znaju zasto to rade..
pre dve subote smo izasli na 20 dana..padala je kisa i kako je to deo groblja na kome su svi sveze sahranjeni, blata koliko hoces..toliko je bilo klizavo, da smo jedva prisli i zapalili svecu..i u takvim uslovima tetka je insistirala da se hrana postavi na grob..
e tu mi je bilo muka vise od svega, jer je to sve na kraju umesto dostojanstvene posete grobu sahranjene rodjake i paljenje svece, licilo na burlesku.
mrzim gluposti valja se i ne valja se!!!
 
Je l si ti udata u mom kraju? Kod n'as ima svasta pijenje vruce kafe nosenje vesa naopako crveni koncic ostavljanje hrane u tanjiru blabla
Nemoj Samo neko da krene s onom analizom kako sve to ima logicnu podlogu :roll:

..pisala sam davno, na temama o bebama, o tim "ne valja se" stvarima..
..90% tih "gluposti" Ima sasvim jasnu logiku, kad se malo bolje razmisli..
..empirijski utvrdjene stvari ih uvek imaju, samo shto je nekad teshko nazreti sushtinu..

..ne smetaju mi previshe, uvek razmislim o njima i odbacim ih tek ukoliko ne uspem da uvidim ikakvu logiku,
poshto sam sasvim sigurna da su nastale iz najbolje namere i brige i ljubavi,
da se zashtiti neshto osetljivo kao novorodjena beba, neizvesno kao novi brak, zastrashujuce kao bolest ili smrt,
a naravno, interpretacija istih ume da bude i zlobna i patetichna i paranoichna i samoziva i histerichna i na mnogo drugih nachina neprihvatljiva,
ali to je do odnosa onog koji govori i onog kome su rechi upucene, ne do rechi samih po sebi..
znam vas bre forumasi ko zlu paru :lol:
 
a što to tako, kakve sad veze ima utorak?

I kod nas ima dosta "ne valja se" utorkom. Ne valja nalijegati kvočke utorkom da se ne bi izlegli samo pijetlovi, ne valja posuđivati nikom ništa utorkom.
A kažu da mahune ne valja sijati popodne jer će roditi samo pri vrhu, a pri dnu neće biti ploda.
Ne valja saditi voće prestupne godine, rađaće svake četiri godine. :)
 
I kod nas ima dosta "ne valja se" utorkom. Ne valja nalijegati kvočke utorkom da se ne bi izlegli samo pijetlovi, ne valja posuđivati nikom ništa utorkom.
A kažu da mahune ne valja sijati popodne jer će roditi samo pri vrhu, a pri dnu neće biti ploda.
Ne valja saditi voće prestupne godine, rađaće svake četiri godine. :)

Стари Римљани су сматрали да је уторак баксузни дан и да не ваља отпочети било који посао уторком.
Зашто баш уторком, а не средом. Хајде да је од увођења календара, недеља била дан за ленствовање, а како су људи по природи лењи, па воле да продуже увек викенд, онда је логика да је то био начин да се "утерају" у поштовање понедељка као првог радног дана када би се започели послови, склопили уговори и све средило до средине недеље. Иначе су Ст. Римљани познати као обожаваоци и верници астрологије и свих могућих мамбо-џамбо чуда...четворка им је био магичан број.
 
:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Joooooj, sad si me podsetio...
Priprema mog venčanja, prvo u opštini, pa crkva, pa restoran i dalje "parada pijanstva i kiča"... Dan-dva pre svadbe, jedna komšinica mi kaže - ako hoćeš da ti muž bude dobar, da te sluša u braku, da ne bude naprasit i slično, dok vas popa ( prvo sam ovde odvalila od smeha - popa :lol: ) šeta u krug tamo po crkvi ( pa sam ovde htela da puknem - popa nas šeta :lol: ), ti ponavljaj u sebi:

vodim vola oko stola,
niti muče, niti riče,
niti ume na mene da viče

:zcepanje::zcepanje::zcepanje:

Eto, prava pravcata svadbarska pesmica.... :rotf:

:) Ovo je super, baš je smešno. Pazi, udaješ se u crkvi pred očima Božjim, za sva vremena, a u mislima 'vodaš vola oko stola' lol

Meni je sujeverje OK, možda zato što nemam sujeverne ljude u porodici, pa me niko nije smarao sa tim.
Recimo zaista verujem da će biti love ako slučajno prospem kafu - iako nema nikakve logične veze - jer zaista svaki put kada prospem kafu, posle nekoliko dana dobijem neki novi posao, ili mi neko vrati pare koje mi duguje... Nisam idiot, znam da nema veze, ALI svaki put stvarno kapne i kinta. I pomerim se s mesta, kada neko kaže nešto loše. I kucnem u drvo (Daće Bog!). I uvek kažem pu,pu, pu da ne ureknem dete (bez stvarnog pljuvanja) kada mnogo hvalim nečije novorođenče... Jedino ne verujem da je crna mačka loš znak, jer su mačke meni uvek dobar znak : )

Šta znam, meni je to kao neki začin svakodnevnog života, i uopšte nije loše ako se ne pretera sa tim (tj. ako ne počneš stvarno da se bojiš uroka). U tom smislu sam optimista, i sviđa mi se ideja da pored vidljivog i opipljivog sveta postoji još i armija nekih malih pomoćnika i đavolaka, koji mogu da nam pomognu - ako ih odobrovoljimo. Jer, da se ne lažemo, neko zaista sakriva stvari po kući, i to baš one knjige / cd-ove ili šoljice koje upravo tražimo... i onda se te stvari odjednom pojave.

:)
 
Sujeverje potice iz posmatranja. Nesto slicno astrologiji a uzimam da se razumem u astrologiju vise od proseka i zbilja sam puno karata prevrnula kroz ruke, kad god sam videla Saturn opozicija Sunce osoba ili nije imala oca, ili je imala uzasne odnose sa ocem. Kad god bih videla Venera kvadrat Jupiter, zena je bila sklona aferama sa ozenjenim i tako dalje. Licno to objasnjavama opservacijom koja traje vekovima, recimo prvu, nazvala bih, "kodifikaciju" astrologije je objavio Ptolomej. Dakle, davno davno ljudi su gledali u zvezde i u druge ljude i povlacili paralele u ponasanju.

Nesto slicno se desilo i sa sujeverjem, ne valja dirati pokojnikove stvari 40 dana, ne valja iznositi bebu 40 dana, uvek se radi bas o sest nedelja i to u svakoj kulturi, indijskoj, grckoj, rimskoj, kasnije hricanskoj. Ti neki stari su verovatno posmatrali reakcije ljudi i zakljucili da se nekon 40 dana tuge ozalosceni protresu ili da se dete nekako otrgne nakon sest nedalja zivota.

Licno sujeverje vezujem za autosugestiju. Ukoliko ljudi krenu na vazan sastanak ili ispit i uz to sprovode ritual slican ratnickom bodrenju oni zapravo pripremaju mozak za pobedu tako sto mazu ratnicke boje na sebe, odnosno navlace srecan dzemper, uzimaju srecnu olovku, otvaraju srecnu tasnu, uvek isti ritual im daje daje moc da prizovu srecu (odnosno oteraju maler). Nije da ne verujem u podsvest.
 
Pa da, strašno je živeti u svetu u kom imaš jako malo uticaja na događaje. I jeste najgore ateistima i ljudima koji nisu sujeverni, jer nemaju nikoga osim sebe. A vernik i sujeverna osoba (neko bi rekao da je to ista stvar), ipak urade neke stvari kako bi prizvali 'konjicu', tj. pojačanje, i poboljšali svoje izglede na uspeh :)
 
Pa da, strašno je živeti u svetu u kom imaš jako malo uticaja na događaje. I jeste najgore ateistima i ljudima koji nisu sujeverni, jer nemaju nikoga osim sebe. A vernik i sujeverna osoba (neko bi rekao da je to ista stvar), ipak urade neke stvari kako bi prizvali 'konjicu', tj. pojačanje, i poboljšali svoje izglede na uspeh :)

možda bi ovde bilo srećnih okolnosti za vernike da čitava stvar nema oslonac isključivo u glavi.
 
Pa da, strašno je živeti u svetu u kom imaš jako malo uticaja na događaje. I jeste najgore ateistima i ljudima koji nisu sujeverni, jer nemaju nikoga osim sebe. A vernik i sujeverna osoba (neko bi rekao da je to ista stvar), ipak urade neke stvari kako bi prizvali 'konjicu', tj. pojačanje, i poboljšali svoje izglede na uspeh :)

to ti je isto kao i placebo efekat... "deluje "na one labilnije i sklone i podlozne raznim sugestijama
kao kad zene koje ne mogu da ostanu trudne nose amajlije od tisovine, pa se posle kunu u sve sveto da su bas zbog toga ostale u drugom stanju :lol:
 
to ti je isto kao i placebo efekat... "deluje "na one labilnije i sklone i podlozne raznim sugestijama
kao kad zene koje ne mogu da ostanu trudne nose amajlije od tisovine, pa se posle kunu u sve sveto da su bas zbog toga ostale u drugom stanju :lol:

u jbt sad se sjeti...prije par mjeseci sam gledala emisiju na National G. o liječenju nepolodnosti negdje u Juznoj Americi... U blender stave živu zabu sa nekim sokovima i smiksaju.. Jadnice ti piju mjesecima:sad2::bljak:
 
sve to valjda vuce korene od nasih paganskih obicaja koje smo vremenom zaboravili a ostalo to famozno ne valja se... a kad pitas babu a sto se ne valja, obicno dobijes odgovor, pa eto tako se ne valja :lol:
ne bacaj mrve iz kuce posle mraka, ne valja da majka ide na krstenje svoje dece u crkvu, ne valja cistiti kucu nakon sto nekog ispratis na put(bar dok ne stigne tamo gde je krenuo), ne jesti viljuskom na bozic(ili na badnji dan, ne mogu da se setim), ne valja se u crkvu ako imas mecu, ne valja se praviti zimnica ako imas mecu, ne valja se pomagati na vencanjima i sahranama ako imas mecu... :roll:
Нисам никада чула да 'не ваља' мајка да присуствује вјенчању и крштењу. Не могу да схватим ниједан разлог због којег би то важило. Чак и у старим обичајима гдје се свадбује одвојено код младиних и младожењиних, мајка присуствује вјенчању.
Ово у вези са мецом је важило док се нису носили улошци, а можда ни гаће, могуће да су разлози вјенчања, сахрана и зимнице слични онима везаним за саму цркву, а ријеч је само о крвавим траговима који се у цркви не би смјели остављати.
 
Нисам никада чула да 'не ваља' мајка да присуствује вјенчању и крштењу. Не могу да схватим ниједан разлог због којег би то важило. Чак и у старим обичајима гдје се свадбује одвојено код младиних и младожењиних, мајка присуствује вјенчању.
Ово у вези са мецом је важило док се нису носили улошци, а можда ни гаће, могуће да су разлози вјенчања, сахрана и зимнице слични онима везаним за саму цркву, а ријеч је само о крвавим траговима који се у цркви не би смјели остављати.

pa eto, sad si cula... kad su mene krstili moja majka je cekala kod kuce, a i pop je izgleda zabusavao :mrgreen: a nije mi bila ni na vencanju, al dobro tu je bio problem u logistici
ne znam da li je zbog gaca i ulozaka ali i danas kad se nose gace i ulosci se to odrzalo, s tim sto sad navodno nece zimnica dobro da ti ispadne dobro, ili da ne izmalerises nekome svadbu ili se ne obrukas na sahrani... a mozda su i to lenje zene smislile :lol:
 

Back
Top