Ne valja se to!

Još jedan iz sela

Poznat
Banovan
Poruka
7.335
Čuli ste te reči?

"Ne valja se" označava postupak koji ne trebate čini da biste izbegli zlo, ili kakvo baleže nagativno dejstvo zlih sila

"Varovati, varuje" =čuva se, čuvati, sačuvati se od zla i negativnih uticaja.

Ne čudim se starijim ženama, ali često i kod mlađih nailazim na to "ne valja se". Žene savremeno odevene, savremenih frizura...
Određenim praznikom od njih ne možete ništa uzeti, pozajmiti, neke reči im ne trebate pominjati, o značajnim događajima ne smete uraditi to i to...

Ovde je opšte prihvaćeno da "ne valja se" da majke idu na venčanja svoje dece, što je meni mnogo čudno...

Kod još mlađih imate savremeniji oblik praznoverice u obliku horoskopa, proroka koji vide njihovu budućnost, ekstra senzitivni koji u stanju su da osete njihovu energiju...

Opet, u svetlu priče o samosugestiji i snažnoj negativnoj sugestiji, ovakve pojave nisu nimalo naivne...

Koliko često vi to srećete?

Kako vi reagujete kada vam u njihovoj kući kažu da ste upravo uradili nešto što "ne valja se"?

Kako se osećate?

Kako se borite ako takve imate i bliskom okruženju?
 
meni je skoro na nekog sveca pao laptop kroz prozor pa ti vidi..neki ljudi koji su radili na kuci nesto isto tako dana kad se ne valja ....popadali su nesto opasno svi od reda

Pa, bre George, kako ti ispade laptop kroz prozor? :eek: Meni jednom pale farmerke preko terase, ali zato što sam htela ih raširim na sušač da se osuše, pa rekoh da ih rastresem, da se lakše opeglaju posle. I preko terase, a one mi iskliznule iz ruku i oooop na babine ruže ;)
Ali laptop??? Nisi valjda gadjao vrapce? :lol:
 
Neke sile ima.

Da se nadovežem na komentar koji je dao geogejune
Pre dosta godina na sv. Iliju Gromovnika (zaboravio se, nisam pogledao kalendar)
uzeo da popravljam aspirator.
Kako sam krenuo da ga otvaram, aknuh šrafcigerom u dlan
i skoro ga probih.

I onda.
Sutra ga ukljičim u struju, on radi
 
Kad sam sa prijateljicom, doktoricom, raspravljao na tu temu
ona kaže:
Kako intelektualac može da veruje nešto imaginarno.
Kada je moje pitanje odgovorila potvrdno da veruje u Boga
pitao sam je: a jesi li ga videla?
 
Nije tema o praznovanju hrišćanskih, ili nekih drugih praznika iz neke vere, nego o praznoverici, varovanju.
Recimo: Na dan kada se rodi dete ne daje se ništa iz kuće, ne vala se ući u kuću skrštenih ruku..i šta sve ne, ne umem ni da nabrojim koliko toga ima.
Još gore kad vam upravo sopšte da ste uradili nešto što će njima doneti zlo, i gledaju vas kao seriskog ubicu.
O tome bih da pišemo.
 
Inače, toga "valja se", a pogotovo "ne valja se", mi je puna glava, pun kufer i kreće da kipi :mrgreen:
Pogotovo posle prvog porodjaja... nisam pojma imala na šta idem kući iz porodilišta, a da sam samo znala sve te nazovi običaje, u suštini praznoverja i gluposti, drugačije bi bilo. Znala bih da se pripremim i odbranim, a pogotovo da se ne nerviram. Vrh mi je bio kada su mi rekli da se ne valja da bebin veš zanoći napolju, već pri prvom sumraku treba uneti sve u kuću :roll: Nožići i štaonobešejoš ispod jogija, beli luk kraj glave, crveni končić oko ruke, što dalje od prozora, ogledala i slično, jer se ne valja, ne šišati čak ni šiške pre krštenja... ček, ima još, ihihi ima toga. Sve sam oterala u tri lepe, mislim, sva praznoverja. Ali sam se pošteno nervirala. E, drugo kad sam rodila, već niko ništa nije smeo ni da zucne ( osim babe koja je preklinjala mog muža da pokupi bebine stvari sa štrika, da ne dodju veštice u toku noći da ih ne omadjijaju. Majke mi rodjene, tako je rekla, ma ni sama nisam mogla da verujem, oklembesila mi se vilica, nije mi čak ni smešno bilo ). Valjda i zato što se nije valjalo da rodim to dete uopšte, jer je bio smrtni slučaj u kući baš negde u vreme začeća, pa se eto ne valja, da vampir ne zaposedne dete.... :roll:

I mimo tog bebećeg valja se i ne valja se, ma svaki dan nešto ima... što se ne valja... :roll: Zašto - niko naravno pojma nema. Ganjaju me kroz kuću kao belu vranu, iliti crnu ovcu, jedino ja ne brenujem te gluposti, tj. mm i ja, ali jasno da sam ja kriva, ko će nego snaja.
Nikada mi se ništa loše nije desilo jer sam radila nešto što se ne valja... niti bilo kome od mojih....
Ali ne valja se i ne valja se... vekovima je tako i ko sam sad ja da izmišljam toplu vodu... a ja lepo ćutim i radim po svom.... ne valja se baš ni nervirati se za svaku glupost odvaljenu bez mere i iz sujevernog straha ;)
 
meni je skoro na nekog sveca pao laptop kroz prozor pa ti vidi..neki ljudi koji su radili na kuci nesto isto tako dana kad se ne valja ....popadali su nesto opasno svi od reda

Jeste...
Kada su u pitanju crkveni praznici i postovanje istih- da

...ali ono crna macka predje put...ma daj....

Inace ako je mnogo takvih u blizini koji stalno vicu ''ne valja se'', ja lepo izfiltriram i uradim onako kako ja mislim i osecam da treba, ne interesuju me tudja misljenja da ih slepo pratim...to nikako....
 
Iskreno verujem u ono
Dobro i nizvodno bačeno uzvodno se vraća
Čini dobro i vratiće ti se.
Najčešće ne direktno i od istih ljudi.
A ko čini zlo, ako je srećan vratiće se njemu
ako nije, deci i unucima.

Razmislite dali znate neki takav slučaj.
Ja znam nekoliko.

Bog vraća.
Samo što nije poštar da isporuči odmah.
 
Nije tema o praznovanju hrišćanskih, ili nekih drugih praznika iz neke vere, nego o praznoverici, varovanju.
Recimo: Na dan kada se rodi dete ne daje se ništa iz kuće, ne vala se ući u kuću skrštenih ruku..i šta sve ne, ne umem ni da nabrojim koliko toga ima.
Još gore kad vam upravo sopšte da ste uradili nešto što će njima doneti zlo, i gledaju vas kao seriskog ubicu.
O tome bih da pišemo.

Pa baš o tome i diskutujemo.
I uglavnom pametno.
 
Nije tema o praznovanju hrišćanskih, ili nekih drugih praznika iz neke vere, nego o praznoverici, varovanju.
Recimo: Na dan kada se rodi dete ne daje se ništa iz kuće, ne vala se ući u kuću skrštenih ruku..i šta sve ne, ne umem ni da nabrojim koliko toga ima.
Još gore kad vam upravo sopšte da ste uradili nešto što će njima doneti zlo, i gledaju vas kao seriskog ubicu.
O tome bih da pišemo.

Ako su toliko primitivni neka takvi i ostanu, ja radim kako mislim da treba i ne interesuje me...
 
Inače, toga "valja se", a pogotovo "ne valja se", mi je puna glava, pun kufer i kreće da kipi :mrgreen:
Pogotovo posle prvog porodjaja... nisam pojma imala na šta idem kući iz porodilišta, a da sam samo znala sve te nazovi običaje, u suštini praznoverja i gluposti, drugačije bi bilo. Znala bih da se pripremim i odbranim, a pogotovo da se ne nerviram. Vrh mi je bio kada su mi rekli da se ne valja da bebin veš zanoći napolju, već pri prvom sumraku treba uneti sve u kuću :roll: Nožići i štaonobešejoš ispod jogija, beli luk kraj glave, crveni končić oko ruke, što dalje od prozora, ogledala i slično, jer se ne valja, ne šišati čak ni šiške pre krštenja... ček, ima još, ihihi ima toga. Sve sam oterala u tri lepe, mislim, sva praznoverja. Ali sam se pošteno nervirala. E, drugo kad sam rodila, već niko ništa nije smeo ni da zucne ( osim babe koja je preklinjala mog muža da pokupi bebine stvari sa štrika, da ne dodju veštice u toku noći da ih ne omadjijaju. Majke mi rodjene, tako je rekla, ma ni sama nisam mogla da verujem, oklembesila mi se vilica, nije mi čak ni smešno bilo ). Valjda i zato što se nije valjalo da rodim to dete uopšte, jer je bio smrtni slučaj u kući baš negde u vreme začeća, pa se eto ne valja, da vampir ne zaposedne dete.... :roll:

I mimo tog bebećeg valja se i ne valja se, ma svaki dan nešto ima... što se ne valja... :roll: Zašto - niko naravno pojma nema. Ganjaju me kroz kuću kao belu vranu, iliti crnu ovcu, jedino ja ne brenujem te gluposti, tj. mm i ja, ali jasno da sam ja kriva, ko će nego snaja.
Nikada mi se ništa loše nije desilo jer sam radila nešto što se ne valja... niti bilo kome od mojih....
Ali ne valja se i ne valja se... vekovima je tako i ko sam sad ja da izmišljam toplu vodu... a ja lepo ćutim i radim po svom.... ne valja se baš ni nervirati se za svaku glupost odvaljenu bez mere i iz sujevernog straha ;)
E, super si, mada uvek ostaje pitanje na koga će to delovati podsvesno, mučiti ga na neki način, a možda i izazvati konkretan negativan efekat.
I kako bi se ti odbranila da se nešto dogodi, a oni onmah povežu tvoje nepoštovanje zabrana sa tim što se dogodilo i krenu da te optužuju?
 
Ako su toliko primitivni neka takvi i ostanu, ja radim kako mislim da treba i ne interesuje me...

A da samo znaš koliko takvih ima... Stari, mladi, muškarci, žene, bez razlike. I da znaš kakav je to strah od posledica ( a niko ne zna koje su ), ako se uradi nešto što se ne valja... zašto se ne valja - niko ne zna. Ali se ne valja.... :roll:
 
Pa, bre George, kako ti ispade laptop kroz prozor? :eek: Meni jednom pale farmerke preko terase, ali zato što sam htela ih raširim na sušač da se osuše, pa rekoh da ih rastresem, da se lakše opeglaju posle. I preko terase, a one mi iskliznule iz ruku i oooop na babine ruže ;)
Ali laptop??? Nisi valjda gadjao vrapce? :lol:
iebiga jurio dz wirelless..ko ne plati na drini plati na cupriji..al dobro sad imam novi bolji koji vata 2-3 dzaba:manikir:
 
E, super si, mada uvek ostaje pitanje na koga će to delovati podsvesno, mučiti ga na neki način, a možda i izazvati konkretan negativan efekat.
I kako bi se ti odbranila da se nešto dogodi, a oni onmah povežu tvoje nepoštovanje zabrana sa tim što se dogodilo i krenu da te optužuju?

Aaaaa, jok, ne mož' to da se desi. Odmah vade svetu vodicu i umivaju se. I to na poseban način, čelo, pa bradu, pa obraze, kao da se prekrste tom vodicom po licu. I onda su zaštićeni :lol:

I vuk sit i ovce na broju. :super:
 
Recimo, upoznajete se sa osobom, sve fino ide, i ona vam kaže da nemate budućnosti zato što niste kompatibilni po horoskopu? :eek:
Je l vredi tu biti uporan, ili se okrenuti i odjahti u sumrak?
Opet, ako se lako odustane, uvek ostaje kajanje...moglo je bolje?
 
Kupio sam veliku količinu sirovog mesa, zamolim poznanicu da deo zamrzne u svom zamrzivaču, da mi ne bi pregoreo moj zbog preopterećenja, ona pristane, ostavim njoj dve kese za uslugu, posle nekoliko dana odem da uzmem, a ona mi kaže: "Danas se ne daje ništa iz kuće, ne valja se" :eek:
 
Recimo, upoznajete se sa osobom, sve fino ide, i ona vam kaže da nemate budućnosti zato što niste kompatibilni po horoskopu? :eek:
Je l vredi tu biti uporan, ili se okrenuti i odjahti u sumrak?
Opet, ako se lako odustane, uvek ostaje kajanje...moglo je bolje?

Hmmmm :think:
Ako pri tom prvom hipotetičkom susretu horoskop kaže da ne valja taj spoj, onda ne vredi pokušavati ništa. Uvek imaš neke podznake i gluposti, uvek možeš naći nešto, eto, što je kompatibilno. Da kažemo da se ta prva barijera sujeverja i može savladati. A šta je sledeće?
Ljudi koji ne žive u takvom okruženju jednostavno nemaju pojma kako to sve može biti zamarajuće. I kolika je vera onih koji u sve to veruju. Ili, bolje reći - strah. Zato se češće i čuje i ne radi ono što se ne valja, a ono što se valja, to i ne mora, može, a ne mora. Ono što se ne valja - to je tabu, to je nečastivi sam i lično i to treba zaobići.
Ne može se to lako izbiti iz glave onom ko je sa tim rastao, ko u to veruje i ko se plaši. Ni mladom, a pogotovo starijem. Nema šanse.
Znači, ako neki podznak i pobedi, pa druga strana shvati da možda ipak možete biti kompatibilni - to je početak. Krenuo si tu igru, i sad ima da igraš, čak i kad ti se ne igra. Jer tome kraja nema... na žalost. Spremi se na nerviranje, ili jednostavno prihvati sve te, u suštini, magijske rituale protiv zlih sila. Nema treće.
 
jaoj, meni je život pun "ne valja se" momenata, ali ne bendam ja to previše...
tipa, ne valja se :P držati torba na podu, neće biti para
ne valja se :P kupiti mrve sa stola rukom u ruku (to nisam provalila nikad zašto)
ne valja se držati hljeb naopako.
i slične stvari koje sam čula od raznih ljudi...

jedini "ne valja se" momenat u životu koji mi je stvarno bio brrrrr, da sam se uplašila
ali kasnije sam to prepisala slučajnosti
je da se na Vratolomije (24.6.) ne valja nigdje penjati, ništa zahtjevno raditi, jer kao, eto, ne valja.
e, tog dana 2004. smo tata i ja spremali kuću uveliko dok je mama bila na poslu i tata (2.04 m visok) je stajao na stolici i dok sam ja bila u drugoj sobi sapleo se i pao sa balkona, a nismo visoko, ljudi prežive i pad sa većeg sprata... i poginuo. :(
kažem vam, vremenom sam shvatila da se to moglo desiti bilo kojeg dana, ali ono, što baš na vratolomije.
od tada, svake godine tog dana ne radim ništa...jer ne valja se.
 
Recimo, upoznajete se sa osobom, sve fino ide, i ona vam kaže da nemate budućnosti zato što niste kompatibilni po horoskopu? :eek:
Je l vredi tu biti uporan, ili se okrenuti i odjahti u sumrak?
Opet, ako se lako odustane, uvek ostaje kajanje...moglo je bolje?

У сумрак галопом, какво кајање. Оне то заиста тако мисле и опседнуте су.
Психотичне особе, а ваљда су неке особе и оне лол.
 
Meni ne sme niko da kaze u familiji
A ovi van familije i nemaju prostora da me uce sta treba
Takav Sam imidz izgradila :rumenko: rodjena majka ne sme da me pita nesto delikatno a tek ostali :)
Jà njih ne diram, ne smeju ni oni mene i kraj
 
Sad mi pade na pamet... sedim jednom sa svekrvom na svojoj terasi i prilčamo sve i svašta. I dotaknem se ja, ne znam više kako ali došlo je u razgovoru, toga da je moja mama jednom prilikom našla na ulici neki masivni zlatni privezak. Pokidana mu ona alkica kojom se kači za lančić, pa verovatno onaj ko ga je izgubio nije ni primetio. Tek se ona namršti i kaže - ne valja se kad nadješ zlato. Ja ovako :eek: Mislim, našao si, nisi ukrao. Niti je lična karta u blizini, pa da znaš kome da vratiš, niti na njemu piše ko je izgubio. Šta, u čemu je problem, zašto se ne valja. "Stručno" objašnjenje je bilo:
- Tako sam i ja jednom našta zlatno to i to ( zaboravih šta, nije ni bitno ), pa sam posle par dana izgubila zlatan lančić i neke pare mi je neko ukrao ( valjda je neko izdžepario, šta li, nisam išla u detalje ). I, eto vidiš i sama, ne valja se kad nadješ nešto zlatno
:dash:

I tako vam nastaju valja se- ne valja se verovanja.... :roll: Ona to priča svakome, to da se ne valja kada se nadje zlato, a retko ko će pitati zašto i videti kolika je to glupost....
A to sujevernim i strašljivim ljudima, koji bi hteli samo da umilostive zle sile, nije ni bitno. Bitno je ne raditi ono što se ne valja. I tačka. Ogromna tačka.
 

Back
Top