Majstor i Margarita

kakva tema, sreca pa nije forum religija 8)

hmmmm...ovaj roman je taman dovoljno jeretički za moj VKUS :)
i dovoljno fantazmagoričan :wink:
a ima i mačaka (joj sanjam mačke ovih dana, nedostaju mi!)...jedino mi se ekranizacija ne dopada /brkati rusi :twisted: /
remek delo svetske književnosti, indeed :D
 
HeBePoBaTaH_:

Jeste, to je jedan od najmučnijih domaćih filmova. Bata je Mag :lol:
A knjiga, ona je već fatazmagorično putovanje i pitalica. Ne poznajem čoveka koji ne voli ovu knjigu.

Inače, taj film je dobio i neku nagradu :shock:

Knjiga je antologijska, tu nema šta da se kaže...
I meni se čini da se svima dopada, razumeli je ili ne.
 
Interesantno je da je sam Bulgakov doziveo Majstorovu sudbinu, ovaj roman nije prihvacen i nije objavljivan sve do 70ih godina, odnosno 20 godina posle njegove smrti. Da li je to slucajnost ili je on nekako uspeo da predvidi to? Djavo ce ga znati...
 
Ok -komunistichka fantastika- fantazmagorija ali ne treba preterivati sa pohvalama, on je bio borac protiv ''crvenih'' ali nije smeo javno to da iskaze pa ih je pljuvao i ismevao kroz dela, dakle nema mnogo mistike vec vishe ''surove'' realnosti opisane na sarkastichan nachin,ipak ona kvazi istorijska pricha o bibliji je vrlo interesantna i detaljna(stvarno je imao bujnu mashtu-svak chast :!: )sa veoma realnim opisima, dakle vredi troshiti vreme na chitanje ove knjige.Odjava :roll:
 
goxy:
Ok -komunistichka fantastika- fantazmagorija ali ne treba preterivati sa pohvalama, on je bio borac protiv ''crvenih'' ali nije smeo javno to da iskaze pa ih je pljuvao i ismevao kroz dela, dakle nema mnogo mistike vec vishe ''surove'' realnosti opisane na sarkastichan nachin,ipak ona kvazi istorijska pricha o bibliji je vrlo interesantna i detaljna(stvarno je imao bujnu mashtu-svak chast :!: )sa veoma realnim opisima, dakle vredi * vreme na chitanje ove knjige.Odjava :roll:
Mislim da gresis jer je on i javno kritikovao tu vlast, koliko se secam objavljivao je i neka pisma koje je slao Staljinu. Pa sta mislis zasto mu je objavljena ova knjiga tek 20 godina posle smrti?
 
Jarac:
Ne znash osobu koja je ne voli? Cudno, koliko ja znam retke su osobe kojima se svidja, i koji mogu da shvate ovo delo, ali sta znam ja... Sta mislite o funkciji djavola u romanu?

Eto, i to može biti probni balon za Qvalitet mentalnog sklopa pojedinca

Znači, ne vole je (prema mojim saznanjima i iz iskustva)
-vernici SPC
- popovi
- blagočestive djeve i ostale udavače
- vadikali
- ljotićevci
- obrazaši
- četnici
i ljudi bez mašte.

(al sam odrezala) :D
 
Betty:
Jarac:
Ne znash osobu koja je ne voli? Cudno, koliko ja znam retke su osobe kojima se svidja, i koji mogu da shvate ovo delo, ali sta znam ja... Sta mislite o funkciji djavola u romanu?

Eto, i to može biti probni balon za Qvalitet mentalnog sklopa pojedinca

Znači, ne vole je (prema mojim saznanjima i iz iskustva)
-vernici SPC
- popovi
- blagočestive djeve i ostale udavače
- vadikali
- ljotićevci
- obrazaši
- četnici
i ljudi bez mašte.

(al sam odrezala) :D

I ja sam vernik pa nemam nikakav problem sa ovim romanom, cak naprotiv. A za ostalo se vise-manje slazem.
 
"Po Tverskoj su se kretale hiljade ljudi, ali
ja vam jamčim da je ona videla samo mene jednoga,
i pogledala me je ili uznemireno, ili čak nekako
bolećivo. I mene je osvojila ne toliko njena lepota,
koliko neobična usamljenost, koju niko nije video u
njenim očima."
 

Bet poznaje nekog iz "Nove iskre"? ...Koja u stvar i ne postoji. Koji ljotićevci i "obrazaši"? Ne postoje, to je Baba roga za neke još čudnije ljude, tipa metrosexualci, žene u crnom , Biser&Co :?
Ko se sa kim slaže i oko čega?
 
Onaj prvi citat je Majstorov opis prvog sustreta sa Margaritom, a ovaj drugi razgovor Volanda i Levi Mateja?

*Slobodnog vremena ima onoliko koliko treba, a oluja ce tek biti pred vece i kukavicluk je, nesumnjivo, jedan od najstrasnijih poroka*
 
Jarac:
Betty:
Jarac:
Ne znash osobu koja je ne voli? Cudno, koliko ja znam retke su osobe kojima se svidja, i koji mogu da shvate ovo delo, ali sta znam ja... Sta mislite o funkciji djavola u romanu?

Eto, i to može biti probni balon za Qvalitet mentalnog sklopa pojedinca

Znači, ne vole je (prema mojim saznanjima i iz iskustva)
-vernici SPC
- popovi
- blagočestive djeve i ostale udavače
- vadikali
- ljotićevci
- obrazaši
- četnici
i ljudi bez mašte.

(al sam odrezala) :D

I ja sam vernik pa nemam nikakav problem sa ovim romanom, cak naprotiv. A za ostalo se vise-manje slazem.

ti si onda prosvećeni vernik, respect! :D

Nevevevrica - o, da, Beti nažalost poznaje sile mraka....Obrazaši i ljotićevci studirali sa mnom. /neki/

Sviđa mi se da to ipak bude samo babaroga. :D Kd ne bi funkcionislai po Filol.fakultetu, bilo bi ok.
 
Delo je zaista fantasticno, i grese oni koji ga smatraju za jereticko. Ovde jesu tamna i svetla strana, ali one nisu suprotstavljene jedna drugoj, vec deluju kao celina. Voland otkriva u coveku ono najmracnije i najruznije- scene u Varjeteu i Domu Gribojedova. Sa druge strane, Jesua u prokuratoru budi dobrotu i pozitivno shvatanje zivota.
Margo i njen demonizam je njeno samopozrtvovanje zarad neceg viseg i lepseg- ljubavi!
Ljubiteljima Bulgakova bih preporucila da procitaju neke od pripovedaka Zoscenko. On mnogim grotesknim scenama i " smehom kroz suze " opisuje ljude NEP-ovskog perioda.
Begemot je sjajan! Zar ne biste pozeleli da imate jednu takvu macu pored sebe? :D
 

Back
Top