trudnicko bolovanje

Mesec dana pre termina + 11 meseci nakon porodjaja = godinu dana.
Bolovanje nije umanjeno, znaci kolika ti je plata, toliko ti je bolovanje. Tako ja prodjoh. Dobijala sam kintu kad i moji platu (barem je tako kod mene u firmi - davali su mi bolovanje a oni su refundirali od socijalnog).
 
Pricam kako je bilo pre 3 godine...

Trudnicko bolovanje se moze uzeti za vreme trajanja trudnoce pri cemu je visina nadoknade 65% od plate koju si primala do tada (kao i za svako drugo bolovanje).

Oko mesec dana pre termina pa sve do isteka godine dana (u stvari prva tri su porodiljsko pa onda ide nega deteta koju moze da uzme i tata :lol: ) vodis se na porodiljskom bolovanju koji iznosi 100% od tvoje plate (prijavljene, nazalost) i to je nesto sto ti garantuje drzava.
Ti naravno iskoristi i pripadajuce godisnje odmore i spoji ih nekako kako ti dozvole i kako ti odgovara.

Da li tvoja firma spada u one malobrojne koji isplacuju svoje porodilje zajedno sa ostalim zaposlenima a onda refundiraju od socijalnog ili ces morati da cekas na isplatu direktno od socijalnog to zavisi od same firme. U ovom drugom slucaju se malo duze ceka.

Sve najbolje i nemoj da se sekiras...

Pozdrav.
 
Sveze informacije: trudnicko bolovanje mozes da otvoris 45-28 dana pre termina i od tog datuma traje ti godinu dana. Od firme zavisi hoce li oni isplacivati pa refundirati od socijalnog ili cekas na socijalno, a mislim da se ceka oko 4 meseca. Sto se odmora tice, verovatno je bolje posle.
 
Porodiljsko bolovanje možeš otvoriti maksimalno 45 a minimalno 28 dana pre verovatnog termina porodjaja. Ukupno traje godinu dana od dana otvaranja. S tim što se prvih 3 meseca zove porodiljsko odsustvo a ostatak do 365 dana - odsustvo radi nege deteta.
Zavisno od vrste posla i toga kako se osećaš, ti možeš i pre tog vremena otići na trudničko bolovanje, do mesec dana ti plaća firma, posle ideš na komisiju i sve preko mesec dana ide preko SIZ-a. I porodiljsko i trudničko se isplaćuje 100%. Što se tiče godišnjeg, bolje ti je da ga ostaviš za kasnije, samo pazi da ne izgubiš pravo na korišćenje, zavisno od toga kad ćeš otvoriti i zatvoriti bolovanje. Godišnji odmor za ovu godinu možeš da preneseš u celini u sledeću kalendarsku godinu s tim da moraš do 30. juna da ga iskoristiš (to verovatno već znaš)
 
evo ti još jedna sveža info. Održavanje trudnoće tj. trudničko bolovanje sam otvorila 07.07.2004.Bila sam trudna 2 meseca. Primala sam 100% platu svo vreme. Porodila sam se 03.02.2005. i sad primam takodje 100% kad dobijaju i moje kolege u firmi. Firma kasnije refundira od socijalnog. Doznaka je samo jedna za sav period do 01.02.2006. kad se zavšava porodiljsko.Radim u državnoj firmi. Nadam se da sam pomogla.Pozdrav.
 
hvala svima.
moja ideja je prvo godisnji mesec dana pa posle toga bolovanje, s ti m sto bih od kuce radila deo posla (ziveo modem :). shef uopste nije blagonaklon ali sta da se radi...
 
sanja:
hvala svima.
moja ideja je prvo godisnji mesec dana pa posle toga bolovanje, s ti m sto bih od kuce radila deo posla (ziveo modem :). shef uopste nije blagonaklon ali sta da se radi...

A zašto da ideš ranije na odmor, ili bolovanje, ako se dobro osećaš? 45 dana pre termina je više nego dovoljno. slobodni dani će ti trebati kad ponovo počneš da radiš, jer biće prehlada, virusa, zubića, itd. Odmora nikad dosta :wink:
 
slazem se sa queen...
mislim da jos imas vremena da odlucis sta ces raditi,kako trudnoca bude odmicala...zavisi kakva ces biti trudnjaca :P
ja sam radila do 60 dana pred porodjaj,ne itada ne bi prestala ali su bile uzasne vrucine,a ja stalno poslom na putu...
mada ako moras da iskoristis ovogodisnji odmor...nisi lose smislila...
 
iz klimatizovane kuce na moru mogu da zavrsim poslovne obaveze mnogo lakse nego iz zagusljive i vrele kancelarije. ako treba, laptop se moze poneti i u hlad na plazi, 21. vek, sve moze. nema razloga da se odreknem 2 meseca na moru. sluzbenim putovanjima i kancelarijskim stresovima neka se bave mladje kolege, ionako kukaju da nemaju sansu.
 
sanja:
iz klimatizovane kuce na moru .....
e pa cicooooo,to je svakako dobar razlog da se poslovi obavljaju na miru i bez stresa,sto je jako vazno kako za posao tako i za tebe,koja bi se u gradskoj vrevi,odlazeci na posao svaki dan prilicno nervirala :P
a i none u vodici lapce na krilu...eh zivote,lutalico!
 
sanja:
iz klimatizovane kuce na moru mogu da zavrsim poslovne obaveze mnogo lakse nego iz zagusljive i vrele kancelarije. ako treba, laptop se moze poneti i u hlad na plazi, 21. vek, sve moze. nema razloga da se odreknem 2 meseca na moru. sluzbenim putovanjima i kancelarijskim stresovima neka se bave mladje kolege, ionako kukaju da nemaju sansu.


To sam i ja mislila (za kolege). Medjutim, dok me nije bilo, moj laptop je zavrsio kod moje zamene (koji je ostao da radi bez obzira na moj povratak) a meni su dali neku sklopociju od racunara :evil: Mic po mic se vracam na stare pozicije. Ipak je godinu dana veliki vremenski period a daleko od ociju....
 
Postovani,
Zaposlena sam na odredjeno vreme do povratka odsutnog sa porodiljskog bolovanja.Imam tacno 3 meseca kontinuiranog rada u toj firmi i 2 meseca sam volontirala ali to nije regulisano nikakvim ugovorom.Ostala sam u drugom stanju i doktor mi je predlozio da odrzavam trudnocu.
Koja su moja prava i da li ih imam ako sam zaposlena na odredjeno, i kolika je naknada u slucaju sprecenosti rada?
Da li je to uslovljeno vremenom rada?

Srdacan pozdrav
 
^lan 10.
Naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta ostvaruju:
1) zaposleni kod pravnih i fizi~kih lica (u daljem tekstu: zaposleni kod poslodavca);
2) lica koja samostalno obavljaju delatnost.
5
Naknadu zarade iz stava 1. ovog ~lana ostvaruje i otac, jedan od usvojilaca, hranitelj, odnosno staratelj deteta, kada u skladu sa propisima o radu koristi odsustvo iz stava 1. ovog ~lana.
^lan 11.
Naknada zarade za lice iz ~lana 10. stav 1. ta~ka 1) ovog zakona utvr|uje se u visini zarade za puno radno vreme i standardni u~inak koju bi to lice ostvarilo da radi, a najvi{e do pet prose~nih mese~nih zarada u Republici.
Naknadu zarade za lica iz ~lana 10. stav 1. ta~ka 2) ovog zakona ~ini mese~na osnovica na koju se pla}aju doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje u mesecu koji prethodi mesecu u kome je zapo~eto kori{}enje odsustva iz ~lana 10. stav 1. ovog zakona.
Za svaki naredni mesec naknada zarade iz stava 2. ovog ~lana uskla|uje se sa kretanjem prose~ne mese~ne zarade zaposlenih u Republici.
Na~in obra~una naknade zarade iz stava 2. ovog ~lana propisuje ministar nadle`an za socijalna pitanja.
^lan 12.
Pun iznos naknade zarade, utvr|en u smislu ~lana 11. ovog zakona, pripada licima iz ~lana 10. ovog zakona pod uslovom da su neposredno pre ostvarivanja ovog prava bila u radnom odnosu, odnosno samostalno obavljala delatnost vi{e od {est meseci neprekidno.
Licima koja su bila u radnom odnosu, odnosno samostalno obavljala delatnost, neprekidno i neposredno pre ostvarivanja ovog prava od tri do {est meseci pripada 60%, a licima koja su bila u radnom odnosu, odnosno samostalno obavljala delatnost, neprekidno i neposredno pre ostvarivanja ovog prava do tri meseca pripada 30% od iznosa naknade zarade utvr|ene u smislu ~lana 11. ovog zakona.
Za lica iz stava 1. ovog ~lana mese~ni iznos naknade zarade ne mo`e biti manji od minimalne zarade utvr|ene za mesec za koji se vr{i isplata.
^lan 13.
Obra~un i isplatu naknade zarade vr{i poslodavac istovremeno sa obra~unom i isplatom zarada zaposlenima.
6
Za korisnike prava iz ~lana 10. stav 1. ta~ka 2) ovog zakona koji nemaju druge zaposlene, obra~un i isplatu naknade zarada vr{i op{tinska odnosno gradska uprava iz sredstava obezbe|enih u bud`etu Republike.
Op{tinska odnosno gradska uprava vr{i prenos sredstava poslodavcu iz stava 1. ovog ~lana iz sredstava obezbe|enih u bud`etu Republike.
Ministar nadle`an za finansije i ministar nadle`an za socijalna pitanja sporazumno propisuju na~in i postupak prenosa sredstava za isplatu naknade zarade zaposlenima za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta


ovo je iyvod iy yakona
 
koliko sam ja shvatila, zzena je u mogucnosti da ode i na trudnicko bolovanje...
pre je, zakonom bilo utvrdjeno, da za vreme trudnichkog zzena dobija 65% plate, ali su skoro izglasali da ce biti isplacivan0 100% plate za vreme trudnickog...

porodiljsko je 45 ili 28 dana pre termina + godinu dana, i 100% plata.

eto.
 
jos nije iyglasano 100%,a vec se duye vreme prica o tome i koliko ja znam nije 28ili 45 dan a+ godinu dana vec ukupno godinu dana,kasnije se to moye produyiti na osnovu nege deteta do 3 godine ali naravno samo na osnovu zdravstvene situacije i to se tretira kao i bilo koje drugo bolovanje
clan 12 dore navedenog yakona govori o procentima isplate
 
^lan 10.
Naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta ostvaruju:
1) zaposleni kod pravnih i fizi~kih lica (u daljem tekstu: zaposleni kod poslodavca);
2) lica koja samostalno obavljaju delatnost.
5
Naknadu zarade iz stava 1. ovog ~lana ostvaruje i otac, jedan od usvojilaca, hranitelj, odnosno staratelj deteta, kada u skladu sa propisima o radu koristi odsustvo iz stava 1. ovog ~lana.
^lan 11.
Naknada zarade za lice iz ~lana 10. stav 1. ta~ka 1) ovog zakona utvr|uje se u visini zarade za puno radno vreme i standardni u~inak koju bi to lice ostvarilo da radi, a najvi{e do pet prose~nih mese~nih zarada u Republici.
Naknadu zarade za lica iz ~lana 10. stav 1. ta~ka 2) ovog zakona ~ini mese~na osnovica na koju se pla}aju doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje u mesecu koji prethodi mesecu u kome je zapo~eto kori{}enje odsustva iz ~lana 10. stav 1. ovog zakona.
Za svaki naredni mesec naknada zarade iz stava 2. ovog ~lana uskla|uje se sa kretanjem prose~ne mese~ne zarade zaposlenih u Republici.
Na~in obra~una naknade zarade iz stava 2. ovog ~lana propisuje ministar nadle`an za socijalna pitanja.
^lan 12.
Pun iznos naknade zarade, utvr|en u smislu ~lana 11. ovog zakona, pripada licima iz ~lana 10. ovog zakona pod uslovom da su neposredno pre ostvarivanja ovog prava bila u radnom odnosu, odnosno samostalno obavljala delatnost vi{e od {est meseci neprekidno.
Licima koja su bila u radnom odnosu, odnosno samostalno obavljala delatnost, neprekidno i neposredno pre ostvarivanja ovog prava od tri do {est meseci pripada 60%, a licima koja su bila u radnom odnosu, odnosno samostalno obavljala delatnost, neprekidno i neposredno pre ostvarivanja ovog prava do tri meseca pripada 30% od iznosa naknade zarade utvr|ene u smislu ~lana 11. ovog zakona.
Za lica iz stava 1. ovog ~lana mese~ni iznos naknade zarade ne mo`e biti manji od minimalne zarade utvr|ene za mesec za koji se vr{i isplata.
^lan 13.
Obra~un i isplatu naknade zarade vr{i poslodavac istovremeno sa obra~unom i isplatom zarada zaposlenima.
6
Za korisnike prava iz ~lana 10. stav 1. ta~ka 2) ovog zakona koji nemaju druge zaposlene, obra~un i isplatu naknade zarada vr{i op{tinska odnosno gradska uprava iz sredstava obezbe|enih u bud`etu Republike.
Op{tinska odnosno gradska uprava vr{i prenos sredstava poslodavcu iz stava 1. ovog ~lana iz sredstava obezbe|enih u bud`etu Republike.
Ministar nadle`an za finansije i ministar nadle`an za socijalna pitanja sporazumno propisuju na~in i postupak prenosa sredstava za isplatu naknade zarade zaposlenima za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta


ovo je iyvod iy yakona



Ovo sve vazi za porodiljsko i odsustvo radi nege deteta. Sta je sa ODRZAVANJEM trudnoce tj kada treba mirovanje ZA VREME trudnoce?
 
jos uvek je samo 65% kao i bilo koje drugo bolovanje,nazalost.Vec duze vreme se prica da ce da vrate na 100% ako sto je bilo jedno vreme i da ce da povecaju one naknade za prvo drugo i trece dete ali nista od toga.A sto se tice redovnosti,to stvarno jesu ,bar za sada,jedino se na prvu ispaltu ceka do dva meseca (po zakonu) ali meni su npr poceli vrlo brzo da uplacuju.Takva je situacija ako ides direktno preko Fonda(posto sam ja privatnik).
 
Ja radim u prosveti i trudnicko mi je kasnilo mesec dana, iako je zena iz racunovodstva doznake predala na vreme. Posle toga su manje-vise redovni, mada su preskocili kraj decembra i uplatili tek POSLE SVIH januarskih praznika. Pretpostavljam da ce zbog toga preskociti kraj januara... Jadno, ali tako je. Mogu da zamislim kakva ce biti isplata porodiljskog.
 

Back
Top