trudnicko bolovanje

ok,ja sam mozda bila nejasna ,jer sam pisala iz svog ugla,kao privatnik
znam da u svakom slucaju prvih 30 dana ide na teret poslodavca,ali ako si privatnik to ynaci ide iz tvog dzepa,a ako si zaposleni iz dzepa tvog poslodavca,posle je svakako na teret fonda ,a isto vazi i za datume koje sam navela,znaci to su datumi kada fond isplacuje
sto se tice otvaranja porodiljskog na 28 ili 45 dana,zavisi na koliku platu je zena prijavljena,tj ako je prijavljena na solidnu platu,onda je po meni bolje da otvori porodiljsko kasnije jer ce u zbiru duze primati naknadu ,a ako joj je novac preko potreban onda bolje 45 dana jer joj se isplacuje 100%
Pa ti si stvarno srecna mama!Pa draga mama ne mozes ti da dobijes porodiljsko kad se tebi prohte!Sta to znaci odes kod doktora i kazes:"Znate meni je frka za lovu,dajte porodiljsko!"-pa ne radi se o pogodbi!
Stvarno je bolje da ostanes privatnik ali da ne dajes knjigovodstvene savete!HVALA
 
Ja imam tu srecu da radim u drzavnoj firmi. Bila sam i na odrzavanju trudnoce. tada je bilo da prvih mesec dana bolovanja firma placa 100%, a ostalo ide 65%, do otvaranja porodiljskog bolovanja koje je 100%. E, ja sam bila pametna pa sam kombinovala mesec dana odrzavanje trudnoce, mesec dana godisnjeg, pa opet odrzavanje, pa porodiljsko, tako da sam za sve to dobijala 100%. Porodiljsko sam morala da otvorim 28 dana pre termina, i od tada se racuna tacno 1 god. Onda opet godisnji, tako da sam pocela da radim sa Stefanovih nenavrsenih godinu dana...
Moja jetrva i kuma su radile kod privatnika. Jetrva je odmah dobila otkaz, pa ju je prijavila tetka, i koliko toliko redovno dobija te pare. Dok mojoj kumi pare kasne vec par meseci i ne znam kada i da li ce ih dobiti. A o povratku na posao gazdarica cuti, tako da uopste ne kontam sto je drzi na bolovanju, ako ne misli da je vrati na posao?
 
Moj predlog svim mamama koje su zaposlene za stalno.
Radite do kraja 7 meseca(ako mozete) i u 8 uzmite mesec dana godisnjeg odmora koje vam po zakonu pripada.Tako pregurate 8 i kad udjete u 9 uzmite porodiljsko i mirna Backa.Tako isto uradite i kad vam istekne porodiljsko. Uzmete ponovo godisnji koji vam pripada,pa posle imate pravo na 1 mesec bolovanja na dete i jos jedan na vas i tako jos malo produzite neminovni povratak na posao.
 
Pa ti si stvarno srecna mama!Pa draga mama ne mozes ti da dobijes porodiljsko kad se tebi prohte!Sta to znaci odes kod doktora i kazes:"Znate meni je frka za lovu,dajte porodiljsko!"-pa ne radi se o pogodbi!
Stvarno je bolje da ostanes privatnik ali da ne dajes knjigovodstvene savete!HVALA

Da ja stvarno jesam srecna mama i da otvorila sam porodiljsko onda kad sam to htela.
kakve veze imaju knjigovodstveni saveti i otvaranje bolovanja,ja nisam pisala ovde o popunjavanju pdv prijava .Sva sreca pa bolovanja ne otvaraju knjigovodje (izvinjenje svim knjigovodjama koji ne misle da su posisali svu pamet ovoga sveta) vec lekari,a ne radi se o frci sa lovom vec o dogovoru sa svojim lekarom ,jer je pretpostavka da ga ne vidis prvi put u yivotu vec je to osoba koja godinama vodi racuna o tvom zdravlju i radi se malo i o kombinovanju nekih stvari koji ti po zakonu pripadaju
zato i ja tebe molim da ostanes KNJIGOVODJA ,hvala :bye:
 
Da ja stvarno jesam srecna mama i da otvorila sam porodiljsko onda kad sam to htela.
kakve veze imaju knjigovodstveni saveti i otvaranje bolovanja,ja nisam pisala ovde o popunjavanju pdv prijava .Sva sreca pa bolovanja ne otvaraju knjigovodje (izvinjenje svim knjigovodjama koji ne misle da su posisali svu pamet ovoga sveta) vec lekari,a ne radi se o frci sa lovom vec o dogovoru sa svojim lekarom ,jer je pretpostavka da ga ne vidis prvi put u yivotu vec je to osoba koja godinama vodi racuna o tvom zdravlju i radi se malo i o kombinovanju nekih stvari koji ti po zakonu pripadaju
zato i ja tebe molim da ostanes KNJIGOVODJA ,hvala :bye:
Nisam znala da ginekolog vodi racuna celog zivota o tvom zdravlju(to znaci da posecujes ginekologa od druge god ??),pa bolovanje ne otvara lekar opste prakse,a da ti nije knjigovodje da ti obracuna i uplati ja stvarno ne znam kako bi ga ti dobila.Nisam posisala svu pamet sveta ali sam pametna(ostavila sam nesto i za tebe).Ali u svakom slucaju:lol:
 
Može li neko da mi pomogne? Naime, interesuje me da li je za otvaranje bolovanja neophodno da 6 meseci radim u jednoj istoj firmi ili je bitno samo da radim u kontinuitetu minimum 6 meseci? Strah me je da, ukoliko promenim firmu (ali bez prekidanja radnog staža), ne izgubim pravo na novčanu naknadu.
 
Sto bi menjala firmu sad kad si trudna? Cini mi se da u kontinuitetu moras da radis u istoj firmi. I ja sam htela da menjam firmu,ali sam ostala u drugom stanju i naravno sedi Espi i cuti.Tesko cete neko primiti kad cuje da si trudna.Nece da prime nas sa malom decom jer su im ona otezavajuca okolnost a za trudnice da ne pricamo:roll:
 
Nije problem da li će ili ne neko da me primi (imala sam ludu sreću!), samo me interesuje moram li da radim u kontinuitetu u istoj firmi 6 meseci da bih ostvarila 100% novčane naknade ili mogu da pređem u drugu firmu, bez prekida radnog staža. Koliko sam uspela da saznam na nekim sajtovima gde pravnici dele savete, po svemu sudeći mogu da promenim firmu, bitan je kontinuitet u samom radnom stažu. Ali nisam 100% sigurna. Hvala ti na savetu, u svakom slučaju!
 
Nije problem da li će ili ne neko da me primi (imala sam ludu sreću!), samo me interesuje moram li da radim u kontinuitetu u istoj firmi 6 meseci da bih ostvarila 100% novčane naknade ili mogu da pređem u drugu firmu, bez prekida radnog staža. Koliko sam uspela da saznam na nekim sajtovima gde pravnici dele savete, po svemu sudeći mogu da promenim firmu, bitan je kontinuitet u samom radnom stažu. Ali nisam 100% sigurna. Hvala ti na savetu, u svakom slučaju!
Bitno je da radni staz bude u kontinuitetu,dakle bez prekida 6 meseci i jedan dan,firma ne mora biti ista.(vodite racuna o ovom jednom danu,dakle ne 6 meseci vec najmanje 6 m i 1 dan da biste dobili 100%):)
 
Molim vas ko bi mogao malo detaljnije da mi razjasni sledeće: supruga mi je ostala u drugom stanju to joj je treća trudnoća, inače je nezaposlena. Trenutno je na kraju drugog meseca trudnoće. E sad pre neki dan bili smo sa nekim prijateljima i oni su nas posavetovali da nađemo nekoga da primi suprugu u radni odnos "pa ako treba da i sami uplaćujemo staž" jedne osrednje plate npr.25000 narednih 7 meseci (može navodno i do mesec dana unazad da se prijavi) pa da to bude tih 7-8 meseci. Onda bi ona naredne dve godine primala tih 25000. Dali je to izvodljivo? Dali je to neko krivično delo? Meni to sve deluje malo suviše jednostavno da bi bilo istinito.Pa molim ko se stvarno razume da mi to malo pojasni!

Unapred zahvaljujem!!!
 
Citam Vase postove i imam samo da dodam...najgore je kad si vlasnik privatnik!
Placam poreze i doprinose na osnovicu od 53.300din.(toliko su mi oni pripisali resenjem) sad sam trudna i otisla na bolovanje dobila sam 8000din?! Prvo su mi srezali platu za 47% koje ni oni ne znaju zasta su...pa su me doveli u minimalac,i od toga dali 50% od 65% koliko sleduje zbog toga sto mi radnja jos radi?!
Po njihovom ,trebala bi da dam otkaz 3 radnika,zatvorim radnju i odem na bolovanje,i opet bi dobijala 15000??
..bem ti drzavu...:evil:
 
Ovo što pričaš nema nikakvog smisla... Ako ti je osnovica tolika, od toga si mogla jedino da dobiješ
65% za trudničko i 100% za porodiljsko.
Ako je drugačije, onda ti osnovica nije tolika. Nema tu mnogo matematike, nema ko tu tebi šta
da sreže, zato postoje papiri i raznorazne kontrole.
Ko su to "oni" što su ti razrezali osnovicu??
 
:D to sam i ja mislila kad sam odjurila tamo da im sve po ...
Oni su drzava,po resenju o osnovici za platu koliko cu placati poreze i doprinose mi je plata 53.300.
Po tome sto si ti napisala da i ja dobijam 65% za trudnicko bilo bi 34.645.Samo sto si propustila foru da ja kao vlasnik koji zadrzava otvorenu radnju dobijam 50% od tih 65% za trudnicko...e to bi sad bilo 17.322.50 ali ni to nije to jel po "nekom" famoznom clanu prvo mi srezu na celu osnovicu nekih 47% pa onda ide ova dalja procedura 50 od 65%...
Sve je tako...i leglo mi je na kraju 8.417 na racun...i niko ne moze da mi pomogne...
Ima jos jedan slucaj..vlasnica apotekarske radnje se porodila i ne moze da dobije naknadu od drzave jel to nije propisano za vlasnike privatnih zdravstvenih ustanova,sem ako zatvori radnju...ali onda sta je razradjivala radnju godinu dana i morala bi da otpusti sve radnike...Bili su i u ministartsvu i nista nisu mogli da dobiju...:roll:
 
:D to sam i ja mislila kad sam odjurila tamo da im sve po ...
Oni su drzava,po resenju o osnovici za platu koliko cu placati poreze i doprinose mi je plata 53.300.
Po tome sto si ti napisala da i ja dobijam 65% za trudnicko bilo bi 34.645.Samo sto si propustila foru da ja kao vlasnik koji zadrzava otvorenu radnju dobijam 50% od tih 65% za trudnicko...e to bi sad bilo 17.322.50 ali ni to nije to jel po "nekom" famoznom clanu prvo mi srezu na celu osnovicu nekih 47% pa onda ide ova dalja procedura 50 od 65%...
Sve je tako...i leglo mi je na kraju 8.417 na racun...i niko ne moze da mi pomogne...
Ima jos jedan slucaj..vlasnica apotekarske radnje se porodila i ne moze da dobije naknadu od drzave jel to nije propisano za vlasnike privatnih zdravstvenih ustanova,sem ako zatvori radnju...ali onda sta je razradjivala radnju godinu dana i morala bi da otpusti sve radnike...Bili su i u ministartsvu i nista nisu mogli da dobiju...:roll:

Po istom osnovu primam naknadu za porodiljsko i ona iznosi 100% osnovice na koju
uplaćujem poreze i doprinose..
Niti mi je iko išta smanjivao, razrezivao, oduzimao ili slično...

Nije mi najjasnije šta znači "vlasnik koji zadržava otovrenu radnju" ali dobro ...

Inače, u mom slučaju je u pitanju d.o.o. a ne radnja ili agencija, tako da iz tog ugla mogu da kažem.
 
Moj predlog svim mamama koje su zaposlene za stalno.
Radite do kraja 7 meseca(ako mozete) i u 8 uzmite mesec dana godisnjeg odmora koje vam po zakonu pripada.Tako pregurate 8 i kad udjete u 9 uzmite porodiljsko i mirna Backa.Tako isto uradite i kad vam istekne porodiljsko. Uzmete ponovo godisnji koji vam pripada,pa posle imate pravo na 1 mesec bolovanja na dete i jos jedan na vas i tako jos malo produzite neminovni povratak na posao.


Еспи, сјајан предлог!
Е шта ти је искуство!:klap::klap:
Хвала!
 
:D to sam i ja mislila kad sam odjurila tamo da im sve po ...
Oni su drzava,po resenju o osnovici za platu koliko cu placati poreze i doprinose mi je plata 53.300.
Po tome sto si ti napisala da i ja dobijam 65% za trudnicko bilo bi 34.645.Samo sto si propustila foru da ja kao vlasnik koji zadrzava otvorenu radnju dobijam 50% od tih 65% za trudnicko...e to bi sad bilo 17.322.50 ali ni to nije to jel po "nekom" famoznom clanu prvo mi srezu na celu osnovicu nekih 47% pa onda ide ova dalja procedura 50 od 65%...
Sve je tako...i leglo mi je na kraju 8.417 na racun...i niko ne moze da mi pomogne...
Ima jos jedan slucaj..vlasnica apotekarske radnje se porodila i ne moze da dobije naknadu od drzave jel to nije propisano za vlasnike privatnih zdravstvenih ustanova,sem ako zatvori radnju...ali onda sta je razradjivala radnju godinu dana i morala bi da otpusti sve radnike...Bili su i u ministartsvu i nista nisu mogli da dobiju...:roll:

Ево како држава стимулише рађање и малу привреду!
Бајно, нема шта:evil::evil::evil:
 
Niko nista ne prica...hoce li od nove godine bolovanje radi odrzavanja trudnoce biti 100% ili opet nista od toga? jel neko nesto cuo?

чула сам на ТВ-у (али провери) да до половине 2009. неће бити 100%, већ 65%. Као, закон још није ушао у процедуру, а кад ће, не зна се!!!
Ужас!!! (мене то не дотиче, сад сам на породиљском, редовно ми уплаћују 100%, али ми је жао жена које МОРАЈУ да буду на трудничком, а добијају 65%. Што неко једном рече: "како се држава залаже за повећање наталитета, ако трудноћу рачуна као БОЛЕСТ!!!)
 
Po istom osnovu primam naknadu za porodiljsko i ona iznosi 100% osnovice na koju
uplaćujem poreze i doprinose..
Niti mi je iko išta smanjivao, razrezivao, oduzimao ili slično...

Nije mi najjasnije šta znači "vlasnik koji zadržava otovrenu radnju" ali dobro ...

Inače, u mom slučaju je u pitanju d.o.o. a ne radnja ili agencija, tako da iz tog ugla mogu da kažem.

Pa ne zatvaram je nego imenujem radnika kao poslovodju dok sam ja na trudnickom/porodiljskom...po njima se vodi da ja i dalje "zaradjujem" tako da nemam prava na celu nadoknadu nego 50%.i to bi mi zvucalo OK,da mi sad tu osnovicu u startu nisu smanjili za tih 47%...
Prosta matematika,plata mi je 53.300 a dobila sam 8.417 kojih je to 65%...??:aha:

Ja sam SZR,i za porodiljsko sam cula da cu dobijati 100% ali za trudnicko :thumbdown:
 
Pa ne zatvaram je nego imenujem radnika kao poslovodju dok sam ja na trudnickom/porodiljskom...po njima se vodi da ja i dalje "zaradjujem" tako da nemam prava na celu nadoknadu nego 50%.i to bi mi zvucalo OK,da mi sad tu osnovicu u startu nisu smanjili za tih 47%...
Prosta matematika,plata mi je 53.300 a dobila sam 8.417 kojih je to 65%...??:aha:

Ja sam SZR,i za porodiljsko sam cula da cu dobijati 100% ali za trudnicko :thumbdown:


Iskreno, ne znam kako se obračunava za SZR ali mi se čini da je princip isti za sve.
 
Pa ne zatvaram je nego imenujem radnika kao poslovodju dok sam ja na trudnickom/porodiljskom...po njima se vodi da ja i dalje "zaradjujem" tako da nemam prava na celu nadoknadu nego 50%.i to bi mi zvucalo OK,da mi sad tu osnovicu u startu nisu smanjili za tih 47%...
Prosta matematika,plata mi je 53.300 a dobila sam 8.417 kojih je to 65%...??:aha:

Ja sam SZR,i za porodiljsko sam cula da cu dobijati 100% ali za trudnicko :thumbdown:

jel mozes da mi objasnis kako to ide za vlasnike radnji......meni su rekli da moram da se odjavim u APR-e i da nekoga prijavim kao vlasnika.....kako ide ta papiolgija.....niko ne zna da mi kaze........
 

Back
Top