Kako čuvati malu macku

kissitj

Početnik
Poruka
10
Nasla sam juce malu macu bacenu. jos nije ni progledala, a ne zna da jede..samo da sisa. Snasla sam se za jelo....lepo pije tj sisa mleko...ali brine me sto cim se probudi tj cim otvori okice ona pocne da place tj mnjauche sve dok ponovo ne zaspi. Zna li neko da li je to normalno? I brine me sto za dva dana...nije kakila. To nije normalno jel tako?
A jela je dosta mleka...
Ako neko zna sta da radim neka mi pomogne... a takodje i ako imate savet za dalje cuvanje, jer nikad ovako malu macku nisam imala.
Pretpostavljam da ima oko 10-14 dana jer jos zmirka usi joj spustene i jedva hoda...tj gotovo puzi:(
Molim za pomoc
 
Macicima se oci otvaraju sa 5-10 dana, a potpuno se otvore izmedju 8 i 20 dana. Boja ociju je obicno sivo-plava, a pocinje da se menja oko 12 nedelje. Puzaju sa 16-20 dana, hodaju sa 21-25 dana, a trce sa 4-5 nedelja. Prvu cvrstu hranu pocinju da jedu sa 3-4 nedelje, a potpuno prestaju da sisaju sa 8 nedelja.
Do 7 dana macetu na svaka 2h treba davati 3-6ml mleka, sa 7-14 dana 6-8ml svaka dva sata preko dana a svaka 4 preko noci, sa 14-21 dan 8-10ml svaka 2 sata preko dana i jednom izmedju 11 uvece i 8 ujutro.
Macje mleko je bogatije proteinima i mastima od kravljeg i ljudskog, a siromasnije je secerom. Zato je kravlje mleko preslabo. Mozes koristiti kravlje mleko u prahu, ili ono konzervirano, pripremljeno dvostruko jace nego za odojcad, a jos bolje ako mozes da nadjes spec. mleko za macice u prahu u nekom pet shopu...
Kada mace nahranis, obrisi mu predeo ispod repa vatom natopljenom toplom vodom, i nezno mu izmasiraj trbuh. Ovo treba da potakne rad creva, a posle ga opet obrises ispod repa. Drzi ga u nekoj kutiji, na toplom, sa peskiricem koji ces posle baciti, tj zameniti novim...
Nadam se da ce maca biti u redu, sreca njena sto si je ti nasla. A savetujem ti i da se prvom zgodom posavetujes sa veterinarom.
Pozdrav!
 
Ja sam prošle godine našla dva mačeta koja, takodje, nisu znala da jedu, vec samo da sisaju, ali su bila veća - hodala su, mada trapavo. Oči su mi bile plave. Sve u svemu, mislim da su imala oko 2-3 nedelje. Hranili smo ih gotovo mlevenom dzigericom i mlekom preko pipete. Uvek im je bilo hladno, pa smo napravili "radijatore" - u 2-3 plastične dvolitarske flaše smo sipali vruću vodu i takve radijatore postavili u kartonsku kutiju. Prekrili smo ih nekim starim prekrivačima pri čemu smo vodili računa da mačićima bude udobno, ali i da mogu da osete toplotu iz flaša. I sad imaju 9 meseci...
 
e hvala na savetima. Vec sam otprilike takve textove ali naravno na eng. nasla na internetu i snasla sam se. Sad je macence skroz u redu i bice ok. Odvescu ga kod veterinara za neki dan sigurno za svaki slucaj. Hvala u svakom slucaju :wink:
 
Nasla sam juce malu macu bacenu. jos nije ni progledala, a ne zna da jede..samo da sisa. Snasla sam se za jelo....lepo pije tj sisa mleko...ali brine me sto cim se probudi tj cim otvori okice ona pocne da place tj mnjauche sve dok ponovo ne zaspi. Zna li neko da li je to normalno? I brine me sto za dva dana...nije kakila. To nije normalno jel tako?
A jela je dosta mleka...
Ako neko zna sta da radim neka mi pomogne... a takodje i ako imate savet za dalje cuvanje, jer nikad ovako malu macku nisam imala.
Pretpostavljam da ima oko 10-14 dana jer jos zmirka usi joj spustene i jedva hoda...tj gotovo puzi:(
Molim za pomoc

vidim da je starija poruka ali tek sam se danas uclanila a imam isti problem,pre dva dana sam nasla macice 10 -tak dana stare,bacene,hranim ih na cuclu mlekom za bebe sa malo pavlake,imaju proliv pretpostavljam da je od mleka.nadam se da ce biti dobro .kako su tvoji prosli?drugarica se ponudila da uzme dva,tako da meni ostaju tri...
 

Back
Top