Njufaudlender

coja

Početnik
Poruka
14
postoji li odgaivacnica u nasoj lepoj zemlji,ima li ko sta da kaze pozitivno ili negativno u vezi njufaundlanda? pas koji obozava vodu,stalozen,sklon displaziji kukova.......ima li ko sta konkretno da kaze o njima?
 
coja:
postoji li odgaivacnica u nasoj lepoj zemlji,ima li ko sta da kaze pozitivno ili negativno u vezi njufaundlanda? pas koji obozava vodu,stalozen,sklon displaziji kukova.......ima li ko sta konkretno da kaze o njima?
Pas izuzetnih karakteristika. Naravno, za onog ko ima uslove da ga drži ... nije baš "sitan" :wink:
Inače, pominjali smo ih
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=65665&postdays=0&postorder=asc&start=30
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?p=894455&highlight=njufaundlend#894455
 
smeshko,hvala ti za teme i mala uputstva ali ja to pomalo i znam,ako iko zna odgaivacnicu kod nas po mogucstvu sa sopstvenom web prezentacijom neka napise,u krajnjoj liniji moze i neki br. telefona,znaci trazi se odgaivacnica njufa u srbiji
 
Koga pitas? Ako i mene pitas, znas sta ja mislim. Sastavila sam spisak sta hocu a sta necu od svog buduceg psa, razmotrila osobine rasa koje mi se i inace svidjaju i pogodi koja se nasla u vrhu! Naravno, pored bernskog.
 
jesmo, razumeli smo se!!!!

Da li je Njufaundlend pas za Vas ?

Jeste li spremni za ovakvog psa?

Potreba šteneta za hranom su velike, kako po količini tako i po kvalitetu hrane.Kao štene njufići jako mnogo jedu i vrlo brzo uvećavaju svoju težinu.Tu mogu da nastanu prvi problemi.Zbog osetljivih tetiva a brzog uvećanja težine, vlasnici ne bi smeli fizički da ih forsiraju (da ih teraju da trče ili da ih pas vuče na biciklu).U tom periodu do godinu dana najbolje je voditi ih na plivanje kad god se ima prilika i pustiti ih u dvorištu da oni sami doziraju svoju fizičku aktivnost.
Imajte na umu da kada Vaš njufić napuni 10 meseci i bude težak oko 50 kg i bude Vam izgledao kao odrastao pas, znajte da nije tako.On je još mentalno veliko štene.Zato je trening poslušnosti apsolutno obavezan za njufiće.Zbog njegove veličine i snage njufić mora biti pod kontrolom sve vreme.Nemojte čekati da Vaš njufić odraste da bi počeli trening, jer on već sa 6 meseci je sposoban da Vam pobegne, da Vas sruši,da Vam 'preuredi' stan ili skoči i razbije Vam nos.Njufići reaguju veoma dobro na trening jer će uživati družeći se sa Vama.Treninzi ne treba da su dugi i praćeni bilo kakvim oblikom prisile.I suviše ponavljanja vežbi je dresura koja njemu ne prija.On voli dosta slobode i inicijative.Ako je malo neposlušan, nikad ne vičite na njega a pogotovo ga ne udarite.Njegova inteligencija je divna i brzo će da shvati šta tražite od njega.Uvek ga pohvalite , hrabrite a i nagradite tokom treninga.

Poreklo

Mnogo je priča o poreklu Njufaundlenda.
Jedna priča je da je Njufaundlend potomak pirinejskog pastirskog psa i da je na ostrvo stigao u 17. veku, sa Francuzima koji su naselili ostrvo.
Druga kaže da je to britanski pas nastao u 18. veku kada je ostrvo postalo vlasništvo britanaca i to ukrštanjem Tibetskog Mastifa i pasa koji su tada bili na ostrvu.


Treća kaže da je Njufaundlend nastao od Labrador Retrivera, najviše zbog sličnosti između njih.
Četvrta kaže da su njufići poreklom od indijanskih nomadskih pasa, a kažu i da su srodni eskimskim psima za vuču.A ima i priča da je Njufaundlenda doveo viking Erik Crveni oko 1000 godine.

Karakteristike


Njufaundlend je izuzetno krupan pas, velike široke glave, koji impresionira svojom snagom. Šape su mu velike i sa plovnim kožicama koje mu pomažu u plivanju.Njufaundlend je izuzetan kao spasilac davljenika i brodolomnika.Izvlačio je mreže i čamce na obalu.Ribari sa Njufaundlenda nikada ne kreću bez njega na more, on je neizostavni deo njihove posade.Sve što padne sa broda u vodu on odmah skače u vodu i donosi nazad na brod.Takodje je vukao saonice, dostavljao mleko i nosio pakete tereta. U Drugom svetskog rata njufići su na Aljasci dovlačili saveznicima hranu i municiju.

Jedan Njufaundlend je 1919. godine izvukao čamac sa 20 brodolomnika na obalu, a njufić po imenu Boatswain spasao je Napoleona iz vode.


Pripreme za spasavanje



Njufić je pas koji stvarno voli vodu.Ima nepropustivu dlaku, plovnu kožicu izmedju prstiju, jak grudni koš i jak rep koji koristi kao upravljač prilikom plivanja.Velika usta mu omogućavaju da normalno diše dok u vodi drži čoveka ili vuče čamac.Kada ugleda davljenika hrabro će skočiti u vodu, doplivati do davljenika, uhvatiti ga za ruku i tako odvući na obalu.Ako u spasavanju učestvuju dva njufića, tada će nagonski svaki zgrabiti svoju ruku od utopljenika.


Spasavanje iz vode je osobina koja mu je genetski urodjena i svako ko se nadje u vodi, on smatra da se osoba davi i da ju je potrebno spasavati.U takvim situacijama je bolje ne pružati mu otpor.Zato je potrebno naučiti ga da nije svako ko se kupa u vodi i davljenik.Zbog toga i sam nagon nije dovoljan da bi njufić postao uspešan spasilački pas.Potrebni su meseci velikog truda, a tome su namenjeni posebni kursevi i treninzi.Ti treninzi se sastoje od različitih stepena težine, koje svaki njufić mora uspešno proći da bi dobio naziv spasilačkog psa.Konstantno plivanje za čamcem, donošenje predmeta iz vode, spasavanje davljenika, donošenje pojasa za spasavanje davljeniku u vodi, vuča čamca, skok iz helikoptera, sve su to stvari sa kojima mora ovladati spasilački njufić.



Čamac na specijalni njufi pogon.Vrlo pogodan za laganu vožnju rekom ili jezerom
sa mogućnošću detaljnog razgledanja okoline.

Iako je ogroman on je izuzetno okretan pas.Plemenit, inteligentan i mudar.Vrlo je odan svom gospodaru.Hod mu je lagan i elegantan.Prilikom hoda zadnjica mu se mrda levo, desno. Pogled njufića je miran, opuštajući, i dobrodušan.Oči su tamnobraon boje.Njufaundlend ima dugu, ravnu i gustu dlaku.Na ledjima je često vidljiv razdjeljak.Visina mužjaka - 68 do 75 cm, težina - od 50 do 62 kg.

Dozvoljene boje su: Crna boja koja može prelaziti u bronzanu.Dozvoljene su bele
fleke na grudima, prstima i na kraju repa..
Braon boja sa dozvoljenim belim flekama kao i kod crnog
psa.
Bijelo i crno.



Narav

Njufići su omiljeni zbog svog karaktera i izgleda. On je miran, strpljiv, prijatan pas, izuzetno blage naravi.Vrlo je poslušan.Jako je privržen porodici i obožava kada je u kući zajedno sa svim ukućanima a pogotovo u blizini svog gospodara i veoma teško podnosi kad se odvoji od njega. Izuzetan je sa decom i voli da se igra sa njima.Ne voli da se tuče.Izuzetno je psihički stabilan, uravnotežen pas. Vrlo malo laju i to samo po potrebi.Kada on zalaje znajte da Vam je pred vratima neko koga nepozna ili neko ko vrlo retko dolazi kod Vas. Obožava kupanje u reci i jezeru i to mu treba priuštiti kad god ste u mogućnosti.




Veliki prijatelj svakog živog stvorenja.



Obožava vodu pa tako voli i da prosipa posude sa vodom pa dobro obratite pažnju na to ako je u kući.Slini vrlo malo, sem pri velikim vrućinama ili ako oseti voljenu hranu.Treba ga dresirati postepeno i bez ikakve prisile a zbog svoje inteligencije jako brzo ce shvatiti šta želite od njega.Reči 'Hoćeš kolač' i 'Ajmo u šetnju' će najbrže naučiti i jedva će čekati da ih izgovorite.


Njufići su poznati po svojoj blagosti, zaštiti i ljubavi prema deci.On je tolerantan i trpeljiv u ponašanju prema deci mnogo više nego bilo koja druga rasa.Zbog toga je on idealan pratilac i drug deci, ali isto tako odrasli moraju da prihvate dužnost da zaštite Njufija zloupotrebe od strane dece.Mirna priroda Njufića dala je izvanredne rezultate u terapijama hiperaktivne dece a u americi se koristi i kao terapijski pas u bolnicama sa malom decom koja imaju poremećaje u komuniciranju sa spoljnim svetom, a uveliko njufići pružaju i pomoć hendikepiranim osobama, što slika dole najbolje ilustruje.

U originalnom 'Petar Panu' dečija bebisiterka Nana bila je Njufaundland, sigurno ne slučajno.

Krzno

Spoljna dlaka je duga, gusta, masna, tvrda, može biti malo talasasta.Podlaka je isto gusta i masna i sprečava da voda dodje do kože.Može da ima razdeljak po sredini ledja.Posebna pažnja treba da se posveti dlaci i treba redovno da se četka. Kod isčetkavanja posebnu pažnju treba obratiti na delove oko ušiju, na preponama i na zastavicama pošto se tamo najčešće javljaju pramenovi lepljene dlake koji će se vrlo teško odmrsiti ako se nevodi računa.Ako se primeti naglo opadanje dlake kao i gubitak u kvalitetu dlake treba se obratiti veterinaru pošto uzrok može biti upala paranalnih žlezda.Posebnu pažnju treba obratiti na pojavu krpelja i buva.Krpelji su toliko opasni da ako se ne reaguje brzo mogu da izovu i smrt psa.Zato je potrebno krzno psa stalno pregledati, pogotovo posle šetnji travnatim terenima kao i obavezno korištenje preparata protiv krpelja i buva.



Nega
Njufaundlendi obožavaju da se izležavaju, ali isto tako obožavaju i šetnje sa gazdom. Štenad mnogo jede, i treba im obezbediti osim količinski i izuzetno kvalitetnu hranu.Za razliku od njih odrasli njufići jedu kao mnogo manje rase.Vole zimu i hladno vreme i obožavaju da leže i spavaju na snegu.Ali zato im leti po vrućini treba posebna pažnja.Velika hladovina i puno hladne vode. Dlaku treba svaki dan ili najmanje dva puta nedeljno isčetkati, pogotovo u vreme linjanja..Nije ga preporučljivo često kupati šamponom, možda dva puta godišnje i to kada se završi period linjanja.Čestim kupanjem šamponom skida se prirodna masnoća sa dlake koja štiti dlaku.Preporučuje se korištenje fena za izduvavanje prašine iz dlake.

Njufaundlend kao čuvar


Njufići obično čuvaju samim svojim izgledom.Nikom ko ne pozna njufiće nije svejedno videti tolikog psa ispred sebe.Ako neki stranac udje u vaše dvorište , vrlo je tipično da će Vaš njufić stati fizički izmedju Vas i njemu nepoznate osobe.On neće pretiti niti režati, prosto će ostati u poziciji koja će pokazivati da je on na dužnosti.Njufići imaju izuzetnu inteligenciju da prepoznaju opasnu situaciju i neće oklevati da deluju ako vide da je njihova familija fizički ugrožena.Mnogo je dokumenata koji pokazuju kako su ljudi i familije bili.Ipak oni su najpoznatiji po svom snažnom instiktu spascioca davljenika i ima stotine primera njihovog spasavanja.Poznati su i po tome što ne dopuštaju ljudima da idu u dublji deo bazena, dok se ne uvere da mogu plivati dovoljno dobro tako da više oni u svojoj glavi ne vide nikakav rizik.Familije koje imaju bazen i njufića vide da njufići posmatraju i paze na decu svaki sekund dok su ona u bazenu
текст преузет са сајта www.pas.co.yu
 
evo i ja cu da stavim neki tekst...:);):)

NJUFAUNDLANDSKI PAS [FCI No. 50]
Originalni naziv rase: NEWFOUNDLAND
Zemlja porekla: KANADA (FCI)
Sekcija: 2
Podsekcija: 22



Opšti izgled: Proporcionalno građen pas koji impresionira snagom i velikom okretnošću. Masivnog kostura, ali ne odaje utisak težine ili neaktivnosti. Plemenit, veličanstven i snažan.

Karakteristike: Veliki teretni pas i plivač, koji poseduje instikt spasioca. Odani pratilac.

Temperament: Izuzetno blage i poslušne naravi.

Glava i lobanja: Glava široka i masivna, dobro razvijeno ispupčenje potiljka, kratka njuška, jasno oblikovana i više četvrtasta pokrivena kratkom i finom dlakom.

Oči: Male, tamno braon boje, dobro usađene u očne duplje, bez vidljive dužice, pomalo razmaknute.

Uši: Male, postavljene dosta unazad, priležu uz lobanju, postavljene prema glavi,prekrivene kratkom dlakom bez resa.

Zubalo: Njufaundlander ima blage zube dobro prekrivene usnama. Daje se prednost zagrizu u obliku makaza, ali se tolerišu i sekutići u obliku klješta.

Vrat: Jak, dobro prikačen na ramena.

Podlaktice: Potpuno ravne, dobro mišićave, laktovi su uz telo i dobro spušteni.

Telo: Dobro oformljena rebra, leđa široka, prava gornja linija, slabine jake i mišićave. Grudi dobro spuštene i dobre širine.

Zadnje noge: Dobro građene i jake. Krsta mekana, pregibi su kažnjivi. Mora se izvršiti odstranjivanje zaperka.

Šape: Velike, sraslih prstiju, dobro formirane. Zgnječena stopala su veoma kažnjiva.

Hod: Pas hitar u hodu, sa laganim ljuljanjem. U akciji, prednje šape postavljene malo unutra - dozvoljeno.

Rep: Umerene dužine, malo prelazi prevoj kolena (do skočnog zgloba), dobre je debljine, pokriven je dlakom bez obrazovanja zastavica (bez padajućih resa]. Kada pas stoji, rep pada formirajući blagu krivinu na kraju, a u pokretu rep je malo uzdignut. Kada je pas razdražen, rep je ravan, samo sa malom krivinom na kraju. Uvezani rep ili zakrivljen ka leđima je veoma kažnjiv.

Dlaka: Ravna i gusta. Hrapavog sastava, prirodno masna i nepromočiva. Ako se četka u kontra smeru dlaka se sama vraća na svoje mesto. Telo je dobro pokriveno dlakom ali se na grudima dlaka ne diže. Na prednjem delu ima puno resa, dok na zadnjem pomalo.

Boja: Jedine dozvoljene boje su:

Crna - Ugljeno crna mat boja koja može imati bronzani odsjaj. Bele prskane dlake na grudima, prstima i na kraju repa su dozvoljene.

Braon - Može biti boje čokolade ili bronze. Izuzev braon boje u svemu su indentični crnim. Takođe su dozvoljene prskano bele dlake na grudima, prstima i kraju repa.

Belo i crno (tip britansko američkog landsira) - Samo belo i crno su dozvoljeni. Daje se prednost crnoj glavi sa uskom belom trakom, po telu jednaki raspored boja, krsta su crna i ta boja se proteže do repa. Važno je obratiti pažnju na lepotu tački. Mrlje ili pege se smatraju greškom.

Visina: Srednja visina je 71 cm kod mužjaka i 66 cm, kod ženke.
Težina: Srednja težina je od 64-69 kg, kod mužjaka i 50-54 kg, kod ženke.
Mane: Svako odstupanje od navedenog mora se smatrati greškom koja će biti kažnjena srazmerno veličini.

N.B. Mužjaci moraju imati dva atestisa normalnog izgleda, potpuno spuštenih u skrotum.

ovaj tekst je preuzet sa sajta www.pas.co.yu
 
negde sam procitala, da ovi psi vole da spavaju napolju bez kucice, i da ujutru kada se probudite mozete napolju da zateknete veluku kupu snega i da ispod nje spava ovaj lepotan!!! kada sam zivela u zage malivuku u ulazu je bio jedan dzin, posto sam bila mala secam se samo kako sam mu bacala lopticu...
pozz za sve...
 
Postoji i neka prica,ne znam koliko je istine tu, da su ovi dzinovski lepotani ustvari neka vrsta predaka Labovima!!! S obzirom da imaju skoro istu narav,te vole i iste stvari,nije iskljucena ni ta mogucnost!!!
Secam se i ja kad sam bila klinka da je kod mene u kraju bio jedan ovakav cupavac!!!!Obozavala sam ga,a moja mama je premirala svaki put kad bi njegov jezik zavrsio na mom celu!!!! Hehe kakva je to scena bila !!! Ja stojim ispred njega, a on sedi i malcice je visi u sedecem polozaju!!!!!
 
Postoji i neka prica,ne znam koliko je istine tu, da su ovi dzinovski lepotani ustvari neka vrsta predaka Labovima!!! S obzirom da imaju skoro istu narav,te vole i iste stvari,nije iskljucena ni ta mogucnost!!!
Secam se i ja kad sam bila klinka da je kod mene u kraju bio jedan ovakav cupavac!!!!Obozavala sam ga,a moja mama je premirala svaki put kad bi njegov jezik zavrsio na mom celu!!!! Hehe kakva je to scena bila !!! Ja stojim ispred njega, a on sedi i malcice je visi u sedecem polozaju!!!!!

i ja sam to procitao da su im labrador retriveri preci, a glasilo je sledece:
govori se da je Njufaundlend nastao od Labrador Retrivera, najviše zbog sličnosti između njih.
skinuto sa sajta www.pas.co.yu
 

Back
Top