Njufaudlender

mn3ei u ime odgajivača i vlasnice pasa...hvala vam.

222942_220471071297115_100000026701167_1009440_5128271_n.jpg


Na specijalki u Americi pobednik razreda otvorenih - Elf Faundland u zaista jakoj konkurenciji. Elf je brat iz legla od Emine.;)
 
To si u pravu - iako nema fabrika sa otpadnim vodama, Ibar je shtrokav od smeca i stocnog otpada...mada, danas sam se setao pored Sidji do reke, (gore mi je stan), bili su vlasnici zlatnih retrivera....to je bila milina gledati. Idealno za njufa, odlican prilaz vodi, a nema guzve.
 
Ja imam psa njufaundleda,jako je dobar,skloni su dresuri licno sam ga dresirao za svoje potrebe,voli paznju kao i svaki pas,veoma su neuredni i velikiii, postoji odgaivacnica u Subotici 300 EUR su stenad. ako nekome treba broj odgaivacnice imam.pozz :)
 
Njufaundlandski pas - Njufaundlender
Ako ste imali priliku da lično vidite njufaundlendera, sigurno nikada nećete zaboraviti te nežne, smeđe oči koje vas umilno gledaju. Ovaj pas može biti veoma zabavan drug kada je raspoložen za to, ali nemojte ih potcenjivati. U prirodi imaju herojsku crtu i poznati su po svojim spasilačkim instinktima. Ako to znači da treba da skoče u vodu da spasu nekog ko je upravo pao, to će sigurno i uraditi. Odličan je plivač, pa su često služili kao psi spasioci utopljenika iz mora.

Poreklo vodi iz Kanade sa ostrva Newfoundland. Veruje se da poreklo vuče od tadašnjih lokalnih indijanskih pasa i tibetskih mastifa koje su doveli evropski ribari s početka osamnaestog veka. Nije isključeno da u njima nema i krvi labradora, koji je poreklom sa istoimenog susednog ostrva. Ovaj nežni i veliki pas je pomagao ribarima i pomorcima. Zbog tih osobina dobio je i nadimak "vodeni bernandinac".

Savet!
Ako imate prostora da držite velikog psa koji je razuman koliko i umiljat, njufaundlender je odličan izbor.
Osobine
Njufaundlender je masivan i snažan pas, ali vrlo nežne naravi. Smiren je, društven, velikodušan, inteligentan i hrabar. Takođe je jako privržen gospodaru i vrlo brzo uči bez prevelikog napora. Nikad ne reaguje nervozno, svima se javlja s veseljem, ako je posetilac dobronameran. Vrlo su vezani za svog prvog vlasnika i kuću, tako da ne vole promene i teško im pada promena vlasnika. Vole decu, izrazito su nežni prema njima. Odlično se slažu s domaćim životinjama i prijateljski su nastrojeni gotovo prema svakoj, pa ih često pozivaju na igru. Obožavaju da plivaju i da budu na otvorenom. Brzo rastu i teški su, pa treba paziti da se ne udebljaju previše u fazi razvoja.

Njufaundlandski pas je velika i snažna pasmina. Nešto je duži, nego što je visok u grebenu. Ima veliku i široku glavu s četvrtastom njuškom, a potpuno je prekrivena s dlakama. Oči su tamno braun, a uši su u poređenju s glavom nešto manje i trokutaste. Snažnog je vrata koji široko prelazi na ramena. Prsa su mu duboka i dosežu do laktova. Leđa su ravna i široka. Dok se kreće lagano se ljulja. Prednje i zadnje noge su mu snažne i koščate, obavezno paralelne u stavu. Ima opne između prstiju što mu omogućuje da izvrsno pliva. Pokriven je gustom duplom dlakom koja ravno prileže uz psa. Rep je širok i prekriven dugom dlakom, a može padati ravno ili biti blago zakrivljen. Boja dlake može biti crna, braun, siva, crno-bijela. Sitne bijele i bronzane oznake na dlaci su tipične za pasminu. Psi narastu i preko 70 cm. Ženke imaju masu iznad 50 kg, a mužjaci mogu dosegnuti i 70 kg. Često žive preko 10 godina.
Njufaundlenderi su poznati po svojoj nežnoj i ljupkoj prirodi. Neverovatno je kako su ovi psi pitomi, uprkos svojoj veličini. Vrlo su odani svojim vlasnicima, vole da se igraju sa decom i retko laju. Strpljenje je druga stvar po kojoj je ova rasa poznata i mnogi ljudi tvrde da su njufaundlenderi savršeni ljubimci.Iako su prilično nežni, mogu biti i veoma hrabri kada se nađu u takvoj situaciji. Obično su prijateljski nastrojeni prema svima, ali počinju da se ponašaju zaštitnički ako osete da njihovim vlasnicima preti nekakva opasnost.

Izvor: http://www.newfoundland.rs/o-rasi.html
 

Back
Top