pomoc oko biosa ili sta vec??

mp19246

Početnik
Poruka
18
posle nekog mog "strucnog" cackanja po biosu (ustvari samo sam ga vratio na default) i f10 Y enter.. posle restarta se pojavila crvena kocka sa natpisom bios not save ili nesto slicno..:dash:.. iskljucio sam ga na brzinu, ali sada vise nema slike.. kad ukljucim racunar zelena dioda na monitoru jednostavno pozuti i nista.. sve normalno startuje, cuje se hard, kuleri rade, sve, ali slike nema..ploca je abit NF7. sta bi moglo biti???]
hvala..:sad2:
 
posle nekog mog "strucnog" cackanja po biosu (ustvari samo sam ga vratio na default) i f10 Y enter.. posle restarta se pojavila crvena kocka sa natpisom bios not save ili nesto slicno..:dash:.. iskljucio sam ga na brzinu, ali sada vise nema slike.. kad ukljucim racunar zelena dioda na monitoru jednostavno pozuti i nista.. sve normalno startuje, cuje se hard, kuleri rade, sve, ali slike nema..ploca je abit NF7. sta bi moglo biti???]
hvala..:sad2:

Izvadi iz maticne ploce bateriju BIOSA, pricekaj koji minut vrati je pa onda upali racunar, trebalo bi da se problem resi.
 
Eto, to sam smetnuo sa uma :dash:, a to je prvo što treba pokušat....
Znam da kada sam klokovao ram memoriju da sam preterao sa frekvencijom....... Komp se tada odjednom ugasio ( a sto i ne bi kada sam klokovam sa 8ooMHz na 12oo)....
Kada sam stisnuo dugme da ga ukljucim stalno je pistao i mislio sam da sam s*ebao komp....
Setio sam se za bateriju i izvadio sam je...
Posle 2 minuta vratio sam je i komp je proradio..... :D
 
to je prvo sto sam uradio.. nije mi bas tako strano. Iskljuciti racunar, izvaditi bateriju, cak je dobro i kratko spojiti polove koje spaja baterija kad se izvadi da dodje do potpunog praznjenja. I jos sta?? Nisam dizao vrednosti nego vratio na difolt, i auto, jer sam stavio procesor koji radi na 133MHz a prethodni je radio na 166. sve je bilo kako sam radio vise puta i na drugim racunarima. ne znam samo kako rece qurajber, kako se flesuje bios preko flopy diskete, a serviserima bas nesto puno i ne verujem, imam sa njima strasno losa iskustva..ako nekoga ne mrzi da mi objasni, hvala unapred..
 
ako bios nisi flesovao,i imao prekid prilikom flesa nema potrebe da ne radi,sta god da si mu radio u opcijama,kada ga resetujes preko dzampera ili vadjenjem baterije on mora da mu pristupi
posto kazes da si menjao procesor,jesi li uopste siguran da on radi i da odgovara ploci

daj specifikacije
 
ako bios nisi flesovao,i imao prekid prilikom flesa nema potrebe da ne radi,sta god da si mu radio u opcijama,kada ga resetujes preko dzampera ili vadjenjem baterije on mora da mu pristupi
posto kazes da si menjao procesor,jesi li uopste siguran da on radi i da odgovara ploci

daj specifikacije
na ploci je bio athlon 2500+ , koji je radio na 166MHz, a stavio sam neki duron koji radi na 133. i jedan i drugi su sigurno ispravni. Graficka je ispravna, sve sam probao na drugoj ploci asus A7NX-X . Ploce jesu starije ali su dobre, narocito ABIT (mozda bila) radila mi je savrseno..I siguran sam da nije "crkla", ali .. eto..
i nisam flesovao bios, samo promenio vrednosti i "zapamtio", kako vec ide..
 
Poslednja izmena:
na ploci je bio athlon 2500+ , koji je radio na 166MHz, a stavio sam neki duron koji radi na 133. i jedan i drugi su sigurno ispravni. Graficka je ispravna, sve sam probao na drugoj ploci asus A7NX-X . Ploce jesu starije ali su dobre, narocito ABIT (mozda bila) radila mi je savrseno..I siguran sam da nije "crkla", ali .. eto..
i nisam flesovao bios, samo promenio vrednosti i "zapamtio", kako vec ide..

Mmmmmm da ovo mi svakako uliva poverenje pogotovo za asus ovu :confused:
Imao sam ja ovde temu sa asus plocom A7N8X i defaults loaded porukom probao da flesujem bios, vadio bateriju, sve zivo menjao, ne znam sta nisam radio ama ploca nece pa nece da udje u sistem i na kraju obratim se supportu iz asusa i kazu mi ljudi da je rikno na zalost biosov cip i cao glupa ploco :roll:
 
pa ako je "crkao" bios to ti je isto...

Moglo bi biti da preko flopy diskete moraš flešovat bios ali i to je pod znakom pitanja...
to ti vjerovatno ne znaš uraditi pa je najpametnije da odneseš u servis.....

nisi procitao, to sam prvo uradio posle nego se desilo.. vratio je, ocekivao sve ok, ali.. nema slike. to je bilo sinoc.. cele noci je bio bez baterije, probao veceras.. isto..

U svom prvom postu sam rekao da je to sve pod znakom pitanja...ali najbolje je da odneseš u servis i da njima kažeš šta si radio...možda si poremetio džampere na ploči....
 
Poslednja izmena:
Mmmmmm da ovo mi svakako uliva poverenje pogotovo za asus ovu :confused:
Imao sam ja ovde temu sa asus plocom A7N8X i defaults loaded porukom probao da flesujem bios, vadio bateriju, sve zivo menjao, ne znam sta nisam radio ama ploca nece pa nece da udje u sistem i na kraju obratim se supportu iz asusa i kazu mi ljudi da je rikno na zalost biosov cip i cao glupa ploco :roll:

na ploci je bio athlon 2500+ , koji je radio na 166MHz, a stavio sam neki duron koji radi na 133. i jedan i drugi su sigurno ispravni. Graficka je ispravna, sve sam probao na drugoj ploci asus A7NX-X . Ploce jesu starije ali su dobre, narocito ABIT (mozda bila) radila mi je savrseno..I siguran sam da nije "crkla", ali .. eto..
i nisam flesovao bios, samo promenio vrednosti i "zapamtio", kako vec ide..

obojici želim da kažem nešto , u to vreme su krenuli sa slotovanjem BIOS čipova i vrlo je velika mogućnost da te vaše ploče imaju slotovane BIOS čipove , ako je to slučaj pažljivo ih očitajte i potražite kod servisera ili negde drugde gde imaju iste ploče na limundou i pokvarene -lako se može desiti da naletite na odgovarajući BIOS čip.
 
obojici želim da kažem nešto , u to vreme su krenuli sa slotovanjem BIOS čipova i vrlo je velika mogućnost da te vaše ploče imaju slotovane BIOS čipove , ako je to slučaj pažljivo ih očitajte i potražite kod servisera ili negde drugde gde imaju iste ploče na limundou i pokvarene -lako se može desiti da naletite na odgovarajući BIOS čip.

Kojih crnih servisera ( bar kod mene ) :dash:
Koliko sam ja razumeo ovaj cip da bi radio mora da se reprogramira sa nekakvim programatorom da bi radio ( ne znam kako to izgleda i sta tacno radi ), ali znam pouzdano da ni jedan servis u Uzicu nema taj programator, a verujete li kada sam jednom isao da pitam da zamene kondenzatore na ploci kazu mi to neradimo, a slag na tortu kada sam trazio flopi disk ovamo u sve moguce radnje sam isao i nigde nema !!! :dash: Pa dodje mi da uzmem ciglu i da se obesim u kakvom banana gradu/drzavi zivim.

Tako da to ovamo ja ne mogu ni da pokusam naci na zalost a bio bi rad, na limundu sam vec popusio za ovu plocu a za cip hmmmm tesko da cu to naci tamo i zamisli kupim i ono dodje platim postarinu i ne moze opet pa zaklo bi se tupim nozem :lol:

Nego cu lepo da je prodam i kazem neka kupi ko ima programator da moze ovo da sredi i cao, najjednostavnije a kupim drugu nadam se ispravnu.
 
Kojih crnih servisera ( bar kod mene ) :dash:
Koliko sam ja razumeo ovaj cip da bi radio mora da se reprogramira sa nekakvim programatorom da bi radio ( ne znam kako to izgleda i sta tacno radi ), ali znam pouzdano da ni jedan servis u Uzicu nema taj programator, a verujete li kada sam jednom isao da pitam da zamene kondenzatore na ploci kazu mi to neradimo, a slag na tortu kada sam trazio flopi disk ovamo u sve moguce radnje sam isao i nigde nema !!! :dash: Pa dodje mi da uzmem ciglu i da se obesim u kakvom banana gradu/drzavi zivim.

Tako da to ovamo ja ne mogu ni da pokusam naci na zalost a bio bi rad, na limundu sam vec popusio za ovu plocu a za cip hmmmm tesko da cu to naci tamo i zamisli kupim i ono dodje platim postarinu i ne moze opet pa zaklo bi se tupim nozem :lol:

Nego cu lepo da je prodam i kazem neka kupi ko ima programator da moze ovo da sredi i cao, najjednostavnije a kupim drugu nadam se ispravnu.
ako je čip crkao ne pomaže nikakav reprrogramator.
ja pričam o tome da su ti bios čipovi zabodeni u ležište a ne lemljeni za ploču pa ih je moguće menjati
 
ako je čip crkao ne pomaže nikakav reprrogramator.
ja pričam o tome da su ti bios čipovi zabodeni u ležište a ne lemljeni za ploču pa ih je moguće menjati

Da znam da ih je moguce menjati. Al da je cip crkao nista ne bi moglo da se pokrene, tako da kako su mi napisali ovi iz asusa u poruci to bi trebalo da moze da se sredi sa tim programatorom ili kako vec, jer se nesto zajebalo oko cipa a nije totalno crko...
 
ako se ne varam bios cip je valjda EPROM cip
malo je cudno da posle menjanja podesavanja prestane da radi bios,a i ta crvena poruka nakon restarta,trebalo je sve dobro procitati a ne restartovati na brzinu,to ga je izgleda i dotuklo

Pa da, crveni tekst u biosu je uvijek
warning.gif
 

Back
Top