Nato nije zainteresovan

ivan24

Zainteresovan član
Poruka
231
Gledam danas vesti na b-92(teletext) kad tamo ,za mnoge ovde,interesantne vest.Neki grk koji je inače visoko pozicioniran u NATO je izjavio da ta alijansa uopšte nije zainteresovana za otvaranje baza na teritoriji srbije i crne gore.Dolaze u obzir samo vežbe u okviru programa partnerstvo za mir(kad budemo tamo).To znači da te vežbe možemo da organizujemo i sa članicama tog programa koje nisu u nato.
 
ivan24:
Gledam danas vesti na b-92(teletext) kad tamo ,za mnoge ovde,interesantne vest.Neki grk koji je inače visoko pozicioniran u NATO je izjavio da ta alijansa uopšte nije zainteresovana za otvaranje baza na teritoriji srbije i crne gore.Dolaze u obzir samo vežbe u okviru programa partnerstvo za mir(kad budemo tamo).To znači da te vežbe možemo da organizujemo i sa članicama tog programa koje nisu u nato.
pa sta sa tim.sta cemo im mi.
 
Сада видимо да су натовци не само монструми и убице, већ да су и велики лажови. Ако им требају базе, шта ће им онда пролаз кроз нашу земљу? И зашто „наш" вајни министар одбране највљује потписивање још једног „споразума" са НАТО-ом, али овога пута о изградњи НАТО база на територији Србије и Црне Горе? Према томе, ово је поука да не треба веровати онима који су 1999. разарали ово земљу.
 
Vidis, to se pitanje moze sagledavati sa vise aspekata.
Sa patriotskog, ekonomskog, geostrateskog, politickog itd.
Patriotski-tudje necemo, svoje ne damo.Koj` ce nam oni ovde!
Ekonomski-vidis, baza treba da potrosi puno hrane i drugog provijanta.Ekonomski je isplatljivije da se snabdevaju iz neposredne okoline.Kad prime platu, potrose je u neposrednoj blizini itd.Znaci, to moze imati pozitivnog uticaja.Normalno, ako te respektuju kao domacina, a ne kao indijance i domorodce.No, ta je prilika propustena 1997.g.
Geostrateski-njima nije potrebna baza bas u neposrednoj blizini ciljane zemlje, da ga ovaj ne dohvati kratkim dometom na legalu.Uostalom, sa ovom kombinatorikom tehnologije, nista vise nije daleko.Uglavnom, cilj je, od sredine 80-tih bio da postoji velika baza u podnozju Kaspijskog basena.To smo mogli i mi da damo kod urosevca, pa da debelo naplatimo, ili da im ponude siptari pored ferizaja.
Ko razume, shvatice.Opet propustena prilika.
Politicki-odobrenje da on gradi bazu na tvojoj teritoriji je ipak, odredjena vrsta saveznistva, sto znaci laksi put u razne organizacije, npr Alijanse i sl.
I na kraju, sa aspekta inata-koj` ce oni moj na mome?
 
Нешто не видим да су Македонци, или Срби у Републици Српској имали било какву економску корист од доласка НАТО окупатора. НАТО тамо бесплатно користи све касарне, путеве, аеродроме, луке, пруге итд. Ако се под економским интересом сматра пиће које НАТО војници плате у неком кафићу, по тој логици је и Немце требало држати овде 100 година јер су и они плаћали све оно што су конзумирали у нашим угоститељским објектима.

Прави разлози доласка НАТО-а су много дубљи него што се на први поглед чини. Цео овај сукоб, који се не води од 1999. већ од дана када су се Срби настанили на овој територији, није геостратешког већ МАГИЈСКО-РЕЛИГИЈСКОГ карактера, и ту треба тражити разлоге зашто нам се све ово дешава. Али, то је већ нека друга тема.
 
mshone:
Vidis, to se pitanje moze sagledavati sa vise aspekata.
Sa patriotskog, ekonomskog, geostrateskog, politickog itd.
Patriotski-tudje necemo, svoje ne damo.Koj` ce nam oni ovde!
Ekonomski-vidis, baza treba da potrosi puno hrane i drugog provijanta.Ekonomski je isplatljivije da se snabdevaju iz neposredne okoline.Kad prime platu, potrose je u neposrednoj blizini itd.Znaci, to moze imati pozitivnog uticaja.Normalno, ako te respektuju kao domacina, a ne kao indijance i domorodce.No, ta je prilika propustena 1997.g.
Geostrateski-njima nije potrebna baza bas u neposrednoj blizini ciljane zemlje, da ga ovaj ne dohvati kratkim dometom na legalu.Uostalom, sa ovom kombinatorikom tehnologije, nista vise nije daleko.Uglavnom, cilj je, od sredine 80-tih bio da postoji velika baza u podnozju Kaspijskog basena.To smo mogli i mi da damo kod urosevca, pa da debelo naplatimo, ili da im ponude siptari pored ferizaja.
Ko razume, shvatice.Opet propustena prilika.
Politicki-odobrenje da on gradi bazu na tvojoj teritoriji je ipak, odredjena vrsta saveznistva, sto znaci laksi put u razne organizacije, npr Alijanse i sl.
I na kraju, sa aspekta inata-koj` ce oni moj na mome?

Samo jedna primedba u vezi ekonomskog aspekta.
Slično viđenje su imali i makednoci krajem 90-tih, tj. Hrana, voda, turizam, energija... Kada su davali NATO-u baze i poligone ali...
Pripadnicima NATO-a je strogo zabranjeno da kupuju hranu i piće ili jedu van baza, sve dopremaju (voće, povrće, meso, vodu...) čini mi se da je centrala logistike u Nemačkoj. Uglavnom sve se svodi na potrošnju električne energije i eventualno na plaćanje neke vrste putarine tj korišćenje i sjebavanje cesti.
A da nas sve manje više tretiraju kao domorodce, tretiraju nas.
P.S.
Što se tiče Bondstil baze kod Uroševca nisu nikoga pitali niti im je ko dao... Znam da bi i sami šiptari bili mnogo srećniji da su im tu nemci, finci, holanđani umesto amerikanaca. Razlog je ponašanje američkih vojnika u smislu bezobrazluka ali i da ne gaje nikakve emocije tipa mi "smo OK sa šiptarima a mrzimo Srbe". To se pokazalo 18. marta kada su upravo američke snage sprečile masakr nad Srbima.
 

Back
Top