Slackware 10.0

Konstantin

Obećava
Poruka
76
Instalirao sam ga skoro, a posto prvi put koristim linux, ne znam kako se instaliraju drajveri. Ako neko moze, molim Vas da mi napise detaljno kako se to radi (ako nije previse dugacko) ili da mi ponudi neki dobar link (linkove) sa detaljnim objasnjenjem. U pitanju su drajveri za US Robotics, audigy2 value, nVidia 5700LE i ASUS TV/FM sa onim novijim Philips-ovim tuner-om (ne znam tacnu oznaku). Kako se podesava osvezavanje i rezolucija (Slack 10 ili nema ili nece da pokrene XF86Config program)? I jos samo nesto. Odbio je da instalira LILO u MBR, pa moram da ucitavam linux sa flopija. Koristim jos i WinXP, pa me interesuje u cemu je problem. U BIOS-u nisam uspeo da nadjem opciju za zastitu od virusa ili nesto slicno da bih je iskljucio. Ako bih instalirao LILO na particiju linux-a, sta treba da uradim u XP-u da bio on pozvao LILO pri startovanju?
 
Ovako:
Za US Robotics ne moras nista da instaliras ako je serijski, ako nije vrlo verovatno nema drajvera.
Za Audigy drajveri postoje, nisam siguran da li postoje za Audigy 2. Ako se nista ne cuje probaj
Kod:
alsamixer
alsactl store
Ili lepo iz grafike pokreni KMix ili neki drugi mixer, pa podesi jacinu zvuka na malo vise od 0. U Slacku je 'default' 0.

Za graficku skokni na nVidia-in sajt i skini zadnje drajvere. Krajnje se prosto instaliraju sa
Kod:
# sh ime_fajla.run
Za TV kartu nemam pojma, to nikada nisam imao, ali bi trebalo da vecina radi Ok.
 
E, da, za lilo: probaj u /etc/lilo.conf da izmenjas stavke 'linear' i 'lba32' (mislim da se ovako zvadjahu) pa kao root
Kod:
# lilo
Ili jednostavno kao root upisi u bash komandnu liniju 'lilo' pa ako nesto ne valja postuj gresku koju je ispisao.

Aj' srecno, i dobrodosao u Linux!
 
Resio sam problem sa lilom tako sto sam ga instalirao u linux-ovu boot particiju kao sekundarni loader i sada radi. Jos nisam potpuno rascistio sa zvukom i grafikom, ali sam provalio kako otprilike funkcionise, pa mi je dalji rad mnogo laksi. Zvuk mi je proradio sa AC97 integrisanom "karticom", dakle radi wave, mp3 i slicno, ali se audio CD-ovi ne cuju. Player ga pronadje i pocne da cita pesmu, ide vreme i sve ostalo, ali se nista ne cuje. Sve vrednosti u mixeru sam stavio na maksimalno, tako da to nije problem. Sve je dobro povezano jer se u windows-u cuju. Imate li ideju u cemu je sada problem? S modemom nikako ne mogu da se snadjem. Windows "kaze" da je modem na PCI slotu. Ima li onda sanse da radi u linux-u?

Nasao sam da audigy 2 koristi modul emu10k1.o.gz. Kada pokusam da ga ucitam sa modprobe, prijavljuje gresku (unknown device, problem could be in wrong parameters i slicno). O cemu je rec? Kako da ga nateram da proradi?

Hvala vam sto se trudite da mi odgovarate na za vas verovatno glupa pitanja, ali sta da radim kada sam potpuno nov u linux-u.
 
Sigurno nemas analognu vezu izmedju CDa i zvucne. Evo resenja ako koristis XMMS:
desni klik pa 'Preferences'
Nadji u 'Audio I/O Plugins' plugin 'CD Audio Player'
Pa klikni na Configure (ono gornje) i u novom dialogu chekiraj
opciju 'Digital Audio Extraction'
Trebalo bi nakon toga da proradi
POzz
 
@konstantin
Jedan savet posto kazes da nikad nisi koristio linux da ti je ovo prvi put najbolje bi bilo da ti taj slack izbrises i da instaliras mandrake malo da skontas neke osnove i kako to radi tamo imas sve objasnjeno i sto se tice drajvera i svega lako je skontati kada njega skontas skroz onda predji na slack i sve ce ti ici lepo.
 
glisha_gng_:
@konstantin
Jedan savet posto kazes da nikad nisi koristio linux da ti je ovo prvi put najbolje bi bilo da ti taj slack izbrises i da instaliras mandrake malo da skontas neke osnove i kako to radi tamo imas sve objasnjeno i sto se tice drajvera i svega lako je skontati kada njega skontas skroz onda predji na slack i sve ce ti ici lepo.
Gresis, ali silno gresis sinak :wink:
Slack je odlican za pocetak, narocito ako hoce da nauci Linux ispod haube a ne zjbncije od grafickih alata
 
Ma slack je zakon! Istina, nesto sporije ucim, ali vec dosta bolje setam kroz konfiguracione fajlove i razumem procese nego na pocetku. Uostalom, gotovo sve sto sam nasao na netu za druge distribucije, primenio sam i ovde. U cemu je razlika?? Audigy 2 konacno radi, instalirao sam alsu 1.0.9 (kernel je 2.4.26, pa nije imao odgovarajucu podrsku pre toga). Alsamixer 1.0.9 ima neki bag i pada kada se strelicom u desno pokusa ici do kraja, ali sve u svemu - radi! RiSK je bio u pravu za CD, nije direktno povezan, pa je to pravilo promblecic. Sada radi. Odusevljen sam linux-om. Jedino US Robotics nikako nece da proradi (modem is busy kad pokusam da se konektujem sa kppp-om). I zanima me da li kao obican user mogu da citam ntfs particije jer je samo root-u dozvoljeno, a ne mogu da promenim permissions?
 
Za ntfs, fat32 i druge ne-linux particije ima shema :wink:
Fora je shto uz svaki fajl na linux particij(ext, raiser, ...) imas zapisana ovlascenja za vlasnika, grupu i ostale. Svima mozes da dodelis i oduzmes Read, Write i eXecute dozvole. To se radi prosto: sa jednim 'chmod o+w /ime/fajla' cesh dodeliti ovima iz 'others' dozvolu za 'write' npr. E, sad, ntfs, fat32 i slicne particije nemaju mogucnost da zapisu uz fajl ovakve dozvole. Zato kad ih mountujes, mount-ujes ih tako da za sve fajlove vaze iste dozvole. Te dozvole ti odredjuje umask opcija komande mount. E, sad, pisem ti malo napamet, probaj sa opcijom umask=003 i umask=007. To je najbolje da dodas u /etc/fstab kao jednu od opcija. Ovako odprilike

Kod:
/dev/hda1   /mnt/win   ntfs    defaults,users,umask=003  0  1
Pri svakom mountovanju ce je podici sa privilegijama 003.

E, da, ako mountujesh paritciju kao user a ne kao root, bez ikakvih podesavanja ces imati privilegije i da citas i da pises po njoj.

Uostalom 'man fstab' i 'man mount' ce ti reci mnogo vise od mene :wink:
 
Konstantin:
Jedino US Robotics nikako nece da proradi (modem is busy kad pokusam da se konektujem sa kppp-om).

Probaj neki od sledećih linkova:

http://modemdriver.com/winmodems.htm
http://linmodems.technion.ac.il/
http://www.linuxquestions.org/hcl/showcat.php?cat=174
http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=faq&key=3&cmtkey=3_1025847219
http://www.elitesecurity.org/tema/35802

Srećno. ;)

Konstantin:
I zanima me da li kao obican user mogu da citam ntfs particije jer je samo root-u dozvoljeno, a ne mogu da promenim permissions?

Ako hoćeš da probaš, postoji alatka (captive NTFS) koja koristi drivere za Windows XP i omogućuje pun pristup NTFS particiji:

http://www.jankratochvil.net/project/captive/

Jesi podesio TV karticu? Trebalo da je automatski prepoznata ako imas ucitan driver. U zavisnosti od čipa. Najčešći čip je BT848... Ako je zasnovana na njemu, radiće ok. Verujem da imaš negde na instalacionom disku Xawtv. Od programa za gledanje TVa bolje je koristiti tvtime. A mozda sa na instalacionom disku nalaze KTV (KDE) ili Zapping (GNOME). Probaj, pa javi sta si uradio. ;)

E, samo još jedan link. Ako budeš imao problem sa Captive-om:
http://www.oreillynet.com/pub/wlg/6261
 
Instalirao sam tvtime. Kad ga startujem, izbaci: "can't open /dev/video0. no such device" ili slicno. Cip je philips saa7133 (ASUS TV/FM, prepoznaje je lspci komanda). Koji drajver da koristim za ovaj cip i gde mogu da ga skinem?

Odlucio sam da kupim novi modem jer je ovaj ocigledno winmodem. Koji eksterni ce sigurno da radi i ima li uopste takav da se kupi? :(
 
Konstantin:
Skinuo sam sve sto je potrebno za mplayer. Koje kodeke da iskopiram i gde i s kojim opcijama da kompajliram?

Ako si downloadovao kodeke procitaj README koji je stigao sa njima. Mislim da je nesto tipa /usr/lib/win32... Nisam siguran... Koje opcije? Hm... Ja sam kompajlirao sa default opcijama i fura ok. Neke stvari on automatski bira zavisnosti od libova koje imas... Jedino sto ti preporucujem da dodas opciju --enable-gui kad pokreces ./configure skript. Tako ces dobiti GNOME gui. Ali da bi ga pokrenuo bice potrebno da skines skinove sa zvanicnog sajta... No to pise i u README fajlu koji je stigao sa mplayerom.
 
Kupio sam sweex-ov serijski i radi k'o sat, uvek u punoj brzini. :) Treba mi jos samo nekoliko stvari, pa da pocnem svakodnevno da koristim linux.

1. nasa slova, cirilica i latinica: prikaz na ekranu i koriscenje u KOffice i OpenOffice-u. Prikaz u browser-ima. Menjanje u encodingu ne pomaze. Samo netscape uspeva sa latinicom i to ne uvek, a sa cirilicom nije bas najsrecniji (npr. neka slova prikazuje kao mala iako treba da su velika i slicno). kako u mplayer-u? Skinuo sam fontove, ali nikako da dobijem sva nasa slova.

2. Zasto xine nece da se pokrene kada mu stavim kao video drajver openGL, a mplayer odlicno radi s istim. (u pitanje je nVidia drajver). Zasto u nVida README fajlu stoji da mora da se iskljuci Load "dri", a da se ukljuci samo load "glx"? Zar ne mogu da rade u isto vreme oba?

3. Sta je gtkgl biblioteka za koju mi jedan program koji mi je potreban prijavljuje da ne postoji kad pokrenem ./configure.

4. Ovo mi i nije toliko bitno s obzirom da koristim xfce4, ali me malo buni, a nisam nasao da je jos neko imao takav problem. Kada pokrenem kde (3.2) (iz konzole ili gdm-a, nebitno), zajedno sa njim se pokrene i xfce, cak ponekad dobijem i 4 xfce panela na ekranu. Nije od uvek bilo tako. Moguce da je pocelo kada sam jednom iz xfce-a startovao kde.

Hvala vam puno na svim vasim odgovorima!
 
I jos samo ovo:

Default rezolucija (1280x1024) mi je u nekim programima mala. Ako stavim u xorg.conf 1024x768 kao default, ne moze cela slika da stane na ekran, vec moram da pomeram misa "van ekrana" da bih sve video. O cemu se radi?

Takodje u netscape-u na nekim sajtovima slova su suvise mala. A ako u edit/preferences/fonts menjam velicinu fonta ili rezoluciju ne desava se nista ili se vrlo malo, gotovo neznatno menja. Kako se to podesava?
 
Za rezoluciju monitora nemoj da se brines. Postoji 'virtualni desktop', t.j. na jednoj rezoluciji X server 'drzi' monitor, a moguce je da desktop bude veci ili manji od celog monitora. Kapiras sta hocu da kazem: X ti drzi monitor na 1024x768 a npr. KDE crta desktop na 1280x1024. Sve sto treba da uradis je da u KDE Control Centru ili u onim GNOMEovim podesavanjima (neznam kako se zvadjahu) napises iste cifre kao i u xorg.conf

Za fontove ume da bude problem. Najbolje je da koristis neke komercijalne :wink: Uglavnom ako koristis Firefx, Operu ili Konq nece biti problema. Verovatno ti je mozilla (Netscape) kompajliran bez nekih opcija za fontove.

gtkgl... nemam pojma sta je to ali lici na neke GTK widget-e koji koriste OpenGL :wink:
 

Back
Top