Ideje za biznis u Srbiji

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Voleo bih da ovder procitam IDEJE ZA BIZNIS onih koji zive u Srbiji i oni koji zive u inostranstvu.

Ne zeli na citam kometare: "To je u Srbiji nemoguce!", "Ovde ce ti drzava sve pokrasti preko poreza"."Propasces brzo", "Ti ne znas uslove koji u Srbiji vladaju" "Tako nesto vec postoji" i slicno.

Dakle, necu da cujem DA SE NESTO NE MOZE, vec samo zelim da cujem KAKO SE MOZE!


*************************************************

Prva ideja: ETNO SALAS

Kupiti jedfan salas u Vojvodini, jedan od onih velikih, napustenih i zapustenih, pa ga lepo srediti i preurediti za etno restoran sa 3-4 sobe ze izdavanje.

Napuniti ga zivinom, stokom, svinjama....I sve sto ide uz salas....

Tu mogu dolaziti ljudi krajem nedelja da rucaju STARINSKI RUCAK, koji pocinje sa rakijom kao aperetvom, zatom kokosijom supom, pa rinflajsom, prasecim pecenjem, curkom iz rerne, gibanicom, tortama, slatkisima, koimpotima i vojvodjanskim vinima....

Jedan takav rucak je dobro skup, ali UVEK IMA OSOBA koji ce to po nekda platiti. (znam to pouzdano)

Takodje na etnosalasu mogu da se obavljaju svadbe, rodjendani, poslovni sastanci, docek Bozica i Nove godine i sl. u miru i tisini...

Nema lepseg porodicnog posla za mlade (i ne tako mlade) koji zele da rade!

Inverzija nije preterano velika, a posao je siguran i interesantan.
 
ideja kosta, postoji citava grana privrede koja je prakticno postala industrija za sebe a tice se venture kapitala i ulaganja u tudje ideje...tako da niko iole bistar ti je nece dati ako je originalna to znas i sam....sem ako ima neka budala....
 
Svi traze gde da maznu ideju, a niko ne bi investirao u inovacije. Moguce je maznuti ideju samo jednom i postici odredjen uspeh na odredjeno vreme, ali bez kretivnosti, inovativnosti i znanja nema uspeha na duze staze.
Ko nema ideju, energiju, tehnolosko znanje, viziju, motivaciju i zelju, nek ne masta o biznisiranju.
 
Poslednja izmena:
mislim ok to etno selo sad je popularno i neka poljoprivreda..gajenje necega i proizvodnja..samo to verovatno jedino ostaje pa svako pocinje isto..treba se izdvojiti i opstati

Aha, pitanje konkurencije....Moje iskustvo.

Ziveo sam u jednom manjem gradicu u Vojvodini i resio da sa suprugom otvorim jednu malu radnju.

Kada sam pricao sa prijateljima, svi do jednog su kolutali ocima i govorili: "Pa ti si lud! Takvih radnji u nasem malom mestu ima NA PRETEK! Jedna, koja postoji 30 godina je da 80m od mesta gde ces ti praviti tvoju. Ni godinu dana neces sastaviti, propasces!"

Ali, ja nisam kukavica u tom smislu...

Otvorio sam radnju svima uz inat jer SAM VEROVAO U SEBE I ZNAO DA SAM NAJBOLJI!

Sve sam dobro izracunao, procenio i - krenuo bez panike.


U pocetku nije islo dobro, ali sam racunao sa tim. Trpeo sam kritike, ali sam vukao kao bik....

Sve dok na kraju, posle VISE OD GODINU DANA NISAM IZASAO NA NULU....

I kasnije poceo plako da rastem......

Trece godine sam radio bolje nego SVE ostale radnje toga profila, ukljucujuci i onu pored, koja je imala mnogo duzi staz.

Zakljucak:

Ne plasite se konkurencije ako verujete u sebe!

Biznis je slican sportu: ako udjete u mec, a verujete da je protivnik bolji od vas - uvek cete izgubiti!

Verujte da ste vi bolji od protivnika, IDRZITE i uvek cete pobediti.
 
Mladi ljudi sa fakultetom, koji vole svoju zemlju, treba da obrazuju izvozno-uvozna preduzeca i da izvezu sto je moguce vecu kolicinu robe i usluga iz Srbije.U tom cilju treba da rade na organizovanju proizvodnje za izvoz,ali je potrebno i da se poslovno povezu sto bolje sa strancima koji poznaju trziste u svojim drzavama .
Predpostavljam da nisu preteski uslovi za osnivanje napred navedenih preduzeca.
 
Mislim da nije toliko šta raditi, već kako raditi !

Ideja je dakle sa čim izaći na tržište i kako ga osvojiti.
Još veći imperativ je kako osvojiti i sofisticiranija svetska tržišta.

Ima jedna fora ..
Dakle ovako.
Ponekad kažem ljudima koji se nikada nisu bavili prodajom
da bi oni uz određen način razmišljanja mogli odmah da postanu prodavci.
I to uspešni !
Prvo mi ne veruju, a onda kad im objasnim, sine im. Eureka !
Haha.

Tačno je da nikada nisi bio prodavac
ali si celog života bio kupac robe ili konzument usluge.
Jel' tako ?
E pa seti se šta si ti voleo kao kupac,
pa to priušti svojim mušterijama.
Ponekad to nije lako, čovek kada postane prodavac jednostavno blokira onaj drugi deo mozga ..

Dakle, koji je moj predlog za biznis ?
Proizvodi bilo šta ( ili pružaj bilo koje usluge )
ali se trudi da budeš kvalitetan.
Seti se, i ti si voleo kvalitetnu robu ili uslugu.

A šta si ono još voleo ?
Ha ?
Pa da bude jeftino, tako je !!!

Znači što viši kvalitet uz što nižu cenu daje garantovan uspeh na bilo kom tržištu.
Za ovo ti je često potrebna visoka tehnologija, ali to je već druga priča ..

Uostalom, pogledajmo sledeći video.
Proizvodnja PRS gitara, običnim alatima,
ali uz vrhunsko zalaganje svakog majstora na liniji.
Raspitajte se, trenutno najtraženije gitare na svetu.

 
Otvoriti dom za stare Japance i ostale strance.Njima bi se to isplatilo,a nasi ljudi bi ziveli od tog posla.

To je IZUZETNO dobar posao, ali zahteva vecu investiciju i dosta je komplikovano sa papirologijom.

Ali - ako zelis - mozes!

Japan ima problem sa starim ljudima.

U lepo udesenim strackim domovima placaju i do 6.000 $ mesecno za jednu osobu !

Imati u domu jedno 30-ak starih japanaca je sasvim lepa suma.

Medjutim zahteva i vrhunsku ODGOVORNOST i OZBILJNOST.
 
Mislim da nije toliko šta raditi, već kako raditi !

Ideja je dakle sa čim izaći na tržište i kako ga osvojiti.
Još veći imperativ je kako osvojiti i sofisticiranija svetska tržišta.

Ima jedna fora ..
Dakle ovako.
Ponekad kažem ljudima koji se nikada nisu bavili prodajom
da bi oni uz određen način razmišljanja mogli odmah da postanu prodavci.
I to uspešni !
Prvo mi ne veruju, a onda kad im objasnim, sine im. Eureka !
Haha.

Tačno je da nikada nisi bio prodavac
ali si celog života bio kupac robe ili konzument usluge.
Jel' tako ?
E pa seti se šta si ti voleo kao kupac,
pa to priušti svojim mušterijama.
Ponekad to nije lako, čovek kada postane prodavac jednostavno blokira onaj drugi deo mozga ..

Dakle, koji je moj predlog za biznis ?
Proizvodi bilo šta ( ili pružaj bilo koje usluge )
ali se trudi da budeš kvalitetan.
Seti se, i ti si voleo kvalitetnu robu ili uslugu.

A šta si ono još voleo ?
Ha ?
Pa da bude jeftino, tako je !!!

Znači što viši kvalitet uz što nižu cenu daje garantovan uspeh na bilo kom tržištu.
Za ovo ti je često potrebna visoka tehnologija, ali to je već druga priča ..

Uostalom, pogledajmo sledeći video.
Proizvodnja PRS gitara, običnim alatima,
ali uz vrhunsko zalaganje svakog majstora na liniji.
Raspitajte se, trenutno najtraženije gitare na svetu.


Vidi ovako: nije uvek CENA presudna za prodaju neke robe.

Ima mnogo faktora koji uticu na FORMIRANJE CENE.


Na sta je vazno obratiti narocito paznju: NA ODNOS CENE I KVALITETA!

To je oino sto kupac VEOMA DOBRO OSECA i to mu je MESTO ODLUKE hoce li kupiti nasu robu ili ne, ako imamo jaku konkurenciju.
 
To je IZUZETNO dobar posao, ali zahteva vecu investiciju i dosta je komplikovano sa papirologijom.

Ali - ako zelis - mozes!

Japan ima problem sa starim ljudima.

U lepo udesenim strackim domovima placaju i do 6.000 $ mesecno za jednu osobu !

Imati u domu jedno 30-ak starih japanaca je sasvim lepa suma.

Medjutim zahteva i vrhunsku ODGOVORNOST i OZBILJNOST.

hm..."stari Japanci"....ili bilo koji durgi Japanci,,,Korejanci, Meksikanci..Srbi,,,
nisu sadnice u saksijama nego ljudi
kao takvi imaju navike, potrebe, vezu sa vlastitom okolinom i mjesto u zajednici
kojoj pripadaju; u kojoj su zivjeli radili...

ne kapiram zasto bi neko iz kulture toliko razlicite od ove nashe opce pozelio
provesti starost toliko udaljen od vlastite zemlje, prijatelja, obitelji...???
zbog novca? kao jeftinije mu da zivi u Srbiji...pa jeftinije mu je i da zivi
na Tajlandu ili u nekoj puno mu blizoj zemlji treceg svijeta...
+ taj penziju nije zaradio u Srbiji, na kraju krajeva...:lol:
 
hm..."stari Japanci"....ili bilo koji durgi Japanci,,,Korejanci, Meksikanci..Srbi,,,
nisu sadnice u saksijama nego ljudi
kao takvi imaju navike, potrebe, vezu sa vlastitom okolinom i mjesto u zajednici
kojoj pripadaju; u kojoj su zivjeli radili...

ne kapiram zasto bi neko iz kulture toliko razlicite od ove nashe opce pozelio
provesti starost toliko udaljen od vlastite zemlje, prijatelja, obitelji...???
zbog novca? kao jeftinije mu da zivi u Srbiji...pa jeftinije mu je i da zivi
na Tajlandu ili u nekoj puno mu blizoj zemlji treceg svijeta...
+ taj penziju nije zaradio u Srbiji, na kraju krajeva...:lol:

Pre par godina sam citao APEL Japana CELOM SVETU da grade staracke domove jer jednostavno Japanci NE ZNAJU gde svoje stare vise da smeste!

Oni su spremni da ih nose na bilo koji kraj sveta, samo ako imaju dobar smestaj i potrebnu paznju.

Nemaju Japanci mentalitet isti kao nasi ljudi da im mnogo nedostaju komsije i rodjaci. :D
 
Pre par godina sam citao APEL Japana CELOM SVETU da grade staracke domove jer jednostavno Japanci NE ZNAJU gde svoje stare vise da smeste!

Oni su spremni da ih nose na bilo koji kraj sveta, samo ako imaju dobar smestaj i potrebnu paznju.

Nemaju Japanci mentalitet isti kao nasi ljudi da im mnogo nedostaju komsije i rodjaci. :D

pa ne znam bash...tesko da ces naci vise khm...sebi okrenutu kulturu od japanske...
vjerojatno zato sto su otocna zemlja
s druge strane, sirom Azije imas kamaru zemalja
koje imaju standard kao mi ili jos nizi
i samim tim su rentabilnije destinacije za tako nesto...
tako da je ideja realno...sumanuta : )))
 
pa ne znam bash...tesko da ces naci vise khm...sebi okrenutu kulturu od japanske...
vjerojatno zato sto su otocna zemlja
s druge strane, sirom Azije imas kamaru zemalja
koje imaju standard kao mi ili jos nizi
i samim tim su rentabilnije destinacije za tako nesto...
tako da je ideja realno...sumanuta : )))

Izgradnja strackog doma je uvek dobra ideja, cak i ako nije za Japance.

Ima nasih koji rade napolju i imaju lovu, a ne znaju sta ce sa straima, pa bi ih rado stavili u neki dom KOJI JE DOSTOJAN COVEKA, a i platili bi za to.

Potpuno sam siguran u to.
 
Ја сам овде очекивао идеје о повезивању наших људи у земљи и иностранству ради формирања неких јачих кријумчарских организација, кад оно приче о салашима и старачким домовима за Јапанце..
 
Poslednja izmena:
pa ne znam bash...tesko da ces naci vise khm...sebi okrenutu kulturu od japanske...
vjerojatno zato sto su otocna zemlja
s druge strane, sirom Azije imas kamaru zemalja
koje imaju standard kao mi ili jos nizi
i samim tim su rentabilnije destinacije za tako nesto...
tako da je ideja realno...sumanuta : )))
Srbi mnogo vole da izgovore sledecu recinicu:To ovde ne moze!
Japanci su nam naklonjeni i siguran sam da bi kao turisti rado dolazili u nasu zemlju, ako vec nece u nase domove za stare,ali bi ih za tako nesto trebalo zainteresovati.Uostalom,sa njima treba povecati poslovnu saradnju gde god je to moguce.
Imamo pametne ljude koji su nasli nacin da budu uspesni izvoznici.Prodaja softvera inostranstvu je jednaka vrednosti koja se postize izvozom malina!?
 
Mladi ljudi sa fakultetom, koji vole svoju zemlju, treba da obrazuju izvozno-uvozna preduzeca i da izvezu sto je moguce vecu kolicinu robe i usluga iz Srbije.U tom cilju treba da rade na organizovanju proizvodnje za izvoz,ali je potrebno i da se poslovno povezu sto bolje sa strancima koji poznaju trziste u svojim drzavama .
Predpostavljam da nisu preteski uslovi za osnivanje napred navedenih preduzeca.

ti poznajes trgovinu ko ja nasin svemirski program...da li ti znas koji je odnos cena spram kvaliteta za nasu robu?? ko ce to da kupi? trzisna utakmica na je pojela,preskupi smo da probamo da zavalimo nekom nesto
 
Izgradnja strackog doma je uvek dobra ideja, cak i ako nije za Japance.

Ima nasih koji rade napolju i imaju lovu, a ne znaju sta ce sa straima, pa bi ih rado stavili u neki dom KOJI JE DOSTOJAN COVEKA, a i platili bi za to.

Potpuno sam siguran u to.

pa to vec postoji...a ako sam bogat....imam stan,jelte...prepisacu stan uniucima i ima da me sluze ko kralja...jos ako im udelim dzeparac ponekad car nad carevima

salu na stranu,vec to postoji,to nije nikakva novost
 
Srbi mnogo vole da izgovore sledecu recinicu:To ovde ne moze!
Japanci su nam naklonjeni i siguran sam da bi kao turisti rado dolazili u nasu zemlju, ako vec nece u nase domove za stare,ali bi ih za tako nesto trebalo zainteresovati.Uostalom,sa njima treba povecati poslovnu saradnju gde god je to moguce.
Imamo pametne ljude koji su nasli nacin da budu uspesni izvoznici.Prodaja softvera inostranstvu je jednaka vrednosti koja se postize izvozom malina!?

sta da vide ovde??? sta bi ti pokazao japancu koji dodje u srbiju??

kalemegdan...ko onomad dacic onome:):):)
 
Srbi mnogo vole da izgovore sledecu recinicu:To ovde ne moze!
Japanci su nam naklonjeni i siguran sam da bi kao turisti rado dolazili u nasu zemlju, ako vec nece u nase domove za stare,ali bi ih za tako nesto trebalo zainteresovati.Uostalom,sa njima treba povecati poslovnu saradnju gde god je to moguce.
Imamo pametne ljude koji su nasli nacin da budu uspesni izvoznici.Prodaja softvera inostranstvu je jednaka vrednosti koja se postize izvozom malina!?

pa sad...programeri su upumpali u ovu zemlju puno vise kesha prosle godine od mnogih
cak i mi mishivi dizajnerski ubacujemo ziv kesh u ovu zemlju
al to nije neka tamo "prodaja inostranstvu" vec sudjelovanje u globalnom marketu
+ tu za nas vrijede ista "pravila" kao za ostale zemlje treceg svijeta
sto znaci da smo u startu u nepovoljnijem polozaju od mnogih, ali ok...

sto se Japanaca tice; cisto sumnjam da su dovoljno panglu da umjesto kamare destinacija
shirom Azije koje su im fizicki i...mentalitetom blize odaberu bas nas da u Srbiji provode penzionerske dane....:lol:

i da se rauzmijemo; ja pomenutu recenicu nisam napisala
to si opet nesto izfantaziro Miroslave? :lol:
 
U Srbiji vec postoji seoski turizam,pa bi mnogima iz milionskih prenaseljenih gradova po svetu odgovaralo da kao turisti provedu odmor u nasim banjama i selima.U njima bi nasli mir i jos mnogo toga sto nemaju u svojim zemljama.Ovo je doba interneta i zato tim putem treba upucivati ponude mogucim gostima.
Kako cemo se izvuci iz krize ako ne verujemo u sebe i svoje mogucnost?
Turizam je privredna grana za koju imamo mnoge preduslove,a ona brzo daje rezultate.Srbiju treba "prodavati" takvu kakva jeste stim sto bi ostvareni prihodi pomogli da se izgrade bolje saobracajnice i mnogo sta drugo.
 
U Srbiji vec postoji seoski turizam,pa bi mnogima iz milionskih prenaseljenih gradova po svetu odgovaralo da kao turisti provedu odmor u nasim banjama i selima.U njima bi nasli mir i jos mnogo toga sto nemaju u svojim zemljama.Ovo je doba interneta i zato tim putem treba upucivati ponude mogucim gostima.
Kako cemo se izvuci iz krize ako ne verujemo u sebe i svoje mogucnost?
Turizam je privredna grana za koju imamo mnoge preduslove,a ona brzo daje rezultate.Srbiju treba "prodavati" takvu kakva jeste stim sto bi ostvareni prihodi pomogli da se izgrade bolje saobracajnice i mnogo sta drugo.

Jedna od TRI SANSE koje ima Srbija na medjunarodnom planu je - TURIZAM.

To je zimski, ekoloski i etnoloski, lovni i ribolovni, istorijsko-religiozni, banjski, gastronomski i zdravstveni turizam.

U tim oblastima Srbija ima neke KOMPARATIVNE PREDNOSTI.

Jos skoro da nije ni dotakla ovu oblast, a kamoli ulozila nesto u njen razvoj.
 

Back
Top