maslinke

:D :lol: :D Ma kakvo belo vino i maslinke!!! Dobra mastika, upravo "izasla" iz zamrzivaca, tako da se flasa "oznojila", a mastika je gusta k'o ulje, feta sir i maslinke...i onda shvatis koliko je zivot lep, lepsi, najlepsi...uz more...
 
Masline su ti super ideja, samo sto kod nas na pijacama imaju u glavnom one iz konzervi, pa i nisu neke.
Ako zelis masline, kao sopstveno jelo -na kao salata, vec uz vino, predlazem ti, da nadjes masline u (maslinovom) ulju, koje su najcesce zacinjene (mirodjija, persun itd...), koje mozes da jedes i sa hlebom/tostom, pa da se otkines.
Bitno je, da masline nisu KISELE, jer onda znaci da su stajale otvorene, takve izbegavaj.
Postoje masline punjene feta sirom, te su takodje odlicne, punjene paprikom i bademom....Pa sta ti se vise svidja.

Ja licno najvise volim masline sa kosticom, jer im ukus ostaje onako pun, ne napiju se one tecnosti (zato je najbolja varijanta da i budu u ULJU), i to male masline. Velike masline su mi nekako hibridne i bez ukusa.

Opet, tu su i crne masline, koje su drugacijeg ukusa od zelenih. Malo su jace, i mogu da izazovu gorusicu, ko nije navikao na njih.
Imas varijante da su mekane, tvrde, ali obicno su sa kosticom. Ako su mnogo gorke, znaci da su vec stare ;)

Sto je dobro kod masline, to je, da zbog povecanog sadrzaja ulja u njima, dobro deluju u kombinaciji sa alkoholom - ne mozes da se napijes bas lako :)

Belo vino uz masline -divna stvar.
Predlazem neko suvo ili polusuvo vino, tipa --moze i Banatski rizling, Grasevina, ili ako imas vise novca, neki fin Sauvignon -vrhunska varijanta ;D

Nadam se da sam ista pomogla.

Inace, ja na pijaci retko kupujem masline, jer su uglavnom kisele.Zato trazim da ih pretodno probam.

Masline u ulju su skuplje, i imas ih samo u dobrim supermarketima, Mercator, Metro ...mozda i u zdravoj hrani.

Pozdrav
 
Radi boljeg razumevanja pitanja i nekih odgovora najbolje da pojasnimo stvari oko maslina. NE POSTOJE crne i zelene, samo zrele (crne sa većim procentom ulja i pikantnijim ukusom) i nedozrele (zelene) koje se zbog kiselkastog ukusa najčešće isporučuju sa izvađenom koščicom i punjene raznim prilozima. Ni jedne ni druge se ne pakuju u sopstveno ulje, već najčešće u običan marinat od prokuvane slane vode. Zrele (crne) ispuštaju deo sopstvenog ulja, a uz zelene se često dodaju i aromatični začini. Ni jedne ni druge nisu baš podloga uz koju bi se uživalo u vinu. Više idu uz žestoka pića, a za vina traže dodatke...
 
Espanol:
Radi boljeg razumevanja pitanja i nekih odgovora najbolje da pojasnimo stvari oko maslina. NE POSTOJE crne i zelene, samo zrele (crne sa većim procentom ulja i pikantnijim ukusom) i nedozrele (zelene) koje se zbog kiselkastog ukusa najčešće isporučuju sa izvađenom koščicom i punjene raznim prilozima. Ni jedne ni druge se ne pakuju u sopstveno ulje, već najčešće u običan marinat od prokuvane slane vode. Zrele (crne) ispuštaju deo sopstvenog ulja, a uz zelene se često dodaju i aromatični začini. Ni jedne ni druge nisu baš podloga uz koju bi se uživalo u vinu. Više idu uz žestoka pića, a za vina traže dodatke...
Ja se baš bacila u frku gde da nadjem te u ulju...a i razmišljam što bi neko maslinke pune sopstvenog ulja pakovao u ulje
e136.gif
...hvala na razjašnjenju
 
Nikada nisam volela da ih jedem.Cak sam ih skidala sa svog omiljenog jela-pice.U poslednje vreme pocela sam da ih jedem u enormnim kolicinama.Pitam se sta li one sadrze u sebi a sto mom organizmu tako prija.Posto me nikada nisu zanimale,nisam ni pozelela da saznam nesto vise o ovoj zelenoj poslastici.Mmmm...njam,njam! :) Molila bih ljubitelje iste da mi napisu koju rec o njima.Unapred zahvaljujem!!!
 
E, zaista nemate pojma o maslinama i njihovom načinu pripreme. Danas ne mogu, ali ću sutra poslati malo ozbiljniji post - u drugoj mašini mi je taj tekst, a ne želim da ga kucam ispočetka.
 
Puf-Puf:
E, zaista nemate pojma o maslinama i njihovom načinu pripreme. Danas ne mogu, ali ću sutra poslati malo ozbiljniji post - u drugoj mašini mi je taj tekst, a ne želim da ga kucam ispočetka.
Ne mogu da sačekam trenutak Pufko da nas sve ovde prosvetliš sa svojih 11 porukica. Posebno posle onog fenomenalnog recepta za Carbonare...:wink:
 
Moj izbor su zelene masline punjene paprikom, bademima ili sa kosticom,
a sto se vina tice nasa bela vina su kisela pa ih ne volim, Bugarska su mi otuzna i retka a cenim posebno slatki madjarski TOKAI koji je dosta skup ako ima vecu slast kosta oko 800 din 0,7l
ali zato imas Tokai furmint koji je mladji isto slatkast i kosta 300 din
Nase najbolje vino po meni bio bi Vrsacki Traminac od pre desetak godina cija je cena preko 1000 din ali to je za sladokusce.Ukratko>
Madjarska bela vina su slatka, nasi rizlinzi su mi kiseli(to je za spricerase)
Bugarska su mi preblaga mada nisu losa,
Francuska imaju veoma spesificne ukuse zavisno od vrste i tipa ali opet ja ne volim kisela vina,
i neka nemacka su zanimljiva jer podsecaju na sampanjce ali
vino ne ide bez jela, kazi mi jelo i reci cu ti vino!
 
Espanol:
Ne mogu da sačekam trenutak Pufko da nas sve ovde prosvetliš sa svojih 11 porukica. Posebno posle onog fenomenalnog recepta za Carbonare...:wink:
Zaboravio sam da podsetim: jaja se mute ovako - prvo belance, sa malo soli, tek naknadno dolaze žumanca, a to valja nežno... Kad smo već kod Carbonara. A za masline stići će tekst...
 
Slucajno nabasah ovde, registrovah se, valjda cemo se druziti cesce. Elem-masline: Cini mi se da niko nije pominjao susene.Probajte, sve ostale padaju u vodu posle toga. To su crne masline koje su susene, prilicno neugledno izgledaju, onako smezurane ali ne dajte da vas to zavara - FENOMENALNE SU. Ima ih u boljim marketima, ja ih uzimama u Mercatoru
 
middleage:
Slucajno nabasah ovde, registrovah se, valjda cemo se druziti cesce. Elem-masline: Cini mi se da niko nije pominjao susene.Probajte, sve ostale padaju u vodu posle toga. To su crne masline koje su susene, prilicno neugledno izgledaju, onako smezurane ali ne dajte da vas to zavara - FENOMENALNE SU. Ima ih u boljim marketima, ja ih uzimama u Mercatoru
Dobrodošao/la !
 
Ja obožavam maslinke. Volim ih i punjene paprikama ili same, u bilo kom obliku. Ponekad preteram sa maslinkama. Ali treba biti oprezan kada se jedu maslinke jer ukoliko se proguta koščica, može doći do ozbiljnih zdravstvenih problema. Jedan moj prijatelj je slučajno progutao i jedva preživeo operaciju koju je imao kao posledica proboda oštre košpe maslinke. :???:
 
Za vino ne bi znao.Masline su meni najbolje one sitne svetlozelene ociscene,bez kostice sa onim crvenim u sredini.(prodaju ih u onim malim izduzenim teglama ko case za rakiju)
 
Evo jednog receptica da se ne gasi ova kiselkasto-aromaticna tema..
Zalogajcici sa maslinama
Pomesajte 350 gr rendanog tvrdog sira(ja mesam pola sir pola kackavalj), 180 gr brasna, 30 gr putera, 2 kasicice aleve paprike(trebalo bi da bude kajenska ali nikako da je pronadjem?), 1 kasicica praha gorusice(uglavnom je gorusica u semenkama pa je istucite u avanu-antistres samo takav!a moze i senf nece da skodi). Od toga napravite testo, i obmotajte masline(1 tegla zelenih sa paprikom). Pecu se oko 15 min na 200c. Pravila za slavu, isprobano dobro!
 

Back
Top